BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 23.04.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
159
Dün
:
4633
Toplam
:
13785520
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
TOPKAPI SARAYI ADINI NEREDEN ALIYOR
capanoglukadir@yahoo.com.tr
9 Ekim 1975 yılında Sunday Times gazetesinde, dünyanın yedi harikasından birincisi olarak ilan edilen Topkapı Sarayını, Fatih Sultan Mehmet Han yaptırmıştır. Bu saray, aslında padişahın İstanbul da yaptırdığı ikinci saraydır. Sultan Fatih İstanbul’u aldıktan sonra önce, iki yıl içinde Beyazıt’taki ilk sarayı yaptırır. Bu sarayın arazisi takriben bir milyon metrekarelik bir alanı kaplar. Aksaray semtinden Beyazıt’a çıkan Ordu caddesinin sağ yanında kalan Simkeşhane den başlayarak İstanbul üniversitesinin alanını ve Süleymaniye camisinin oturduğu alan da içinde olan bu büyük alan sarayın arazisidir. İkinci sarayı, bugün Sarayburnu denilen mevkie yaptırır.1465 yılında başlayan inşaat 13 yıl sürer ve 1478 yılında biter. Beyazıt’taki saraya, Saray-ı Atik (eski saray),Sarayburnu’ndaki saraya da Saray-ı Cedit (yeni saray)denirmiş. Sarayın bulunduğu yer, o tarihte zeytin ağaçları ile kaplı imiş ve daha önce oraya yapılmış bazı eski binaların kalıntıları varmış. Boğazın ve Haliç’in girişine hâkim bir tepe olduğu ve manzarasının da çok güzel olduğu için Fatih işe önce buraya kale şeklinde bir sur yapımı ile başlar ve toplar yerleştirir. Bu toplar hem korunma hem de selamlama amacı ile konur Önceleri Kale-i Sultani, Kale Saray gibi isimlerle anılsa da daha sonra bu toplardan dolayı adı Topkapusu Sarayı diye anılmaya başlar. Sultan, daha sonra içine kendisine ihtiyacı olan binaları yaptırır. Bina müştemilatında yedi adet dışarıdan fark edilmeyen kuleler varsa da zamanla birçoğu yıkılmıştır.1885 yılına kadar yani II. Abdülhamit’in Yıldız Sarayına taşınmasına kadar,390 yıl, toplam 25 padişah bu sarayda hem oturmuş hem de devlet işlerini buradan yönetmişlerdir. İç tezyinatı göz kamaştırıcı olup dünyada bir benzeri daha yoktur. Hz. Muhammed’in kutsal emanetlerinden tutunda Hz. Osman’ın el yazması Kur’an-ı kerimlerinden, padişahların paha biçilmez şahsi eşyalarına, kralların gönderdiği hediyelere kadar dünyanın en zengin objelerine sahiptir. Temmuz 1918 de tahta çıkan ama Osmanlı devletinin çöküşünde sadece canını ve saltanatını kurtarmak için İngiliz işgaline teslim olan VI. Sultan Mehmet Vahdettin. 1 Kasım 1922 tarihinde T:B.M.M kararı ile saltanat rejimi kaldırılınca,16 Kasım 1922 tarihinde İstanbul’daki İngiliz İşgal kuvvetleri kumandanlığına yazdığı mektupla ve Halife-i Müslümin imzası ile iltica talebinde bulunur.17 Kasım 1922 günü de Malaya Zırhlısı ile İstanbul’u terk eder. Ertesi gün 18 Kasım 1922 de bir ekip tarafından kutsal emanetler kontrol edilerek zabıt tutulup kayıt atına alınır. Topkapı sarayında dört yıl, dört ay saltanat süren ve Atatürk’ün idamı için zamanın Şeyhülislamı Dürrizade den fetva alan son padişah Vahdettin, sarayın zengin hazinelerine dokunmamış, öylece bırakıp gitmiştir.

