BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.09.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
189
Dün
:
4633
Toplam
:
14477102
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
DELİBAŞOĞLU HAMZA BEY
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Yozgat’lı Delibaşoğulları’ndan Hamza Bey’in kardeşi rahatsızlanır. Doktorlar Yozgat’ta tedavi etmeye çalışırlarsa da mümkün olamaz. İstanbul’da Bakırköy’e Mazhar Osman Bey’e götürmesini tavsiye ederler.

Hamza Bey çaresiz kalmıştır. Kardeşini alıp İstanbul’a gelir. Bir otele yerleştikten sonra kardeşini hastaneye yatırmanın yollarını aramaya başlar. Başlar ama bütün çabasına karşın bir türlü hastaneye yatıramaz. Sıkıntı içinde çareler arar oraya buraya koşarken kendini zamanın en ünlü lokantası Abdullah’ın kapısında bulur. Sabahtan beri aç bilaç koşturmaktan acıktığının farkına varmamıştır.


Öğle yemeği için içeri girer ki bütün masalar dolu. Yorgun, bitkin ve bezgin bir halde sağa sola bakınırken bir kişinin tek başına yemek yediğini görüp o masaya yönelir. Yemeğini yemekte olan kişiyi selamünaleyküm diye selamlar. O’ da aleykümselâm diyerek mukabelede bulununca usulca masaya ilişir. Karşısında oturan kişinin iyi giyimli kerli ferli halinden bir İstanbul beyefendisi olduğu bellidir.

Hamza Bey, yerine yerleştikten ve bir nefes aldıktan sonra kahırlı bir ses tonu ile “Bu şehrin ne valisi var ne belediye başkanı, nede bir mesul kişisi” diye hafiften söylenmeye başlar.

Beyefendi ilgilenir “Bir sıkıntınız mı vardı?” diye sorar. Ona cevap vermeye çalışırken etrafına da bir göz atan Hamza Bey, lokantada yemek yiyen hemen herkesin göz ucuyla kendisine baktığını fark ederek içinden “ millet bu çoban da kim diye merak ediyor galiba” diye geçirir.

Beyefendiye, Yozgat’tan geldiğini kardeşinin hasta olduğunu. Yozgat’taki doktorların tedavi edemediklerini. Mazhar Osman’a yatırmak istediğini ama bir türlü yatıramadığını. Otel köşelerinde perişan olduklarını dilinin döndüğünce anlatmaya çalışır. Hamza Bey’in serzenişlerini sessizce dinleyen beyefendi cebinden çıkardığı kartvizitini Hamza Bey’e uzatır. Verirken de Mazhar Osman Bey’i tanıdığını bu kartvizit ile birlikte ona gitmesini, kendisine yardımcı olacağını söyler.

Hamza Bey ertesi günü kardeşini de alıp Mazhar Osman Bey’e gider epey uğraştıktan sonra kendisine ulaşır, elindeki kartviziti verir. Mazhar Bey kartı alır bakar şaşkınlıkla sorar “ sen vali beyi nereden tanıyorsun?”

Lokantadaki beyefendi, merhum Muhittin Üstündağ, 14 Temmuz 1928 – 4 Aralık 1938 tarihleri arasında İstanbul Valisi ve Belediye Başkanıdır.

29.11.2014

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
II. ABDÜLHAMİT’İN SERYAVERİ MÜŞİR AHMET ŞAKİR PAŞA (ÇAPANOĞLU)
İstanbuldan takip ettiğim biri olarak Şakir paşa ve çapanoğlu ailesinin bu memleket için ne kadar fedakarlıklar yaptıklarını okuyunca insanın içinde bir burukluk oluyor haksız yere sıkıntılar yaşamalarından dolayı ama onlara minnet duyarak saygıyla anarak Allah cc rahmet eylesin makamları cennet olsun
Mahmut kara -- 21.07.2018 02:02
II. ABDÜLHAMİT’İN SERYAVERİ MÜŞİR AHMET ŞAKİR PAŞA (ÇAPANOĞLU)
Merhaba Abdulkadir bey
Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum gerçekten şunu anladım eğer bugünkü teknoloji olsaydı Ahmet şakir paşa (yazık çok üzüldüm)dan diğer fedakar çapanoğlu aileleri çok daha düzgün anlışılırlardı. Maalesef çok değerli hizmetleri bulunan insanlar kendilerini ifade edememiş seslerini istedikleri biçimde ulaştıramamış ve büyük mağduriyet yaşamışlar. Ama bugün hakiki gerçekler gün ışığı gibi ortada o yüzden mekanları cennet olsun. Sizede ayrıca teşekkürler bu olayları daha düzgün biçimde bizlere ulaştırdığınız için ,

