BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
253
Dün
:
4633
Toplam
:
14629384
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
BİRİKMİŞ NOTLAR
yozgatgazetesi@yahoo.com
SÜNNETSİZLER

Aslında bu konuya geniş bir yer vermek gerekiyordu ama, gündem çok çabuk değiştiği için yine de aynı konuya ileride temas etmek kaydıyla birazcık bu meseleyi tahlil edelim.
Son zamanlarda, “Edille-i Şer’iyye” yi yani dinin dayandığı dört temel esastan birini, sadece Kur’an-ı Kerim’i esas alıp diğer üçünü (Sünnet,İcma ve Kıyas) yok sayan bir zümre türedi.
Ben onlara sünnetsizler diyorum.
Bu zümre, kendilerini müctehid gibi görüp, ellerindeki Kur’anın Türkçe mealleriyle ictihad ederek(!) sanki dinin ; itikat, ibadet, amel ve ahlak vb. bütün füruat kısmını buradan bularak tatbik-i amel ettiklerini ve sorulan sorulara da al bu meali oku dediklerini görüyoruz.
Bu kafa yapısındaki insanlara şunları sormak lazım:
Kaynak gösterdiğin bu kitap kime indirilmiştir ?
Neden 23 senede, peyderpey indirilmiş ve onun ilk muhatabı olan (asm) bütün ibadet şekillerini “Benden gördüğünüz gibi yapın,”demiştir?
Yine yüz binlerce hadisle meşgul olan ulema ve yine milyonlarca İslami meselelerle meşgul Fıkıh Uleması (haşa) abesle mi iştigal etmiştir?
Dinin , İcma ve Kıyas’la sübut bulan pek çok hükmünü haydi görmezden geliyorsunuz, ama sünneti ve onun sahibi Zatı (asm) nasıl görmezden gelirsiniz?
Yoksa kendinizi haşa O’nun yerine mi koyuyorsunuz ?

BÜYÜ
Sözlüklerde; sihir,gözbağcılık, cadılık, hilekarlık, aldatmak, haktan uzaklaştırmak ve batılı hak göstermek gibi manalara geliyor.
İnsan, Cenab-ı Hak katında en mükerrem ve mukaddes bir varlık olduğu için yaptığı şeyi kendi hür iradesiyle yapması emredilmiştir. Sırr-ı İmtihan da bunu gerektirmektedir.
Bu sebeple insanın aklına ve hür iradesine menfi istikamette tesir eden şeyler uygun görülmemiştir. Hele bu konuda kendine menfaat sağlayıp karşıdakinin zararına bir takım icraatlar söz konusu ise bu faaliyetler İslamda kesinlikle yasak kılınmıştır.
Şimdi bu konu da nereden çıktı demeyiniz.
Geçen hafta bir dergide Türkiye’nin büyü haritası çıkarılmış ve en çok bu hastalığa meyyal illeri sıralanmış ve ikinci derecedeki iller arasına Yozgat’ı da almışlar.
Söz konusu dergide bu olay teferruatıyla anlatılıyor. Biz batılı tasvir etmeden kısaca şunu söylüyoruz: Dünyada Cenab-ı Hak, Hakim ismi gereği bir şeyin vücuda gelmesini bir takım sebeplere bağlamıştır. Mesela elinize bir çekirdek alıpta hemen bir meyve yiyemezsiniz. Çocuk sahibi olmak için evlenmeniz gerekir.. Yani sebeplere başvurmadan ve çalışmadan bir şeyin sahibi olunamaz. Hedefiniz de ve hedefe varmak için başvurduğunuz sebepleriniz de meşru olmalıdır. Hayali hakikatle karıştırmayın. Aksi takdirde hüsrana uğrayacağınızı unutmayın.

YOZGAT ÜNİVERSİTESİ

Nihayet 15 il içerisinde Yozgat’ın da adı geçti, inşallah üniversitemize kavuşacağız.
Bunun ehemmiyetini çok yazdık ve söyledik.
Ancak bazı endişelerimizi buradan dile getirmek istiyorum.
Geçen hafta konuyla ilgili teklifler Bakanlar Kurulunda görüşülürken sayın vekillerimizin her birinin değişik gazetelerde farklı farklı ve heyecanlı demeçlerini ve fakslarını okuduk. Bunlar yeni evli çiftin ilk çocuğunun doğum esnasındaki heyecanlarına benziyordu.
Bu konuda aman dikkat diyorum. Yine bu konuya emeği geçenleri kutluyorum. Sayın vekillerimize de bu işin sonuna kadar birlikte hareket etmelerini öneriyorum. Şayet bu 15 üniversiteyi zamana yayacaklarsa ilk grupta çıkarılması için ne gerekiyorsa yapılmasını tavsiye ediyorum.
Yine topyekün Yozgat’ın bütün kurum ve kuruluşlarıyla bu meselesine sahip çıkmalarını ifade etmek istiyorum.
Hizmette ileri, alkışta biraz geri durulmasını da bu vesile ile tavsiye ediyorum.

Tarih : 06.12.2005

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00