BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 23.04.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
163
Dün
:
4633
Toplam
:
13785560
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
Kırk yıl bir harfin kölesi olmak
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Ortaokul ikinci sınıfta idik. Yaşımız ondörtdü. İngilizce “ay em fortiin yiırs old” demeyi öğrenmiştik. Bunu hep hatırlarım, yaşımızı vurguluyordu çünkü. Başımızda hep kavak yelleri estiğinden ondan sonrasını pek hatırlamam, umurumda da değildi zaten yirmili, otuzlu yaşlar. “Bir abam var atarım, nerde olsa yatarım” hesabı. Ama “kırk” kelimesi ötekilere hiç benzemiyordu. Çok ağırıma gitti kırk, bir türlü kabullenemedim. “Gökten ne yağmışta yer kabul etmemiş” sonunda herkes gibi bizde razı olduk başımıza gelene.
Kırk sayısı İnsanoğlu için kısalan bir ömrü ifade ettiğinden bir hüzünlenmeye vesile oluyorsa da kuruluşlar için bir gurur vesilesi oluyor. Bir kuruluşun kırk yıl eğilmeden, bükülmeden onuru ile ayakta kalması işini devam ettirmesi kolay olmasa gerek, hele bu bir gazete ise. Dikkatli bir gazete okuyucusu ”Bu gazete basın ahlak yasasına uymayı kabul eder.. günlük tarafsız siyasi gazete” vb. yazıları gazetelerin künyelerinde okur ama ne kadar tarafsızdır o biraz tartışılır.

Yozgat gazetesi yayımlandığı ilk günden bu yana başındaki gerçek basın emekçisi Sayın Osman Hakan Kiracı’nın titizliği sayesinde tarafsız kalabilmiştir. Bu yüzdendir ki gerektiği zaman suya da, sabuna da tarafsız bir gözle dokunmaktan çekinmez. Bu yüzden değişik konularda sayısız ödüle sahiptir ve bu yüzden “Osman Hakan Kiracı” ismi Türk basınında bir markadır. Buna birlikte yaşadığımız birçok olayda bizzat şahit olmuşumdur. Bir misal; 21 Mart 2009 Cumartesi günü saat 11.00 sularında değerli dost Osman Hakan Kiracı ile Hürriyet gazetesi başyazarı Oktay Ekşi ağabeyimize bir ziyarette bulunmuştuk. Oktay ağabey “Osman senin değerlendirmelerine ben çok önem veririm” diyerek genel seçim öncesi orta Anadolu’da son durumlar hakkında bir tahlil yapmasını istemişti. Ogün öğle yemeğinden önce ve sonra Allah uzun ömür versin Oktay ağabeyle epey uzun bir süre sohbet etmiştik.

Osman Hakan Kiracı ile başka bir tarihte İstanbul’da bir matbaa makineleri fuarını birlikte gezerken de Yozgat gazeteleri ve matbaaları konusunda bir değerlendirme yapmıştı. Bu sohbetimizde tarafsız bir basın kuruluşunun zorluğundan ve onun getirisi ve götürüleri hakkında epey bilgi sahibi olmuştum. Bu arada “en az otuz yıl Yozgatlıya bedava gazete dağıttım da bir Allah’ın kulu bu değirmenin suyu nereden geliyor” diye sormadı’diyerek sitem eden Abbas Sayar ağabeyimizi de rahmetle anmıştık. Evet, tarafsız, dürüst, namuslu ve sözüne güvenilir gazeteci olmak gerçekten zor işmiş. Abbas Sayar ağabeyimle 11 Kasım 1971 gecesi Yozgat’ta oteldeki odasında İstanbul ve Yozgat’taki yaşantısı hakkında sabaha kadar sohbet etmiştik. Kimlere, neden sitem etmişti bilip’te yazamamak ne zormuş meğer. Ben de bir kuyuya gidip Kral Midas’ın berberi gibi mi yapmalıyım?. Bunları düşününce Osman Bey’i daha iyi anlıyorum.

Geçmişte 23 yıl günlük daha sonra haftalık ,15 günlük aralıklarla periyodik “kâğıt gazete” olarak çıkan Yozgat gazetesi şimdilerde daha doğrusu 8 yıldır İnternette günlük olarak yayın hayatını sürdürüyor. Dolayısıyla dünyanın her yerindeki Yozgatlılara okuma fırsatını sunuyor. Sadece Yozgatlılar mı? Hayır, internette değişik konularda bilgi arayanların karşısına da Yozgat Gazetesi çıkıyor. Örneğin Çapanoğlu olayları sırasında Çapanoğulları ile birlikte hareket eden Amasyalı Piroğulları’nın torunları gazetede yazdığım bir makalemi internette okuyup 93 yıl sonra (1920–2013) Amerika’dan bana ulaşabiliyorlar. Yine gazetede yayımlanan bir anıma internette rastlayan bir zamanların ünlü orkestrası Üstün Poyraz set’in kurucusu Üstün Beyefendinin oğlu Sayın Kaan Poyrazoğlu, kırkbeşyıl sonra bana ulaşıp duygularını benimle paylaşıyor.
Yazımın başında da belirttiğim gibi kırk kelimesi benim için çok özel bir kelime. Kırk yıl yöresel ve ülkesel türlü olumsuzluklara rağmen azimle ve sabırla yayın hayatını sürdüren Yozgat gazetesine ve emekçilerine başarılı daha nice kırk yıl diliyorum.

