BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.08.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
223
Dün
:
4633
Toplam
:
14364359
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
RÜYA
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Hayırdır inşallah diye başlayayım anlatmaya. Ucube sisteme göre beş buçuk yaşımızda okula başlamışız. Okul formalarımız kırmızı beyaz. Okulumuz benim 1952-1955 yılları arasına 3.sınıfa kadar okuduğum Ankara Anafartalar caddesindeki Atatürk 1. İlkokulu. 2. İlkokulda da kuzenim var o da birinci sınıfta. Aynı alan içinde iki bina. Son dersimizin öğretmeni yok. Arkadaşlarımıza nasıl olsa ders yapmayacağız ben çok acıktım hadi hepimiz evlerimize gidelim dedim. Gidemeyiz ki yerimizden kalksak kameralar bizi görür, ceza alırız dediler. Bir arkadaşım benim de çişim var ama tuvalete gitmek için yerimden kalksam kameralar görür müdürden azar işitirim dedi. Kameralardan korkuyoruz, korkumuzdan sıramızda kıpırdamadan ve ses çıkarmadan oturmaya çalışıyoruz. Kameralar konuştuklarımızı duyuyor mu acaba. Çok alçak sesle konuşuyoruz duymaz. Susadığımı hissediyorum, koridorda su sebilimiz var ama yerimden kalkarsam kamera görecek. Sınıfımızın kapısı ardına kadar açık bizim sıramız kapının arkasında. Koridorda ayak sesleri duyuyorum ama kapının arkasında olduğum için kim olduklarını bilemiyorum. Kaybolan montum aklıma geliyor. Çok sıkılıyorum ağlamak mı istiyorum bilemiyorum, biran önce okuldan kaçmak eve gitmek istiyorum. Eve erken gidince annem kızar mı acaba? Birden bir cesaret geliyor yüksek sesle arkadaşlarıma hadi hep birlikte bağıralım bizi bıraksınlar diyorum. Arkadaşlarım yine “bağıranları kameralar görür ceza alırız” diyorlar. Hep birlikte bağırırsak hepimize ceza veremezler diyorum. Sabırsızlanıyorum yerimde duramıyorum bir şeyler yapmak istiyorum. Ben pencereyi açayım bağırayım sizde benimle birlikte bağırın diyorum. Ne diye bağıracağız diyorlar. Aklıma okumak istemiyoruz demek geliyor. Böyle bağıralım diyorum. Üç penceremiz var hepsini açıyoruz hep birlikte bağırıyoruz. O-ku-mak is-te-mi-yo-ruz. Bağırdıkça hoşumuza gidiyor durmadan bağırıyoruz. Bizim sınıf okulun ikinci katında bizim kattaki sınıfların ve alt kattaki sınıfların çocukları da pencereleri açıp bağırıyorlar o-ku-mak is-te-mi-yo-ruz. Bütün Anafartalar Caddesi çın çın ötüyor. Birden kendimizi okulun bahçesinde görüyorum. Bütün okul bahçeye çıkmış, bahçemiz yoldan yüksek, oradan caddeye iniyoruz. Haydi, Ulusa doğru yürüyelim diyorum. Köşedeki Adliye binasına doğru bağırarak yürüyoruz. O-ku-mak-is-te-mi-yo-ruz. Her sabah Penceremizin önüne gelen sığırcıkların sesine uyanmışım. Gördüğüm rüyaya bende şaşırdım. Düşünürken buldum. Beş buçuk yaşında okula başlayan ikiz torunlarım sabah saat 08.30 da okul servisine binip gidiyor akşam 16.30 da servis aracında uyuklayarak yorgun bir vaziyette eve geliyorlardı. Gün içinde zaman zaman aklıma geliyor kendimi onların yerine koyuyordum içim sızlıyordu. Şuur altım bana bu rüya ile cevap verdi sanırım.

