BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 20.02.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
199
Dün
:
5063
Toplam
:
13451145
A'dan Z'ye A.Kadir ÇAPANOĞLU
Bilmem tecelli mi yoksa ki kader...
capanoglukadir@yahoo.com.tr
Dörtnala gelip Uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan ve ipek bir halıya benzeyen bu topraklarda ozan Sümmani’nin “bilmem teceli mi, yoksa ki kader” deyişinde sorduğu gibi çok acılar yaşanmıştır. Çekilen sıkıntılar ve yaşanan acıların kimileri vakayinüvis’ler tarafından kayıt altına alınabilmişse de, kimileri de yaşayanlarla birlikte yok olmuş unutulup gitmiştir. Yazılı kaydı tutulmayan bazıları da nesilden nesil’e bir masal, bir efsane gibi aktarılıp bu günlere kadar muhafaza edilebilmiştir.

Çapanoğlu Edip Bey’in oğlu Hasan Bey’in eşi Şahinde Çapanoğlu Hanım, geçmişte yaşadığı ve şahit olduğu hadiseleri zaman, zaman anlatırdı. Şahinde Hanım, Yozgat’ta olayların yatışmasından sonra. Kılıç Ali’nin, Çapanoğullarına ait Akdağmadeni’ndeki konakların da yıkılması emrini verdiğini duyar. O sıralarda eniştesi Akif Paşa da Yozgat Belediye Başkanıdır. Konakların yıkılmasını önlemek için ikamet ettiği Akdağmadeni’ nden Yozgat’a eniştesine yardım istemeye gider. Belediye Başkanı Akif Paşa’nın çok kıskanç biri olduğunu ve Çapanoğullarını sevmediğini bildiği halde belki eniştesi kendi hatırını sayar da bir çare bulur diye düşünür. Ancak Yozgat’tan Akdağmadeni’ne eli boş döndüğünü, eniştesinin Çapanoğlu konaklarının yıkılmasına mani olmadığını, hatta göz yumduğunu ve bu konuda kendisini aldattığını söylerdi. Yine kendisi ve çocukları yaylı ile Yozgat’tan Akdağmadeni’ne dönerken, Yozgat milletvekilinin ve Akdağmadeni’ne yeni tayin edilen kaymakam’ın da başka bir yaylı ile Akdağmadeni’ne gideceklerini öğrenirler. Onlarla birlikte bir konvoy yapılır ve konvoyun korunmasını da Kılıç Ali üstlenir, ancak yolun yarısında Kılıç Ali, “aldığı bir istihbarata göre asilerin üzerine gideceğini, konvoyunda ana yoldan ayrılıp Abdurahmanlı köyü üzerinden gitmelerini’’ söyler ve konvoydan ayrılır. Yanlış istihbaratla yanlış yoldan gönderilen konvoy Abdurahmanlı köyünde çetelerin ellerine düşerler. Elebaşı olan Deli Hacı, Şahinde Hanımın Akdağlı Bahri Bey’in kız kardeşi olduğunu öğrenince. Kendisine ve yanındaki hanım akrabasına saygılı davranırsa da,“Bacı, ağabeyine söyle hanımımı serbest bıraksın yoksa evinizi, barkınızı yakarım”,diye tehdit eder. “Bu gece burada misafir kalacaksınız, hiçbir yere ayrılmayacaksınız” diye de tembih eder. Deli Hacı ve adamları, esirlerini alıp gittikten bir süre sonra adamlarından birisi tekrar köye gelerek Şahinde Hanımların köyde olup olmadıklarını kontrol eder. Adam gittikten sonra Şahinde Hanım hemen arabacıya atları koşturur ve köyden kaçarlar. Bu sırada Oluközü köyünde konvoyu bekleyen Akdağlı’lar, Milletvekili ve Kaymakamın kaçırıldığını öğrenince gönüllü bir gurup teşkil edip cesaretle asilerin peşine düşerler kaymakamı ve milletvekilini kurtarırlar. Deli Hacının Bahri Bey’e düşmanlığı şundan ileri geliyordu.

