BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 18.07.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
332
Dün
:
4633
Toplam
:
14109682
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
TOPKAPI SARAYI ADINI NEREDEN ALIYOR
capanoglukadir@yahoo.com.tr
9 Ekim 1975 yılında Sunday Times gazetesinde, dünyanın yedi harikasından birincisi olarak ilan edilen Topkapı Sarayını, Fatih Sultan Mehmet Han yaptırmıştır. Bu saray, aslında padişahın İstanbul da yaptırdığı ikinci saraydır. Sultan Fatih İstanbul’u aldıktan sonra önce, iki yıl içinde Beyazıt’taki ilk sarayı yaptırır. Bu sarayın arazisi takriben bir milyon metrekarelik bir alanı kaplar. Aksaray semtinden Beyazıt’a çıkan Ordu caddesinin sağ yanında kalan Simkeşhane den başlayarak İstanbul üniversitesinin alanını ve Süleymaniye camisinin oturduğu alan da içinde olan bu büyük alan sarayın arazisidir. İkinci sarayı, bugün Sarayburnu denilen mevkie yaptırır.1465 yılında başlayan inşaat 13 yıl sürer ve 1478 yılında biter. Beyazıt’taki saraya, Saray-ı Atik (eski saray),Sarayburnu’ndaki saraya da Saray-ı Cedit (yeni saray)denirmiş. Sarayın bulunduğu yer, o tarihte zeytin ağaçları ile kaplı imiş ve daha önce oraya yapılmış bazı eski binaların kalıntıları varmış. Boğazın ve Haliç’in girişine hâkim bir tepe olduğu ve manzarasının da çok güzel olduğu için Fatih işe önce buraya kale şeklinde bir sur yapımı ile başlar ve toplar yerleştirir. Bu toplar hem korunma hem de selamlama amacı ile konur Önceleri Kale-i Sultani, Kale Saray gibi isimlerle anılsa da daha sonra bu toplardan dolayı adı Topkapusu Sarayı diye anılmaya başlar. Sultan, daha sonra içine kendisine ihtiyacı olan binaları yaptırır. Bina müştemilatında yedi adet dışarıdan fark edilmeyen kuleler varsa da zamanla birçoğu yıkılmıştır.1885 yılına kadar yani II. Abdülhamit’in Yıldız Sarayına taşınmasına kadar,390 yıl, toplam 25 padişah bu sarayda hem oturmuş hem de devlet işlerini buradan yönetmişlerdir. İç tezyinatı göz kamaştırıcı olup dünyada bir benzeri daha yoktur. Hz. Muhammed’in kutsal emanetlerinden tutunda Hz. Osman’ın el yazması Kur’an-ı kerimlerinden, padişahların paha biçilmez şahsi eşyalarına, kralların gönderdiği hediyelere kadar dünyanın en zengin objelerine sahiptir. Temmuz 1918 de tahta çıkan ama Osmanlı devletinin çöküşünde sadece canını ve saltanatını kurtarmak için İngiliz işgaline teslim olan VI. Sultan Mehmet Vahdettin. 1 Kasım 1922 tarihinde T:B.M.M kararı ile saltanat rejimi kaldırılınca,16 Kasım 1922 tarihinde İstanbul’daki İngiliz İşgal kuvvetleri kumandanlığına yazdığı mektupla ve Halife-i Müslümin imzası ile iltica talebinde bulunur.17 Kasım 1922 günü de Malaya Zırhlısı ile İstanbul’u terk eder. Ertesi gün 18 Kasım 1922 de bir ekip tarafından kutsal emanetler kontrol edilerek zabıt tutulup kayıt atına alınır. Topkapı sarayında dört yıl, dört ay saltanat süren ve Atatürk’ün idamı için zamanın Şeyhülislamı Dürrizade den fetva alan son padişah Vahdettin, sarayın zengin hazinelerine dokunmamış, öylece bırakıp gitmiştir.

