BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 16.07.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
198
Dün
:
4633
Toplam
:
14106029
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
YOZGAT’LI RIZA BAŞÇAVUŞ
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Sene 1956. Olay Çankaya da ki Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığında geçiyor. Alay da görevli Dayı Rıza namlı Yozgatlı bir Başçavuş var(maalesef soyadı hatırlanamadı). Dayı lakabı, kepini biraz yan yatırmasından ve yürüyüşündeki tavırdan ileri geliyor.17 Ekim 1950 de General Tahsin Yazıcı komutasında Kore’ye gönderilen ve 721 askerimizin şehit olduğu 5000 kişilik Türk Tugayı’nda da bulunmuş. Kunuri de ki kanlı çarpışmalara katılmış bu yüzden vatanını canından çok seven bir asker. Emrindeki askerden üç şey istiyor.1-Rütbeme saygı gösterin.2-Size verilen asker sigarasında müsriflik yapmayın, çünkü parasını devlet veriyor.3- Kullandığınız alet ve edevat’a çok dikkat edin zarar vermeyin, tüyü bitmemiş yetimin hakkı var diyor. Diyor ama Cumhurbaşkanlığı köşkünün garajında bir yangın söndürme tulumbası var. İki tahta araba tekerleği üzerine bindirilmiş eski yangın tulumbacılarının kullandığı, karşılıklı iki kişinin pompalaması ile çalışan ilkel bir araç. Bahçede çıkan bir yangına koşturulurken üç parçaya ayrılıyor. Tamir ediliyor, başka bir seferde zapt edilemiyor elden kaçıyor, İngiliz sefarethanesinin duvarına çarpıyor. Dayı Rıza Başçavuş, cebinde küçük bir defter taşıyor. Bir hatasını yanılışını gördüğü askeri çağırıyor ismini ve hatasını bu deftere not ediyor. İleriki günlerde eğer yararlı bir şey yapmışsa hatasını siliyor. Ama ikinci kez hata yapmışsa onu cezalandırıyor. Cezalar asla yüz kızartıcı değil, bir süre ek olarak başka bir görev daha yükleniyor. Asker bu yüzden Rıza Başçavuşunu çok seviyor. Dayı Rıza Başçavuş, bir de pala bıyıkları ile meşhur. O yıllarda Türkiye Nato’ya üye olmuş, Amerikan subayları Ankara’da cirit atıyor hepside bıyıksız. Bir gün Rıza Başçavuşun Albayı, bir eğitim istirahatı esnasında “Yahu Rıza şu bıyıklarını ne zaman keseceksin” diye takılıyor. Rıza Başçavuş hemen ayağa kalkıyor, Albayının karşısında esas duruşa geçiyor “Kumandanım, emredin şu anda rütbemi söküp önünüze koyayım emriniz başım üstüne, ama bıyığını kes diyorsanız, hemen istifa edeyim çünkü bıyığım benim namusumdur” diyor. Albay toparlanıyor “Yok Rıza şaka yaptım yahu” diyor. Ama Rıza Başçavuş “Kumandanım, askerin önünde böyle şaka yapılmaz, gidiyor muyum, kalıyor muyum” diye tekrar ve sertçe sorunca. Albay, “Olur mu öyle şey Rıza, nereye gidiyorsun elbette kalıyorsun latife olsun diye söylemiştim kusura bakma” diyerek gönlünü alıyor.
Rıza Başçavuşun askerlerinden Sayın Hasan İnamlı ile sohbetimiz.

23 Aralık 2011 İstanbul/Teşvikiye

Kore savaşlarında Türk Askerinin ruhunu anlatan bir olayı da sizlerle paylaşmak istedim.
Türk Tugayı 22 Nisan 1951 sabahı 25 kişilik düşman birliği ile karşılaşmış ve ele geçirilen esirlerden, aynı gece Çin ordusunun baskın yapacağı öğrenilmiştir. Bu sayede Birleşmiş Milletler Ordusu, Türk askeri sayesinde büyük bir baskından ve felaketten kurtarılmış. Ama 22 Nisanda başlayan Çinlilerin bahar taarruzu sırasında dünya tarihinde hiç duyulmamış bir olay yaşanmıştır.22/23 Nisan 1951 gecesi 9. Bölük ileri gözetleme subayı olarak görev yapan Topçu Üsteğmen Mehmet Gönenç, telsizle koordinatları vererek atış isteğinde bulunur ve Taburun bütün bataryalarının ateş etmesini ister. Verdiği koordinatlar 9. Bölüğün yani kendi bölüğünün bulunduğu yerdir. Bildirdiği yerin kendi bulunduğu yer olduğu bildirildiğinde Mehmet Gönenç şu cevabı vermiştir.”Evet öyle, biz düşmana teslim olmak istemiyoruz! Bizi onlara teslim etmeyin! Vasiyetimiz şudur; Bizi kendi ateşimizle şehit ediniz! Tekrar koordinatları veriyorum, bütün bataryalar buraya ateş etsin.” Şehidin vasiyeti, yalnız Taburun değil, Tümen toplarının tamamının verilen koordinata ateş etmesi ile yerine getirilmiştir. Bu şehidimizin aziz hatırası, memleketi olan Bandırma da ismi bir okula verilerek yaşatılmaktadır. Bandırma Şehit Mehmet Gönenç Lisesi.

