BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.06.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
199
Dün
:
4633
Toplam
:
14013568
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
BİR OTOBÜS YOLCULUĞU
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Geçenlerde canım çekti memleketimi. Birkaç günlüğüne de olsa havasını koklayım suyunu içeyim diyerek eşimle birlikte bindik otobüse. Yola koyulalı yarım saat oldu olmadı arkamızdaki koltukta oturan bir kişinin yüksek sesli telefon konuşmasını sanırım bütün yolcularla birlikte mecburen bizde dinlemek zorunda kaldık. Şöyle diyordu “ Muttalip (bu benim taktığım isim),sen filan’a git ondan ….lira al onu filana götür benim selamımı söyle, tamam hadi Allahın selamı üzerine olsun.” 10 -15 dakika sonra “ ne yaptın Muttalip, parayı götürdün mü? Ha! Tamam, tamam hadi Allahın selamı üzerine olsun.” Bir süre sonra “Muttalip, kasanın anahtarı bende kalmış, sen şimdi filana git benim selamımı söyle ondan…..lira para al onu götür okulun muhasebecisine ver.Tamam mı hadi Allahın selamı üzerine olsun.” Birkaç dakika sonra “ Muttalip 2, Muttalip 1 sana ….. lira getirecek, az sonra senin yanında olur, konuştuğumuz gibi hemen Muttalip 3’e ver, hadi Allahın selamı üzerine olsun.” Bir süre sonra “ “Muttalip, filanca geldi mi? Ha iyi, Çay’a baktı mı? Bir şey dedimi? İyi, tamam o adam çok miktarda çay alacak gerekeni yapın ikramda kusur etmeyin. Tamam, hadi Allahın selamı üzerine olsun.” Bu telefonu kapattıktan hemen sonra tekrar arıyor. ” Muttalip, komonyo işine devam ediyomusunuz? İyi, o işi ihmal etmeyin. Kutulara 100 lira tutarında çay, şeker, yağ, turşu koyun. Dükkânda ne varsa onlardan koyun işte, koyun kapatın. Her kutuya çay ve turşu koyun, oğlum turşuları bitirin, elimizde ne varsa onlarla birer kutu komonyo hazırlayın. Dediğim gibi 100 lirayı geçmesin. Hadi Allahın selamı üzerine olsun.” Bu konuşmalardan anlıyoruz ki arka koltukta oturan kişi İstanbul’da esnaf. Komonyo dediği bildiğimiz kumanya. Bu konuşma otobüs yarım saat mola verene kadar devam etti. Mola yerinde biraz hava almak için otobüsten indi restorana veya satış yerlerine girmeden otobüsün önünde ayakta bekledi. Başında dantelli beyaz takkesi ile son yıllarda görmeye alıştığımız sakallı bir efendi. Bu efendiye şunu söylemeyi çok isterdim. Biiir, otobüste veya herhangi bir kapalı alanda başkalarını rahatsız edecek derecede yüksek sesle konuşmak ayıptır. İkiii, Yabancı bir toplum içinde paradan puldan bahsetmek daha büyük ayıptır. Bizim büyüklerimiz çarşıda pazarda alışverişin bedelini öderken bile parayı yavaşça çıkarır hafif yan dönerek kimseye göstermeden öderlerdi. Şimdilerde herkese gösterircesine parayı tomarla çıkarıp yine tomarla cebe koymak normal bir davranış oldu ne yazık. Bu telefon konuşmaları kişiyi seyahat rehaveti bastırana kadar devam etti.

Yozgat’taki dar zamanımda kendisinden rica ettim. Yozgat’ın canlı tarihi değerli eğitimci Yılmaz Göksoy ağabeyimle birkaç saat sohbet etmek umuduyla Yozgat öğretmen evinde buluştuk.

Ve bir bardak çay ikram etmek için seksenli yaşlardaki ağabeyim üç kere kalkıp zorla yürüyerek çay servisi yapmaları ricasında bulundu.

Ve öğretmen evinin tuvaletleri sidik kokuyor.