19.01.2013

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Çok güzel ifade etmişsiniz.Yazınızı da, kitabı da çok beğendik.
Memleketimizn kıymetlerini bizlere tanıtmanızdan da memnuniyet duyduk.Yine vatanseverler Yozgat'ımızdan çıkmış.Gurur verici...
Sibel Manacıoğlu Oktay -- 18.04.2018 17:19
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Sayın Çapanoğlu,
Yazınızı okudum ve çok etkilendim. Bu devlet değişik alanlarda bu tür sağlam karakterler sayesinde ayakta duruyor. Paşaya Allah'tan sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum. Kitabını alıp okuyacağım inşaallah. Şiiri çok beğendim. Çarpıcı bir gerçeği veciz ve çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.
Selam ve saygılar
A. YAŞAR OCAK -- 16.04.2018 10:32
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Yozgat her ne kadar içe kapanık kimliğiyle ön plana çıksa da ülkemize kazandırdığı pek çok ünlüsüyle gündemdedir. Yazar Abbas Sayar, Şair Gülten Akın, Şair Şükrü Erbaş ve daha niceleri. Korgeneral Mehmet Şanver de bu saygın kişilerden biridir. Kişilikli asker duruşu ve tavrıyla gönüllerde taht kurmuş bir paşamızdır. Bu değerli kişiliği köşenize taşıdığınız için teşekkürler ve saygılar.
Muhsin Köktürk -- 14.04.2018 11:36
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sayın Çapanoğlu memleketimiz ve Çapanoğulları hakkında yine çok değerli bir bilgi öğrendim çok teşekkürler. Hepimiz Yozgatlıyız, hepimiz Çapanoğluyuz ne mutlu.
SUDE ÖZTÜRK -- 29.03.2018 10:51
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sn Çapanoğlu,

Üniversitenin yayınından da anlaşılıyor ki
Gümüşhacıköy'de gümüş var. Yozgat Gazetesinin birinci sayfasında resimleri olan milletvekillerinin Yozgat'a hangi yatırımları olmuştur?
Yozgat neden hep göç veriyor. Nohut ve Mercimek ithalatının kaç ton olduğundan bu beylerin acaba bilgisi var mı?
BÜLENT ESİNOĞLU -- 24.03.2018 10:36
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu 1 ayı geçkin süredir yeni yazınız yayınlanmadı.Eğer sağlık sorununuz yok ise o güzel yazılarınızdan bekliyoruz.Bizleri mahrum etmeyeceğinizi düşünüyorum.Saygılarımla
serdar erbek -- 20.03.2018 22:23
TOPAL MOLLA
Abdülkadir Bey,
Yazınız tam zamanında...Bizim tarihimizde de birkaç Topal Molla oldu. En sonuncusuyla baş etmeye çalışıyoruz bildiğiniz gibi, kısmet olursa.
A. YAŞAR OCAK -- 13.03.2018 16:31
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu, hayatın günlük gaileleri ile mücadele ederken yazılarınızı da ilgi ile takip ediyorum. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaşıyorsunuz. Tarihi bilmemek ve geçmişten ders almamak büyük talihsizlik. Dün gece bir film izlerken oyunculardan birisi karşı oyuncunun bir sözüne sadece Bol Pot demekle cevap verdi. Aklıma sizin yazınız geldi ve film bitince yazınızı bulup tekrar okudum. Filmdeki oyuncu bir kelime ile her şeyi anlatmıştı. Keşke bizi yönetenlerde bir kelime ile her şeyi hatırlasalar diye geçirdim içimden. Bu arada Prof. Ahmet Yaşar Hocamızın yazdıkları da beni hayli duygulandırdı. Geçmişi hatırlamak, hatırlananları bir kere daha yâd etmek ne güzel bir duygudur. Saygılarımla.
SUDE ÖZTÜRK -- 27.02.2018 11:34
TOPAL MOLLA
Tarihimizin bir yerlerinde gizlenmiş olan eşsiz bilgileri bizlere sunduğunuz için minnettarım. Hep sevgi yüklü kalın. Saygılarımla.
OĞUZ KARLI -- 16.02.2018 12:18
24 KASIM
ALLAH rahmeteylesin babannemin dedesi olur fazlı bilecen hatırlanması ne hoş..
Özgür tekin -- 09.02.2018 14:54
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00