BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.07.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
167
Dün
:
4633
Toplam
:
14113583
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
MUTLULUK 2
capanoglukadir@yahoo.com.tr
13 Kasım 2014 saat 14.50 de cep telefonum çaldı. Tanımadığım bir numara arıyordu açtım. Bir bayan sesi “Abdulkadir Bey’le mi görüşüyorum” diye sordu. Evet, efendim buyurun cevabım üzerine “efendim ben Emine Esencan, emekli Vali Turgut Başkaya’nın kızıyım, sizi gazetedeki rahmetli babamla ilgili yazınız için rahatsız ettim dedi. “Estağfurullah çok memnun oldum çok teşekkür ederim, çok naziksiniz” dedim.

“40 yıl sonra babamla ilgili böyle bir yazı hem beni hem de annemi çok duygulandırdı. Size mail göndererek teşekkür etmek istemiştim ama telefon ile teşekkür etmeyi daha uygun bulduk” dediler.

Ben de bu ince düşünceleri için teşekkür ederken önümde açık olan bilgisayarımdan hemen yazımı buldum. Evet, “Bir Vali” başlıklı ve 15.11. 2013 tarihli ve tesadüfe bakınız bundan tam bir sene önce yazdığım bir yazım ile rahmetli Turgut Bey’den bahsetmiş ve onun ne kadar değerli bir insan olduğunu anlatmaya çalışmıştım. Emine Hanımefendi, “Yozgat Gazetesini aradım, oradaki beyefendiden sizin telefonunuzu aldım ve size böyle ulaştım dedi ve devam etti. Rahmetli babam bizi de kendisi gibi yetiştirdi. Ben ilkokul üçüncü sınıfa kadar Yozgat’ta okudum. Küçükken her çocuğa sordukları gibi bize de sorarlardı, anneni mi babanı mı daha çok seviyorsun? Ben her zaman şöyle cevap verirdim; önce Atatürk’ü sonra İsmet Paşa’yı sonra annemi babamı seviyorum.”

Karşılıklı çok duygusal ve biraz uzunca bir sohbetimiz oldu. Telefonu kapattıktan sonra karmakarışık duygular içinde uzunca bir süre pencereden dışarı bakarak düşündüm. Emine Hanımefendi benden birkaç yaş küçükmüş, yani aşağı yukarı aynı yaştayız. Biz yaştakiler, Türkiye’nin en güzel yıllarında Atatürk ve vatan sevgisi ile büyüdük ve yaşadık. Hem dini bayramlarımızı hem milli bayramlarımızı coşku içinde kutlardık. Mahallemizin Bekçi babalarından başlayarak Öğretmenlerimiz, Kaymakamlarımız, Valilerimiz, Cumhuriyetimizin koruyucusu Savcılarımız, Hâkimlerimiz hepsi ne değerli insanlardı. Onları sokakta oynarken gördüğümüzde oyunumuzu bırakır yanımızdan geçişlerini saygı ile beklerdik. İlim sahibi, icat sahibi olmak bunları dil, din, ırk, milliyet ayırımı yapmadan başkalarının da istifadesine sunmak ne güzel. Onların, bize armağan ettiği teknoloji araçlarını, gerektiği şekilde ve amacına uygun olarak kullanabilmek, paylaşabilmek ne güzel. Elektrik, telefon, bilgisayar gibi buluşlar yapmak için çocuklarımızı nerede hangi okullarda okutmalıyız? Bizim insanımız hayatta en hakiki yol göstericinin merdiven altındaki kuran kurslarında olmadığını ilim ve fen okunan okullarda olduğunu ne zaman öğrenecek. İçim sızlayarak bunları düşünürken Avrupa ülkeleri toplu bir proje ile dünyamızdan beş yüz milyon kilometre uzaktaki bir kuyruklu yıldıza çamaşır makinesi büyüklüğündeki bir araştırma aracını başarı ile indirmiş. Hem de 10 yıl süren uzun bir yolculuktan sonra. Dünya nefesini tutmuş bekliyormuş, bizim haberimiz bile yok. Televizyon açık kendi çalıp kendi söylüyor. Ben yine ecnebilerin icat ettiği önümdeki bilgisayardan öğreniyorum.

Değerli okurlar; âcizane yazılarıma yorum göndermek lütfunda ve zahmetinde bulunan başta değerli okurum Sayın Suzan hanımefendi olmak üzere tüm okurlarıma teşekkür ediyorum. Sizlerden gelen her yorum, her telefon beni bir yandan derecesiz mutlu ederken bir yandan da motive(özgüven, moral) ediyor. Her yorumunuza ayrı ayrı teşekkür etmek isterim ama buna maddeten imkân yok, ama biliniz ki her seferinde binlerce kere teşekkür ediyorum. Sağ olunuz, sağlıkla kalınız.

