BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.07.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
190
Dün
:
4633
Toplam
:
14138210
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
Zakkumcu Ziya bey ve Koronerci Canan Hanım
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Oda tv.com da Sayın Mehmet Yiğittürk’ün Prof. Canan Efendigil Karatay Hocamız ile ilgili yazısını okuyunca aklıma geldi. Sayın Yiğittürk, daha önce kaleme aldığı 15 Temmuz 2011 tarihli yazısında, zakkum çiçeğinin yapraklarından elde ettiği ve No ekstresi ismini verdiği ilacı ile bazı kanser türlerini tedavi eden Dr.Ziya Özel’e bir özür borcumuz yok mu diye sormuştu. Bende bu konuda şahit olduğum bir olayı anlatacaktım unutmuşum. Önce Canan Hocamızdan başlıyayım. Canan Hocamız,1943 Elazığ doğumlu. Elazığ’ın tanınmış ailelerinden Efendigillerden. Bu nedenle Canan isminden sonra aile ismini de iftiharla kullanıyor.

1972 yılında tıp fakültesinden mezun olunca İngiltere de kardiyoloji alanlında eğitim görür. Bundan sonra da kimi zaman yurt dışında kimi zaman yurt içinde ilmi ve tıbbi o kadar büyük başarılara imza atar ki onları anlatmaya kalksam sayfalar dolusu tutar. Sadece ikisini yazsam yeterli olacak sanırım. Birincisi dünyada ilk kalp naklini gerçekleştiren ünlü kalp cerrahı Christian Barnarnd’ın ekibinde çalışarak doçent olması, bu bile çok önemli bir referans değil mi? İkincisi bugün hemen her hastanede yapılabilen koroner anjiyografi tekniğini ülkemize getirip ilk uygulayan ve yerleştiren kişi olmasıdır. Çünkü İstanbul dâhil birçok hastanelerde koroner yoğun bakım ve koroner anjiyografi laboratuarlarını o kurmuştur.

Canan hocamız, Karatay diyeti isimli bir kitap çıkardı. Bu kitap aslında bir diyet kitabı değil. Sağlıklı beslenme kitabı. Bu güne kadar bize şunu yemeyin bunu yemeyin diye öğütlenen şeylerin yanlış olduğunu anlatan bir kitap. Ben Tv. de Seda Sayan’a konuk olduğu zaman izlemiştim. Her gün bir yumurta yiyin, kuyruk yağı yiyin, iki kadeh rakı için, kahvaltıda en az 10 adet zeytin yiyin, zeytinyağı tüketin, mecbur kalmadıkça kızartma yemeyin, kızartmayı mutlaka zeytinyağı ile yapın, tereyağı yiyin, kolesterole çok önem vermeyin. Vücut ihtiyaç duyduğu için yapıyor filan diye kulağımıza hoş gelen şeyler anlatıyordu. O günden sonra bu değerli hanımefendi Hocamızı izlemeye başladım. Sayın Mehmet Yiğittürk, bu konuşmalarından sonra Canan Hocamızın ilaç tekellerinin hedefi haline geldiğini söylüyor. Çünkü dünyada yaklaşık 30 milyar dolarlık bir pazara sahip olan kolesterol ilaç firmalarını, dev ilaç kartellerini karşısına almasına neden oluyor. Çünkü kolestrol’ün büyük bir yalan olduğunu, bu ilaçların başka rahatsızlıklara yol açabileceğini söylüyor. Sayın Yiğittürk, bu bilim insanına sahip çıkalım 10–15 yıl sonra özür dilemeyelim diyor.

Şimdi gelelim Sayın Yiğittürk’ün Dr. Ziya Özel’e bir özür borcumuz yok mu yazısına. Dr.Ziya Bey, Zakkum çiçeğinin yapraklarından bir ekstre üretti ve bunu bazı kanser türlerinin tedavisinde kullandı. Çok da başarılı oldu. Tedaviye şöyle başlıyordu. Kendisine başvuran hastaya bu ekstre den bir miktar enjekte ediyor ve bekliyordu. Ertesi günü hastada ateş yükselmesi oluyorsa onu tedaviye alıyor ateş yükselmiyorsa benim ilacım size etki etmeyecek diyerek tedaviye girişmiyordu. Yani ürettiği ekstre sadece bazı kanser türlerinde etkili olabiliyordu.

