BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 16.11.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
183
Dün
:
4633
Toplam
:
14853450
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
RAMAZAN’DA KALANLAR YA DA ŞOV YAPANLAR
yozgatgazetesi@yahoo.com
Onbir ayın sultanı diye tabir edilen o mübarek ay, kutsal bir atmosferiyle dünyayı kuşattı. Her şuur sahibi varlıktan sudur eden fiilleri hafızasına yazdı, herkesin hasenat ve seyyiat defterlerini ayrı ayrı tuttu ve vazifesini tamamlayarak bizden ayrıldı. Kudret-i Ezeliye’nin kendisine takdir ettiği Levh-i Mahfuz’da yerini aldı. Bu arada kimileri kazandı ve kimileri de kaybetti.

Ben bu arada cereyan eden bazı konuları, yani biraz dinde-diyanette, biraz da siyasette yapılan ŞOV’ları nazara vereceğim.

Eski Ramazanlarda alışık olduğumuz bazı üslup ve konular vardı. Türkçe Kuran, Türkçe ibadet vb. bu Ramazanda onları göremedik. Yaşar Hoca , siyasi çalışmalarının yoğunluğundan olsa gerek bu konulara eğilemedi.

Ancak, medyatik biri vardı ki doğrusu meydanı hiçte boş bırakmadı. Zekeriya Hoca tam bir şovmen edasıyla bazı TV kanallarında bazılarını eğlendirdi, bazılarını da rahatlattı.

Aman Hocam sen neymişsin ? TV’lerin yaptığı, dekolte giyimli kadınlarla erkeklerin karıştığı canlı canlı ŞOVların sünnet olduğunu şimdiye kadar görmemiş ve duymamıştık..

Bir ŞOV da YÖK Başkanı Sayın Teziç’ten seyrettik. Bir üniversite rektörüne destek için taa Van’lara giden ve ilgilinin hukukunun zayi olduğunu ifade eden Sayın Teziç; katsayı adaletsizliğinden ve başörtüsünden dolayı madur olan binlerce öğrencinin hukukunun zayi olmasını görmezden gelir. Hükümeti tenkit ettiği bir konuşmasında da : “Biz iki yıldır istediğimiz kadroları ancak yargı yoluyla alıyoruz,” diyor.

Yargı bu sefer neden hatırlanmıyor acaba ! ŞOV hoşuna gidiyor, işine geliyor..

Bir başka ŞOV da ; eski Başbakanlarımızdan Sayın Necmettin Erbakan’ın muhtereme eşleri Nermin Hanımın cenaze merasiminde yaşandı.

Bizim örf ve adetimizde cenaze vakur bir eda ile, sessizce ve dualar eşliğinde Rahmet-i Rahman’a gönderilir. Ama bu öyle olmadı bazı heyecanlı gençler eski alışkanlıklarını Fatih Camiinden çıkan Erbakan’a yöneltip tezahürata başlıyorlar. Sanki miting alanı, işin garibi kimse de mani olmuyor..

Yine bazı yerlerde, arabalarla yardım paketi dağıtımındaki izdihamları, çocuk ve yaşlıların ezildiğini seyrettik.

Kolu uzun ve gücü yerinde bazılarına yardımı veriyor ondan sonra da tavuklara yem atar gibi vereceği şeyleri topluluğun üzerine fırlatan hayır sahipleri ( ! ) nin ŞOV’larını gördük. Vatandaş aynı zamanda filan kurum diye arabasına birde afiş asmış TV’leride çağırmış gerçekten ŞOV yapıyor. Bu tipler yardımmı yapıyor, bu milletlin yüz suyunu döktürdüğü yetmez gibi sadistçe bir intikam duygusunu mu tatmin ediyor bilinmez..

Ve yine ; kameraları arkasına takıp günü birlik, fakirlerin evinde iftar ederek onları herkese teşhir edip daha sonra da unutulan insan manzaraları seyrettik..

Ve yine ; iftar vereceğim diye genç kızları davet edip, onların da adres karışıklığından dolayı, yaşta yağmurda ve iftar saatinde caddelerde nasıl koşuşturduklarını gördük..

Evet , eski ve eskimeyen tabiriyle bu davranışlara riyakarlık diyoruz. Yeniler ŞOV veya GÖSTERİ diyorlar siz ne derseniz deyin bu aslına uygun bir davranış şekli değildir.

Ameller Rıza-i İlahi için yapılmalıdır. Onunda ölçüsü; ihlasla, sağ elin verdiğini sol elin görmeyecek bir titizlikle ve karşıdakini minnet ve zillet altına almadan, onun şeref ve haysiyetini Zir-ü Zeber etmeden, hiçbir maddi çıkar beklemeden yapılmasıdır ki, yerini bulsun.

Bu fakirlerin ve bu gençlerin yüz suyunu döktürmeyin. Almaya değil vermeye ve paylaşmaya alışsınlar. İstemeye alıştırdınızmı bu toplumu dilenci yaparsınız. Vereceğiniz yardımları; evlerinde yurt ve yuvalarında yapınız.

Ama mutlaka gizli yapınız.

Bütün okuyucularımın Mübarek Ramazan Bayramını tebrik ediyorum.

İZZET ve ZİLLET

Şarkın büyük filozofu Sadi Şirazi der ki: “Ab-ı Hayat-ı, sana yüz suyun karşılığında verecek olsalar , yine de kabul etme. Ki, hastalıkla öl.Bu, zilletle yaşamaktan iyidir.”

Bir zaman, dünyaca cömertliği ile meşhur Hatem-i Tai, büyük bir ziyafet verir. Misafirlerine de yüklü miktarda para verir. Bu esnada tebdil-i kıyafet çölde gezmeye çıkar. Bakar ki : İhtiyar ve fakir bir adam, bir yük dikenli çalı ve gevenleri beline yüklemiş, cesedine batıyor, kanatıyor. Hatem ona dedi ki: “Hatem-i Tai hediyelerle beraber mühim bir ziyafet veriyor. Sen de oraya git ; beş kuruşluk çalı yüküne bedel beş yüz kuruş alırsın.” O ihtiyar vakur bir eda ile doğruldu ve dedi ki: “Ben bu dikenli yükümü izzetimle çekerim. Hatem-i Tai’nin minnetini almam.”

Daha sonra Hatem-i Tai’den sormuşlar. “Sen kendinden daha aziz, civanmert kimi gördün?” O da: “İşte o çölde rastladığım ihtiyarı gördüm.” Demiş..


Tarih : 02.11.2005

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00