BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 23.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
185
Dün
:
4633
Toplam
:
14650617
Teğet Habil COŞKUNSU
Bayramdan sonra gelen kınayı…
yozgatgazetesi@yahoo.com
Bayramdan sonra.
Bir:
Okullar açılacak.
İki:
Adaylar belli olacak.
Üç:
Seçim yapılacak.
Dört:
Hükümet kurulacak.
Kınayı o zaman göreceğiz.

Akıl başta olmazsa neylesin sakal, tarladan kayışı götürür çakal

1980 İhtilali’nde en çok yargılanan insan sayısı Yozgatlı. Nedeni belli… Sanırım akıllı hareket edememek. Çabuk gaza gelmek… Bu siyasi dönemde en az olaylar Yozgat’ta yaşanmasına rağmen neden böyle oldu sorgulayan yok.
Yakınlarda terör olayları nedeniyle yaşanan bazı hadiseler yine Yozgat veya Yozgatlılar üzerinden işlenmeye çalışıldı. Bizde gaza gelip atladık. Yani 12 Eylülü unuttuk hemen. Oysa Yozgatlıyla Urfalı arasında ne fark var? Ya da Vanlı arasında?
İkisi de yüzme bilmiyor.
İkisinin de sobaya odun atışı aynı.
İkisi de soğukkuyu lastik giyiniyor.
İkisinin de üzerindeki kumaş aynı. Sadece dikimleri farklı…
İkisi de çapa vuruyor, tırpan sallıyor, saman atıyor, amelelik yapıyor.
Biri sabah , öğle, akşam acı yiyor, diğeri bulgur…
Peki, hiç kimsenin Vanlıyla, Diyarbakırlıyla, Mardinliyle kavgası yok ta Yozgatlının mı var?
Otelleri, otoparkları, ihaleleri, dükkanının önündeki kaldırımları, kumarhaneleri, arsaları ellerinden gidenlerin sorunu yok da Yozgatlının mı var?

Ağzı para kesiyo

Ne dediğini bil.
Her mecliste bulunma.
Her işten anlama.
Yozgat’ı sen kurtarma her seferinde.
Her gittiğin yerde aynı şeyi söyleme. Söylersen de aynı kişilerin olmasına dikkat et.
Paran yoksa ağa gibi davranma.
Paran varsa ekmeksiz ağalık yapmaya kalkma.

Benim adım Dingil Köse, kulağım alıştı bu sese

Adamın biri duvar dibinde sohbet ederken “Önümden tam altı tane tavşan kaçtı” demiş. “Hadi canım sende!” demişler. “Hiç altı tavşan bir arada olur mu?”
“Üç tane vardır belki!”
“Evet, üç tane vardı” demiş.
“Üç tavşan değildir, ikidir” demiş biri.
Diğeri; “Bir tane tavşandır o canım yanlış görmüşsün.”
“Evet, bir taneydi” diyerek desteklemiş kendisi.
Bir başkası:
“O dediği yerde bir tane de tavşan olmaz” demş.
Hep birden tasdik etmişler:
“Yani! Olmaz… Bir tavşan bile değildir”.
Tavşan gördüğünü iddia eden kişi:
“Peki!” demiş. “Bir tane de yoktu da o çıtırtı neydi öyleyse?”
1 Kasımda seçim var…

Çamaşır yıkayana donun ağarsın denir.

Eğer biri Yozgat adına hiçbir karşılık beklemeden bir şey yapıyorsa…
Yaptığı hizmetleri reklam etmiyorsa…
Olur olmaz yerde kendini pazarlamıyorsa…
Kimseye yalakalık etmeden, yaltaklanmadan bu hizmetleri sürdürüyorsa…
Kimseden bir kuruş istemiyorsa…
Hiçbir siyasete boyun eğmiyorsa…
Yaptıklarının karşılığı yoksa…

Tabak mısın it bo.una muhtaçsın.

Sibel Can’la yan yana bir fotoğraf için konsere çağırıp benim kitap paramın yüz altmış katını veren başkan benim sadece bin lira kitap paramı vermedin üç yıldır.

Ah beni orada bir it sıçacahdı.

Cebinden bir kuruş çıkmadığı halde…
İşin ucundan bir kıdım tutmadığı halde…
Telefonlara çıkmadığı halde…
Saatinde randevulara gelmediği halde…
Asıp kesmiş, yağıp gürlemiş. Yapılan işi kendine mal etmiş.

Ayıya türkü çığır demişler de alıç armıt alıç armıt demiş.