Mustafa Kemal Paşa tarafından Albay yetkisi ile Akdağmadeni ve çevresinin asayişini temin etmekle özel yetkili olarak görevlendirilen Akdağlı Bahri Bey, asilerle de mücadele etmektedir. Hapse atma ve mecburi iskân gibi yetkileri de vardır. Bu nedenle Deli Hacı’nın ikinci eşini Akdağ’da akrabalarının yanında gözetim altında tutmaktadır. Deli Hacı ve avenesine teslim olmaları için haber göndermiştir. Akdağmadeni’nde de asilere karşı sürekli tedbirler alınıp nöbet tutulmaktadır. İşte Deli Hacı’nın Şahinde hanımı tehdidi bu nedenledir. Daha sonra Akdağ’da nöbetlerin gevşek olduğu bir gece Deli Hacı bunu haber alıp, adamları ile Akdağmadeni’ni basarlar. Hedef Bahri Bey ve akrabalarıdır. Şahinde Hanımın evi iki katlıdır, asiler alt kat’a gazyağı döker ve ateşe verirler. Evin karşısına geçip yaylım ateşine tutarlar. Şahinde Hanım henüz küçük olan iki oğlunu önce yüklüğe saklar, kendisi de gelen mermilerden korunmaya çalışır. Evin durumunu kontrol etmek ve kıymetli takılarını kurtarmak için girdiği bir oda yanmaktadır, sonradan hatırlayabildiği gümüş kaplı aynanın yandığıdır, Takılarının olduğu gümüş çekmeceyi alır ancak dumandan bayılacakmış gibi olur ve düşer. Bir süre böyle kaldıktan sonra birden çocukları aklına gelir. Tekrar kendine bir güç gelir ve kendini toplayarak bulunduğu yerden çıkıp, çocuklarının yanına gider. Biran önce buradan kurtulmak lazım ancak nasıl olacak. Evin ön cephesinden çıkmak sürekli eve ateş edildiği için mümkün değildir. Şimdi merdivenler de tutuşmuş yanmaktadır, oradan da inmek mümkün değildir. Evin arka tarafına, bahçe tarafına geçer. Önce çekmeceyi bir bohçaya sarıp bahçeye atar, sonra yüklükten çıkardığı iki oğlundan birini bir koltuğunun altına diğerini de öbür koltuğunun altına alıp kendini bahçeye atar. Yanarak ölmekten kurtulurlar. Ev tamamen yanar hiçbir şey kalmaz. Evi yakmaya çalışan guruptan birini Bahri Beyin karşı komşusu ve akrabası olan Topal Tevfik Efendi, av tüfeği ile vurup öldürür. Çatıya döktüğü gaz yağını yakmaya çalışan Deli hacı’nın yardımcısını da Bahri Bey’in oğlu ateş ederek vurup çatıdan düşürünce, asiler paniğe kapılıp kaçarlar. Kardeşleri başka bir ev alıp Şahinde Hanımı oturturlar.

Başka bir olayı Çapanoğlu Ahmet Bey’in eşi ve Redif taburu komutanı Binbaşı Kâşif beyin kızı Feride Hanım anlatırdı. Olaylar bitmiş Çapanoğlu Beyleri Uzun Yayla(Pınarbaşı), Aziziye Çerkezlerine sığınmışlardı. Bizim bahçedeki kirazlarda yeni olmuşlardı. O hayhuy arasında farkında olamamışız birde baktım ki kiraz ağaçlarından birkaçı yerde yatıyor. Ethem’in askerleri de başına üşüşmüşler yiyorlar. Beynimden vurulmuşa döndüm. Üzüntü içinde yanlarına gidip evladım niye kestiniz bu ağaçları yazık değil mi bir ağaç nasıl büyüyor dediğimde adamlar sırıtarak biz onların ayağına mı gidecektik onlar bizim ayağımıza geldiler işte dediler. Ethem’in çeteleri, gözlerine kestirdikleri evlere girip yağmalıyorlar yükte hafif pahada ağır para edecek ne varsa alıyorlar gözlerine kestirdikleri genç kız ve hanımlara sarkıntılık ediyorlardı. Hatta bazı Ermeni kızlarına tecavüz bile etmişler şikâyet üzerine Ethem bu adamlarını da astırmıştı. Buna rağmen yinede yağmalamaya göz yumuyordu. Yozgat’ın ileri gelenleri benden rica ettiler. Ethem’le konuşmamı bu işe bir çare bulmamı istediler. Ethem’e haber saldım, buyursun haberi gelince kalkıp gittim. Giderken de elim boş gitmeyim diye evde eskiden kalma kurşungeçirmez bir yelek vardı, onu da hediye olarak götürdüm. Ben ara sıra sigara da içerdim, Ethem de bana sigara ikram etti. Ethem’e “sen askersin bende asker kızıyım, şu askerlerine engel ol evlerimize zarar veriyorlar mallarımızı yağmalıyorlar” dedim. Ethem de bir daha olmayacağına dair söz verdi. Bana çok hürmet etti çıkarken de elime bir paket tutuşturdu açtım baktım içinde yüz tane sigara olan yuvarlak bir kutuydu. Ama Ethem maalesef verdiği sözü tutmadı. Yağma ve talan yine devam etti.

