BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 20.04.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
195
Dün
:
4633
Toplam
:
13780164
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
Zakkumcu Ziya bey ve Koronerci Canan Hanım
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Oda tv.com da Sayın Mehmet Yiğittürk’ün Prof. Canan Efendigil Karatay Hocamız ile ilgili yazısını okuyunca aklıma geldi. Sayın Yiğittürk, daha önce kaleme aldığı 15 Temmuz 2011 tarihli yazısında, zakkum çiçeğinin yapraklarından elde ettiği ve No ekstresi ismini verdiği ilacı ile bazı kanser türlerini tedavi eden Dr.Ziya Özel’e bir özür borcumuz yok mu diye sormuştu. Bende bu konuda şahit olduğum bir olayı anlatacaktım unutmuşum. Önce Canan Hocamızdan başlıyayım. Canan Hocamız,1943 Elazığ doğumlu. Elazığ’ın tanınmış ailelerinden Efendigillerden. Bu nedenle Canan isminden sonra aile ismini de iftiharla kullanıyor.

1972 yılında tıp fakültesinden mezun olunca İngiltere de kardiyoloji alanlında eğitim görür. Bundan sonra da kimi zaman yurt dışında kimi zaman yurt içinde ilmi ve tıbbi o kadar büyük başarılara imza atar ki onları anlatmaya kalksam sayfalar dolusu tutar. Sadece ikisini yazsam yeterli olacak sanırım. Birincisi dünyada ilk kalp naklini gerçekleştiren ünlü kalp cerrahı Christian Barnarnd’ın ekibinde çalışarak doçent olması, bu bile çok önemli bir referans değil mi? İkincisi bugün hemen her hastanede yapılabilen koroner anjiyografi tekniğini ülkemize getirip ilk uygulayan ve yerleştiren kişi olmasıdır. Çünkü İstanbul dâhil birçok hastanelerde koroner yoğun bakım ve koroner anjiyografi laboratuarlarını o kurmuştur.

Canan hocamız, Karatay diyeti isimli bir kitap çıkardı. Bu kitap aslında bir diyet kitabı değil. Sağlıklı beslenme kitabı. Bu güne kadar bize şunu yemeyin bunu yemeyin diye öğütlenen şeylerin yanlış olduğunu anlatan bir kitap. Ben Tv. de Seda Sayan’a konuk olduğu zaman izlemiştim. Her gün bir yumurta yiyin, kuyruk yağı yiyin, iki kadeh rakı için, kahvaltıda en az 10 adet zeytin yiyin, zeytinyağı tüketin, mecbur kalmadıkça kızartma yemeyin, kızartmayı mutlaka zeytinyağı ile yapın, tereyağı yiyin, kolesterole çok önem vermeyin. Vücut ihtiyaç duyduğu için yapıyor filan diye kulağımıza hoş gelen şeyler anlatıyordu. O günden sonra bu değerli hanımefendi Hocamızı izlemeye başladım. Sayın Mehmet Yiğittürk, bu konuşmalarından sonra Canan Hocamızın ilaç tekellerinin hedefi haline geldiğini söylüyor. Çünkü dünyada yaklaşık 30 milyar dolarlık bir pazara sahip olan kolesterol ilaç firmalarını, dev ilaç kartellerini karşısına almasına neden oluyor. Çünkü kolestrol’ün büyük bir yalan olduğunu, bu ilaçların başka rahatsızlıklara yol açabileceğini söylüyor. Sayın Yiğittürk, bu bilim insanına sahip çıkalım 10–15 yıl sonra özür dilemeyelim diyor.

Şimdi gelelim Sayın Yiğittürk’ün Dr. Ziya Özel’e bir özür borcumuz yok mu yazısına. Dr.Ziya Bey, Zakkum çiçeğinin yapraklarından bir ekstre üretti ve bunu bazı kanser türlerinin tedavisinde kullandı. Çok da başarılı oldu. Tedaviye şöyle başlıyordu. Kendisine başvuran hastaya bu ekstre den bir miktar enjekte ediyor ve bekliyordu. Ertesi günü hastada ateş yükselmesi oluyorsa onu tedaviye alıyor ateş yükselmiyorsa benim ilacım size etki etmeyecek diyerek tedaviye girişmiyordu. Yani ürettiği ekstre sadece bazı kanser türlerinde etkili olabiliyordu.

O zamanda Dr. Ziya beye hayatı zindan ettiler davalar açtılar, yerden yere vurdular. Ne şarlatanlığı kaldı ne yalancılığı. Meslekten bile men ettiler. Ama çok başarılığı olduğu bir tedavisine ben şahit olmuştum.1980 li yıllarda tekstil piyasasının duayenlerinden değerli insan Cumhur Dinçkök ağabeyimiz ayaklarından rahatsızlanıyor. Gerek yurt içi gerek yurt dışı tetkiklerde kanser teşhisi konuyor. Bu tetkikler sırasında Cumhur Bey ayaklarını kullanamaz duruma geldi. Mercedes otomobili bile engelli aracı idi. Fabrikaya geldiklerinde kendi kullandığı engelli otomobilden inince tekerlekli sandalye ile binaya taşınırdı. Doktorlar Cumhur bey’e ayağının kesilmesinden başka çare olmadığını söylemişler. İşte tam bu sırada Dr. Ziya Bey devreye girdi. Cumhur ağabeyimizi eski sağlığına kavuşturdu. Şimdi Ataköy 5.kısım çarşısında zaman zaman karşılaşıyoruz. Bir delikanlı gibi yürür gider. Allah uzun ömürler versin.

