BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 25.04.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
173
Dün
:
4633
Toplam
:
13790627
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
FATMA NİNENİN BAL ÇÖMLEĞİ
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Yozgat’ın canlı tarihi değerli ağabeyim Yılmaz Göksoy Hocam anlatıyor; Köyümüz Yozgat’a 21 km uzaklıkta idi. O zamanlar böyle vesaitler yok. Sabah saat sekiz, dokuz sularında Yozgat pazarında olmak için horozların ilk ötümünde yaya olarak veya eşeklerle köyden çıkardık. Yozgat’a 10 km. kala, aşağı yukarı yolun yarı yerinde Şahanoğlu pınarı diye bir kaynak vardı. Diğer köylerden gelenlerle birlikte orada bir süre konaklar hem hayvanlarımızı biraz dinlendirir hem yanımızda getirdiğimiz azıklarımızı yer hem de komşu köylülerle biraz sohbet ederdik. Sonra da bir kafile halinde Yozgat’a giderdik. Köyümüze imam olarak gelen Kırım göçmenlerinden bir Seyit Hoca Efendi vardı. İyi bir insandı, vefat edince hanımı Fatma nine kimsesiz kaldı. Fatma nine çok faziletli sessiz sakin onuruna düşkün bir kadındı. Hoca efendinin karısı olması hasebiyle köylü ona bakar onun tüm ihtiyaçlarını karşılardı ama o buna müsaade etmezdi. O zamanlar daha biçerdöverler yoktu, ekinler tırpanla biçilirdi. Saplar toplanırken bazı başaklar tarlaya dökülür Fatma nine yere dökülen bu başakları toplar tokaçlayıp kurutur nafakasını bununla temin ederdi. Oda bir gün Yozgat pazarına gider. Giderken eşeğinin heybesine bir çömlek bal koyar. Çömleğin ağzına da yolda toz toprak olmasın diye beyaz bir bez bağlar. Şahanoğlu kaynağına gelince mola verir, hayvan yemini yiyip dinlenirken yaşlı Fatma nine de yorgunluktan uyuyakalır. Sütü bozuk birisi gelir bal çömleğini heybeden çalar. Fatma nine uyanınca bakar ki bal çömleği yok. Kendisi dürüst ve faziletli bir insan ama birazda saf olduğundan çömleğin çalınabileceği hiç aklına gelmez. Panik ve telâşe ile yol kenarına durur, hem köyden Yozgat’a gidenlere hem de Yozgat tarafından gelenlere “yavrum ağzı beyaz bezli bal çömleğini düşürmüşüm gördünüz mü” diye sorar Öyle saf bir kadın ki iki şeyi düşünemez. Bal çömleğini yolda düşürmüş olamaz, zira düşse paramparça olur sesini duyar. Şans eseri kırılmadan otların üstüne düşmüşse köyden gelirken düşmüştür şehirden gelenler nereden bilsin. Bu söz halkın diline öyle yerleşir ki hâlâ birisi yitirdiği bir şeyi arayıp da bulamıyorsa “Fatma ninenin ağzı beyaz bezli bal çömleğini aradığı gibi arıyorsun diye şaka yaparlar.

04.05.2013

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Çok güzel ifade etmişsiniz.Yazınızı da, kitabı da çok beğendik.
Memleketimizn kıymetlerini bizlere tanıtmanızdan da memnuniyet duyduk.Yine vatanseverler Yozgat'ımızdan çıkmış.Gurur verici...
Sibel Manacıoğlu Oktay -- 18.04.2018 17:19
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Sayın Çapanoğlu,
Yazınızı okudum ve çok etkilendim. Bu devlet değişik alanlarda bu tür sağlam karakterler sayesinde ayakta duruyor. Paşaya Allah'tan sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum. Kitabını alıp okuyacağım inşaallah. Şiiri çok beğendim. Çarpıcı bir gerçeği veciz ve çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.
Selam ve saygılar
A. YAŞAR OCAK -- 16.04.2018 10:32
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Yozgat her ne kadar içe kapanık kimliğiyle ön plana çıksa da ülkemize kazandırdığı pek çok ünlüsüyle gündemdedir. Yazar Abbas Sayar, Şair Gülten Akın, Şair Şükrü Erbaş ve daha niceleri. Korgeneral Mehmet Şanver de bu saygın kişilerden biridir. Kişilikli asker duruşu ve tavrıyla gönüllerde taht kurmuş bir paşamızdır. Bu değerli kişiliği köşenize taşıdığınız için teşekkürler ve saygılar.
Muhsin Köktürk -- 14.04.2018 11:36
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sayın Çapanoğlu memleketimiz ve Çapanoğulları hakkında yine çok değerli bir bilgi öğrendim çok teşekkürler. Hepimiz Yozgatlıyız, hepimiz Çapanoğluyuz ne mutlu.
SUDE ÖZTÜRK -- 29.03.2018 10:51
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sn Çapanoğlu,

Üniversitenin yayınından da anlaşılıyor ki
Gümüşhacıköy'de gümüş var. Yozgat Gazetesinin birinci sayfasında resimleri olan milletvekillerinin Yozgat'a hangi yatırımları olmuştur?
Yozgat neden hep göç veriyor. Nohut ve Mercimek ithalatının kaç ton olduğundan bu beylerin acaba bilgisi var mı?
BÜLENT ESİNOĞLU -- 24.03.2018 10:36
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu 1 ayı geçkin süredir yeni yazınız yayınlanmadı.Eğer sağlık sorununuz yok ise o güzel yazılarınızdan bekliyoruz.Bizleri mahrum etmeyeceğinizi düşünüyorum.Saygılarımla
serdar erbek -- 20.03.2018 22:23
TOPAL MOLLA
Abdülkadir Bey,
Yazınız tam zamanında...Bizim tarihimizde de birkaç Topal Molla oldu. En sonuncusuyla baş etmeye çalışıyoruz bildiğiniz gibi, kısmet olursa.
A. YAŞAR OCAK -- 13.03.2018 16:31
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu, hayatın günlük gaileleri ile mücadele ederken yazılarınızı da ilgi ile takip ediyorum. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaşıyorsunuz. Tarihi bilmemek ve geçmişten ders almamak büyük talihsizlik. Dün gece bir film izlerken oyunculardan birisi karşı oyuncunun bir sözüne sadece Bol Pot demekle cevap verdi. Aklıma sizin yazınız geldi ve film bitince yazınızı bulup tekrar okudum. Filmdeki oyuncu bir kelime ile her şeyi anlatmıştı. Keşke bizi yönetenlerde bir kelime ile her şeyi hatırlasalar diye geçirdim içimden. Bu arada Prof. Ahmet Yaşar Hocamızın yazdıkları da beni hayli duygulandırdı. Geçmişi hatırlamak, hatırlananları bir kere daha yâd etmek ne güzel bir duygudur. Saygılarımla.
SUDE ÖZTÜRK -- 27.02.2018 11:34
TOPAL MOLLA
Tarihimizin bir yerlerinde gizlenmiş olan eşsiz bilgileri bizlere sunduğunuz için minnettarım. Hep sevgi yüklü kalın. Saygılarımla.
OĞUZ KARLI -- 16.02.2018 12:18
24 KASIM
ALLAH rahmeteylesin babannemin dedesi olur fazlı bilecen hatırlanması ne hoş..
Özgür tekin -- 09.02.2018 14:54
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00