İdam edilen Ceritzade Hüsnü Efendinin yengesi (Ceritzade Şükrü Efendinin eşi) Leyla Hanım anlatırdı. Çerkez Ethem’in adamları aniden eve geldiler. Çapanoğlu Muhlis Bey’in eşi olan ablam Saadet Çapanoğlu ile en küçüğü 3 yaşında olan çocuklarını ve yardımcılarını bir at arabasına koydular. Getirdikleri fayton bile değil bir at arabasıydı. Üzerlerini siyah bir örtü ile kapattılar. Öyle hoyratça davranıyorlardı ki üçü kız, biri erkek çocuklar ağlaşıyorlardı. Erkeklerimiz yoktu, hiç bir şey yapamıyor çaresizlik içinde seyrediyorduk. Canım ablacığımdan ağlaşarak ayrıldık. Aldılar götürdüler. Ertesi gün akşam tekrar getirdiler. Çocuklar da hal kalmamış perişan bir vaziyette idiler bizi görünce boynumuza sarılıp tekrar ağlamaya başladılar. Çocukların hâline yürek dayanmaz. Karınlarını doyurur doyurmaz uyudular ki sonraki gün akşama kadar. Ablam da korkudan ve üzüntüden perişan olmuştu. Biraz dinlendikten sonra anlattı. “Akşama kadar üstümüz örtülü hiç bir yeri görmeden gittik. Hava sıcak olduğundan üstümüzdeki siyah örtünün altı cehennem gibi oldu. Örtünün altında yandık kavrulduk. Çocuklar yolda susadılar, su diye tutturdular. Adamlara Allah rızası için şu çocuklar yandılar bunlara biraz su verin diye yalvardım ama vermediler. Çocuklar ağlamaya başlayınca da önce azarladılar sonra korkutmak için ellerindeki kırbaçlarla yavaşça vurdular. Bilmediğim bir köyde bir köylünün evinde bir odaya koydular. Evin kadını olduğunu tahmin ettiğim bir kadın benimle konuşmadan sadece biraz yemek ve su getirdi bırakıp çıktı. Sabah olana kadar bu odada bekledik sonra alıp getirdiler. Dönerken üstümüze örtü örtmediler Nereye götürdüklerini bilemedim ama dönerken Lisenin tarafından geldik. Tahmin ediyorum Arapseyf’den daha ilerde bir yere götürdüler.”dedi. Döndüklerinde çocuklardan Muhlise’nin ağlamaktan dili şişmişti. Zavallı kardeşim bir yıl sonra bilinmeyen bir nedenle hastalandı bir türlü düzelemedi, bir süre sonra da vefat etti.

Bu Ölüm eniştem rahmetli Çapanoğlu Muhlis beyi çok sarstı., çocuklarım üvey anne elinde büyümesin diye on yedi sene evlenmedi. Çocuklara Babaanneleri Fitnat hanım (Çapanoğlu Edip,Celal Beylerin kardeşi) baktı.