19.01.2013

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Acizane köşemde yayınladığım yazılarıma zaman ayırıp yorum göndermek lütfunda bulunan okuyucularımıza en kalbi teşekkürlerimi arz ederim. Sehven yorumlarının altına isim yazmayı unutan sayın okuyucularımın köşemdeki mail adresimden (yazı başlığının altında) bana ulaşmalarını hasseten rica ederim.Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.07.2018 10:46
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Uzun süre okuyamadım okuduğumda engüzel yazı oldu emeğinize sağlık hocam
Adınız ve Soyadınız -- 09.07.2018 16:56
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
ELLERİNİZE SAĞLIK GERÇEK OLAYLARI SAPTIRMADAN BİREBİR GERÇEKLERİ SAPTIRMADAN UZUN ARAŞTIRMALAR YAPARAK YAPTOĞINIZ ÇALIŞMALAR İÇİN GÖNÜLDEN SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.
ARTO KAZANCIOĞLU -- 09.07.2018 14:24
YILMAZ GÖKSOY
Sayın Çapanoğlu,
Yılmaz Hoca'mı bu sabah ben de rahmetle yad ettim. Mekânı cennet olsun. Umarım Yozgatlı onu takdir eder ve unutmaz.
Selam ve saygılar.
Ahmet Yaşar Ocak -- 07.06.2018 23:29
TELTELİ
Yazınızı soluksuz okudum ve o günlere yetişemediğim için de hayıflandım . Bahsi geçen Şadiye hn ile babaannemin görüştüklerini hatırlarım. Hafızam yanıltmıyor ise bir defa ben de rast gelmiştim. Telteliyi ilk defa duydum. Belki de pişmaniyenin atasıdır. İyi günler dilerim Selamlar.
Hasan Levent Baykal -- 02.06.2018 13:43
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Ben de birkaç kez gördüm. En uzun sürelisi İzmir'de otururken Bornova üzerindeydi. Gece vakti ışıkları yana söne uzunca asılı kaldılar.
Ben bu uzay uzaylılar işinde 70 yıldır bir tek doğru cevap alamadım. Ne yerlisinden ne de yabancısından. Voyager'lar hala uzayın derinliklerinde uçup gidiyorlar. Uzay bomboş bir otoyol olsa neyse de, her tarafta her yöne doğru çok büyük süratlerle giden irili ufaklı taş yığınları var. Üzerine geldiğini bile görsen manevra yapıp kaçamazsın. Buradan Ay'a bile bir taşa çarpmadan gidemezsin. Dünyamız atmosferine her gün meteor veya meteorit dedikleri taşlar düşüyor. Arasından nasıl geçiyorlar? Bizi kandırıyorlar mı acaba?
Mehmet Rauf Aktolga -- 16.05.2018 07:08
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Sayın Çapanoğlu Beyefendi;

Yazınızı ilgiyle okudum. Bu tür konular ilgi alanım içindedir. Sizin gördüğünüz bu tür cisimleri bir kaç kez bende gördüm. Birinde çok yakından takip ettim. Fakat ne olduğunu kime anlattıysam anlam veremediler. Günümüzde daha çok görünür hale geldiler. Allah hayırlara vesile kılsın. Evrende yalnız yaşamadığımızı Yüce kitabımız bildiriyor, bizde iman edip inanıyoruz.

Kaleminiz var olsun. Saygılar Hürmetler.
Kadriye ŞAHİN -- 14.05.2018 21:10
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Zevkle ve nefes almadan okudum . Çok enteresan.
Levent Baykal -- 14.05.2018 20:22
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
ÇOK SEVGİLİ DOSTUM UZUN UĞRAŞLAR VEREREK TARİHİN GİZLİ KALMIŞ GERÇEKLERİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
SİZLERLE BERABER OLDUĞUM ZAMAN HİÇ BİR ZAMAN DİN AYIRIMI İLE KARŞILAŞMADIM.SİZ DİN DİL İRK AYIRIMI YAPMADAN İNSANLARLA KURDUĞUNUZ DOTLUK VE ARKADAŞLIK TAKDİRE ŞAYANDIR.
HER ZAMAN YARDIMA HAZIR DOSTLUĞUNUZ EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMDİR.
SEVGİLER VE SAYGILARIMLA
ARTO KAZANCIOĞLU -- 27.04.2018 12:26
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
Her zamanki gibi çok enteresan ve güzel bir yazı. Ben 8 sene bir Ermeni takımı olan ŞİŞLİ SPORDA basketbol oynadım.Çok Ermeni dostum var ve onların hiç bir biz Türklere kötü davranışlarını görmedim. Allah birdir. İnsanlarda kardeştir. Teşekkür ederim. Selamlar ve sevgiler
Taylan Emcioğlu -- 27.04.2018 12:11
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00