BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 23.04.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
204
Dün
:
4633
Toplam
:
13784808
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
BİR FOTOĞRAFIN HİKÂYESİ
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli okurlar, günümüz fotoğrafçılığı, yani sayısal fotoğrafçılık (İngilizce: Digital photography), nesnelerin görüntülerini oluşturmak için sayısal teknolojinin kullanıldığı bir fotoğrafçılık tarzıdır. Bildiğiniz gibi, sayısal teknolojinin gelişimine kadar kullandığımız analog fotoğrafçılıkta, görüntülerin karta basılması için kimyasal işlemlere ihtiyaç duyan fotoğraf filmi kullanılmaktaydı.

Zamanımızda sayısal görüntü (İngilizce: digital image) sayesinde görüntüler, kimyasal işleme gerek olmaksızın tamamen sayısal teknoloji ve bilgisayar kullanılarak görüntülenebiliyor, basılabiliyor, işlenebiliyor, taşınabiliyor ya da arşivlenebiliyor.

Hatta değişik donanımlar kullanılarak eski sistem geleneksel yöntemlerle basılmış görüntüleri tarayıcıdan geçirerek sayısal görüntüler oluşturabiliyoruz. Çekmiş olduğumuz fotoğrafları farklı değişik teknikler kullanarak Photoshop programları yardımı ile farklı biçime sokabiliyoruz. Günümüzde hemen hemen tüm sayısal fotoğraf makineleri (ya da sayısal kamera) çektiğimiz fotoğrafları, flash belleğe, ya da dâhili disk veya CD-ROM'a kayıt yaparak saklayabiliyor, daha sonra bilgisayar ortamına aktarılabiliyor ve kolayca çoğaltabiliyoruz. Sayısal kameralar resim çekerken, aynı zamanda ses ve görüntü kaydı da yapıyorlar. Bazıları PictBridge standardı ile bilgisayar kullanmadan doğrudan bir yazıcıya bağlanabiliyorlar. Bazıları ise doğrudan bir televizyon ekranına görüntü aktarabiliyorlar.

Ama yukarıdaki bu fotoğraf, bir sayısal fotoğraf değil. Yani, yeni nesil digital teknolojinin bir ürünü değil. Yukarda bahsettiğimiz analog fotoğraf makinesi ile ve o zamanın teknolojisi olarak üzerinde ışığa duyarlı kimyasal madde kaplı filme çekilmiş ve yine üzerinde ışığa duyarlı madde kaplı karta basılıp, kimyasal bir solüsyon içinde bekletilerek sabitlenmiş eski ve tarihi bir fotoğraftır.

Anne tarafından Çapanoğlu olan ve babaannem merhum Esma Çapanoğlu ile eski Ankara Valisi Merhum Avni Doğan Bey’in yeğeni olan merhum akrabam Gülten Erdik Hanımefendi, 1953 yılında Yozgat Lisesi bahçesinde bir bayrak töreni esnasında birden bulutlardaki bu Atatürk siluetini fark eder. Heyecan içinde hemen öğretmeni Mustafa Kemal Aydoğan Bey’e işaret eder. Fotoğraf makinesini her daim yanında bulunduran öğretmeni Kemal Bey’de atik davranarak bu ilahi enstantaneyi ölümsüzleştirir. İşte bu eşsiz fotoğrafın hikâyesi budur. Kısaca bu, ne bir fotoğraf hilesidir nede son yılların bir photoshop düzenlemesidir.

Bu ilahi fotoğrafı bizlere bırakan sevgili kuzenim Gülten Erdik Hanımefendiyi rahmetle, değerli Hocamız Sayın Mustafa Kemal Aydoğan Beyefendiyi minnetle anıyorum.

