BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 17.07.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
200
Dün
:
4633
Toplam
:
14108754
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
FATMA NİNENİN BAL ÇÖMLEĞİ
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Yozgat’ın canlı tarihi değerli ağabeyim Yılmaz Göksoy Hocam anlatıyor; Köyümüz Yozgat’a 21 km uzaklıkta idi. O zamanlar böyle vesaitler yok. Sabah saat sekiz, dokuz sularında Yozgat pazarında olmak için horozların ilk ötümünde yaya olarak veya eşeklerle köyden çıkardık. Yozgat’a 10 km. kala, aşağı yukarı yolun yarı yerinde Şahanoğlu pınarı diye bir kaynak vardı. Diğer köylerden gelenlerle birlikte orada bir süre konaklar hem hayvanlarımızı biraz dinlendirir hem yanımızda getirdiğimiz azıklarımızı yer hem de komşu köylülerle biraz sohbet ederdik. Sonra da bir kafile halinde Yozgat’a giderdik. Köyümüze imam olarak gelen Kırım göçmenlerinden bir Seyit Hoca Efendi vardı. İyi bir insandı, vefat edince hanımı Fatma nine kimsesiz kaldı. Fatma nine çok faziletli sessiz sakin onuruna düşkün bir kadındı. Hoca efendinin karısı olması hasebiyle köylü ona bakar onun tüm ihtiyaçlarını karşılardı ama o buna müsaade etmezdi. O zamanlar daha biçerdöverler yoktu, ekinler tırpanla biçilirdi. Saplar toplanırken bazı başaklar tarlaya dökülür Fatma nine yere dökülen bu başakları toplar tokaçlayıp kurutur nafakasını bununla temin ederdi. Oda bir gün Yozgat pazarına gider. Giderken eşeğinin heybesine bir çömlek bal koyar. Çömleğin ağzına da yolda toz toprak olmasın diye beyaz bir bez bağlar. Şahanoğlu kaynağına gelince mola verir, hayvan yemini yiyip dinlenirken yaşlı Fatma nine de yorgunluktan uyuyakalır. Sütü bozuk birisi gelir bal çömleğini heybeden çalar. Fatma nine uyanınca bakar ki bal çömleği yok. Kendisi dürüst ve faziletli bir insan ama birazda saf olduğundan çömleğin çalınabileceği hiç aklına gelmez. Panik ve telâşe ile yol kenarına durur, hem köyden Yozgat’a gidenlere hem de Yozgat tarafından gelenlere “yavrum ağzı beyaz bezli bal çömleğini düşürmüşüm gördünüz mü” diye sorar Öyle saf bir kadın ki iki şeyi düşünemez. Bal çömleğini yolda düşürmüş olamaz, zira düşse paramparça olur sesini duyar. Şans eseri kırılmadan otların üstüne düşmüşse köyden gelirken düşmüştür şehirden gelenler nereden bilsin. Bu söz halkın diline öyle yerleşir ki hâlâ birisi yitirdiği bir şeyi arayıp da bulamıyorsa “Fatma ninenin ağzı beyaz bezli bal çömleğini aradığı gibi arıyorsun diye şaka yaparlar.

