BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 23.04.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
159
Dün
:
4633
Toplam
:
13785566
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
SEVİNDİRİCİ BİR HABER
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Yozgat Gazetemizin 1 Ocak 2014 tarihli nüshasında sevindirici bir haber vardı. Yeni yılın ilk güzel haberiydi desem yanlış olmaz. Yozgat’ın bugüne kadar çarpık kentleşme ile perişan edildiğini söyleyen Yozgat Belediye Başkanı Sayın Dr. Kazım Arslan Beyefendi, “Tabiri caizse Yozgat’ı yaparak bozdular, inşallah bizde bir miktar yıkarak düzeltmek istiyoruz.” Demiş. Ne kadar isabetli bir tespit. Çocukluğumuzda Cumhuriyet Mektebinin (şimdi Bozok Ünv. Rektörlüğü) önünde durduğumuzda arkamızda Çamlık, önümüzde Nohutlu tepesi olurdu. Değerli Başkanımızın buyurduğu gibi, bizler gurbette iken Yozgat’ta öyle imar rezaletleri yapılmış ki bir şehre ancak bu kadar zarar verilebilir. Şehrin tam ortasına bir heyula gibi dikilen Çağrı sitesi ile pasajı pislik içinde ve yarı karanlık Abide iş hanının yapımına kim nasıl izin verir, yukarıda arz ettiğim bir yanda Çamlık bir yanda Nohutlu görüntüsüne nasıl kıyılır anlamak mümkün değil. Bu şehrin sivil toplum örgütleri ve aklı başında insanları buna nasıl müsaade etmişler daha doğrusu nasıl göz yummuşlar inanın aklım almıyor.

Dar sokakları olan “Mistik” bir Tol Çarşımız vardı. O kadar güzeldi ki genç nüfusumuz tahayyül bile edemez. Oradan kamçı ile çevirdiğimiz Ayı’lar(topaç) alırdık. Tenekecilere, karpuz kabuğu attığımız patlangaçlar yaptırırdık. Adamcağız tenekeyi koni şeklinde kıvırıp lehimini yaparken nasıl heyecanla beklerdik. Tabanı eskiyen ayakkabılarımıza orada pençe yapılırdı. Hayvanlar için koşum malzemeleri değişik büyüklükte bakır çanlar orada satılırdı. Bizim için gizemlerle dolu bir çarşı idi. Bu güzelim çarşı yıkılıp onun yerinede ucube bir çarşı yapılmış ki bazı yerleri mezbelelik, insan geçmeye korkuyor. Hele hanımlar bu çarşıya hiç girmiyor. Hâlbuki bunun benzerleri birçok şehirde muhafaza edilmiş buradaki dükkânlar yerli, yabancı turistleri cezp ediyor. Adeta para basıyorlar.

Yapsatçı müteahhitlerin Sivas Caddesi üzerine yaptığı apartman bozuntusu binalar ve altındaki dükkânlar ve önleri, ayrı bir çirkinlikte. Bu apartmanların çoğunun merdivenleri sanki inşaat sırasından kalmış. Hem o haliyle dökme beton, hem de daracık. Üst katlara çıkarken dön baba dönelim. Burada oturanlar bu daracık merdivenlerden eşyalarını kim bilir ne zorlukla çıkarmışlardır hep aklıma takılır.

Evet, “Şehirler caddeleri ve meydanlarıyla şehir olur.” Sayın Dr. Kazım Aslan Beyefendiyi gösterdiği bu duyarlılık ve cesaretinden ve ısrarlı tutumundan dolayı kutluyor başarılar diliyorum. Yozgatlı hemşerilerimi de kendisine destek olmaya çağırıyorum.

