BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
174
Dün
:
4633
Toplam
:
15018620
KILIÇ YARASI Dursun ERKILIÇ
Eskiyecek bir yeni yıl için
dursunerkilic@gmail.com
Yılbaşı, yeni yıl gibi insan icadı zaman ayarları öylesine büyük bir tüketim çılgınlığına dönüştü ki, bu alanda bir sektör oluştu…
Her ne kadar bir kafir işiyse de, her Müslüman bu yeni başlangıçtan ve kutlamalardan etkileniyor. Biz bunları bir yana bırakıp, ne keder eleştirsek de bir dünya gerçeği olan yeni yılı nasıl eskiteceğimize kafa yoralım.

SORUNLAR BİLİNİYOR
Bizim gibi yılda bir kez gelip de olaya Yozgat penceresinden bakanlar için altyapı eksiği fiziki olarak en çarpıcı sorun…
‘Misafir’ olarak geldiğimiz memleketimizde yaşadığımız yol, trafik, toz-duman, küfür, su kalitesi gibi hususlar önemli ama; göç gibi, konut açığı gibi, istihdamı ve üretimi arttıracak yatırım eksiği gibi hususlar toplumsal hayatı derinden etkiliyor.
Sorunlarla ilgili olarak toplantılar, etkinlikler, çalıştaylar düzenleniyor, bu güzel. Fakat önemli olan tüm bu platformlarda gündeme gelen konuların takibi, alınan kararların hayata geçirilmesi gerekiyor.

EV SAHİBİ BİR ‘KİRACI’
VE ÖNEMLİ TESPİTLER
Yozgat’ı dünden bugüne en iyi bilenlerden olan Osman Hakan Kiracı’nın, “Yozgat Milletvekillerini Bekleyen Görevler”i hatırlatırken, “Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse”yi hatırlatması; “Türkiye son 13 yılda Ak Parti ile ciddi anlamda bir kalkınma ivmesi yakalamıştır” tespitinde bulunması tamam da, Yozgat’ın sorunları da yerli yerinde duruyor.
“Her seçimde büyük destekler verdiği Ak Parti iktidarının 13 yıllık altın çağı döneminde devlet imkanlarından hak ettiği kadarıyla yararlandırılmamıştır. Kalkındırılamamıştır.” ise; hatta diğer bölgelerle kıyaslandığında daha da geride kalmışsa; yeni yılda ve yıllarda “Yozgat Milletvekillerini Bekleyen Görevler” daha bir önem ve anlam kazanıyor.

YOLA YATIRIMLA DEVAM
2016’nın, ‘Göç şampiyonu’ unvanını artık bir başka şehre teslim etme yılı olmasını dilemek ve sayın vekillere partilerinin sloganından tornistan, “Durmak yok yola proje ve yatırımlarla devam” demek isterim.
Bunun için istihdama dönük yatırımlar, esnaf-sanatkara nefes aldıracak kredi ve teşvikler büyük önem taşıyor.
Yeni yılı istediğimiz gibi eskitebilmek dileğimi bir kez daha vurgulayıp, üç yıl önceki bayram sohbetimizle veda edeyim:

Kimi iyi-kötü sözler buyurdu
Kimi taraf tuttu özler kayırdı
Bahçenin yeşili gözler doyurdu
Havadan dediler meyve olmamış

Sohbette dem vurduk çay köteğinden
Ebe-dede andık bal peteğinden
Bağlara yürüdük dağ eteğinden
Gördük ki tarumar üzüm kalmamış

Dediler ki köyde yıldızlar farklı
Kentte gülüş bile bi’yandan çarklı
Köyde toprak suya doyuyor arklı
İyi de hiç kimse sebze yolmamış

02.01.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Yıl yeni amma mevzular eski
Güzel yazı. Önemli konulara değinilmiş. Kaleminize sağlık.
Adınız ve Soyadınız -- 10.01.2018 23:25
Yolsuzluk, Rüşvet
Selam hocam affına sığınarak yazınızı güncelliği nedeniyle sosyal bir sitede paylaşacağım izniniz olurmu? sağlıcakla kalın
mahmut erdem -- 10.01.2014 11:08
Kentin hafızası
Yozgat gazetesi sizin ,bizim,hepimizin ,bütün yozgatlının gazetesi ..onun için yozgatı sizin gibi seven insanlar burada yazıyor,şiir karışımı yazılarınızın devamlılığı arzusuyla hürmetlerimi sunarım.
Rana -- 08.03.2013 13:10
Eski yılın yenisi yeni yılın hunisi
sevgili kardeşim yeni yıla ait dilek ve temenni dolu tazınızı okudum...
çok teşkkürler
yolun acık olsun
vahit kargalıoğlu -- 11.02.2013 21:27
Abbas Sayar Yozgat saymaz!
Sayın Erkılıç; Değerlerine sahip çıkmayan değer kazanamaz diye düşünüyorum.

1984 yılında Ankara bakanlıkta çalışırken, hem ünüversitede okuyup hem çalışan bir arkadaş Yozgatlı olduğumu anlayınca çok heyecanlandı. Kendisiyle farklı yörelerin insanı olduğumuz için, bende bu alaksının sebebini sordum. Abbas sayarı tanırmısınız dedi. Evet tanırım dedim. Ne kadar tanırsınız dedi. Çocukluğumda gittiğim kırtasiyelerde ve gazetecilerde ve otelinin önünde otururken çok gördüm. Yozgat küçüktür. Herkes herkesi tanır. Ara sırada babam birileriyle sohbet ederken adını çok anar dedim. Güldü. Bu kadarmı dedi.Evet dedim. Peki siz nerden tanıyorsunuz dedim. Bakışlerını derine daldırarak düşüncelerinden dedi. Anlamadım, yani görüşüyomuydunuz dedim.Gözlerini kısarak yazılarından dedi.

İşte o zaman karşımdaki kişinin gözleri ne kadar küçüldüyse benim yüzüm o kadar kızardı.

Keşke Yozagat'taki okullarda özlü sözleri okulların bi köşesine yazılsa. Hatta bayrağımızın sağ tarafınada resmi asılsa. Bir liderin(Atatürk) yanına elbette bir düşünür yakışır. Hiç değilse okullardan kendi özünü tanımadan mezun olan öğrenciler mezun olmaz. Benim gibi yabancının yanında yüzü kızarmaz.

SAYHA
SAYHA -- 23.09.2012 22:14
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00