BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 26.04.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
257
Dün
:
4633
Toplam
:
13791627
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
RÜYA
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Hayırdır inşallah diye başlayayım anlatmaya. Ucube sisteme göre beş buçuk yaşımızda okula başlamışız. Okul formalarımız kırmızı beyaz. Okulumuz benim 1952-1955 yılları arasına 3.sınıfa kadar okuduğum Ankara Anafartalar caddesindeki Atatürk 1. İlkokulu. 2. İlkokulda da kuzenim var o da birinci sınıfta. Aynı alan içinde iki bina. Son dersimizin öğretmeni yok. Arkadaşlarımıza nasıl olsa ders yapmayacağız ben çok acıktım hadi hepimiz evlerimize gidelim dedim. Gidemeyiz ki yerimizden kalksak kameralar bizi görür, ceza alırız dediler. Bir arkadaşım benim de çişim var ama tuvalete gitmek için yerimden kalksam kameralar görür müdürden azar işitirim dedi. Kameralardan korkuyoruz, korkumuzdan sıramızda kıpırdamadan ve ses çıkarmadan oturmaya çalışıyoruz. Kameralar konuştuklarımızı duyuyor mu acaba. Çok alçak sesle konuşuyoruz duymaz. Susadığımı hissediyorum, koridorda su sebilimiz var ama yerimden kalkarsam kamera görecek. Sınıfımızın kapısı ardına kadar açık bizim sıramız kapının arkasında. Koridorda ayak sesleri duyuyorum ama kapının arkasında olduğum için kim olduklarını bilemiyorum. Kaybolan montum aklıma geliyor. Çok sıkılıyorum ağlamak mı istiyorum bilemiyorum, biran önce okuldan kaçmak eve gitmek istiyorum. Eve erken gidince annem kızar mı acaba? Birden bir cesaret geliyor yüksek sesle arkadaşlarıma hadi hep birlikte bağıralım bizi bıraksınlar diyorum. Arkadaşlarım yine “bağıranları kameralar görür ceza alırız” diyorlar. Hep birlikte bağırırsak hepimize ceza veremezler diyorum. Sabırsızlanıyorum yerimde duramıyorum bir şeyler yapmak istiyorum. Ben pencereyi açayım bağırayım sizde benimle birlikte bağırın diyorum. Ne diye bağıracağız diyorlar. Aklıma okumak istemiyoruz demek geliyor. Böyle bağıralım diyorum. Üç penceremiz var hepsini açıyoruz hep birlikte bağırıyoruz. O-ku-mak is-te-mi-yo-ruz. Bağırdıkça hoşumuza gidiyor durmadan bağırıyoruz. Bizim sınıf okulun ikinci katında bizim kattaki sınıfların ve alt kattaki sınıfların çocukları da pencereleri açıp bağırıyorlar o-ku-mak is-te-mi-yo-ruz. Bütün Anafartalar Caddesi çın çın ötüyor. Birden kendimizi okulun bahçesinde görüyorum. Bütün okul bahçeye çıkmış, bahçemiz yoldan yüksek, oradan caddeye iniyoruz. Haydi, Ulusa doğru yürüyelim diyorum. Köşedeki Adliye binasına doğru bağırarak yürüyoruz. O-ku-mak-is-te-mi-yo-ruz. Her sabah Penceremizin önüne gelen sığırcıkların sesine uyanmışım. Gördüğüm rüyaya bende şaşırdım. Düşünürken buldum. Beş buçuk yaşında okula başlayan ikiz torunlarım sabah saat 08.30 da okul servisine binip gidiyor akşam 16.30 da servis aracında uyuklayarak yorgun bir vaziyette eve geliyorlardı. Gün içinde zaman zaman aklıma geliyor kendimi onların yerine koyuyordum içim sızlıyordu. Şuur altım bana bu rüya ile cevap verdi sanırım.

