BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.09.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
194
Dün
:
4633
Toplam
:
14477212
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
İKİ KİTAP ÜÇ İNSAN
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Değerli okurlar bu yazımda bilhassa gurbetteki hemşerilerimiz için iki başucu kitabını tanıtmaya çalışacağım. Birisi büyük emeklerle hazırlanmış “YOZGAT TÜRKÜLERİ.” 19,5 X27,5 cm. ebadında oldukça büyük ve 367 sayfa olan bu kitabı hepimizin yakından tanıdığı üç güzide hemşerimiz hazırlamış.
Kısa biyografileri şöyle;

Habib Coşkunsoy; 1966 yılında Yozgat Kadışehri Yakacık Köyünde doğdu.1990 Erciyes Üniversitesinden mezun olduktan sonra şu görevlerde bulunur.2005 yılında Kültür ve Turizm bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünde göreve başlar. 2006 yılında Karaman il Kültür ve Turizm Müdür yardımcısı. 2007 yılında Güzel Sanatlar Genel müdürlüğünde değişik birimlerde şube müdürlükleri. 2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Müzik topluluğu Topluluk Müdürü. 2010 yılından bu yana da Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu müdürlüğünü yapmaktadır. Habib Coşkunsoy’un TRT repertuarına kazandırdığı 11 eseri bulunmakta..

Erdem İlkaz; 1976 yılında Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde doğdu. Bazı kamu kurumlarında Türk Halk Müziği Koroları kurarak konserler verdi. Bir kaç Üniversite de Türk Halk Müziği nota, usul, bağlama ve tavır dersleri verdi. Türküleri “Çocuklarım” diyecek kadar seven Erdem İlkaz ‘ın TRT Repertuarına kazandırdığı altı eseri var.

Savaş Akbıyık; 1968 yılında Yozgat’ta doğdu.1993 yılında Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olduktan sonra bir yandan hekimlik mesleğini yaparken bir yandan da 1991 yılında girdiği TRT Ankara Radyosu Yurttan sesler Korosundaki saz sanatçısı olarak görevi yaptı. Savaş Akbıyık’ın TRT Repertuarına kazandırdığı dört eseri var.

Yozgat Türküleri Kitabında önsözden sonra iki önemli sayfa var. Bu iki sayfanın ilkinde “Yozgat’ın Türk Halk Müziğindeki yeri ve önemi” anlatılıyor. İkinci sayfa da, Feryat etmek, haykırmak, ağlamak, sızlanmak anlamına gelen Bozlaklar “Yozgat’ta Bozlak” başlığı ile tanıtılıyor. Kitabın Kaynak kişiler, Derleyiciler, Sanatçılar ve Mahalli Sanatçılar bölümünde de türkülerin asıl sahipleri yani onları yaratanlar, bunları akıllarına yazarak bu günlere ulaşmasını sağlayanlar(bilhassa bayanlara minnetlerimi arz ediyorum) resimleri ile tanıtılıyor. Uzun havalar bölümünde şimdi bazılarını unuttuğumuz ağıtlar var ki, hikâyeleri ile birlikte kaleme alınmış. Okurken duygulanmamak mümkün değil. Ezbere bildiğim halde okurken yeniden duygulandığım Musa Bey ağıtı bunlardan sadece biri. Kırık havalar ve arkasından Oyun Havaları bölümleri ile kitap bitiyor, hayır bitmiyor. Yazarlar, özen göstermişler kitabın sonuna içindekileri iki sayfa halinde koymuşlar. Birinci bölümde Kaynak kişiler, derleyiciler ve diğer kişileri listelemişler kolayca buluyorsunuz. Diğer bölümde uzun havalar, kırık havalar ve oyun havaları listelenmiş burada da aradığınızı kolayca buluyorsunuz. 294 adet eser, notaları ile hikâyeleri ile 1.hamur kâğıda tertemiz ve zevkli bir şekilde basılmış bir kaynak kitap. Kitap kapağının açık kahve ve bordo renklerle basılması da çok yakışmış.

İkinci Kitabımız, yine Habib Coşkunsoy’un “YOZGAT TESELLEMELERİ” isimli kitabı Birbirinden güzel 189 hikâye var. Eski Yozgat’ı ve eski orta Anadolu insanlarını yad etmek istediğinizde okuyup, bazen gülümseyip, bazen dalıp gidip kendinizden de bir şeyler bulacağınız ama her elinize aldığınızda zevkle okuyacağınız bir kitap. İşte sırası geldiğinde eşe dosta anlatmak için aklıma yazdığım bir tanesi. Orta halli ve fazlaca anlaşamayan bir karı koca. Akrabalaından düğün okuntusu alınca gitmeye mecbur kalırlar. Ancak aksi kadın “Paşalısız (Entarisiz) gitmem diye diretir. Ne yapacağım ne edeceğim diye kara kara düşünen adamın gözüne arılığın içindeki sepetler ilişir. Arı dolu sepetlerin birini atının sağ tarafına, öbürünü de sol tarafına güzelce bağlar. Kendi de üstüne biner Zile’nin yolunu tutarlar. Kazankaya taraflarına yaklaştığında öğlen sıcağı da bastırınca arılar yavaş yavaş sepetten çıkmaya başlar. Durmadan sarsılan sepetten çıkan kızgın arıların ne yapacağı malum. Atı kamçılamaya bile gerek kalmamış tam hızla gidiyorlar. Tarla da çapa yapan bir köylünün yanından aynı hızla geçince köylü bağırır. “Atı çatlatacaksın hemşerim biraz yavaş ol.” Bizim atlı da adama cevap verir. “Atın doru olursa, yükün arı olursa, kumandanın da karı olursa sende çatlarsın, at da çatlar.”