O zamanda Dr. Ziya beye hayatı zindan ettiler davalar açtılar, yerden yere vurdular. Ne şarlatanlığı kaldı ne yalancılığı. Meslekten bile men ettiler. Ama çok başarılığı olduğu bir tedavisine ben şahit olmuştum.1980 li yıllarda tekstil piyasasının duayenlerinden değerli insan Cumhur Dinçkök ağabeyimiz ayaklarından rahatsızlanıyor. Gerek yurt içi gerek yurt dışı tetkiklerde kanser teşhisi konuyor. Bu tetkikler sırasında Cumhur Bey ayaklarını kullanamaz duruma geldi. Mercedes otomobili bile engelli aracı idi. Fabrikaya geldiklerinde kendi kullandığı engelli otomobilden inince tekerlekli sandalye ile binaya taşınırdı. Doktorlar Cumhur bey’e ayağının kesilmesinden başka çare olmadığını söylemişler. İşte tam bu sırada Dr. Ziya Bey devreye girdi. Cumhur ağabeyimizi eski sağlığına kavuşturdu. Şimdi Ataköy 5.kısım çarşısında zaman zaman karşılaşıyoruz. Bir delikanlı gibi yürür gider. Allah uzun ömürler versin.

Tedaviden sonra Tv. ler Cumhur Bey’in muhteşem evinde kendisi ile çok röportajlar yaptılar. Dr. Ziya Bey ne oldu peki derseniz. Amerika’ya gitti ilacın patentini aldı. Ne ülkesi ne de halkı maalesef ona sahip çıkmadı. Amerika, ilacına da ona da sahip çıktı. Deneyler devam ediyor. İşte bunun için Sayın Mehmet Yiğittürk bu vefasızlığa isyan ediyor, Dr. Özel’e özür borcumuz yok mu diye soruyor. Şimdi bende iki konuyu iki doktorumuzun yazısını özetleyerek sizlere aktarıyorum karar sizin.

Prof Dr.Erdem Yeşilada diyor ki; Daha önce yıllarca 260 mg. civarında olduğu kabul edilen normal serum kolestrol seviyesi, ilaç firmaları tarafından birden 180-200 mg’a çekildi. 260 Kolesterol iyidir ile başladık. İlaç satışları düştükçe, sağlıklı yaşam için gerekli kolesterol miktarı da düşürüle, düşürüle 120 ye indi. Baktılar bu da satışları arttırmaz oldu, Şimdi diyorlar ki; Statinler (Kolesterol ilaçları) Alzaimer'i önlüyor. Oysa bu konuda tek bir araştırma yok. Unutmayın metabolizma erkeklik hormonunu kolesterolden yapar (Prof. Dr. Cankat Tolunay) Statinler tüm vücudu koruyor. (Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU) Geçtiğimiz günlerde 'Bir Masalmış Kolesterol' adlı kitabı Türkçede yayımlanan Shane Ellison kolesterol icat edilmiş bir hastalıktır diyor. Ve ekliyor, Kolesterol vücutta en bol bulunan steroid moleküllerden biridir. Birkaç görevi vardır. Hücre zarını bir arada tutar. Miyelin kılıfını oluşturan parçalardan biri olarak beynin çalışmasına yardımcı olur. Bizi viral ve bakteriyel enfeksiyonlardan korur. Hormon seviyemizi düzenler. Tüm bu görevleri yerine getirebilmek için kolesterol 100.000 mil uzunluğundaki arterler boyunca 'lipoproteinler' tarafından taşınmalıdır. En önemli lipoproteinlerden biri de düşük-yoğunluklu-lipoprotein (LDL)'dir. Temel görevi ihtiyaç duyduğumuz kolesterolü vücudun çeşitli parçalarına dağıtmaktır. LDL-kolesterol olmasaydı ölürdük. Kitabımda da gösterdiğim gibi, LDL-kolesterol düştüğünde sağlığımız da çöküyor; fikir liderleri bize ne söylüyorlarsa tam tersi! Peki,Kolesterol ilaçlarının etkisiz olduğunu gösteren bir bilimsel kanıt var mı? Hem de tonlarca... Statinlerle ilgili yapılmış bilimsel araştırmalara topluca 'kolesterol düşürücü ilaç deneyleri' deniyor.

