BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 18.07.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
207
Dün
:
4633
Toplam
:
14109658
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
BİR FOTOĞRAFIN HİKÂYESİ
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli okurlar, günümüz fotoğrafçılığı, yani sayısal fotoğrafçılık (İngilizce: Digital photography), nesnelerin görüntülerini oluşturmak için sayısal teknolojinin kullanıldığı bir fotoğrafçılık tarzıdır. Bildiğiniz gibi, sayısal teknolojinin gelişimine kadar kullandığımız analog fotoğrafçılıkta, görüntülerin karta basılması için kimyasal işlemlere ihtiyaç duyan fotoğraf filmi kullanılmaktaydı.

Zamanımızda sayısal görüntü (İngilizce: digital image) sayesinde görüntüler, kimyasal işleme gerek olmaksızın tamamen sayısal teknoloji ve bilgisayar kullanılarak görüntülenebiliyor, basılabiliyor, işlenebiliyor, taşınabiliyor ya da arşivlenebiliyor.

Hatta değişik donanımlar kullanılarak eski sistem geleneksel yöntemlerle basılmış görüntüleri tarayıcıdan geçirerek sayısal görüntüler oluşturabiliyoruz. Çekmiş olduğumuz fotoğrafları farklı değişik teknikler kullanarak Photoshop programları yardımı ile farklı biçime sokabiliyoruz. Günümüzde hemen hemen tüm sayısal fotoğraf makineleri (ya da sayısal kamera) çektiğimiz fotoğrafları, flash belleğe, ya da dâhili disk veya CD-ROM'a kayıt yaparak saklayabiliyor, daha sonra bilgisayar ortamına aktarılabiliyor ve kolayca çoğaltabiliyoruz. Sayısal kameralar resim çekerken, aynı zamanda ses ve görüntü kaydı da yapıyorlar. Bazıları PictBridge standardı ile bilgisayar kullanmadan doğrudan bir yazıcıya bağlanabiliyorlar. Bazıları ise doğrudan bir televizyon ekranına görüntü aktarabiliyorlar.

Ama yukarıdaki bu fotoğraf, bir sayısal fotoğraf değil. Yani, yeni nesil digital teknolojinin bir ürünü değil. Yukarda bahsettiğimiz analog fotoğraf makinesi ile ve o zamanın teknolojisi olarak üzerinde ışığa duyarlı kimyasal madde kaplı filme çekilmiş ve yine üzerinde ışığa duyarlı madde kaplı karta basılıp, kimyasal bir solüsyon içinde bekletilerek sabitlenmiş eski ve tarihi bir fotoğraftır.

Anne tarafından Çapanoğlu olan ve babaannem merhum Esma Çapanoğlu ile eski Ankara Valisi Merhum Avni Doğan Bey’in yeğeni olan merhum akrabam Gülten Erdik Hanımefendi, 1953 yılında Yozgat Lisesi bahçesinde bir bayrak töreni esnasında birden bulutlardaki bu Atatürk siluetini fark eder. Heyecan içinde hemen öğretmeni Mustafa Kemal Aydoğan Bey’e işaret eder. Fotoğraf makinesini her daim yanında bulunduran öğretmeni Kemal Bey’de atik davranarak bu ilahi enstantaneyi ölümsüzleştirir. İşte bu eşsiz fotoğrafın hikâyesi budur. Kısaca bu, ne bir fotoğraf hilesidir nede son yılların bir photoshop düzenlemesidir.

Bu ilahi fotoğrafı bizlere bırakan sevgili kuzenim Gülten Erdik Hanımefendiyi rahmetle, değerli Hocamız Sayın Mustafa Kemal Aydoğan Beyefendiyi minnetle anıyorum.