Bilmem tecelli mi, yoksa ki kader…

28.11.2011

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
TOPAL MOLLA
Tarihimizin bir yerlerinde gizlenmiş olan eşsiz bilgileri bizlere sunduğunuz için minnettarım. Hep sevgi yüklü kalın. Saygılarımla.
OĞUZ KARLI -- 16.02.2018 12:18
24 KASIM
ALLAH rahmeteylesin babannemin dedesi olur fazlı bilecen hatırlanması ne hoş..
Özgür tekin -- 09.02.2018 14:54
YOZGAT’TA BİR DEVLET BAKANI
Sayın Çapanoğlu merhaba
(Rahmetli babamla rahmetli Derviş Bey oğlu İsmail Çapan iki kardeş gibiydiler, babam İsmail Bey amcaya hep Çapanoğlu diye hitap ederdi, birbirleriyle çok şakalaşırlardı, ailece çok sık görüşürdük. Hanımı rahmetli Sariye Hanım Teyze, annemle "ahretlik bacısı" idiler. Hepsinin mekânı cennet olsun. Oğulları Doğan ve İsa ise çocukluk arkadaşlarımdı. Ben de size müsaadenizle, sakıncası yoksa Çapanoğlu diye hitap etmek isterim).
Merhum Mehmet Kemal Aydoğan (yanlış bilmiyorsam Mustafa değil Mehmet, oğlu daha iyi bilir) Yozgat İmam-Hatip Okulu'nda (o zaman ...Lisesi değil Okulu idi) bizim müdürümüz idi. Sanırım 1962 de emekli oldu veya kendi ayrıldı. Ben o okulda 1956-63 arası öğrenci idim. Bizim Resim ve Yurttaşlık Bilgisi derslerimize gelirdi aynı zamanda. Mükemmel bir fotoğrafçı ve ressam idi. Meşhur o "Bulutlarda Atatürk" fotoğrafı uzun yıllar ilk, orta ve liselerde, İmam-Hatip okullarında hep asılı idi. Merhum öğretmenimiz çok sempatik, güler yüzlü ve espritüel biri idi. Oğlunu o yıllarda henüz küçük çocukken tanıdım, sonra da bir daha görmedim, sık sık babasıyla gelirdi okula. Kayın biraderi ve meşhur Edhem Hafız'ın oğlu (çok muhterem öğretmenimiz) Ahmet Akman ise hem Gazipaşa İlkokulu’nda hem İmam-Hatip'te yıllarca öğretmenimiz oldu. Oğulları rahmetli Ergin Ağabey'i (mimar idi ve genç yaşta vefat etti maalesef) tanırdım. Küçük kardeşi Bilgin ise mahalleden benim ve Taha Akyol'un oyun ve mektep arkadaşımızdı. Birden hatıralar canlandı.
Selam ve saygılarımla,
A.Yaşar Ocak -- 04.02.2018 15:15
YOZGAT KÜLTÜR MERKEZİ
Değerli dostum,
Yozgat Kültür Merkezi, İstanbul’a yolum düştüğünde ilk ziyaret edeceğim mekan olacak. Bu merkezi böyle dört dörtlük inşa etmek her babayiğidin harcı değildir. Ellerine sağlık bu yolda gayret gösterenlerin. Siz de inşayı taa baştan alıp merkezin sunuma hazır hale geliş aşamasına kadar geçirdiği evreleri, verilen mücadeleyi ve gayretli çalışmaları ne güzel anlatmışsınız. Varlığınız daim ola aziz dostum.
Ben de Yozgat Kültür Merkezi’nin yapımında ve yaşatılmasında insan üstü gayret gösteren Sayın Başkan Ahmet Yılmaz başta olmak üzere, maddi manevi destek veren herkese candan teşekkür ederim.

