BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
210
Dün
:
4633
Toplam
:
14639172
KILIÇ YARASI Dursun ERKILIÇ
Yozgat Yılı
dursunerkilic@gmail.com
Yeni yıl ile ilgili bir yazı için bilgisayarın başına geçip de klavyeye saldırmazdan evvel hafıza-i beşeri yokladım…
Nisyan ile malul değilmiş!
Bazı mühim gerçekleri serdi gözlerimin önüne…
Hemen Yozgat’ın milletvekili sayısının 3’e düşmüşlüğünü hatırlattı.
Önceki yıllar da sorunluydu, acı-tatlı olaylarla doluydu ama; hiç biri 2016 kadar insanlığa özellikle de Müslümanlara kan ve gözyaşı getirmemişti…
Böyle bir yıl Yozgat’tan da esirgemeyecekti elbette zalimliğini…
Hafıza-i beşer,2016’da Yozgat’ın milletvekili sayısının 3’e düştüğünün açıklandığını söylemekle yetinmedi; Bozok Yaylasının başına bir ‘dud-i muannit’ gibi çöreklenmiş sorunları da hatırlattı…

DERDE DERMAN ARAYIŞI
Başkentin burnunun dibindeki Yozgat, geri kalmışlığın ve göçün sembolü haline gelmiş durumda. Nüfus azalırken milletvekili sayısı düşüyor, yatırımlar azalırken göç artıyor…
Bu kötü gidişe dur demek isteyen Doç. Dr. İbrahim Erdoğan’ın başlattığı “Yozgat İçin Ne Yapabiliriz” konulu toplantıları derde derman arayışı olarak görmek mümkün.
Bendenizin de katıldığı bir toplantı, doğduğu şehre duyarsız kalmayanların hareket geçtiğini gösterdi.
Bu toplantıların en geniş katılımlısı TESKOMB salonunda yapılanıydı. Milletvekilleri Abdülkadir Akgül ve Yusuf Başer ile Yozgat Valisi Kemal Yurtunaç’ın da katıldığı toplantıda çok sayıda sektör ve STK temsilcisi hazır bulundu.
Milletvekilleri ve Vali’nin kısa konuşmalarının ardından Yozgatlı Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Koç’un yönettiği fikir alışverişi bölümüne geçildi.
Yozgat için nelerin nasıl yapılabileceğinin konuşulduğu bu bölümde çeşitli komiteler oluşturulması kararlaştırılırken, bu komiteleri oluşturacak bir komisyon kuruldu. Komisyon, bir dahaki toplantıda aldığı kararları katılımcılarla paylaşacak ve icraat dönemine geçilecek.
Bir başka toplantı ise, birincisine göre mini sayılacak, dar kapsamlı bir buluşmaydı. Yine bendenizin de katıldığı ve aramızda komşu illerden dostların da bulunduğu buluşmaya işadamı Bilal Yılmaz ev sahipliği yaptı.Rıfat Çakır üstadın harika sunumu, Durak Turan Düz, Şakir İlyasoğulları, Vedat Fidansoy’un dinleyeni mest eden şiir ve opera şovları, Ayhan Çelik, Orhan Çınar, Mahmut Durmaz ve Baki Ceylan’ın sohbetiyle tamamlanan bu toplantıda da Yozgat’ın içinde bulunduğu sıkıntılar ve neler yapılabileceğine dair kafa yoruldu.
Bu tür girişimlerin olumlu yansımaları olur inşallah…

BİR ‘GÜZEL’ HABER…
Hafıza torbasını karıştırınca karşıma çıkan bir başka şey de; “Türkiye’de dövizi seven en çok illeri açıklandı” haberi oldu. Haber diyor ki; “Sosyal medyada döviz kurunun yükselişine karşı kampanyaların düzenlendiği günümüzde ‘Milliyetçi ve muhafazakar’ yapısı ile tanınan İç Anadolu illerinin, tasarruflarını döviz hesabında tutma konusunda İstanbul kadar duyarlı olduğu ortaya çıktı. Yozgat’ın ise dövizde birikim oranı Türkiye sıralamasında Nevşehir ve Aksaray’dan sonra 3.sırada yer aldığı belirlendi.”
Haberin güzelliği savaş açtığımız dövizde değil, hiç değilse bir bölüm Yozgatlının birikim yapabiliyor olmasında…
Aramızda dolaşan ‘kirli çıkınlar’ın sayısı artar inşallah…

YOZGAT YILI OLSUN
2016, birçok şehrimiz ve pek çok ülke için kara bir yıl oldu. 2017’nin Yozgat Yılı olması dileğiyle derim ki;
Eski yıl zalim idi yenisi kutlu olsun
Müslümanın acısı, sömürüsü son bulsun
Cüzdana nakit para, vicdana huzur dolsun
Yozgatlı da bunlardan payın alır inşallah


Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Yıl yeni amma mevzular eski
Güzel yazı. Önemli konulara değinilmiş. Kaleminize sağlık.
Adınız ve Soyadınız -- 10.01.2018 23:25
Yolsuzluk, Rüşvet
Selam hocam affına sığınarak yazınızı güncelliği nedeniyle sosyal bir sitede paylaşacağım izniniz olurmu? sağlıcakla kalın
mahmut erdem -- 10.01.2014 11:08
Kentin hafızası
Yozgat gazetesi sizin ,bizim,hepimizin ,bütün yozgatlının gazetesi ..onun için yozgatı sizin gibi seven insanlar burada yazıyor,şiir karışımı yazılarınızın devamlılığı arzusuyla hürmetlerimi sunarım.
Rana -- 08.03.2013 13:10
Eski yılın yenisi yeni yılın hunisi
sevgili kardeşim yeni yıla ait dilek ve temenni dolu tazınızı okudum...
çok teşkkürler
yolun acık olsun
vahit kargalıoğlu -- 11.02.2013 21:27
Abbas Sayar Yozgat saymaz!
Sayın Erkılıç; Değerlerine sahip çıkmayan değer kazanamaz diye düşünüyorum.

1984 yılında Ankara bakanlıkta çalışırken, hem ünüversitede okuyup hem çalışan bir arkadaş Yozgatlı olduğumu anlayınca çok heyecanlandı. Kendisiyle farklı yörelerin insanı olduğumuz için, bende bu alaksının sebebini sordum. Abbas sayarı tanırmısınız dedi. Evet tanırım dedim. Ne kadar tanırsınız dedi. Çocukluğumda gittiğim kırtasiyelerde ve gazetecilerde ve otelinin önünde otururken çok gördüm. Yozgat küçüktür. Herkes herkesi tanır. Ara sırada babam birileriyle sohbet ederken adını çok anar dedim. Güldü. Bu kadarmı dedi.Evet dedim. Peki siz nerden tanıyorsunuz dedim. Bakışlerını derine daldırarak düşüncelerinden dedi. Anlamadım, yani görüşüyomuydunuz dedim.Gözlerini kısarak yazılarından dedi.

İşte o zaman karşımdaki kişinin gözleri ne kadar küçüldüyse benim yüzüm o kadar kızardı.

Keşke Yozagat'taki okullarda özlü sözleri okulların bi köşesine yazılsa. Hatta bayrağımızın sağ tarafınada resmi asılsa. Bir liderin(Atatürk) yanına elbette bir düşünür yakışır. Hiç değilse okullardan kendi özünü tanımadan mezun olan öğrenciler mezun olmaz. Benim gibi yabancının yanında yüzü kızarmaz.

SAYHA
SAYHA -- 23.09.2012 22:14
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00