23.02.2013

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Çok güzel ifade etmişsiniz.Yazınızı da, kitabı da çok beğendik.
Memleketimizn kıymetlerini bizlere tanıtmanızdan da memnuniyet duyduk.Yine vatanseverler Yozgat'ımızdan çıkmış.Gurur verici...
Sibel Manacıoğlu Oktay -- 18.04.2018 17:19
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Sayın Çapanoğlu,
Yazınızı okudum ve çok etkilendim. Bu devlet değişik alanlarda bu tür sağlam karakterler sayesinde ayakta duruyor. Paşaya Allah'tan sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum. Kitabını alıp okuyacağım inşaallah. Şiiri çok beğendim. Çarpıcı bir gerçeği veciz ve çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.
Selam ve saygılar
A. YAŞAR OCAK -- 16.04.2018 10:32
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Yozgat her ne kadar içe kapanık kimliğiyle ön plana çıksa da ülkemize kazandırdığı pek çok ünlüsüyle gündemdedir. Yazar Abbas Sayar, Şair Gülten Akın, Şair Şükrü Erbaş ve daha niceleri. Korgeneral Mehmet Şanver de bu saygın kişilerden biridir. Kişilikli asker duruşu ve tavrıyla gönüllerde taht kurmuş bir paşamızdır. Bu değerli kişiliği köşenize taşıdığınız için teşekkürler ve saygılar.
Muhsin Köktürk -- 14.04.2018 11:36
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sayın Çapanoğlu memleketimiz ve Çapanoğulları hakkında yine çok değerli bir bilgi öğrendim çok teşekkürler. Hepimiz Yozgatlıyız, hepimiz Çapanoğluyuz ne mutlu.
SUDE ÖZTÜRK -- 29.03.2018 10:51
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sn Çapanoğlu,

Üniversitenin yayınından da anlaşılıyor ki
Gümüşhacıköy'de gümüş var. Yozgat Gazetesinin birinci sayfasında resimleri olan milletvekillerinin Yozgat'a hangi yatırımları olmuştur?
Yozgat neden hep göç veriyor. Nohut ve Mercimek ithalatının kaç ton olduğundan bu beylerin acaba bilgisi var mı?
BÜLENT ESİNOĞLU -- 24.03.2018 10:36
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu 1 ayı geçkin süredir yeni yazınız yayınlanmadı.Eğer sağlık sorununuz yok ise o güzel yazılarınızdan bekliyoruz.Bizleri mahrum etmeyeceğinizi düşünüyorum.Saygılarımla
serdar erbek -- 20.03.2018 22:23
TOPAL MOLLA
Abdülkadir Bey,
Yazınız tam zamanında...Bizim tarihimizde de birkaç Topal Molla oldu. En sonuncusuyla baş etmeye çalışıyoruz bildiğiniz gibi, kısmet olursa.
A. YAŞAR OCAK -- 13.03.2018 16:31
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu, hayatın günlük gaileleri ile mücadele ederken yazılarınızı da ilgi ile takip ediyorum. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaşıyorsunuz. Tarihi bilmemek ve geçmişten ders almamak büyük talihsizlik. Dün gece bir film izlerken oyunculardan birisi karşı oyuncunun bir sözüne sadece Bol Pot demekle cevap verdi. Aklıma sizin yazınız geldi ve film bitince yazınızı bulup tekrar okudum. Filmdeki oyuncu bir kelime ile her şeyi anlatmıştı. Keşke bizi yönetenlerde bir kelime ile her şeyi hatırlasalar diye geçirdim içimden. Bu arada Prof. Ahmet Yaşar Hocamızın yazdıkları da beni hayli duygulandırdı. Geçmişi hatırlamak, hatırlananları bir kere daha yâd etmek ne güzel bir duygudur. Saygılarımla.
SUDE ÖZTÜRK -- 27.02.2018 11:34
TOPAL MOLLA
Tarihimizin bir yerlerinde gizlenmiş olan eşsiz bilgileri bizlere sunduğunuz için minnettarım. Hep sevgi yüklü kalın. Saygılarımla.
OĞUZ KARLI -- 16.02.2018 12:18
24 KASIM
ALLAH rahmeteylesin babannemin dedesi olur fazlı bilecen hatırlanması ne hoş..
Özgür tekin -- 09.02.2018 14:54
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00