BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
200
Dün
:
4633
Toplam
:
15015754
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
Siyasetname
yozgatgazetesi@yahoo.com
Tarihi kayıtlara göre Hicri 40 ve Miladi 661 yılının Ramazan ayının 21'inde şehîden vefat eden, vefatının 1350. yılında kendisini rahmetle andığımız Hz. Ali (ra)nin ruhaniyâtından istimdat ile ve O'na ait bir rüya tabiri ile yazıma başlamak istiyorum.
Ashaptan Abdullah oğlu Cabir bir rüyasında: ‘Büyük ineklerin küçük inekleri sağdığını, hastaların sağlıklıları ziyaret ettiğini, kuru bir çay kenarında yemyeşil bahçeler bulunduğunu ve minberde koca koca putların durduğunu gördü.’
Bu, sıradan bir rüyaya benzemiyordu. Evet bu rüyanın çok önemli bir mesajı olmalıydı. Bu rüyayı tabir edecek kişi olarak ilk defa Hz. Ali (ra) aklına geldi. Hz. Peygamberin (asm); ‘Ben ilmin hazinesiyim, Ali de onun kapısıdır’ diye nitelediği Hz. Ali (ra) bu rüyaya gerçek manada bir yorum getirebilir diye Ona gitti ve rüyasını anlattı.
Hz. Ali (ra) "Yanlış yorumdan Allah'a sığınırım" diyerek söze başladı ve şöyle devam etti:
"Büyük ineklerin küçük inekleri sağması, yetki ve mevkilerini halkı soymak için kullanan görevlileri..
Hastaların sağlıklı insanları ziyaret etmeleri, yoksulların hallerini arz etmek için zenginlerin peşinde koşmalarını..
Kuru çay kenarında bulunan yemyeşil bahçeler, uzaktan veya dışarıdan bakıldığında çok büyük sanılan ve öyle ünlenmiş ama aslında içleri kup kuru çölden ibaret olan ilim adamlarını..
Minberde duran koca koca putlar ise, layık olmadığı halde ilmin, dinin ve devletin yüce makamlarına yükselmiş kimseleri ifade eder."
Hz. Ali (ra)ye O Yüce Rasul’ün neden ilim hazinesinin kapısı dediği anlaşılıyor değil mi?
Yaklaşan genel seçimlerden önce bir fırsat ve imkan bulayım da siyasete dair bir yazı yazayım diye düşündüm.
Zaman zaman bu memlekette "kaht-ı rical' den söz edilir. Sözlük manası adam kıtlığı demek olan bu tabir daha ziyade devlet adamı yokluğu anlamında kullanılır.
Evet, maalesef bu memlekette 12 Eylül ve 28 Şubat kaht-ı ricali şiddetlendirdi. Kime sorsanız herkes halinden ve devletin gidişatından şikayetçi. Çözüm önermesini istediğinizde ise Allah sahip göndersin demekle yetiniyor vatandaş.
Bunu söyleyen ümitsiz ve saf vatandaşın dışında bir kısım cin fikirli insanlarımız da kenarda köşede aleme nizam vererek müspet ve menfi her türlü icraatı tenkit ediyorlar. Bu tipleri Ziya Paşa ne güzel hicveder:
"Onlar ki verir lâf ile dünyaya nizamât Bin türlü teseyyüp bulunur hanelerinde."
Bir başka kesim de, bulundukları dar alemi geniş siyaset alemi ile karıştırıp veya bulundukları makamı siyasete alet etmekle meşguller. Sayın Başbakanın ifadesiyle hodri meydan..
Eski Yunan Filozoflarından Aristo'nun şöyle bir sözü var:
"Siyasetle meşgul olmak istemeyen münevverleri bekleyen korkunç bir akibet vardır. O da cahiller tarafından idare edilmektir."
Siyaset, "devleti idare etme sanatı" olduğuna göre halkın işlerini ve devletin menfaatini en uygun şekilde görüp gözetmek demektir. Siyasetin gayesi, insanları toplum içinde, ortak değerler etrafında kaynaştırarak belli bir hedefe yönlendirebilmek ve götürebilmektir. Öyle ise siyaset halka hizmetin bir başka isim ve unvanıdır.
Siyasetin iki önemli unsuru vardır.
Birincisi, bu göreve talip olanlar: Millete hizmeti bir ubudiyyet vecdi içinde görüp heyecanla, gerekli birikime sahip ve 21. asırda yaşayan bu memleket insanının taleplerini bilen, haram-helal inancını kalbinde taşıyan geçmişinde ve asaletinde şüphe ve pürüz olmayan, liyakati ve maharetiyle talip olduğu makama şeref kazandıracak insanlar.. Zira kültürümüzde eski ve eskimeyen güzel ve hikmetli bir söz vardır. "Şerefü'l - mekan bil mekîn", yani makamlar insanlara değil, insanlar makamlara şeref kazandırırlar.
İkincisi, seçmen kitlesi: Bu konuda esas olan bu cumhurun tercihleridir. Yalnız aklını ve vicdanını hakem kılıp sağ duyusuna işleri havai ettiğimiz bu çoğunluk kendi hür iradesiyle tercihini yaptığı zaman gerçekten milletin menfaatine çok hayırlı neticeler alınmıştır. Ama, birileri halkın bu sağ duyusuna tesir edecek sahte roller üstlenip, istikbaldeki şahsî menfaatlerini düşünerek aday tercihinde liyakat değil de karabeti esas alırlarsa o tenkit ettikleri fasit daireden bir türlü çıkmamız mümkün değildir.
12 Haziran 2011 tarihi bu memlekette gerçek manada temsilcilerimizi seçmek için bir milattır. Hem yöneten ve hem de yönetilenler için bu fırsatın çok iyi değerlendirilmesi lazımdır. Entrikalı tavır ve davranışlar kimsenin gözünden kaçmıyor. Dürüstlük her zaman ve zeminde geçerli bir metadır. Siyaset tarihinin çöplü mezarlığı, sahte kahramanlarla doludur. Ehl-i dikkat naza¬rında sinek kendini ne zamana kadar Zümrüd-ü Anka gösterebilir?Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00