Kitaplar için isteme adresi; Kültür Ajans Tanıtım ve Organizasyon Ltd. Şti. Konur sok. No.66/7 Bakanlıklar-Ankara
Tel: 0312.425 93 53 Fax: 0312 419 44 43

10.10.2012

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
II. ABDÜLHAMİT’İN SERYAVERİ MÜŞİR AHMET ŞAKİR PAŞA (ÇAPANOĞLU)
İstanbuldan takip ettiğim biri olarak Şakir paşa ve çapanoğlu ailesinin bu memleket için ne kadar fedakarlıklar yaptıklarını okuyunca insanın içinde bir burukluk oluyor haksız yere sıkıntılar yaşamalarından dolayı ama onlara minnet duyarak saygıyla anarak Allah cc rahmet eylesin makamları cennet olsun
Mahmut kara -- 21.07.2018 02:02
II. ABDÜLHAMİT’İN SERYAVERİ MÜŞİR AHMET ŞAKİR PAŞA (ÇAPANOĞLU)
Merhaba Abdulkadir bey
Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum gerçekten şunu anladım eğer bugünkü teknoloji olsaydı Ahmet şakir paşa (yazık çok üzüldüm)dan diğer fedakar çapanoğlu aileleri çok daha düzgün anlışılırlardı. Maalesef çok değerli hizmetleri bulunan insanlar kendilerini ifade edememiş seslerini istedikleri biçimde ulaştıramamış ve büyük mağduriyet yaşamışlar. Ama bugün hakiki gerçekler gün ışığı gibi ortada o yüzden mekanları cennet olsun. Sizede ayrıca teşekkürler bu olayları daha düzgün biçimde bizlere ulaştırdığınız için ,

Saygılarımla,
MAHMUT KARA -- 20.07.2018 19:50
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Acizane köşemde yayınladığım yazılarıma zaman ayırıp yorum göndermek lütfunda bulunan okuyucularımıza en kalbi teşekkürlerimi arz ederim. Sehven yorumlarının altına isim yazmayı unutan sayın okuyucularımın köşemdeki mail adresimden (yazı başlığının altında) bana ulaşmalarını hasseten rica ederim.Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.07.2018 10:46
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Uzun süre okuyamadım okuduğumda engüzel yazı oldu emeğinize sağlık hocam
Adınız ve Soyadınız -- 09.07.2018 16:56
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
ELLERİNİZE SAĞLIK GERÇEK OLAYLARI SAPTIRMADAN BİREBİR GERÇEKLERİ SAPTIRMADAN UZUN ARAŞTIRMALAR YAPARAK YAPTOĞINIZ ÇALIŞMALAR İÇİN GÖNÜLDEN SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.
ARTO KAZANCIOĞLU -- 09.07.2018 14:24
YILMAZ GÖKSOY
Sayın Çapanoğlu,
Yılmaz Hoca'mı bu sabah ben de rahmetle yad ettim. Mekânı cennet olsun. Umarım Yozgatlı onu takdir eder ve unutmaz.
Selam ve saygılar.
Ahmet Yaşar Ocak -- 07.06.2018 23:29
TELTELİ
Yazınızı soluksuz okudum ve o günlere yetişemediğim için de hayıflandım . Bahsi geçen Şadiye hn ile babaannemin görüştüklerini hatırlarım. Hafızam yanıltmıyor ise bir defa ben de rast gelmiştim. Telteliyi ilk defa duydum. Belki de pişmaniyenin atasıdır. İyi günler dilerim Selamlar.
Hasan Levent Baykal -- 02.06.2018 13:43
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Ben de birkaç kez gördüm. En uzun sürelisi İzmir'de otururken Bornova üzerindeydi. Gece vakti ışıkları yana söne uzunca asılı kaldılar.
Ben bu uzay uzaylılar işinde 70 yıldır bir tek doğru cevap alamadım. Ne yerlisinden ne de yabancısından. Voyager'lar hala uzayın derinliklerinde uçup gidiyorlar. Uzay bomboş bir otoyol olsa neyse de, her tarafta her yöne doğru çok büyük süratlerle giden irili ufaklı taş yığınları var. Üzerine geldiğini bile görsen manevra yapıp kaçamazsın. Buradan Ay'a bile bir taşa çarpmadan gidemezsin. Dünyamız atmosferine her gün meteor veya meteorit dedikleri taşlar düşüyor. Arasından nasıl geçiyorlar? Bizi kandırıyorlar mı acaba?
Mehmet Rauf Aktolga -- 16.05.2018 07:08
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Sayın Çapanoğlu Beyefendi;

Yazınızı ilgiyle okudum. Bu tür konular ilgi alanım içindedir. Sizin gördüğünüz bu tür cisimleri bir kaç kez bende gördüm. Birinde çok yakından takip ettim. Fakat ne olduğunu kime anlattıysam anlam veremediler. Günümüzde daha çok görünür hale geldiler. Allah hayırlara vesile kılsın. Evrende yalnız yaşamadığımızı Yüce kitabımız bildiriyor, bizde iman edip inanıyoruz.

Kaleminiz var olsun. Saygılar Hürmetler.
Kadriye ŞAHİN -- 14.05.2018 21:10
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Zevkle ve nefes almadan okudum . Çok enteresan.
Levent Baykal -- 14.05.2018 20:22
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00