11.10.2014

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Acizane köşemde yayınladığım yazılarıma zaman ayırıp yorum göndermek lütfunda bulunan okuyucularımıza en kalbi teşekkürlerimi arz ederim. Sehven yorumlarının altına isim yazmayı unutan sayın okuyucularımın köşemdeki mail adresimden (yazı başlığının altında) bana ulaşmalarını hasseten rica ederim.Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.07.2018 10:46
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Uzun süre okuyamadım okuduğumda engüzel yazı oldu emeğinize sağlık hocam
Adınız ve Soyadınız -- 09.07.2018 16:56
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
ELLERİNİZE SAĞLIK GERÇEK OLAYLARI SAPTIRMADAN BİREBİR GERÇEKLERİ SAPTIRMADAN UZUN ARAŞTIRMALAR YAPARAK YAPTOĞINIZ ÇALIŞMALAR İÇİN GÖNÜLDEN SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.
ARTO KAZANCIOĞLU -- 09.07.2018 14:24
YILMAZ GÖKSOY
Sayın Çapanoğlu,
Yılmaz Hoca'mı bu sabah ben de rahmetle yad ettim. Mekânı cennet olsun. Umarım Yozgatlı onu takdir eder ve unutmaz.
Selam ve saygılar.
Ahmet Yaşar Ocak -- 07.06.2018 23:29
TELTELİ
Yazınızı soluksuz okudum ve o günlere yetişemediğim için de hayıflandım . Bahsi geçen Şadiye hn ile babaannemin görüştüklerini hatırlarım. Hafızam yanıltmıyor ise bir defa ben de rast gelmiştim. Telteliyi ilk defa duydum. Belki de pişmaniyenin atasıdır. İyi günler dilerim Selamlar.
Hasan Levent Baykal -- 02.06.2018 13:43
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Ben de birkaç kez gördüm. En uzun sürelisi İzmir'de otururken Bornova üzerindeydi. Gece vakti ışıkları yana söne uzunca asılı kaldılar.
Ben bu uzay uzaylılar işinde 70 yıldır bir tek doğru cevap alamadım. Ne yerlisinden ne de yabancısından. Voyager'lar hala uzayın derinliklerinde uçup gidiyorlar. Uzay bomboş bir otoyol olsa neyse de, her tarafta her yöne doğru çok büyük süratlerle giden irili ufaklı taş yığınları var. Üzerine geldiğini bile görsen manevra yapıp kaçamazsın. Buradan Ay'a bile bir taşa çarpmadan gidemezsin. Dünyamız atmosferine her gün meteor veya meteorit dedikleri taşlar düşüyor. Arasından nasıl geçiyorlar? Bizi kandırıyorlar mı acaba?
Mehmet Rauf Aktolga -- 16.05.2018 07:08
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Sayın Çapanoğlu Beyefendi;

Yazınızı ilgiyle okudum. Bu tür konular ilgi alanım içindedir. Sizin gördüğünüz bu tür cisimleri bir kaç kez bende gördüm. Birinde çok yakından takip ettim. Fakat ne olduğunu kime anlattıysam anlam veremediler. Günümüzde daha çok görünür hale geldiler. Allah hayırlara vesile kılsın. Evrende yalnız yaşamadığımızı Yüce kitabımız bildiriyor, bizde iman edip inanıyoruz.

Kaleminiz var olsun. Saygılar Hürmetler.
Kadriye ŞAHİN -- 14.05.2018 21:10
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Zevkle ve nefes almadan okudum . Çok enteresan.
Levent Baykal -- 14.05.2018 20:22
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
ÇOK SEVGİLİ DOSTUM UZUN UĞRAŞLAR VEREREK TARİHİN GİZLİ KALMIŞ GERÇEKLERİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
SİZLERLE BERABER OLDUĞUM ZAMAN HİÇ BİR ZAMAN DİN AYIRIMI İLE KARŞILAŞMADIM.SİZ DİN DİL İRK AYIRIMI YAPMADAN İNSANLARLA KURDUĞUNUZ DOTLUK VE ARKADAŞLIK TAKDİRE ŞAYANDIR.
HER ZAMAN YARDIMA HAZIR DOSTLUĞUNUZ EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMDİR.
SEVGİLER VE SAYGILARIMLA
ARTO KAZANCIOĞLU -- 27.04.2018 12:26
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
Her zamanki gibi çok enteresan ve güzel bir yazı. Ben 8 sene bir Ermeni takımı olan ŞİŞLİ SPORDA basketbol oynadım.Çok Ermeni dostum var ve onların hiç bir biz Türklere kötü davranışlarını görmedim. Allah birdir. İnsanlarda kardeştir. Teşekkür ederim. Selamlar ve sevgiler
Taylan Emcioğlu -- 27.04.2018 12:11
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00