04.05.2013

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Acizane köşemde yayınladığım yazılarıma zaman ayırıp yorum göndermek lütfunda bulunan okuyucularımıza en kalbi teşekkürlerimi arz ederim. Sehven yorumlarının altına isim yazmayı unutan sayın okuyucularımın köşemdeki mail adresimden (yazı başlığının altında) bana ulaşmalarını hasseten rica ederim.Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.07.2018 10:46
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Uzun süre okuyamadım okuduğumda engüzel yazı oldu emeğinize sağlık hocam
Adınız ve Soyadınız -- 09.07.2018 16:56
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
ELLERİNİZE SAĞLIK GERÇEK OLAYLARI SAPTIRMADAN BİREBİR GERÇEKLERİ SAPTIRMADAN UZUN ARAŞTIRMALAR YAPARAK YAPTOĞINIZ ÇALIŞMALAR İÇİN GÖNÜLDEN SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.
ARTO KAZANCIOĞLU -- 09.07.2018 14:24
YILMAZ GÖKSOY
Sayın Çapanoğlu,
Yılmaz Hoca'mı bu sabah ben de rahmetle yad ettim. Mekânı cennet olsun. Umarım Yozgatlı onu takdir eder ve unutmaz.
Selam ve saygılar.
Ahmet Yaşar Ocak -- 07.06.2018 23:29
TELTELİ
Yazınızı soluksuz okudum ve o günlere yetişemediğim için de hayıflandım . Bahsi geçen Şadiye hn ile babaannemin görüştüklerini hatırlarım. Hafızam yanıltmıyor ise bir defa ben de rast gelmiştim. Telteliyi ilk defa duydum. Belki de pişmaniyenin atasıdır. İyi günler dilerim Selamlar.
Hasan Levent Baykal -- 02.06.2018 13:43
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Ben de birkaç kez gördüm. En uzun sürelisi İzmir'de otururken Bornova üzerindeydi. Gece vakti ışıkları yana söne uzunca asılı kaldılar.
Ben bu uzay uzaylılar işinde 70 yıldır bir tek doğru cevap alamadım. Ne yerlisinden ne de yabancısından. Voyager'lar hala uzayın derinliklerinde uçup gidiyorlar. Uzay bomboş bir otoyol olsa neyse de, her tarafta her yöne doğru çok büyük süratlerle giden irili ufaklı taş yığınları var. Üzerine geldiğini bile görsen manevra yapıp kaçamazsın. Buradan Ay'a bile bir taşa çarpmadan gidemezsin. Dünyamız atmosferine her gün meteor veya meteorit dedikleri taşlar düşüyor. Arasından nasıl geçiyorlar? Bizi kandırıyorlar mı acaba?
Mehmet Rauf Aktolga -- 16.05.2018 07:08
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Sayın Çapanoğlu Beyefendi;

Yazınızı ilgiyle okudum. Bu tür konular ilgi alanım içindedir. Sizin gördüğünüz bu tür cisimleri bir kaç kez bende gördüm. Birinde çok yakından takip ettim. Fakat ne olduğunu kime anlattıysam anlam veremediler. Günümüzde daha çok görünür hale geldiler. Allah hayırlara vesile kılsın. Evrende yalnız yaşamadığımızı Yüce kitabımız bildiriyor, bizde iman edip inanıyoruz.

Kaleminiz var olsun. Saygılar Hürmetler.
Kadriye ŞAHİN -- 14.05.2018 21:10
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Zevkle ve nefes almadan okudum . Çok enteresan.
Levent Baykal -- 14.05.2018 20:22
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
ÇOK SEVGİLİ DOSTUM UZUN UĞRAŞLAR VEREREK TARİHİN GİZLİ KALMIŞ GERÇEKLERİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
SİZLERLE BERABER OLDUĞUM ZAMAN HİÇ BİR ZAMAN DİN AYIRIMI İLE KARŞILAŞMADIM.SİZ DİN DİL İRK AYIRIMI YAPMADAN İNSANLARLA KURDUĞUNUZ DOTLUK VE ARKADAŞLIK TAKDİRE ŞAYANDIR.
HER ZAMAN YARDIMA HAZIR DOSTLUĞUNUZ EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMDİR.
SEVGİLER VE SAYGILARIMLA
ARTO KAZANCIOĞLU -- 27.04.2018 12:26
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
Her zamanki gibi çok enteresan ve güzel bir yazı. Ben 8 sene bir Ermeni takımı olan ŞİŞLİ SPORDA basketbol oynadım.Çok Ermeni dostum var ve onların hiç bir biz Türklere kötü davranışlarını görmedim. Allah birdir. İnsanlarda kardeştir. Teşekkür ederim. Selamlar ve sevgiler
Taylan Emcioğlu -- 27.04.2018 12:11
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00