BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 16.07.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
222
Dün
:
4633
Toplam
:
14105482
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
ANILAR (2)
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Gübre Sanayi Emekli Genel Müdürü Mustafa Çağlayan anlatıyor. İstanbul’da ahbaplarla birlikte Boğazda bir lokantaya gitmiştik. Sohbet sırasında galiba Yozgat lafı geçmiş ki yan masada oturan yaşlıca bir hanım çekingen bir tavırla “Yozgatlı mısınız” diye sordu. Evet, Yozgatlıyız deyince ağır ağır konuşarak “Bende vaktiyle Alaca’da görev yapmıştım” dedi. “Eşim de Alacalıdır” diyerek takdim ettim, tanıştık. Kıyafetinden ve tavrından güngörmüş bir hanımefendi olduğu belli idi. Emekli hemşire imiş.1930 lu yıllarda Çorum’un Alaca ilçesinde görev yapmış. Bize, o günlerden hatırında kalan bir anısını nakletmişti. “Alaca da görev yaparken görev icabı zaman, zaman köylere de gidiyordum. Alaca’nın Arapseyf köyüne gittiğimde vakit kalırsa dere kenarına gider, çamaşır yıkayan hanımlarla da sohbet ederdim. Yine bir gün hanımlarla sohbet ederken, o sırada çevrede dolaşan Çapanoğlu Aslan Bey de atını sulamak için dere kenarına gelmiş. Aslan Bey o yörenin beyi idi, Çapanoğlu ailesindendi mesleğim icabı hatırı sayılır birçok kimseyi tanıyordum, kendisi ile de tanışıyorduk. Yakışıklı uzun boylu bekâr bir beydi. Bizden tarafa bakınca uzaktan selamlaştık. Ben yakınımdaki hanımlarla sohbet ederken bizden biraz daha uzaktaki hanımların konuşmalarını da duyabiliyordum. Hatta birisi özellikle benim duyabileceğim bir ses tonu ile şöyle söyledi; “Bu adam at sulamak için buraya gelmezdi, Allah bilir bu fışkı karı için geliyor.” Şaşırdım, utandım. Üzülsem mi sevinsem mi bilemedim”. Gözleri daldı gitti, sanırım o anı yeniden yaşıyordu.

Yazarın notu: Adı geçen Çapanoğlu Aslan bey, Çapanoğlu olayları neticesi Amasya İstiklal mahkemesi kararı ile idam edilen Çapanoğlu Halit Bey’in oğludur. Halit Bey, Arapseyf’de bıraktığı eşinin ve çocuklarının durumunu merak ettiğinden, olaylardan sonra sığındıkları Aziziye de (Kayseri Pınarbaşı) endişeli bir huzursuzluk içindedir. Huzursuzluğunu hisseden kardeşlerinin kendisini teskin çabalarına rağmen bir gece kimseye haber vermeden bindiği atın ayaklarına keçe sarıp gizlice kaçar. Karatepe çiftliğindeki eve gelir. Ancak köyde de sevilmeyen hain bir köylü ihbar edince yakalanır. Oradan Arapseyf’deki evine getirilir. Muhtar Ali Kâhya’nın muhtarlık odasında ailesi ile vedalaşır(Yakalanışını ve veda sahnesini Yazar Siyami Yozgat’ın “Usat” romanında okumanızı tavsiye ederim). Oradan İstiklal mahkemesinde yargılanmak üzere Amasya’ya götürülür. Amasya da hapiste iken adam öldürmekten tutuklu Amasya’nın Eraslan köyünden Kara Tahsin ağa ile kader birliği yaparlar. Tahsin ağaya “Bunlar beni asacaklar biliyorum. Buradan çıktığında ailemi ziyaret etmeni ve onlara benim eğilmeden bükülmeden mahpusta kaderimi beklediğimi söylemeni istiyorum” der. Yargılanıp orada idam edilir (13 Haziran 1921). Birkaç ay sonra da Atatürk beyleri affeder. Tahsin ağa cezasını tamamladıktan sonra Arapseyf köyüne gelir, Halit beyin mesajını ailesine iletir. Ömrünün sonuna kadar da zaman zaman Arapseyf’e gelerek aile ile dertleşirdi.

Yozgat Gazetesinin değerli okurları; Milli gazetelerdeki sevdiğim köşe yazarlarının beğendiğim yazıları için onlara teşekkür veya destek mailleri gönderirdim. Bir yandan da rahatsız ediyor ve kıymetli zamanlarını çalıyor muyum acaba diye tedirginlik duyardım. Yozgat Gazetesi bana köşe verip de yazmaya başlayınca şunu fark ettim. “Yazar, okuyuculardan gelecek yorumları meğer her gün heyecanla bekliyormuş.” Yorum göndermek zahmetinde ve lütfunda bulunan tüm okuyucularıma teşekkürlerimi arz ederim.