03.06.2013

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
YILMAZ GÖKSOY
Sayın Çapanoğlu,
Yılmaz Hoca'mı bu sabah ben de rahmetle yad ettim. Mekânı cennet olsun. Umarım Yozgatlı onu takdir eder ve unutmaz.
Selam ve saygılar.
Ahmet Yaşar Ocak -- 07.06.2018 23:29
TELTELİ
Yazınızı soluksuz okudum ve o günlere yetişemediğim için de hayıflandım . Bahsi geçen Şadiye hn ile babaannemin görüştüklerini hatırlarım. Hafızam yanıltmıyor ise bir defa ben de rast gelmiştim. Telteliyi ilk defa duydum. Belki de pişmaniyenin atasıdır. İyi günler dilerim Selamlar.
Hasan Levent Baykal -- 02.06.2018 13:43
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Ben de birkaç kez gördüm. En uzun sürelisi İzmir'de otururken Bornova üzerindeydi. Gece vakti ışıkları yana söne uzunca asılı kaldılar.
Ben bu uzay uzaylılar işinde 70 yıldır bir tek doğru cevap alamadım. Ne yerlisinden ne de yabancısından. Voyager'lar hala uzayın derinliklerinde uçup gidiyorlar. Uzay bomboş bir otoyol olsa neyse de, her tarafta her yöne doğru çok büyük süratlerle giden irili ufaklı taş yığınları var. Üzerine geldiğini bile görsen manevra yapıp kaçamazsın. Buradan Ay'a bile bir taşa çarpmadan gidemezsin. Dünyamız atmosferine her gün meteor veya meteorit dedikleri taşlar düşüyor. Arasından nasıl geçiyorlar? Bizi kandırıyorlar mı acaba?
Mehmet Rauf Aktolga -- 16.05.2018 07:08
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Sayın Çapanoğlu Beyefendi;

Yazınızı ilgiyle okudum. Bu tür konular ilgi alanım içindedir. Sizin gördüğünüz bu tür cisimleri bir kaç kez bende gördüm. Birinde çok yakından takip ettim. Fakat ne olduğunu kime anlattıysam anlam veremediler. Günümüzde daha çok görünür hale geldiler. Allah hayırlara vesile kılsın. Evrende yalnız yaşamadığımızı Yüce kitabımız bildiriyor, bizde iman edip inanıyoruz.

Kaleminiz var olsun. Saygılar Hürmetler.
Kadriye ŞAHİN -- 14.05.2018 21:10
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Zevkle ve nefes almadan okudum . Çok enteresan.
Levent Baykal -- 14.05.2018 20:22
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
ÇOK SEVGİLİ DOSTUM UZUN UĞRAŞLAR VEREREK TARİHİN GİZLİ KALMIŞ GERÇEKLERİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
SİZLERLE BERABER OLDUĞUM ZAMAN HİÇ BİR ZAMAN DİN AYIRIMI İLE KARŞILAŞMADIM.SİZ DİN DİL İRK AYIRIMI YAPMADAN İNSANLARLA KURDUĞUNUZ DOTLUK VE ARKADAŞLIK TAKDİRE ŞAYANDIR.
HER ZAMAN YARDIMA HAZIR DOSTLUĞUNUZ EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMDİR.
SEVGİLER VE SAYGILARIMLA
ARTO KAZANCIOĞLU -- 27.04.2018 12:26
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
Her zamanki gibi çok enteresan ve güzel bir yazı. Ben 8 sene bir Ermeni takımı olan ŞİŞLİ SPORDA basketbol oynadım.Çok Ermeni dostum var ve onların hiç bir biz Türklere kötü davranışlarını görmedim. Allah birdir. İnsanlarda kardeştir. Teşekkür ederim. Selamlar ve sevgiler
Taylan Emcioğlu -- 27.04.2018 12:11
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Çok güzel ifade etmişsiniz.Yazınızı da, kitabı da çok beğendik.
Memleketimizn kıymetlerini bizlere tanıtmanızdan da memnuniyet duyduk.Yine vatanseverler Yozgat'ımızdan çıkmış.Gurur verici...
Sibel Manacıoğlu Oktay -- 18.04.2018 17:19
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Sayın Çapanoğlu,
Yazınızı okudum ve çok etkilendim. Bu devlet değişik alanlarda bu tür sağlam karakterler sayesinde ayakta duruyor. Paşaya Allah'tan sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum. Kitabını alıp okuyacağım inşaallah. Şiiri çok beğendim. Çarpıcı bir gerçeği veciz ve çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.
Selam ve saygılar
A. YAŞAR OCAK -- 16.04.2018 10:32
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Yozgat her ne kadar içe kapanık kimliğiyle ön plana çıksa da ülkemize kazandırdığı pek çok ünlüsüyle gündemdedir. Yazar Abbas Sayar, Şair Gülten Akın, Şair Şükrü Erbaş ve daha niceleri. Korgeneral Mehmet Şanver de bu saygın kişilerden biridir. Kişilikli asker duruşu ve tavrıyla gönüllerde taht kurmuş bir paşamızdır. Bu değerli kişiliği köşenize taşıdığınız için teşekkürler ve saygılar.
Muhsin Köktürk -- 14.04.2018 11:36
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00