11.10.2014

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Çok güzel ifade etmişsiniz.Yazınızı da, kitabı da çok beğendik.
Memleketimizn kıymetlerini bizlere tanıtmanızdan da memnuniyet duyduk.Yine vatanseverler Yozgat'ımızdan çıkmış.Gurur verici...
Sibel Manacıoğlu Oktay -- 18.04.2018 17:19
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Sayın Çapanoğlu,
Yazınızı okudum ve çok etkilendim. Bu devlet değişik alanlarda bu tür sağlam karakterler sayesinde ayakta duruyor. Paşaya Allah'tan sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum. Kitabını alıp okuyacağım inşaallah. Şiiri çok beğendim. Çarpıcı bir gerçeği veciz ve çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.
Selam ve saygılar
A. YAŞAR OCAK -- 16.04.2018 10:32
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Yozgat her ne kadar içe kapanık kimliğiyle ön plana çıksa da ülkemize kazandırdığı pek çok ünlüsüyle gündemdedir. Yazar Abbas Sayar, Şair Gülten Akın, Şair Şükrü Erbaş ve daha niceleri. Korgeneral Mehmet Şanver de bu saygın kişilerden biridir. Kişilikli asker duruşu ve tavrıyla gönüllerde taht kurmuş bir paşamızdır. Bu değerli kişiliği köşenize taşıdığınız için teşekkürler ve saygılar.
Muhsin Köktürk -- 14.04.2018 11:36
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sayın Çapanoğlu memleketimiz ve Çapanoğulları hakkında yine çok değerli bir bilgi öğrendim çok teşekkürler. Hepimiz Yozgatlıyız, hepimiz Çapanoğluyuz ne mutlu.
SUDE ÖZTÜRK -- 29.03.2018 10:51
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sn Çapanoğlu,

Üniversitenin yayınından da anlaşılıyor ki
Gümüşhacıköy'de gümüş var. Yozgat Gazetesinin birinci sayfasında resimleri olan milletvekillerinin Yozgat'a hangi yatırımları olmuştur?
Yozgat neden hep göç veriyor. Nohut ve Mercimek ithalatının kaç ton olduğundan bu beylerin acaba bilgisi var mı?
BÜLENT ESİNOĞLU -- 24.03.2018 10:36
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu 1 ayı geçkin süredir yeni yazınız yayınlanmadı.Eğer sağlık sorununuz yok ise o güzel yazılarınızdan bekliyoruz.Bizleri mahrum etmeyeceğinizi düşünüyorum.Saygılarımla
serdar erbek -- 20.03.2018 22:23
TOPAL MOLLA
Abdülkadir Bey,
Yazınız tam zamanında...Bizim tarihimizde de birkaç Topal Molla oldu. En sonuncusuyla baş etmeye çalışıyoruz bildiğiniz gibi, kısmet olursa.
A. YAŞAR OCAK -- 13.03.2018 16:31
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu, hayatın günlük gaileleri ile mücadele ederken yazılarınızı da ilgi ile takip ediyorum. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaşıyorsunuz. Tarihi bilmemek ve geçmişten ders almamak büyük talihsizlik. Dün gece bir film izlerken oyunculardan birisi karşı oyuncunun bir sözüne sadece Bol Pot demekle cevap verdi. Aklıma sizin yazınız geldi ve film bitince yazınızı bulup tekrar okudum. Filmdeki oyuncu bir kelime ile her şeyi anlatmıştı. Keşke bizi yönetenlerde bir kelime ile her şeyi hatırlasalar diye geçirdim içimden. Bu arada Prof. Ahmet Yaşar Hocamızın yazdıkları da beni hayli duygulandırdı. Geçmişi hatırlamak, hatırlananları bir kere daha yâd etmek ne güzel bir duygudur. Saygılarımla.
SUDE ÖZTÜRK -- 27.02.2018 11:34
TOPAL MOLLA
Tarihimizin bir yerlerinde gizlenmiş olan eşsiz bilgileri bizlere sunduğunuz için minnettarım. Hep sevgi yüklü kalın. Saygılarımla.
OĞUZ KARLI -- 16.02.2018 12:18
24 KASIM
ALLAH rahmeteylesin babannemin dedesi olur fazlı bilecen hatırlanması ne hoş..
Özgür tekin -- 09.02.2018 14:54
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00