Kitabımı okuyanlar, bu araştırmalarda, ilaçların faydasının görülmeyip tehlikelerinin belgelendiğini öğrenecekler. Bu gerçeklerin doktorlardan ve toplumdan nasıl saklandığını da öğrenecekler. Şimdilerde yeni eğilim 125 mg.ın daha ideal olduğu. Peki, bu seviyenin doğru olduğunun kanıtı ne? Bir düşünün, normal kolesterol seviyesi 180-200 mg. iken dünyada potansiyel hasta sayısı tahminen 1,5-2 milyar civarındaysa, değeri 125 mg’a çektiğimizde potansiyel hasta sayısı 4-5 milyara çıkacak. Bunların ne kadarı ilaç kullanır bilinmez ama kazancı düşünebiliyor musunuz? Diyor.

Gelelim Tansiyon’a. Amerikan Yüksek Tansiyon Derneği eski başkanı Dr. Michael H.Alderman diyor ki; Yüksek tansiyon 140/90 ‘ın üstü olarak tanımlanmıştı. 120/80 ile 139/89 Aralığı ise ön yüksek tansiyon olarak kabul ediliyordu. Bu dilime giren hastalara ilaç verilmiyor, tansiyonu yükseltecek bazı yiyeceklerden ve stresten uzak durmaları tavsiye ediliyordu. Amerika da yaklaşık 65 milyon insanın yüksek tansiyon hastası olduğu biliniyor. ABD. de tansiyon ilaçları pazarının yıllık hacmi 20 milyar dolar.120/80’i yüksek tansiyon olarak kabul ettiğinizde varın hesap edin 20 milyar dolar seviyesi kaçlara çıkar. Şimdi bazı yurdum doktorları ve ilaç üreticileri 120/70 olsa sağlığınız açısından daha iyi olur diyorlar. Neden acaba?

Not: Değerli okuyucu; Sadece şu iki mısraı akıllarda kalan Efil efil ederde Dayılının ekini, Ceritzade Hüsnü Efendi Büyük caminin vekili şiirinin diğer mısralarını bilen varsa ve bana bildirmek lütfunda bulunursa minnettar kalırım.

04.06.2012

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
II. ABDÜLHAMİT’İN SERYAVERİ MÜŞİR AHMET ŞAKİR PAŞA (ÇAPANOĞLU)
İstanbuldan takip ettiğim biri olarak Şakir paşa ve çapanoğlu ailesinin bu memleket için ne kadar fedakarlıklar yaptıklarını okuyunca insanın içinde bir burukluk oluyor haksız yere sıkıntılar yaşamalarından dolayı ama onlara minnet duyarak saygıyla anarak Allah cc rahmet eylesin makamları cennet olsun
Mahmut kara -- 21.07.2018 02:02
II. ABDÜLHAMİT’İN SERYAVERİ MÜŞİR AHMET ŞAKİR PAŞA (ÇAPANOĞLU)
Merhaba Abdulkadir bey
Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum gerçekten şunu anladım eğer bugünkü teknoloji olsaydı Ahmet şakir paşa (yazık çok üzüldüm)dan diğer fedakar çapanoğlu aileleri çok daha düzgün anlışılırlardı. Maalesef çok değerli hizmetleri bulunan insanlar kendilerini ifade edememiş seslerini istedikleri biçimde ulaştıramamış ve büyük mağduriyet yaşamışlar. Ama bugün hakiki gerçekler gün ışığı gibi ortada o yüzden mekanları cennet olsun. Sizede ayrıca teşekkürler bu olayları daha düzgün biçimde bizlere ulaştırdığınız için ,

