BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 25.04.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
182
Dün
:
4633
Toplam
:
13790627
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
MUTLULUK 2
capanoglukadir@yahoo.com.tr
13 Kasım 2014 saat 14.50 de cep telefonum çaldı. Tanımadığım bir numara arıyordu açtım. Bir bayan sesi “Abdulkadir Bey’le mi görüşüyorum” diye sordu. Evet, efendim buyurun cevabım üzerine “efendim ben Emine Esencan, emekli Vali Turgut Başkaya’nın kızıyım, sizi gazetedeki rahmetli babamla ilgili yazınız için rahatsız ettim dedi. “Estağfurullah çok memnun oldum çok teşekkür ederim, çok naziksiniz” dedim.

“40 yıl sonra babamla ilgili böyle bir yazı hem beni hem de annemi çok duygulandırdı. Size mail göndererek teşekkür etmek istemiştim ama telefon ile teşekkür etmeyi daha uygun bulduk” dediler.

Ben de bu ince düşünceleri için teşekkür ederken önümde açık olan bilgisayarımdan hemen yazımı buldum. Evet, “Bir Vali” başlıklı ve 15.11. 2013 tarihli ve tesadüfe bakınız bundan tam bir sene önce yazdığım bir yazım ile rahmetli Turgut Bey’den bahsetmiş ve onun ne kadar değerli bir insan olduğunu anlatmaya çalışmıştım. Emine Hanımefendi, “Yozgat Gazetesini aradım, oradaki beyefendiden sizin telefonunuzu aldım ve size böyle ulaştım dedi ve devam etti. Rahmetli babam bizi de kendisi gibi yetiştirdi. Ben ilkokul üçüncü sınıfa kadar Yozgat’ta okudum. Küçükken her çocuğa sordukları gibi bize de sorarlardı, anneni mi babanı mı daha çok seviyorsun? Ben her zaman şöyle cevap verirdim; önce Atatürk’ü sonra İsmet Paşa’yı sonra annemi babamı seviyorum.”

Karşılıklı çok duygusal ve biraz uzunca bir sohbetimiz oldu. Telefonu kapattıktan sonra karmakarışık duygular içinde uzunca bir süre pencereden dışarı bakarak düşündüm. Emine Hanımefendi benden birkaç yaş küçükmüş, yani aşağı yukarı aynı yaştayız. Biz yaştakiler, Türkiye’nin en güzel yıllarında Atatürk ve vatan sevgisi ile büyüdük ve yaşadık. Hem dini bayramlarımızı hem milli bayramlarımızı coşku içinde kutlardık. Mahallemizin Bekçi babalarından başlayarak Öğretmenlerimiz, Kaymakamlarımız, Valilerimiz, Cumhuriyetimizin koruyucusu Savcılarımız, Hâkimlerimiz hepsi ne değerli insanlardı. Onları sokakta oynarken gördüğümüzde oyunumuzu bırakır yanımızdan geçişlerini saygı ile beklerdik. İlim sahibi, icat sahibi olmak bunları dil, din, ırk, milliyet ayırımı yapmadan başkalarının da istifadesine sunmak ne güzel. Onların, bize armağan ettiği teknoloji araçlarını, gerektiği şekilde ve amacına uygun olarak kullanabilmek, paylaşabilmek ne güzel. Elektrik, telefon, bilgisayar gibi buluşlar yapmak için çocuklarımızı nerede hangi okullarda okutmalıyız? Bizim insanımız hayatta en hakiki yol göstericinin merdiven altındaki kuran kurslarında olmadığını ilim ve fen okunan okullarda olduğunu ne zaman öğrenecek. İçim sızlayarak bunları düşünürken Avrupa ülkeleri toplu bir proje ile dünyamızdan beş yüz milyon kilometre uzaktaki bir kuyruklu yıldıza çamaşır makinesi büyüklüğündeki bir araştırma aracını başarı ile indirmiş. Hem de 10 yıl süren uzun bir yolculuktan sonra. Dünya nefesini tutmuş bekliyormuş, bizim haberimiz bile yok. Televizyon açık kendi çalıp kendi söylüyor. Ben yine ecnebilerin icat ettiği önümdeki bilgisayardan öğreniyorum.

Değerli okurlar; âcizane yazılarıma yorum göndermek lütfunda ve zahmetinde bulunan başta değerli okurum Sayın Suzan hanımefendi olmak üzere tüm okurlarıma teşekkür ediyorum. Sizlerden gelen her yorum, her telefon beni bir yandan derecesiz mutlu ederken bir yandan da motive(özgüven, moral) ediyor. Her yorumunuza ayrı ayrı teşekkür etmek isterim ama buna maddeten imkân yok, ama biliniz ki her seferinde binlerce kere teşekkür ediyorum. Sağ olunuz, sağlıkla kalınız.

