BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 25.03.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
173
Dün
:
5601
Toplam
:
13592076
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
HADİBAĞALIM YERKÖY’E
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Yozgat Forumm’un sayfasına koyduğu 1950 yıllarına ait bir resimdeki Austin marka otobüsü ve onunla ilgili olarak Değerli dost Ertuğrul Kapusuzoğlu’nun yazdığı kaburga kemiklerim fıkrası bana aynı otobüsle yaptığımız Yerköy yolculuğunu hatırlattı. Rahmeti babaannem Esma Çapanoğlu ile o sıralar Yerköy’de Avukatlık yapan kuzenim Nejat Çapanoğlu’nu ve birlikte kalan halam Muhlise Çapanoğlu’nu ziyarete gideceğiz. Saat kulesinden aşağı doğru inerken sağ tarafta o zamanki garaj vardı. Ancak üç,dört otobüs veya kamyon girecek kadar küçük bir arsa idi.Şimdiki otobüsler olsa ancak iki adedi sığabilir. Orada Yerköy’e gitmek üzere bekleyen Austin markalı bu otobüsün yanına gittik. Muavin hadibağalım (hadi bakalım) Yerköy’e, Yerköy’e diye çığırıyor. Babaannem muavine “bana bak bizde Yerköy’e gideceğiz, bunun vidalarını bilmem neyini iyice sıktınız mı” diye sordu. Muavinde sıktık hala merak etme deyince “her zaman böyle dersiniz, bu talakalara insanları bindirirsiniz sonra da yolda mutlaka ya benzini biter ya da bir arıza çıkarır” dedi.

Bindik, şoförün arkasındaki koltuğa oturduk. Sanırım sadece ön kapısı vardı zaten küçük bir otobüs idi. Yozgat’tan çıkarken yolcu sayısı fazla ise hemen aralara boş gaz tenekesi konur oraya da yolcu alınırdı. Otobüsün tarifesi yoktu, dolunca kalkardı. Erken gelip de ön sıraya oturan deliğanlılar, ne zaman gelmiş olursa olsun kendisinden sonra aile veya bir hanım gelmişse, muavin kalk hemşerim aile geldi arkaya geç diye uyarılır, oda ses çıkarmadan arkada bir yere otururdu. Şimdi bu yazıyı okuyan yaşlıların “o zamanlar saygı vardı canım” dediklerini duyar gibiyim. Otobüsün içi dolu olup, yolda da el kaldıran olursa onlarda yolda bırakılmaz ellerindeki eşyaları ile arkadaki merdivenden otobüsün üstüne çıkar yüklerin üstüne, arasına bir yerlere oturur giderlerdi. O zamanlar evlerde radyo yoktu ki otobüste olsun, yola koyulduktan kısa bir süre sonra zaten birbirini tanıyan insanlar güzel bozlak okuyan birine hadibağalım şöyle iyi bi şey oku diye gaz verirler oda bir elini kulağına koyar (niye koyarsa) okumaya başlardı. Yollar stabilize olduğundan Yerköy de indiğimizde fırıncı çırağı gibi olurduk. Neyse uzatmayım. Bir rampayı inerken zaten yavaş giden otobüs daha da yavaşlamaya başladı. Ben istiyorum ki şoför vitesten çıkarsın daha hızlı gidelim. Yavaşladık, yavaşladık nihayet düz yola gelince durduk. Yolda el kaldıran filan da görmemiştik. Babaannem hemen şoföre sordu “niye durduk oğlum ?” El cevap “fren patladı hala”.Babaannem açtı ağzını yumdu gözünü. “Daha binerken sordum vidasını neyini iyice sıktınız mı diye, biz canımızı sokakta mı bulduk. Bu kadar insanın çoluğu çocuğu evde bekleyeni var. Bu harkıt otobüsle niye yola çıkıyorsunuz, sizde hiç utanma yok mu? Her seferin de ya benzininiz biter ya yolda kalırsınız.” Hakkaten eskiden saygı vardı. Muhlis Bey’in eşi diye de babaanneme ayrıca saygı gösterirlerdi. Şoför “üzülme hala şimdi hallederim diyerek aşağı indi. Biraz uzaktaki iğde ağacından bir dal kesti geldi otobüsün altına yattı. Kısa bir süre sonra tekrar direksiyona geçti. Sonra babaanneme dönerek “tamam hala gidiyok” deyip Bismillah diyerek marşa bastı. Babaannemin siniri yatışınca merakımdan sordum “ amca ne olmuş” diye de “bi şey yok yeğenim fren borusuna bi kazık çaktım” diye cevap verdi.

