BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 18.01.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
211
Dün
:
4633
Toplam
:
15463590
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
BU SAHA BU KADAR BOŞ BIRAKILMAMALI
yozgatgazetesi@yahoo.com
Her mevsimde, mevsimin şartlarına uygun geçerli bir meta vardır. O mevsim geldiğinde müşterinin damak tadına göre satılacak mallar tezgahlara dökülür. Aynen öylede; Ramazan Ayı gelince Dînî programlar adı altında hemen her TV. Kanalı önce reyting hırsıyla, parlatıp reklamını yaptığı hocaları Ramazanın ilk gününde ekranlarına yerleştiriyor.

Liberalizmin gereği olduğu için o kanallara diyeceğimiz bir şey yok. Ama benim burada üzerinde duracağım husus, “İrşat Ekibidir.” Ayrıca bunları denetlemesi gereken Diyanet İşleri Başkanlığınca birlikte, seyircinin ortak tepkisidir.

Basından takip ettiğimiz kadarıyla Diyanet İşleri Başkanlığı, TV. lerde Dînî program yapan ulemayı davet ederek îkaz vazifesini yerine getirmiş, ancak sıra şimdi dinleyicilerin hassasiyetle ortak tepkisinde. Diyanetin ikazı özetle: “Özellikle dualarda ağlamayın, cemaati de ağıta yöneltmeyin, yani rol yapmayın, dinin asliyetinden taviz vermeyin, hele de topluma karşı hakaretâmiz üsluplardan kaçının, zorlaştırmayın-kolaylaştırın, korkutmayın-müjdeleyin!..” Buna benzer ifadelerle ilgililerin uyarıldığını öğrendik. Çok isabetli bir davranış olmuş. Bu arada o kürsüleri göz yaşlarıyla ıslatanların, daha sonra bu milletin (hatta devletin) anasını nasıl ağlatmaya yönelik ihanetlerini de seyrediyoruz .

El-Hasıl: İfrat ve tefritten kaçınıp, dinin asliyetini muhafaza ederek asrın anlayışına uygun ve yine insanların takâtına göre, dindeki kolaylıkları (ruhsatlar) da nazara vererek fetva verilmelidir.

Neden anlatıyorum bunları? Hasbel-kader bu sahanın içinden birisi olarak; öyle şeyler işitiyorum ki, çıldırmamak elde değildir!

Kimisi namazın önemini anlatırken, terk edenleri insanlıktan çıkartıyor. Buna tepki olarak bir eski unutulmuş bir siyasetçi Kur’anda namaz kelimesi geçmiyor diyor. Sanki Kur’an Türkçe nazil olmuş. Tamamını burada nakletmek istemiyorum. Konuyu teferruatta boğmamak için de bana göre şu ölçüleri nazara almak gerekiyor:

1-Zaman geçtikçe Kur’an gençleşiyor. Kıyamete kadar bütün insanlığın ihtiyacına kifayet edecek olan bu kutsal kitabın esaslarından sapmadan, Sünnet-i Seniyyenin de ışığı altında bu asrın insanlarına Kur’anı konuşturmak elzemdir.

2-“Tergib ve terhib”de (teşvik ve sakındırmada) ifrat ve tefritten (aşırılık) kaçınmak esastır.

3-Bu zamanın insanını asırlar arkasına gönderip veya asırlar önceki insanları bu zamana getirerek irşat etmek mümkün değildir.

4-Bir de İslam Tarihinde, maalesef ciğerleri dağlayan iki vak’a var ki,bütün ümmet ondan müteessir olmuştur. Bu sebeple “Cemel ve Sıffin Savaşındakiler” hakkında “Kılü-kâl” etmeyi İslam Uleması uygun bulmadığı halde, bazıları bu olayı o kadar lüzumsuz bir şekilde tasvir edip o yarayı kanatmayı ve aradaki husûmeti tahrik etmeyi öyle beceriyor ki, şu anda dahi o fitne ateşine benzin dökülüyor.

Son olarak şunu ifade edeyim: Dinde zorluk yoktur. Ferdî ubûdiyetimizi öğrenmemiz üzerimize farzdır. İhtisası gerektiren hususları ehl-i ihtisasa bırakalım. Ve bunları ulu-orta avamın nazarına vermek fitne çıkarmaktır. Umumun tasvibine mazhar olan bir kurumumuz var, ilm-i hal bilgilerimizi ondan alalım. O gemiye binip yükümüzü de bindirip sahil-i selamete ulaşalım inşallah!

21.06.2016

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00