Tedaviden sonra Tv. ler Cumhur Bey’in muhteşem evinde kendisi ile çok röportajlar yaptılar. Dr. Ziya Bey ne oldu peki derseniz. Amerika’ya gitti ilacın patentini aldı. Ne ülkesi ne de halkı maalesef ona sahip çıkmadı. Amerika, ilacına da ona da sahip çıktı. Deneyler devam ediyor. İşte bunun için Sayın Mehmet Yiğittürk bu vefasızlığa isyan ediyor, Dr. Özel’e özür borcumuz yok mu diye soruyor. Şimdi bende iki konuyu iki doktorumuzun yazısını özetleyerek sizlere aktarıyorum karar sizin.

Prof Dr.Erdem Yeşilada diyor ki; Daha önce yıllarca 260 mg. civarında olduğu kabul edilen normal serum kolestrol seviyesi, ilaç firmaları tarafından birden 180-200 mg’a çekildi. 260 Kolesterol iyidir ile başladık. İlaç satışları düştükçe, sağlıklı yaşam için gerekli kolesterol miktarı da düşürüle, düşürüle 120 ye indi. Baktılar bu da satışları arttırmaz oldu, Şimdi diyorlar ki; Statinler (Kolesterol ilaçları) Alzaimer'i önlüyor. Oysa bu konuda tek bir araştırma yok. Unutmayın metabolizma erkeklik hormonunu kolesterolden yapar (Prof. Dr. Cankat Tolunay) Statinler tüm vücudu koruyor. (Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU) Geçtiğimiz günlerde 'Bir Masalmış Kolesterol' adlı kitabı Türkçede yayımlanan Shane Ellison kolesterol icat edilmiş bir hastalıktır diyor. Ve ekliyor, Kolesterol vücutta en bol bulunan steroid moleküllerden biridir. Birkaç görevi vardır. Hücre zarını bir arada tutar. Miyelin kılıfını oluşturan parçalardan biri olarak beynin çalışmasına yardımcı olur. Bizi viral ve bakteriyel enfeksiyonlardan korur. Hormon seviyemizi düzenler. Tüm bu görevleri yerine getirebilmek için kolesterol 100.000 mil uzunluğundaki arterler boyunca 'lipoproteinler' tarafından taşınmalıdır. En önemli lipoproteinlerden biri de düşük-yoğunluklu-lipoprotein (LDL)'dir. Temel görevi ihtiyaç duyduğumuz kolesterolü vücudun çeşitli parçalarına dağıtmaktır. LDL-kolesterol olmasaydı ölürdük. Kitabımda da gösterdiğim gibi, LDL-kolesterol düştüğünde sağlığımız da çöküyor; fikir liderleri bize ne söylüyorlarsa tam tersi! Peki,Kolesterol ilaçlarının etkisiz olduğunu gösteren bir bilimsel kanıt var mı? Hem de tonlarca... Statinlerle ilgili yapılmış bilimsel araştırmalara topluca 'kolesterol düşürücü ilaç deneyleri' deniyor.

Kitabımı okuyanlar, bu araştırmalarda, ilaçların faydasının görülmeyip tehlikelerinin belgelendiğini öğrenecekler. Bu gerçeklerin doktorlardan ve toplumdan nasıl saklandığını da öğrenecekler. Şimdilerde yeni eğilim 125 mg.ın daha ideal olduğu. Peki, bu seviyenin doğru olduğunun kanıtı ne? Bir düşünün, normal kolesterol seviyesi 180-200 mg. iken dünyada potansiyel hasta sayısı tahminen 1,5-2 milyar civarındaysa, değeri 125 mg’a çektiğimizde potansiyel hasta sayısı 4-5 milyara çıkacak. Bunların ne kadarı ilaç kullanır bilinmez ama kazancı düşünebiliyor musunuz? Diyor.

Gelelim Tansiyon’a. Amerikan Yüksek Tansiyon Derneği eski başkanı Dr. Michael H.Alderman diyor ki; Yüksek tansiyon 140/90 ‘ın üstü olarak tanımlanmıştı. 120/80 ile 139/89 Aralığı ise ön yüksek tansiyon olarak kabul ediliyordu. Bu dilime giren hastalara ilaç verilmiyor, tansiyonu yükseltecek bazı yiyeceklerden ve stresten uzak durmaları tavsiye ediliyordu. Amerika da yaklaşık 65 milyon insanın yüksek tansiyon hastası olduğu biliniyor. ABD. de tansiyon ilaçları pazarının yıllık hacmi 20 milyar dolar.120/80’i yüksek tansiyon olarak kabul ettiğinizde varın hesap edin 20 milyar dolar seviyesi kaçlara çıkar. Şimdi bazı yurdum doktorları ve ilaç üreticileri 120/70 olsa sağlığınız açısından daha iyi olur diyorlar. Neden acaba?