Yozgat Gazetesi 16.11.2012

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sn Çapanoğlu,

Üniversitenin yayınından da anlaşılıyor ki
Gümüşhacıköy'de gümüş var. Yozgat Gazetesinin birinci sayfasında resimleri olan milletvekillerinin Yozgat'a hangi yatırımları olmuştur?
Yozgat neden hep göç veriyor. Nohut ve Mercimek ithalatının kaç ton olduğundan bu beylerin acaba bilgisi var mı?
BÜLENT ESİNOĞLU -- 24.03.2018 10:36
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu 1 ayı geçkin süredir yeni yazınız yayınlanmadı.Eğer sağlık sorununuz yok ise o güzel yazılarınızdan bekliyoruz.Bizleri mahrum etmeyeceğinizi düşünüyorum.Saygılarımla
serdar erbek -- 20.03.2018 22:23
TOPAL MOLLA
Abdülkadir Bey,
Yazınız tam zamanında...Bizim tarihimizde de birkaç Topal Molla oldu. En sonuncusuyla baş etmeye çalışıyoruz bildiğiniz gibi, kısmet olursa.
A. YAŞAR OCAK -- 13.03.2018 16:31
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu, hayatın günlük gaileleri ile mücadele ederken yazılarınızı da ilgi ile takip ediyorum. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaşıyorsunuz. Tarihi bilmemek ve geçmişten ders almamak büyük talihsizlik. Dün gece bir film izlerken oyunculardan birisi karşı oyuncunun bir sözüne sadece Bol Pot demekle cevap verdi. Aklıma sizin yazınız geldi ve film bitince yazınızı bulup tekrar okudum. Filmdeki oyuncu bir kelime ile her şeyi anlatmıştı. Keşke bizi yönetenlerde bir kelime ile her şeyi hatırlasalar diye geçirdim içimden. Bu arada Prof. Ahmet Yaşar Hocamızın yazdıkları da beni hayli duygulandırdı. Geçmişi hatırlamak, hatırlananları bir kere daha yâd etmek ne güzel bir duygudur. Saygılarımla.
SUDE ÖZTÜRK -- 27.02.2018 11:34
TOPAL MOLLA
Tarihimizin bir yerlerinde gizlenmiş olan eşsiz bilgileri bizlere sunduğunuz için minnettarım. Hep sevgi yüklü kalın. Saygılarımla.
OĞUZ KARLI -- 16.02.2018 12:18
24 KASIM
ALLAH rahmeteylesin babannemin dedesi olur fazlı bilecen hatırlanması ne hoş..
Özgür tekin -- 09.02.2018 14:54
YOZGAT’TA BİR DEVLET BAKANI
Sayın Çapanoğlu merhaba
(Rahmetli babamla rahmetli Derviş Bey oğlu İsmail Çapan iki kardeş gibiydiler, babam İsmail Bey amcaya hep Çapanoğlu diye hitap ederdi, birbirleriyle çok şakalaşırlardı, ailece çok sık görüşürdük. Hanımı rahmetli Sariye Hanım Teyze, annemle "ahretlik bacısı" idiler. Hepsinin mekânı cennet olsun. Oğulları Doğan ve İsa ise çocukluk arkadaşlarımdı. Ben de size müsaadenizle, sakıncası yoksa Çapanoğlu diye hitap etmek isterim).
Merhum Mehmet Kemal Aydoğan (yanlış bilmiyorsam Mustafa değil Mehmet, oğlu daha iyi bilir) Yozgat İmam-Hatip Okulu'nda (o zaman ...Lisesi değil Okulu idi) bizim müdürümüz idi. Sanırım 1962 de emekli oldu veya kendi ayrıldı. Ben o okulda 1956-63 arası öğrenci idim. Bizim Resim ve Yurttaşlık Bilgisi derslerimize gelirdi aynı zamanda. Mükemmel bir fotoğrafçı ve ressam idi. Meşhur o "Bulutlarda Atatürk" fotoğrafı uzun yıllar ilk, orta ve liselerde, İmam-Hatip okullarında hep asılı idi. Merhum öğretmenimiz çok sempatik, güler yüzlü ve espritüel biri idi. Oğlunu o yıllarda henüz küçük çocukken tanıdım, sonra da bir daha görmedim, sık sık babasıyla gelirdi okula. Kayın biraderi ve meşhur Edhem Hafız'ın oğlu (çok muhterem öğretmenimiz) Ahmet Akman ise hem Gazipaşa İlkokulu’nda hem İmam-Hatip'te yıllarca öğretmenimiz oldu. Oğulları rahmetli Ergin Ağabey'i (mimar idi ve genç yaşta vefat etti maalesef) tanırdım. Küçük kardeşi Bilgin ise mahalleden benim ve Taha Akyol'un oyun ve mektep arkadaşımızdı. Birden hatıralar canlandı.
Selam ve saygılarımla,
A.Yaşar Ocak -- 04.02.2018 15:15
YOZGAT KÜLTÜR MERKEZİ
Değerli dostum,
Yozgat Kültür Merkezi, İstanbul’a yolum düştüğünde ilk ziyaret edeceğim mekan olacak. Bu merkezi böyle dört dörtlük inşa etmek her babayiğidin harcı değildir. Ellerine sağlık bu yolda gayret gösterenlerin. Siz de inşayı taa baştan alıp merkezin sunuma hazır hale geliş aşamasına kadar geçirdiği evreleri, verilen mücadeleyi ve gayretli çalışmaları ne güzel anlatmışsınız. Varlığınız daim ola aziz dostum.
Ben de Yozgat Kültür Merkezi’nin yapımında ve yaşatılmasında insan üstü gayret gösteren Sayın Başkan Ahmet Yılmaz başta olmak üzere, maddi manevi destek veren herkese candan teşekkür ederim.