02.10.2012

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Acizane köşemde yayınladığım yazılarıma zaman ayırıp yorum göndermek lütfunda bulunan okuyucularımıza en kalbi teşekkürlerimi arz ederim. Sehven yorumlarının altına isim yazmayı unutan sayın okuyucularımın köşemdeki mail adresimden (yazı başlığının altında) bana ulaşmalarını hasseten rica ederim.Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.07.2018 10:46
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Uzun süre okuyamadım okuduğumda engüzel yazı oldu emeğinize sağlık hocam
Adınız ve Soyadınız -- 09.07.2018 16:56
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
ELLERİNİZE SAĞLIK GERÇEK OLAYLARI SAPTIRMADAN BİREBİR GERÇEKLERİ SAPTIRMADAN UZUN ARAŞTIRMALAR YAPARAK YAPTOĞINIZ ÇALIŞMALAR İÇİN GÖNÜLDEN SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.
ARTO KAZANCIOĞLU -- 09.07.2018 14:24
YILMAZ GÖKSOY
Sayın Çapanoğlu,
Yılmaz Hoca'mı bu sabah ben de rahmetle yad ettim. Mekânı cennet olsun. Umarım Yozgatlı onu takdir eder ve unutmaz.
Selam ve saygılar.
Ahmet Yaşar Ocak -- 07.06.2018 23:29
TELTELİ
Yazınızı soluksuz okudum ve o günlere yetişemediğim için de hayıflandım . Bahsi geçen Şadiye hn ile babaannemin görüştüklerini hatırlarım. Hafızam yanıltmıyor ise bir defa ben de rast gelmiştim. Telteliyi ilk defa duydum. Belki de pişmaniyenin atasıdır. İyi günler dilerim Selamlar.
Hasan Levent Baykal -- 02.06.2018 13:43
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Ben de birkaç kez gördüm. En uzun sürelisi İzmir'de otururken Bornova üzerindeydi. Gece vakti ışıkları yana söne uzunca asılı kaldılar.
Ben bu uzay uzaylılar işinde 70 yıldır bir tek doğru cevap alamadım. Ne yerlisinden ne de yabancısından. Voyager'lar hala uzayın derinliklerinde uçup gidiyorlar. Uzay bomboş bir otoyol olsa neyse de, her tarafta her yöne doğru çok büyük süratlerle giden irili ufaklı taş yığınları var. Üzerine geldiğini bile görsen manevra yapıp kaçamazsın. Buradan Ay'a bile bir taşa çarpmadan gidemezsin. Dünyamız atmosferine her gün meteor veya meteorit dedikleri taşlar düşüyor. Arasından nasıl geçiyorlar? Bizi kandırıyorlar mı acaba?
Mehmet Rauf Aktolga -- 16.05.2018 07:08
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Sayın Çapanoğlu Beyefendi;

Yazınızı ilgiyle okudum. Bu tür konular ilgi alanım içindedir. Sizin gördüğünüz bu tür cisimleri bir kaç kez bende gördüm. Birinde çok yakından takip ettim. Fakat ne olduğunu kime anlattıysam anlam veremediler. Günümüzde daha çok görünür hale geldiler. Allah hayırlara vesile kılsın. Evrende yalnız yaşamadığımızı Yüce kitabımız bildiriyor, bizde iman edip inanıyoruz.

Kaleminiz var olsun. Saygılar Hürmetler.
Kadriye ŞAHİN -- 14.05.2018 21:10
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Zevkle ve nefes almadan okudum . Çok enteresan.
Levent Baykal -- 14.05.2018 20:22
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
ÇOK SEVGİLİ DOSTUM UZUN UĞRAŞLAR VEREREK TARİHİN GİZLİ KALMIŞ GERÇEKLERİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
SİZLERLE BERABER OLDUĞUM ZAMAN HİÇ BİR ZAMAN DİN AYIRIMI İLE KARŞILAŞMADIM.SİZ DİN DİL İRK AYIRIMI YAPMADAN İNSANLARLA KURDUĞUNUZ DOTLUK VE ARKADAŞLIK TAKDİRE ŞAYANDIR.
HER ZAMAN YARDIMA HAZIR DOSTLUĞUNUZ EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMDİR.
SEVGİLER VE SAYGILARIMLA
ARTO KAZANCIOĞLU -- 27.04.2018 12:26
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
Her zamanki gibi çok enteresan ve güzel bir yazı. Ben 8 sene bir Ermeni takımı olan ŞİŞLİ SPORDA basketbol oynadım.Çok Ermeni dostum var ve onların hiç bir biz Türklere kötü davranışlarını görmedim. Allah birdir. İnsanlarda kardeştir. Teşekkür ederim. Selamlar ve sevgiler
Taylan Emcioğlu -- 27.04.2018 12:11
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00