On yıl önce söylediği lafı proje diye yine söylüyorsa.
Her karşılaştığında aynı espriyi yapıyorsa demeyeceğim yapmaya çalışıyorsa.
Lafı döndürüp dolaştırıp siyasete getiriyorsa…
“Ben askerliğimi Kuzey Irak’ta yaptım” dediğin halde bir şey sormadan duyduklarını sana anlatıyorsa…
Misafirlikte araba, ev ve telefon sohbetleri yapılıyorsa…

Ben söyledikçe o kulağını şapırdatıyo…

Vatan elden gidiyor dediğimde hesap yapmaya devam ediyorsa.
Apo Cumhurbaşkanı olacak dediğim halde “Nasıl olacak bu iş?” demiyorsa…
Tarım alanları katlediliyor dememe aldırmadan gördüğü yüksek binalara “Maşallah!” çekiyorsa…

23.09.2015

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Kendimize gelmek ve kendimize bir bakmak...
Değerli Habib Bey’ciğim, okuyunca çok kolayımıza gelen, sanki ben de bunun gibi yazabilirim deyip de yazamadığımız Yunus Emre deyişleri gibi yine basitçe sıralamışsın. Bende yazdıklarının yanına bunlar kimler olabilir diye parantez içinde sıraladım. Parti başkanlarından tut da, yandaş ve hırsız mütahitten pırlanta satıcısına, yandaş veya beceriksiz ve korkak bürokrattan sahtekâr sosyalistlere kadar doldu taştı ama din bezirgânları hepsinde baskın çıktı. Neden şaşırmadım ben de buna şaştım.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 20.07.2015 15:22
Yozgat’a neden gelsin?
yazdiigniz konu yuzde yuz hakli oldum olasi yozgat merkezin esnafini ilcelerimiz hic sevmedi sevemedi acaba eli bal yuzu sirke satanlardan dolami neh ben gercekten hic yozgata para vermedim dediginiz konular haricindede gelmedim yozgata gelsem bile sadece tandir kebabi ve desti kebabi yer bir paket sigara alirim hatta arabama benzin bile almam sorgundan alirim ya da yol uzerindeki petrollerden alirim acaba yozgat merkez esnafi hic dusundumu sapkasini onune koyupta eski uzum pazarindaki bos dukkanlar hal icindeki bos dukkanlar daha lise caddesindeki bos dukkanlar yuzuncu yil is hani zaten bos neden neden hepsinin suçu esnaf olmadigindan ya da esnaf kilikli kisilerin gelen musteriye musteri gibi davranmadigiindan olsa gerek basinizi agrittim ozur dilerim yanlissam duzeltiniz lutfen
halit yagiz -- 18.06.2015 05:44
Yozgat’a neden gelsin?
Gurbetteki Yozgatlı Yozgat’a neden gelsin sorusunu da ben sorayım.
Dedelerinin kurduğu, bu şehirde akrabaların var. Ziyaret ederken duygulandığın mutlu olduğun baş taşlarını öptüğün kabirlerin var. Dodge marka üzeri açılabilen arazi aracıyla çıkmanın lüks olduğu mis kokulu Çamlığa bir kere daha çıkma isteği var. Saat kulesinin ta Şekerpınardan duyulan gong vuruşlarını acaba yanlış saymış olabilir miyim endişesi ile ikinci kere sayma arzusu var. Bu özlemle çıkarız yola. Sonra Çapanoğlu Yozgat’ta görevli asık yüzlü trafik polisi Yozgat’ın girişinde durdurur ehliyetimi alır aracımın İstanbul plakası ve ehliyette ki Çapanoğlu soyadı ona hiçbir şey ifade etmediğinden ne bir günaydın ne bir Yozgat’a hoş geldiniz demeden GBT kontrolü yapmak için 15 dakika bekletir. İlk vurgunu yedikten sonra ata yadigârı Yozgat’a selametle gireriz. Anılarımızdaki Yozgat yerine şehrin ortasına dikilen çirkinlik abidesi heyula binalarla ikinci vurgunu yeriz. Artık ne eski Yozgat ne eski Yozgatlı kalmıştır. Birkaç gün süren ziyaretlerden sonra kırgın, küskün ağlamaklı bir halde çıkarız Yozgat’tan. Yolda bir parça kendimize gelmişsek Ankara’dan eski Beypazarı’na çeviririz yolumuzu çocukluğumuzun Yozgat’ını yaşamak için.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 19.02.2015 13:36
Aşk olsun !
Değerli Kardeşim Habib Bey'ciğim. Muhterem Validenizin kurban bayramında hakkın rahmetine kavuştuğunu üzüntü ile öğrendik. Merhumeye allahtan rahmet sizlere de sabır ve sağlıklar diler sevgi ve saygılarımızı sunarız.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 22.10.2013 12:00
Bu nasıl Atatürkçülük
sayın yazar selamlar ,evet dediklerinizinn bir eksiği olmuş.mesela büyük lider ADAMGİBİ İÇERDİ,VEDEhiç bir devletin uydusu olmakiçin uğraşmadı kendi köylu, işcisinin çalışma alanı olan fabrikalarını kapatıp yada satmadı öyle yiğit yazarlarımız da vardıki kendi yazdıklarının arkasında hep durdular bu ülke hiç bukadar emperyallerin oyuncağı olmamıştı köylüsü kendi tohumuyla ekebilir içisi kendi öz fabrikadında alınteri ile yuvasına birdilim ekmek göturur ALLAH Bereket versin bugünde karnımız tok üstümüz pek diyebilirdi şimdiki halimizgibi hakkını artayamaz sesini çıkaramaz biçare bir hayatımız yoktu ALLAHA Şükürlerolsun. o günleride gördü bu ülke bu günleride görüp yaşıyoruz yapanın yanına kalıyor butün haksızlıklar. tekrer selamlar.sürçi lisan etmişisek afola.
mahmut erdem -- 26.12.2012 10:39
Tosunlar kimin
Yorumunuz
DUYMADIĞIM FIKRALAR. GÜZEL.
KISSADAN HİSSEEEEEEE.
ANLAYANA.