09.01.2015

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Çok güzel ifade etmişsiniz.Yazınızı da, kitabı da çok beğendik.
Memleketimizn kıymetlerini bizlere tanıtmanızdan da memnuniyet duyduk.Yine vatanseverler Yozgat'ımızdan çıkmış.Gurur verici...
Sibel Manacıoğlu Oktay -- 18.04.2018 17:19
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Sayın Çapanoğlu,
Yazınızı okudum ve çok etkilendim. Bu devlet değişik alanlarda bu tür sağlam karakterler sayesinde ayakta duruyor. Paşaya Allah'tan sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum. Kitabını alıp okuyacağım inşaallah. Şiiri çok beğendim. Çarpıcı bir gerçeği veciz ve çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.
Selam ve saygılar
A. YAŞAR OCAK -- 16.04.2018 10:32
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Yozgat her ne kadar içe kapanık kimliğiyle ön plana çıksa da ülkemize kazandırdığı pek çok ünlüsüyle gündemdedir. Yazar Abbas Sayar, Şair Gülten Akın, Şair Şükrü Erbaş ve daha niceleri. Korgeneral Mehmet Şanver de bu saygın kişilerden biridir. Kişilikli asker duruşu ve tavrıyla gönüllerde taht kurmuş bir paşamızdır. Bu değerli kişiliği köşenize taşıdığınız için teşekkürler ve saygılar.
Muhsin Köktürk -- 14.04.2018 11:36
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sayın Çapanoğlu memleketimiz ve Çapanoğulları hakkında yine çok değerli bir bilgi öğrendim çok teşekkürler. Hepimiz Yozgatlıyız, hepimiz Çapanoğluyuz ne mutlu.
SUDE ÖZTÜRK -- 29.03.2018 10:51
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sn Çapanoğlu,

Üniversitenin yayınından da anlaşılıyor ki
Gümüşhacıköy'de gümüş var. Yozgat Gazetesinin birinci sayfasında resimleri olan milletvekillerinin Yozgat'a hangi yatırımları olmuştur?
Yozgat neden hep göç veriyor. Nohut ve Mercimek ithalatının kaç ton olduğundan bu beylerin acaba bilgisi var mı?
BÜLENT ESİNOĞLU -- 24.03.2018 10:36
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu 1 ayı geçkin süredir yeni yazınız yayınlanmadı.Eğer sağlık sorununuz yok ise o güzel yazılarınızdan bekliyoruz.Bizleri mahrum etmeyeceğinizi düşünüyorum.Saygılarımla
serdar erbek -- 20.03.2018 22:23
TOPAL MOLLA
Abdülkadir Bey,
Yazınız tam zamanında...Bizim tarihimizde de birkaç Topal Molla oldu. En sonuncusuyla baş etmeye çalışıyoruz bildiğiniz gibi, kısmet olursa.
A. YAŞAR OCAK -- 13.03.2018 16:31
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu, hayatın günlük gaileleri ile mücadele ederken yazılarınızı da ilgi ile takip ediyorum. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaşıyorsunuz. Tarihi bilmemek ve geçmişten ders almamak büyük talihsizlik. Dün gece bir film izlerken oyunculardan birisi karşı oyuncunun bir sözüne sadece Bol Pot demekle cevap verdi. Aklıma sizin yazınız geldi ve film bitince yazınızı bulup tekrar okudum. Filmdeki oyuncu bir kelime ile her şeyi anlatmıştı. Keşke bizi yönetenlerde bir kelime ile her şeyi hatırlasalar diye geçirdim içimden. Bu arada Prof. Ahmet Yaşar Hocamızın yazdıkları da beni hayli duygulandırdı. Geçmişi hatırlamak, hatırlananları bir kere daha yâd etmek ne güzel bir duygudur. Saygılarımla.
SUDE ÖZTÜRK -- 27.02.2018 11:34
TOPAL MOLLA
Tarihimizin bir yerlerinde gizlenmiş olan eşsiz bilgileri bizlere sunduğunuz için minnettarım. Hep sevgi yüklü kalın. Saygılarımla.
OĞUZ KARLI -- 16.02.2018 12:18
24 KASIM
ALLAH rahmeteylesin babannemin dedesi olur fazlı bilecen hatırlanması ne hoş..
Özgür tekin -- 09.02.2018 14:54
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00