Saygılarımla,
MAHMUT KARA -- 20.07.2018 19:50
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Acizane köşemde yayınladığım yazılarıma zaman ayırıp yorum göndermek lütfunda bulunan okuyucularımıza en kalbi teşekkürlerimi arz ederim. Sehven yorumlarının altına isim yazmayı unutan sayın okuyucularımın köşemdeki mail adresimden (yazı başlığının altında) bana ulaşmalarını hasseten rica ederim.Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.07.2018 10:46
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Uzun süre okuyamadım okuduğumda engüzel yazı oldu emeğinize sağlık hocam
Adınız ve Soyadınız -- 09.07.2018 16:56
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
ELLERİNİZE SAĞLIK GERÇEK OLAYLARI SAPTIRMADAN BİREBİR GERÇEKLERİ SAPTIRMADAN UZUN ARAŞTIRMALAR YAPARAK YAPTOĞINIZ ÇALIŞMALAR İÇİN GÖNÜLDEN SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.
ARTO KAZANCIOĞLU -- 09.07.2018 14:24
YILMAZ GÖKSOY
Sayın Çapanoğlu,
Yılmaz Hoca'mı bu sabah ben de rahmetle yad ettim. Mekânı cennet olsun. Umarım Yozgatlı onu takdir eder ve unutmaz.
Selam ve saygılar.
Ahmet Yaşar Ocak -- 07.06.2018 23:29
TELTELİ
Yazınızı soluksuz okudum ve o günlere yetişemediğim için de hayıflandım . Bahsi geçen Şadiye hn ile babaannemin görüştüklerini hatırlarım. Hafızam yanıltmıyor ise bir defa ben de rast gelmiştim. Telteliyi ilk defa duydum. Belki de pişmaniyenin atasıdır. İyi günler dilerim Selamlar.
Hasan Levent Baykal -- 02.06.2018 13:43
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Ben de birkaç kez gördüm. En uzun sürelisi İzmir'de otururken Bornova üzerindeydi. Gece vakti ışıkları yana söne uzunca asılı kaldılar.
Ben bu uzay uzaylılar işinde 70 yıldır bir tek doğru cevap alamadım. Ne yerlisinden ne de yabancısından. Voyager'lar hala uzayın derinliklerinde uçup gidiyorlar. Uzay bomboş bir otoyol olsa neyse de, her tarafta her yöne doğru çok büyük süratlerle giden irili ufaklı taş yığınları var. Üzerine geldiğini bile görsen manevra yapıp kaçamazsın. Buradan Ay'a bile bir taşa çarpmadan gidemezsin. Dünyamız atmosferine her gün meteor veya meteorit dedikleri taşlar düşüyor. Arasından nasıl geçiyorlar? Bizi kandırıyorlar mı acaba?
Mehmet Rauf Aktolga -- 16.05.2018 07:08
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Sayın Çapanoğlu Beyefendi;

Yazınızı ilgiyle okudum. Bu tür konular ilgi alanım içindedir. Sizin gördüğünüz bu tür cisimleri bir kaç kez bende gördüm. Birinde çok yakından takip ettim. Fakat ne olduğunu kime anlattıysam anlam veremediler. Günümüzde daha çok görünür hale geldiler. Allah hayırlara vesile kılsın. Evrende yalnız yaşamadığımızı Yüce kitabımız bildiriyor, bizde iman edip inanıyoruz.

Kaleminiz var olsun. Saygılar Hürmetler.
Kadriye ŞAHİN -- 14.05.2018 21:10
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Zevkle ve nefes almadan okudum . Çok enteresan.
Levent Baykal -- 14.05.2018 20:22
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00