Adınız ve Soyadınız -- 02.05.2012 12:02
Vallah bizimdir
Öyle anlamlı bi şekilde anlatılmış ki halimiz. Velakin kime anlatalım ahvaliz. Kaleminiz var olsun. Adamlar ülkeye el koydu. Biz yaranmak için bilmiyoruzki ne yapalım? hatta hükümet oy almak için bunlara yalakalık yapıyor biz millette yalakaya oy atıyoruz. Şşehir eşkiyası olup çıktılar. Devlet dağdaki çakalın peşine milyarlar harcıyor. Adamlar elektiriği bedava kullanıyor, kuyusuna ısıtıcı salmış,sıcak su kullanıyor. Bir elleri balda bir elleri yağda... biz batıda yaşayanlarda zamlı elektiriği ödeyememekten dolap çalıştıramıyoruz...

suzan -- 07.11.2011 20:15
Geldi geçti seçim
Değerli Habil Beyciğim.Önce yazınızdaki fırıncı ve çaycı mezar taşlarını bir gün lazım olur diyerek kopyalarak dosyama koydum.Günümüzde de yüzlercesi bulunan sahtekar öğünmecileri anlatan güzel bir halk güüldürmecesi.Yozgatın içinde bulunduğu kış uykusundan uyandırılmasına gelince.Ben 1965 yılında merkezi İstanbul Taksimde buluna bir firmada çalıştım.O yıllarda hem hukuk fakültesinde okuyor hemde çalışıyordum.Bu firma elinde sermayesi olan ve üst tarafını banka kredisi ile tamamlamak isteyen ama hangi konuda yatırım yapacağını bilemeyen iş adamlarına yardımcı oluyordu.Bu firma önce bölgelere göre nerede hangi iş kolunda fabrika kurulmasının rantabl olcağını araştırıyor sonra o yöre için Türkiye Sınai Kalkınma Bankasının o yöre için o konuya kredi verip vermeyeceğini tesbit ediyordu.Mesela un fabrikası açmak isteyen sermayedara orada un fabrikasına kredi verilmediğini ama tuğla fabrikası kurmak isterse bankanın bu konuda kredi verebileceğini bildiriyorlardı.Sermayedar razı olduğu takdirde bu konuda fizibilite çalışmalarını yapıpıp eğer istenirse o fabrikayı anahtar teslimi yapıp teslim ediyorlardı.Bu yıllarda bu şekilde yapılan bir kısım fabrikalar hâlâ hatırımdadır.Çünkü o işlerde cüzi de olsa benimde emeğim var.İşte Yozgat zenginleri de ya şahsen yada ortklıklar kurarak bu tür firmalara böyle araştırmalar yaptırarak gerek coğrafi konumu gerekse yeraltı zenginlikleri veya deniz ve demir yollarına yakınlığını araştırarak Yozgatta ne biçim bir yatırım yapmanın rantabl olacağını tesbit ettirebilirler.Yeterki Sürur beyin buyurduğu gibi incir çekirdeğini doldurmayan dedikodulardan kendilerini kurtarsınlar.İstanbuldan Selam ve Saygılar.
ABDÜLKADİR ÇAPANOĞLU -- 22.07.2011 12:18
Ya Fatmagül
Peki her firsatta yozgatliyi elestiren kucuk dusuren cemil beye neden lafin yok.
Ben sizi iyi bilirim der gibiymis. İyi biliyorsa onu basbakan yardimcisi yapanlarida biliyordur. Bi kere daha soylemisti arabasi icmeyle Yozgatli olunmaz diye Yozgatliyi kucuk dusurerekmi Yozgatli olunuyor.
Kemal -- 28.05.2011 02:39
Vallah bizimdir
Ağzına diline yorumuna sağlık....
yozgatlı -- 04.02.2011 12:50
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00