Mustafa Topaloğlu -- 22.01.2018 14:30
CEP TELEFONU YASAKLANSIN MI, YASAKLANMASIN MI?
Abdülkadir Bey,
Eskiden Mafialar vardı, her taraflar bunların kontrolündeydi. Kanun kuvvetleri bile bunlarla uğraşamazdı. Şimdilerde bunlar bitti gibi göründüysede bu sefer MEDYA MAFİACILIĞI BAŞLADI!.Yok artık makinalı ile taramıyorlar ama milyonların önünde delilsiz, evraksız, kulaktan gelen yalan dolanlarla İNSANLARI LEBLEBİ GİBİ HARCIYORLAR.
Diyeceksinizki ülkede kanun var, mahkemeler var. YOK...ben inancımı kaybettim. Şayet bu ülkede kanun olsaydı bir kere bu medya mafialarına DUR DERLERDİ. Ama birde şu var hani derler ya '' bu başa bu tarak '' ayni öyle. Böyle seyirciye böyle show. Ülkelerde TV programlarının içeriğini seyircinin isteği belirler. Şu an kaç milyon Türk sınırımızda ne oluyoramı bakıyor yoksa kim ile kim
''ne!'' etmiş o programlarımı seyrediyor?
Bu gündüz programlarında güya avukatlar var !!! Yahu bu kadar belgesiz itelemeye, kariyer sahibi insanları rezil etmeye, aile mahremiyetini car car car açıklamaya ne HAKLARI VAR ?
Heye heye taşıyın mahkemelere...Kanal kiminmiş ? Showu yapanların arkalarında kimler varmış, reytingden kaç para dönüyormuş...
Şöyle bitireyim, BAZEN SERT KAYALARADA ÇARPILIR !
hamiyet Nagel -- 17.01.2018 14:43
ŞU HRİSTİYAN BAYRAMI
Sayın Abdulkadir Çapanoğlu,
Yeni yıl olgusunu irdeleyişinizden dolayı sizi kutluyorum. Okuma kültürü çok zayıf bir toplum olduğumuzdan insanlarımız çok rahat yönlendirilebiliyor. Bir de bilinçli biçimde yapılan yanlış yönlendirmeler devreye girince iş çığırından çıkıyor. Kendi kültürel değerlerimizi başkalarına öyle kolay kaptırıyoruz ki anlatmak olanaksız. Çünkü bu değerlerimizin farkında değiliz. Yeni yıl olayı da böyle. İslamiyetin benimsenmesinden önce kutladığımız yeni yılı, kendi kültürümüz çerçevesince tüm dünyaya yayacağımız yere, özellikle Batı kültürünün dinsel yaklaşımlarına teslim etmişiz kendimizi. Kuşkusuz biraz da İslamiyetin bazı kesimlerce bir çıkar aracı olarak kullanılmasının da bunda etkileri var. Durum böyle olunca ne yazık ki insanların bir özel günü çoluk çocuklarınca eğlenerek geçirmesi bazı çevreleri rahatsız ediyor. Acaba yazınızı okuyunca yeni yıl kutlamalarına bir Hıristiyan geleneği olarak bakanlar ne diyecekler?...
Saygılarımla.
Muhsin Köktürk -- 01.01.2018 18:43
CAHİLDİM DÜNYANIN RENGİNE KANDIM
Koskoca bir şehirde böyle saçma sapan bir pazar anlayışı olurmu. Pazar yeri diye yaptıkları yerde otopark yok, süt yoğurt pazarı yozgatın bir ucunda sebze meyve pazarı öbür ucunda böyle bi pazar Yozgat Yozgat oldu olalı görmedi. Rezalet diz boyu efendiler sahipsiz memleket. Herşeyin bir kuralı usulü kaidesi olur. Pazar pazar benzemez oldu. Böyle gidrse bırakın çoruma semer satmak için getmeyi, yakın zamanda 1 kilo süt almak içinde gitmek zorunda kalacağız.
Adınız ve Soyadınız -- 13.12.2017 14:27
BİR ANI
Sayın Çapanoğlu, gönderdiği yazısından girişimci bir ruha sahip olduğunu tahmin ettiğim Sayın Nusret Alper beyi tebrik ediyorum. Keşke aynı karakterdeki kişiler dernek gibi, kooperatif gibi bir çatı altında örgütlenebilseler. Basından takip ettiğim kadarı ile Yozgat kadınları erkeklerinden daha cesur ve daha girişkenler. Hâlbuki, Yozgat’ımız birçok konuda bakir sayılır. Üzüldüğüm bir taraf da kendi esnafımız varken dışardan gelen esnafın açtığı işyerlerine Yozgat yerli halkının daha fazla itibar etmesi. Bu arada Sayın Belediye başkanımızın gerek lise caddesindeki gerekse kuyumcular caddesindeki düzenlemesinden sonra alışverişte sanki daha bir canlanma olduğu izlenimi taşıyorum. Umarım öyledir. Saygılarımla.
SUDE ÖZTÜRK -- 07.12.2017 10:45
PAZARDAN PAZARA
Sayın Çapanoğlu,
Pazardan pazara yazınızı üzülerek okudum. Meyve sebze pazarı ile süt yoğurt peynir pazarının birbirinden uzakta olmasının sebebini anlayamadım. Şehirlerin pazarlarında hepsi aynı pazarın içinde ama kendilerine ayrılan yerlerde olurlar. Bu pazarlarda o kadar çok çeşit var ki mutfak eşyası satanlar, giysi satanlar, güneş gözlüğü satanlar, iç çamaşırı satanlar, ayakkabı satanlar vs. Yozgat pazarında ise bunlar değil köylünün getirdiği ve kendi ürettiği ürünleri kolayca pazarlayabilmesi isteniyor. Umarın Belediye Başkanlığı ve Valilik buna göre tedbir alırlar. Bu araştırma yazınız için sizi kutluyorum. Saygılarımla
SUDE ÖZTÜRK -- 23.11.2017 12:44
PAZARDAN PAZARA
Bu yazanlar doğru ve Yozgat gerçekten bu hale geldiyse Yozgat bitmiş demektir. Alıcının satıcının köylüsüyle kentlisiyle tüm ahalinin pazardan ihtiyaçlarını karşılayabileceği pazar yeri yapılamıyorsa boş yere organize sanayi yapmaktan, sanayileşmekten, tarımı güçlendirmekten bahsetmesin kimse yazık çok yazık. Oysa istimlak edilip güzel bir haftA alık pazar yeri yapılsa alıcı da satıcı da yaşadığı bu sıkıntıdan kurtulur.
RIZA KAYACAN -- 22.11.2017 15:27
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00