23.02.2013

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
II. ABDÜLHAMİT’İN SERYAVERİ MÜŞİR AHMET ŞAKİR PAŞA (ÇAPANOĞLU)
İstanbuldan takip ettiğim biri olarak Şakir paşa ve çapanoğlu ailesinin bu memleket için ne kadar fedakarlıklar yaptıklarını okuyunca insanın içinde bir burukluk oluyor haksız yere sıkıntılar yaşamalarından dolayı ama onlara minnet duyarak saygıyla anarak Allah cc rahmet eylesin makamları cennet olsun
Mahmut kara -- 21.07.2018 02:02
II. ABDÜLHAMİT’İN SERYAVERİ MÜŞİR AHMET ŞAKİR PAŞA (ÇAPANOĞLU)
Merhaba Abdulkadir bey
Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum gerçekten şunu anladım eğer bugünkü teknoloji olsaydı Ahmet şakir paşa (yazık çok üzüldüm)dan diğer fedakar çapanoğlu aileleri çok daha düzgün anlışılırlardı. Maalesef çok değerli hizmetleri bulunan insanlar kendilerini ifade edememiş seslerini istedikleri biçimde ulaştıramamış ve büyük mağduriyet yaşamışlar. Ama bugün hakiki gerçekler gün ışığı gibi ortada o yüzden mekanları cennet olsun. Sizede ayrıca teşekkürler bu olayları daha düzgün biçimde bizlere ulaştırdığınız için ,

Saygılarımla,
MAHMUT KARA -- 20.07.2018 19:50
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Acizane köşemde yayınladığım yazılarıma zaman ayırıp yorum göndermek lütfunda bulunan okuyucularımıza en kalbi teşekkürlerimi arz ederim. Sehven yorumlarının altına isim yazmayı unutan sayın okuyucularımın köşemdeki mail adresimden (yazı başlığının altında) bana ulaşmalarını hasseten rica ederim.Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.07.2018 10:46
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Uzun süre okuyamadım okuduğumda engüzel yazı oldu emeğinize sağlık hocam
Adınız ve Soyadınız -- 09.07.2018 16:56
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
ELLERİNİZE SAĞLIK GERÇEK OLAYLARI SAPTIRMADAN BİREBİR GERÇEKLERİ SAPTIRMADAN UZUN ARAŞTIRMALAR YAPARAK YAPTOĞINIZ ÇALIŞMALAR İÇİN GÖNÜLDEN SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.
ARTO KAZANCIOĞLU -- 09.07.2018 14:24
YILMAZ GÖKSOY
Sayın Çapanoğlu,
Yılmaz Hoca'mı bu sabah ben de rahmetle yad ettim. Mekânı cennet olsun. Umarım Yozgatlı onu takdir eder ve unutmaz.
Selam ve saygılar.
Ahmet Yaşar Ocak -- 07.06.2018 23:29
TELTELİ
Yazınızı soluksuz okudum ve o günlere yetişemediğim için de hayıflandım . Bahsi geçen Şadiye hn ile babaannemin görüştüklerini hatırlarım. Hafızam yanıltmıyor ise bir defa ben de rast gelmiştim. Telteliyi ilk defa duydum. Belki de pişmaniyenin atasıdır. İyi günler dilerim Selamlar.
Hasan Levent Baykal -- 02.06.2018 13:43
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Ben de birkaç kez gördüm. En uzun sürelisi İzmir'de otururken Bornova üzerindeydi. Gece vakti ışıkları yana söne uzunca asılı kaldılar.
Ben bu uzay uzaylılar işinde 70 yıldır bir tek doğru cevap alamadım. Ne yerlisinden ne de yabancısından. Voyager'lar hala uzayın derinliklerinde uçup gidiyorlar. Uzay bomboş bir otoyol olsa neyse de, her tarafta her yöne doğru çok büyük süratlerle giden irili ufaklı taş yığınları var. Üzerine geldiğini bile görsen manevra yapıp kaçamazsın. Buradan Ay'a bile bir taşa çarpmadan gidemezsin. Dünyamız atmosferine her gün meteor veya meteorit dedikleri taşlar düşüyor. Arasından nasıl geçiyorlar? Bizi kandırıyorlar mı acaba?
Mehmet Rauf Aktolga -- 16.05.2018 07:08
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Sayın Çapanoğlu Beyefendi;

Yazınızı ilgiyle okudum. Bu tür konular ilgi alanım içindedir. Sizin gördüğünüz bu tür cisimleri bir kaç kez bende gördüm. Birinde çok yakından takip ettim. Fakat ne olduğunu kime anlattıysam anlam veremediler. Günümüzde daha çok görünür hale geldiler. Allah hayırlara vesile kılsın. Evrende yalnız yaşamadığımızı Yüce kitabımız bildiriyor, bizde iman edip inanıyoruz.

Kaleminiz var olsun. Saygılar Hürmetler.
Kadriye ŞAHİN -- 14.05.2018 21:10
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Zevkle ve nefes almadan okudum . Çok enteresan.
Levent Baykal -- 14.05.2018 20:22
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00