Not: Değerli okuyucu; Sadece şu iki mısraı akıllarda kalan Efil efil ederde Dayılının ekini, Ceritzade Hüsnü Efendi Büyük caminin vekili şiirinin diğer mısralarını bilen varsa ve bana bildirmek lütfunda bulunursa minnettar kalırım.

04.06.2012

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Çok güzel ifade etmişsiniz.Yazınızı da, kitabı da çok beğendik.
Memleketimizn kıymetlerini bizlere tanıtmanızdan da memnuniyet duyduk.Yine vatanseverler Yozgat'ımızdan çıkmış.Gurur verici...
Sibel Manacıoğlu Oktay -- 18.04.2018 17:19
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Sayın Çapanoğlu,
Yazınızı okudum ve çok etkilendim. Bu devlet değişik alanlarda bu tür sağlam karakterler sayesinde ayakta duruyor. Paşaya Allah'tan sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum. Kitabını alıp okuyacağım inşaallah. Şiiri çok beğendim. Çarpıcı bir gerçeği veciz ve çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.
Selam ve saygılar
A. YAŞAR OCAK -- 16.04.2018 10:32
BİR DÜĞÜN VE KARTAL YUVASININ İSTİLASI
Yozgat her ne kadar içe kapanık kimliğiyle ön plana çıksa da ülkemize kazandırdığı pek çok ünlüsüyle gündemdedir. Yazar Abbas Sayar, Şair Gülten Akın, Şair Şükrü Erbaş ve daha niceleri. Korgeneral Mehmet Şanver de bu saygın kişilerden biridir. Kişilikli asker duruşu ve tavrıyla gönüllerde taht kurmuş bir paşamızdır. Bu değerli kişiliği köşenize taşıdığınız için teşekkürler ve saygılar.
Muhsin Köktürk -- 14.04.2018 11:36
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sayın Çapanoğlu memleketimiz ve Çapanoğulları hakkında yine çok değerli bir bilgi öğrendim çok teşekkürler. Hepimiz Yozgatlıyız, hepimiz Çapanoğluyuz ne mutlu.
SUDE ÖZTÜRK -- 29.03.2018 10:51
GÜMÜŞHACIKÖY MADEN-İ HÜMAYUNU VE ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN BEY
Sn Çapanoğlu,

Üniversitenin yayınından da anlaşılıyor ki
Gümüşhacıköy'de gümüş var. Yozgat Gazetesinin birinci sayfasında resimleri olan milletvekillerinin Yozgat'a hangi yatırımları olmuştur?
Yozgat neden hep göç veriyor. Nohut ve Mercimek ithalatının kaç ton olduğundan bu beylerin acaba bilgisi var mı?
BÜLENT ESİNOĞLU -- 24.03.2018 10:36
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu 1 ayı geçkin süredir yeni yazınız yayınlanmadı.Eğer sağlık sorununuz yok ise o güzel yazılarınızdan bekliyoruz.Bizleri mahrum etmeyeceğinizi düşünüyorum.Saygılarımla
serdar erbek -- 20.03.2018 22:23
TOPAL MOLLA
Abdülkadir Bey,
Yazınız tam zamanında...Bizim tarihimizde de birkaç Topal Molla oldu. En sonuncusuyla baş etmeye çalışıyoruz bildiğiniz gibi, kısmet olursa.
A. YAŞAR OCAK -- 13.03.2018 16:31
TOPAL MOLLA
Sayın Çapanoğlu, hayatın günlük gaileleri ile mücadele ederken yazılarınızı da ilgi ile takip ediyorum. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaşıyorsunuz. Tarihi bilmemek ve geçmişten ders almamak büyük talihsizlik. Dün gece bir film izlerken oyunculardan birisi karşı oyuncunun bir sözüne sadece Bol Pot demekle cevap verdi. Aklıma sizin yazınız geldi ve film bitince yazınızı bulup tekrar okudum. Filmdeki oyuncu bir kelime ile her şeyi anlatmıştı. Keşke bizi yönetenlerde bir kelime ile her şeyi hatırlasalar diye geçirdim içimden. Bu arada Prof. Ahmet Yaşar Hocamızın yazdıkları da beni hayli duygulandırdı. Geçmişi hatırlamak, hatırlananları bir kere daha yâd etmek ne güzel bir duygudur. Saygılarımla.
SUDE ÖZTÜRK -- 27.02.2018 11:34
TOPAL MOLLA
Tarihimizin bir yerlerinde gizlenmiş olan eşsiz bilgileri bizlere sunduğunuz için minnettarım. Hep sevgi yüklü kalın. Saygılarımla.
OĞUZ KARLI -- 16.02.2018 12:18
24 KASIM
ALLAH rahmeteylesin babannemin dedesi olur fazlı bilecen hatırlanması ne hoş..
Özgür tekin -- 09.02.2018 14:54
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00