24.11.2014

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Acizane köşemde yayınladığım yazılarıma zaman ayırıp yorum göndermek lütfunda bulunan okuyucularımıza en kalbi teşekkürlerimi arz ederim. Sehven yorumlarının altına isim yazmayı unutan sayın okuyucularımın köşemdeki mail adresimden (yazı başlığının altında) bana ulaşmalarını hasseten rica ederim.Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.07.2018 10:46
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Uzun süre okuyamadım okuduğumda engüzel yazı oldu emeğinize sağlık hocam
Adınız ve Soyadınız -- 09.07.2018 16:56
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
ELLERİNİZE SAĞLIK GERÇEK OLAYLARI SAPTIRMADAN BİREBİR GERÇEKLERİ SAPTIRMADAN UZUN ARAŞTIRMALAR YAPARAK YAPTOĞINIZ ÇALIŞMALAR İÇİN GÖNÜLDEN SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.
ARTO KAZANCIOĞLU -- 09.07.2018 14:24
YILMAZ GÖKSOY
Sayın Çapanoğlu,
Yılmaz Hoca'mı bu sabah ben de rahmetle yad ettim. Mekânı cennet olsun. Umarım Yozgatlı onu takdir eder ve unutmaz.
Selam ve saygılar.
Ahmet Yaşar Ocak -- 07.06.2018 23:29
TELTELİ
Yazınızı soluksuz okudum ve o günlere yetişemediğim için de hayıflandım . Bahsi geçen Şadiye hn ile babaannemin görüştüklerini hatırlarım. Hafızam yanıltmıyor ise bir defa ben de rast gelmiştim. Telteliyi ilk defa duydum. Belki de pişmaniyenin atasıdır. İyi günler dilerim Selamlar.
Hasan Levent Baykal -- 02.06.2018 13:43
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Ben de birkaç kez gördüm. En uzun sürelisi İzmir'de otururken Bornova üzerindeydi. Gece vakti ışıkları yana söne uzunca asılı kaldılar.
Ben bu uzay uzaylılar işinde 70 yıldır bir tek doğru cevap alamadım. Ne yerlisinden ne de yabancısından. Voyager'lar hala uzayın derinliklerinde uçup gidiyorlar. Uzay bomboş bir otoyol olsa neyse de, her tarafta her yöne doğru çok büyük süratlerle giden irili ufaklı taş yığınları var. Üzerine geldiğini bile görsen manevra yapıp kaçamazsın. Buradan Ay'a bile bir taşa çarpmadan gidemezsin. Dünyamız atmosferine her gün meteor veya meteorit dedikleri taşlar düşüyor. Arasından nasıl geçiyorlar? Bizi kandırıyorlar mı acaba?
Mehmet Rauf Aktolga -- 16.05.2018 07:08
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Sayın Çapanoğlu Beyefendi;

Yazınızı ilgiyle okudum. Bu tür konular ilgi alanım içindedir. Sizin gördüğünüz bu tür cisimleri bir kaç kez bende gördüm. Birinde çok yakından takip ettim. Fakat ne olduğunu kime anlattıysam anlam veremediler. Günümüzde daha çok görünür hale geldiler. Allah hayırlara vesile kılsın. Evrende yalnız yaşamadığımızı Yüce kitabımız bildiriyor, bizde iman edip inanıyoruz.

Kaleminiz var olsun. Saygılar Hürmetler.
Kadriye ŞAHİN -- 14.05.2018 21:10
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Zevkle ve nefes almadan okudum . Çok enteresan.
Levent Baykal -- 14.05.2018 20:22
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
ÇOK SEVGİLİ DOSTUM UZUN UĞRAŞLAR VEREREK TARİHİN GİZLİ KALMIŞ GERÇEKLERİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
SİZLERLE BERABER OLDUĞUM ZAMAN HİÇ BİR ZAMAN DİN AYIRIMI İLE KARŞILAŞMADIM.SİZ DİN DİL İRK AYIRIMI YAPMADAN İNSANLARLA KURDUĞUNUZ DOTLUK VE ARKADAŞLIK TAKDİRE ŞAYANDIR.
HER ZAMAN YARDIMA HAZIR DOSTLUĞUNUZ EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMDİR.
SEVGİLER VE SAYGILARIMLA
ARTO KAZANCIOĞLU -- 27.04.2018 12:26
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
Her zamanki gibi çok enteresan ve güzel bir yazı. Ben 8 sene bir Ermeni takımı olan ŞİŞLİ SPORDA basketbol oynadım.Çok Ermeni dostum var ve onların hiç bir biz Türklere kötü davranışlarını görmedim. Allah birdir. İnsanlarda kardeştir. Teşekkür ederim. Selamlar ve sevgiler
Taylan Emcioğlu -- 27.04.2018 12:11
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00