24.11.2014

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Çok güzel ifade etmişsiniz.Yazınızı da, kitabı da çok beğendik.
Memleketimizn kıymetlerini bizlere tanıtmanızdan da memnuniyet duyduk.Yine vatanseverler Yozgat'ımızdan çıkmış.Gurur verici...
Sibel Manacıoğlu Oktay -- 18.04.2018 17:19
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Sayın Çapanoğlu,
Yazınızı okudum ve çok etkilendim. Bu devlet değişik alanlarda bu tür sağlam karakterler sayesinde ayakta duruyor. Paşaya Allah'tan sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum. Kitabını alıp okuyacağım inşaallah. Şiiri çok beğendim. Çarpıcı bir gerçeği veciz ve çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.
Selam ve saygılar
A. YAŞAR OCAK -- 16.04.2018 10:32
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Yozgat her ne kadar içe kapanık kimliğiyle ön plana çıksa da ülkemize kazandırdığı pek çok ünlüsüyle gündemdedir. Yazar Abbas Sayar, Şair Gülten Akın, Şair Şükrü Erbaş ve daha niceleri. Korgeneral Mehmet Şanver de bu saygın kişilerden biridir. Kişilikli asker duruşu ve tavrıyla gönüllerde taht kurmuş bir paşamızdır. Bu değerli kişiliği köşenize taşıdığınız için teşekkürler ve saygılar.
Muhsin Köktürk -- 14.04.2018 11:36
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sayın Çapanoğlu memleketimiz ve Çapanoğulları hakkında yine çok değerli bir bilgi öğrendim çok teşekkürler. Hepimiz Yozgatlıyız, hepimiz Çapanoğluyuz ne mutlu.
SUDE ÖZTÜRK -- 29.03.2018 10:51
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sn Çapanoğlu,

Üniversitenin yayınından da anlaşılıyor ki
Gümüşhacıköy'de gümüş var. Yozgat Gazetesinin birinci sayfasında resimleri olan milletvekillerinin Yozgat'a hangi yatırımları olmuştur?
Yozgat neden hep göç veriyor. Nohut ve Mercimek ithalatının kaç ton olduğundan bu beylerin acaba bilgisi var mı?
BÜLENT ESİNOĞLU -- 24.03.2018 10:36
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu 1 ayı geçkin süredir yeni yazınız yayınlanmadı.Eğer sağlık sorununuz yok ise o güzel yazılarınızdan bekliyoruz.Bizleri mahrum etmeyeceğinizi düşünüyorum.Saygılarımla
serdar erbek -- 20.03.2018 22:23
TOPAL MOLLA
Abdülkadir Bey,
Yazınız tam zamanında...Bizim tarihimizde de birkaç Topal Molla oldu. En sonuncusuyla baş etmeye çalışıyoruz bildiğiniz gibi, kısmet olursa.
A. YAŞAR OCAK -- 13.03.2018 16:31
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu, hayatın günlük gaileleri ile mücadele ederken yazılarınızı da ilgi ile takip ediyorum. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaşıyorsunuz. Tarihi bilmemek ve geçmişten ders almamak büyük talihsizlik. Dün gece bir film izlerken oyunculardan birisi karşı oyuncunun bir sözüne sadece Bol Pot demekle cevap verdi. Aklıma sizin yazınız geldi ve film bitince yazınızı bulup tekrar okudum. Filmdeki oyuncu bir kelime ile her şeyi anlatmıştı. Keşke bizi yönetenlerde bir kelime ile her şeyi hatırlasalar diye geçirdim içimden. Bu arada Prof. Ahmet Yaşar Hocamızın yazdıkları da beni hayli duygulandırdı. Geçmişi hatırlamak, hatırlananları bir kere daha yâd etmek ne güzel bir duygudur. Saygılarımla.
SUDE ÖZTÜRK -- 27.02.2018 11:34
TOPAL MOLLA
Tarihimizin bir yerlerinde gizlenmiş olan eşsiz bilgileri bizlere sunduğunuz için minnettarım. Hep sevgi yüklü kalın. Saygılarımla.
OĞUZ KARLI -- 16.02.2018 12:18
24 KASIM
ALLAH rahmeteylesin babannemin dedesi olur fazlı bilecen hatırlanması ne hoş..
Özgür tekin -- 09.02.2018 14:54
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00