Mustafa Topaloğlu -- 22.01.2018 14:30
CEP TELEFONU YASAKLANSIN MI, YASAKLANMASIN MI?
Abdülkadir Bey,
Eskiden Mafialar vardı, her taraflar bunların kontrolündeydi. Kanun kuvvetleri bile bunlarla uğraşamazdı. Şimdilerde bunlar bitti gibi göründüysede bu sefer MEDYA MAFİACILIĞI BAŞLADI!.Yok artık makinalı ile taramıyorlar ama milyonların önünde delilsiz, evraksız, kulaktan gelen yalan dolanlarla İNSANLARI LEBLEBİ GİBİ HARCIYORLAR.
Diyeceksinizki ülkede kanun var, mahkemeler var. YOK...ben inancımı kaybettim. Şayet bu ülkede kanun olsaydı bir kere bu medya mafialarına DUR DERLERDİ. Ama birde şu var hani derler ya '' bu başa bu tarak '' ayni öyle. Böyle seyirciye böyle show. Ülkelerde TV programlarının içeriğini seyircinin isteği belirler. Şu an kaç milyon Türk sınırımızda ne oluyoramı bakıyor yoksa kim ile kim
''ne!'' etmiş o programlarımı seyrediyor?
Bu gündüz programlarında güya avukatlar var !!! Yahu bu kadar belgesiz itelemeye, kariyer sahibi insanları rezil etmeye, aile mahremiyetini car car car açıklamaya ne HAKLARI VAR ?
Heye heye taşıyın mahkemelere...Kanal kiminmiş ? Showu yapanların arkalarında kimler varmış, reytingden kaç para dönüyormuş...
Şöyle bitireyim, BAZEN SERT KAYALARADA ÇARPILIR !
hamiyet Nagel -- 17.01.2018 14:43
ŞU HRİSTİYAN BAYRAMI
Sayın Abdulkadir Çapanoğlu,
Yeni yıl olgusunu irdeleyişinizden dolayı sizi kutluyorum. Okuma kültürü çok zayıf bir toplum olduğumuzdan insanlarımız çok rahat yönlendirilebiliyor. Bir de bilinçli biçimde yapılan yanlış yönlendirmeler devreye girince iş çığırından çıkıyor. Kendi kültürel değerlerimizi başkalarına öyle kolay kaptırıyoruz ki anlatmak olanaksız. Çünkü bu değerlerimizin farkında değiliz. Yeni yıl olayı da böyle. İslamiyetin benimsenmesinden önce kutladığımız yeni yılı, kendi kültürümüz çerçevesince tüm dünyaya yayacağımız yere, özellikle Batı kültürünün dinsel yaklaşımlarına teslim etmişiz kendimizi. Kuşkusuz biraz da İslamiyetin bazı kesimlerce bir çıkar aracı olarak kullanılmasının da bunda etkileri var. Durum böyle olunca ne yazık ki insanların bir özel günü çoluk çocuklarınca eğlenerek geçirmesi bazı çevreleri rahatsız ediyor. Acaba yazınızı okuyunca yeni yıl kutlamalarına bir Hıristiyan geleneği olarak bakanlar ne diyecekler?...
Saygılarımla.
Muhsin Köktürk -- 01.01.2018 18:43
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00