05.03.2013

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Çok güzel ifade etmişsiniz.Yazınızı da, kitabı da çok beğendik.
Memleketimizn kıymetlerini bizlere tanıtmanızdan da memnuniyet duyduk.Yine vatanseverler Yozgat'ımızdan çıkmış.Gurur verici...
Sibel Manacıoğlu Oktay -- 18.04.2018 17:19
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Sayın Çapanoğlu,
Yazınızı okudum ve çok etkilendim. Bu devlet değişik alanlarda bu tür sağlam karakterler sayesinde ayakta duruyor. Paşaya Allah'tan sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum. Kitabını alıp okuyacağım inşaallah. Şiiri çok beğendim. Çarpıcı bir gerçeği veciz ve çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.
Selam ve saygılar
A. YAŞAR OCAK -- 16.04.2018 10:32
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Yozgat her ne kadar içe kapanık kimliğiyle ön plana çıksa da ülkemize kazandırdığı pek çok ünlüsüyle gündemdedir. Yazar Abbas Sayar, Şair Gülten Akın, Şair Şükrü Erbaş ve daha niceleri. Korgeneral Mehmet Şanver de bu saygın kişilerden biridir. Kişilikli asker duruşu ve tavrıyla gönüllerde taht kurmuş bir paşamızdır. Bu değerli kişiliği köşenize taşıdığınız için teşekkürler ve saygılar.
Muhsin Köktürk -- 14.04.2018 11:36
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sayın Çapanoğlu memleketimiz ve Çapanoğulları hakkında yine çok değerli bir bilgi öğrendim çok teşekkürler. Hepimiz Yozgatlıyız, hepimiz Çapanoğluyuz ne mutlu.
SUDE ÖZTÜRK -- 29.03.2018 10:51
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sn Çapanoğlu,

Üniversitenin yayınından da anlaşılıyor ki
Gümüşhacıköy'de gümüş var. Yozgat Gazetesinin birinci sayfasında resimleri olan milletvekillerinin Yozgat'a hangi yatırımları olmuştur?
Yozgat neden hep göç veriyor. Nohut ve Mercimek ithalatının kaç ton olduğundan bu beylerin acaba bilgisi var mı?
BÜLENT ESİNOĞLU -- 24.03.2018 10:36
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu 1 ayı geçkin süredir yeni yazınız yayınlanmadı.Eğer sağlık sorununuz yok ise o güzel yazılarınızdan bekliyoruz.Bizleri mahrum etmeyeceğinizi düşünüyorum.Saygılarımla
serdar erbek -- 20.03.2018 22:23
TOPAL MOLLA
Abdülkadir Bey,
Yazınız tam zamanında...Bizim tarihimizde de birkaç Topal Molla oldu. En sonuncusuyla baş etmeye çalışıyoruz bildiğiniz gibi, kısmet olursa.
A. YAŞAR OCAK -- 13.03.2018 16:31
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu, hayatın günlük gaileleri ile mücadele ederken yazılarınızı da ilgi ile takip ediyorum. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaşıyorsunuz. Tarihi bilmemek ve geçmişten ders almamak büyük talihsizlik. Dün gece bir film izlerken oyunculardan birisi karşı oyuncunun bir sözüne sadece Bol Pot demekle cevap verdi. Aklıma sizin yazınız geldi ve film bitince yazınızı bulup tekrar okudum. Filmdeki oyuncu bir kelime ile her şeyi anlatmıştı. Keşke bizi yönetenlerde bir kelime ile her şeyi hatırlasalar diye geçirdim içimden. Bu arada Prof. Ahmet Yaşar Hocamızın yazdıkları da beni hayli duygulandırdı. Geçmişi hatırlamak, hatırlananları bir kere daha yâd etmek ne güzel bir duygudur. Saygılarımla.
SUDE ÖZTÜRK -- 27.02.2018 11:34
TOPAL MOLLA
Tarihimizin bir yerlerinde gizlenmiş olan eşsiz bilgileri bizlere sunduğunuz için minnettarım. Hep sevgi yüklü kalın. Saygılarımla.
OĞUZ KARLI -- 16.02.2018 12:18
24 KASIM
ALLAH rahmeteylesin babannemin dedesi olur fazlı bilecen hatırlanması ne hoş..
Özgür tekin -- 09.02.2018 14:54
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00