BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
186
Dün
:
4633
Toplam
:
14652530
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
Mirasyedi
yozgatgazetesi@yahoo.com

Bu kelimenin manasını hepinizin bildiğini biliyorum. Yine de bu kavramın, malumu ilam kabilinden özellikle bu asırda, içinde yaşadığımız toplumda pek anlaşılamayan bazı yönlerine işaret etmemiz gerekiyor.
Mirasyedi; hiç bir şey yapmayan, kendisine veraseten intikal etmiş malı-mülkü, serveti yiyip tüketen demektir.
Mirasyedi; çevresinde olup bitenlerden bigane, statükocu, mevcudu muhafaza (!) niyetiyle yerinden kımıldamayan ama konuşmaya gelince mangalda kül bırakmayan, tarihteki ecdadının hamasetiyle yaşayan insandır.
Mirasyedi; unu kuru- tuzu kuru olup, çevresindeki insanların ceht ve gayretlerini tenkit eden, iş beğenmeyen ve kıskanç insandır. Tembeldir, asalaktır, fiziken ayakta olsa da, ruhen ölmüştür. Bitkisel hayattadır.
Evet bu tipler; (Allah korusun) bir toplumda etkili olursa o toplum da manen ölmüş demektir.
Bu tipleri merhum M. Akif ne güzel hicveder:
"Ecdadını, zannetme, asırlarca uyurdu;
Nerden bulacaktın o zaman eldeki yurdu?"
İnsanın hem kendine, hem ailesine, hem toplumuna, hem milletine ve hem de bütün insanlığa karşı yapmakla yükümlü olduğu görevler vardır. Ve bunu yapacak güç onun fıtratına yerleştirilmiştir.
İnsan hayatı, zaman olarak ölçülmez. Onun hayatının uzunluğu ya da kısalığı, insanlığa olan hizmetiyle ölçülür.
Çalışmak, gayret etmek, bir şey üretmek, insanlığa faydalı olmak insan olmanın gereğidir. İnsan ortaya koyduğu eserlerde var olur. Orada kendisini gösterir. İnsanlığın hayrına olan büyük buluşlar ve keşifler; inanda ki bu çalışma aşkı ve şevkiyle ortaya çıkmıştır.
İnsan fert olarak bazı şeyleri yapamasa bile o gayretin içinde olmalıdır.
Ama maalesef, menfi bir tavır bizim toplumumuzda kasadaki çürük bir meyve gibi birden herkese sirayet ediyor. Çalışmada değil tembellikte birbirimizle yarışıyoruz.
Yine merhum Akif:
"Cihan altüst olurken, seyre baktın, öyle durdunda,
Bugün bir serseri, bir derbedersin kendi yurdunda!
Emeklerken, sabi tavrıyla, topraklarda sen hâlâ,
Beşer doğrulmuş, etmiş, birde baktın, cevvi istila!"
Derken sanki, biz uyudukça etrafımızdaki devlerin bizi yutacağını senelerce önce ihtar ediyor.
Bir fabrikayı ziyaret ettiği zaman makineyi bulana büyük saygı göstermek ve ayrılırken de eğilerek onu selamlamak Napolyon’un özelliklerinden biriydi. Bediüzzaman da uçağı gördüğünde: "Nev’im namına iftihar ediyorum" diyordu.
Bugün, dünyayı istila edecek diye korkulan Çin’in eski imparatorlarından birinin şöyle bir sözü var: " Eğer bir erkek çalışmıyor, ya da bir kadın tembel tembel oturuyorsa, imparatorlukta üşüyen veya aç kalan bir Çin’li var demektir."
Avustralya’da bir okulun öğrencileri öğretmenleriyle birlikte bir kır gezisine çıkmışlardı. Dev yapılı bir okaliptüs ağacının altına gelince durdular. Öğretmen okaliptüs ağacı hakkında öğrencilerine bilgi vermeye başladı.
"Çocuklar, gördüğünüz bu ağaç en iri gövdeli, en büyük ağaç türlerinden biridir. Her gün topraktan bir tondan fazla su emer. Kerestesi yaş iken yumuşaktır, kolay işlenir. Kuruyunca da çabuk çürümez, oldukça dayanıklıdır, gemi yapımında kullanılır. Kokulu yapraklarından esans elde edilir. Bundan ter kokularını giderici ve serinletici parfümler yapılır. Okaliptüs esansından şekercilikte de yararlanılır. Okaliptüs şekeri ağız kokularını giderir, ses kısıklığına iyi gelir..."
öğretmen biraz durakladı, sonra başını yukarı kaldırarak dedi ki: " Ulu Tanrım!. Öyle insanlar var ki; şu ağaç kadar insanlara faydaları olmadığı halde yine de kendilerini büyük görürler, kimseyi beğenmezler, üstelik sana karşı gelmekten de çekinmezler."
Şimdi ne diyelim şu Yozgat’ın haline!.
Bir taraftan kahve, İnternet cafe ve lise caddesini hınca hınç dolduran gençlere ses çıkarmayan ve bu gençlere bir yol- hedef göstermeyenler, diğer taraftan eşinin adına bir ticarethane kurup boş zamanında onu çalıştıran bir memuru sürgüne göndermenin yollarını arayan amirler...
Ne yapsak, dilencilik aleyhinde ki kampanyamızdan vaz mı geçsek acaba?.


 


Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00