Saygılarımla,
MAHMUT KARA -- 20.07.2018 19:50
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Acizane köşemde yayınladığım yazılarıma zaman ayırıp yorum göndermek lütfunda bulunan okuyucularımıza en kalbi teşekkürlerimi arz ederim. Sehven yorumlarının altına isim yazmayı unutan sayın okuyucularımın köşemdeki mail adresimden (yazı başlığının altında) bana ulaşmalarını hasseten rica ederim.Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.07.2018 10:46
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Uzun süre okuyamadım okuduğumda engüzel yazı oldu emeğinize sağlık hocam
Adınız ve Soyadınız -- 09.07.2018 16:56
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
ELLERİNİZE SAĞLIK GERÇEK OLAYLARI SAPTIRMADAN BİREBİR GERÇEKLERİ SAPTIRMADAN UZUN ARAŞTIRMALAR YAPARAK YAPTOĞINIZ ÇALIŞMALAR İÇİN GÖNÜLDEN SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.
ARTO KAZANCIOĞLU -- 09.07.2018 14:24
YILMAZ GÖKSOY
Sayın Çapanoğlu,
Yılmaz Hoca'mı bu sabah ben de rahmetle yad ettim. Mekânı cennet olsun. Umarım Yozgatlı onu takdir eder ve unutmaz.
Selam ve saygılar.
Ahmet Yaşar Ocak -- 07.06.2018 23:29
TELTELİ
Yazınızı soluksuz okudum ve o günlere yetişemediğim için de hayıflandım . Bahsi geçen Şadiye hn ile babaannemin görüştüklerini hatırlarım. Hafızam yanıltmıyor ise bir defa ben de rast gelmiştim. Telteliyi ilk defa duydum. Belki de pişmaniyenin atasıdır. İyi günler dilerim Selamlar.
Hasan Levent Baykal -- 02.06.2018 13:43
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Ben de birkaç kez gördüm. En uzun sürelisi İzmir'de otururken Bornova üzerindeydi. Gece vakti ışıkları yana söne uzunca asılı kaldılar.
Ben bu uzay uzaylılar işinde 70 yıldır bir tek doğru cevap alamadım. Ne yerlisinden ne de yabancısından. Voyager'lar hala uzayın derinliklerinde uçup gidiyorlar. Uzay bomboş bir otoyol olsa neyse de, her tarafta her yöne doğru çok büyük süratlerle giden irili ufaklı taş yığınları var. Üzerine geldiğini bile görsen manevra yapıp kaçamazsın. Buradan Ay'a bile bir taşa çarpmadan gidemezsin. Dünyamız atmosferine her gün meteor veya meteorit dedikleri taşlar düşüyor. Arasından nasıl geçiyorlar? Bizi kandırıyorlar mı acaba?
Mehmet Rauf Aktolga -- 16.05.2018 07:08
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Sayın Çapanoğlu Beyefendi;

Yazınızı ilgiyle okudum. Bu tür konular ilgi alanım içindedir. Sizin gördüğünüz bu tür cisimleri bir kaç kez bende gördüm. Birinde çok yakından takip ettim. Fakat ne olduğunu kime anlattıysam anlam veremediler. Günümüzde daha çok görünür hale geldiler. Allah hayırlara vesile kılsın. Evrende yalnız yaşamadığımızı Yüce kitabımız bildiriyor, bizde iman edip inanıyoruz.

Kaleminiz var olsun. Saygılar Hürmetler.
Kadriye ŞAHİN -- 14.05.2018 21:10
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Zevkle ve nefes almadan okudum . Çok enteresan.
Levent Baykal -- 14.05.2018 20:22
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00