İşte Büyük Atatürk’ün vatanı emanet ettiği askerler bunlardı.

19.02.2012

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Acizane köşemde yayınladığım yazılarıma zaman ayırıp yorum göndermek lütfunda bulunan okuyucularımıza en kalbi teşekkürlerimi arz ederim. Sehven yorumlarının altına isim yazmayı unutan sayın okuyucularımın köşemdeki mail adresimden (yazı başlığının altında) bana ulaşmalarını hasseten rica ederim.Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 11.07.2018 10:46
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
Uzun süre okuyamadım okuduğumda engüzel yazı oldu emeğinize sağlık hocam
Adınız ve Soyadınız -- 09.07.2018 16:56
DEDEDEN TORUNA ÖVÜNÇ DUYULACAK 250 YILLIK BİR GEÇMİŞ
ELLERİNİZE SAĞLIK GERÇEK OLAYLARI SAPTIRMADAN BİREBİR GERÇEKLERİ SAPTIRMADAN UZUN ARAŞTIRMALAR YAPARAK YAPTOĞINIZ ÇALIŞMALAR İÇİN GÖNÜLDEN SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.
ARTO KAZANCIOĞLU -- 09.07.2018 14:24
YILMAZ GÖKSOY
Sayın Çapanoğlu,
Yılmaz Hoca'mı bu sabah ben de rahmetle yad ettim. Mekânı cennet olsun. Umarım Yozgatlı onu takdir eder ve unutmaz.
Selam ve saygılar.
Ahmet Yaşar Ocak -- 07.06.2018 23:29
TELTELİ
Yazınızı soluksuz okudum ve o günlere yetişemediğim için de hayıflandım . Bahsi geçen Şadiye hn ile babaannemin görüştüklerini hatırlarım. Hafızam yanıltmıyor ise bir defa ben de rast gelmiştim. Telteliyi ilk defa duydum. Belki de pişmaniyenin atasıdır. İyi günler dilerim Selamlar.
Hasan Levent Baykal -- 02.06.2018 13:43
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Ben de birkaç kez gördüm. En uzun sürelisi İzmir'de otururken Bornova üzerindeydi. Gece vakti ışıkları yana söne uzunca asılı kaldılar.
Ben bu uzay uzaylılar işinde 70 yıldır bir tek doğru cevap alamadım. Ne yerlisinden ne de yabancısından. Voyager'lar hala uzayın derinliklerinde uçup gidiyorlar. Uzay bomboş bir otoyol olsa neyse de, her tarafta her yöne doğru çok büyük süratlerle giden irili ufaklı taş yığınları var. Üzerine geldiğini bile görsen manevra yapıp kaçamazsın. Buradan Ay'a bile bir taşa çarpmadan gidemezsin. Dünyamız atmosferine her gün meteor veya meteorit dedikleri taşlar düşüyor. Arasından nasıl geçiyorlar? Bizi kandırıyorlar mı acaba?
Mehmet Rauf Aktolga -- 16.05.2018 07:08
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Sayın Çapanoğlu Beyefendi;

Yazınızı ilgiyle okudum. Bu tür konular ilgi alanım içindedir. Sizin gördüğünüz bu tür cisimleri bir kaç kez bende gördüm. Birinde çok yakından takip ettim. Fakat ne olduğunu kime anlattıysam anlam veremediler. Günümüzde daha çok görünür hale geldiler. Allah hayırlara vesile kılsın. Evrende yalnız yaşamadığımızı Yüce kitabımız bildiriyor, bizde iman edip inanıyoruz.

Kaleminiz var olsun. Saygılar Hürmetler.
Kadriye ŞAHİN -- 14.05.2018 21:10
ULUS, CEBECİ, SAMANPAZARI’NDA UÇAN DAİRE GÖRÜLDÜ
Zevkle ve nefes almadan okudum . Çok enteresan.
Levent Baykal -- 14.05.2018 20:22
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
ÇOK SEVGİLİ DOSTUM UZUN UĞRAŞLAR VEREREK TARİHİN GİZLİ KALMIŞ GERÇEKLERİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
SİZLERLE BERABER OLDUĞUM ZAMAN HİÇ BİR ZAMAN DİN AYIRIMI İLE KARŞILAŞMADIM.SİZ DİN DİL İRK AYIRIMI YAPMADAN İNSANLARLA KURDUĞUNUZ DOTLUK VE ARKADAŞLIK TAKDİRE ŞAYANDIR.
HER ZAMAN YARDIMA HAZIR DOSTLUĞUNUZ EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMDİR.
SEVGİLER VE SAYGILARIMLA
ARTO KAZANCIOĞLU -- 27.04.2018 12:26
BERÇ KERESTECİYAN EFENDİ
Her zamanki gibi çok enteresan ve güzel bir yazı. Ben 8 sene bir Ermeni takımı olan ŞİŞLİ SPORDA basketbol oynadım.Çok Ermeni dostum var ve onların hiç bir biz Türklere kötü davranışlarını görmedim. Allah birdir. İnsanlarda kardeştir. Teşekkür ederim. Selamlar ve sevgiler
Taylan Emcioğlu -- 27.04.2018 12:11
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00