BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 18.02.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
194
Dün
:
4633
Toplam
:
15766153
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
MİRAÇ KANDİLİ
yozgatgazetesi@yahoo.com
Arabi aylardan Recebi Şerif’ in 27. gecesine rastlayan geceyi bütün müminler büyük bir heyecanla kutlarlar. Bu gece Peygamberimiz Hz. Muhammet’ in (a.s.m) Peygamberliği’ nin 13. senesinde Mekke’ de vuku bulan en büyük mucizelerinden birin yıldönümüdür.

Bu yıl kutlayacağımız, bu gece yine Miraç Gecesi ki 8 temmuz Perşembeyi Cumaya bağlayan gecedir.

Miracın sözlük manası:Merdiven, yükselecek yer, en yüksek makam ve huzuru ilahi gibi manaları taşır.

İslami bir terim olarak manası ise:Hz. Peygamber’ in huzuru ilahiye yükselmesi, yani Zatı Ahmediye’ nin seyr-i sülukundan ibarettir. Zatı Muhammediye’ nin ruh ve bedeni ile birlikte bütün kainatın fevkine çıkıp, bütün mevcudattan geçip, bütün mahlukatın Halikı ile umumi, külli ve ulvi bir sohbetidir.

Bu büyük hadise ve hakikatin teferruatı siyer ve İslam tarihi kitaplarında genişçe anlatılır. Ben burada sütunumun el verdiği ölçüde bu ulvi hakikatin bazı önemli yönlerine dikkat çekmek istiyorum.

Miraç hadisesi; velayet ve Nübüvveti Muhammediye’ nin zirvesini oluşturmaktadır. Halktan Hakka gidip, Haktan da halka, yani ümmetine pek çok tebligat ve tebşiratla dönmesidir.

Nur-u Muhammedi, madem ki bu kainatın evvelini ve aslını oluşturmaktadır. Yine şu kainatın en mükemmel meyvesi insan ve insanların da en mükemmeli Hz. Muhammet (a.s.m) olduğuna göre; iptidadan intihaya, yani çekirdekten meyveye maddi ve nurani bir bağ olacaktır. İşte nasıl ki çekirdekten meyveye her an bir münasebet, bir hat varsa kainatı da bir ağaç tasavvur edersek o ağacın her unsuru ile alakadar olan Nur-u Muhammedi veya Zat-ı Ahmediye ismi azama mazhar, nübüvveti umumi ve bütün esmanın mazharı olduğu için, elbette bütün rububiyyet daireleri ile alakadardır. Elbette o dairelerde makam sahibi olan enbiya ile görüşmek ve umum tabakalardan geçmek miracın hakikatini iktiza ediyor.

Ya insanlığa getirdiği netice ve meyveler?

Evet, miraçta Peygamberimiz’ in bütün insanlığa getirdiği en önemli meyvelerden birisi; Erkan-ı İmaniye’ nin hakikatlerini göz ile görüp, melaikeyi, cenneti, ahireti, hatta Zat-ı Zülcelal’ i göz ile müşahede etmek; şu kainatı, fani ve karmakarışık hadiselerden kurtarıp şu perişan insanın Cenabı Hak katında ne kadar aziz bir misafir olduğunun anlaşılması keyfiyeti şu aciz, fakir, fani ve ihtiyaçları sınırsız insanlığa öyle bir müjdedir ki, gerçekten insan olan anlar.

İkinci meyve:umum kainatı bu kadar nimetleriyle yaratan Yüce Yaratıcı acaba bizden ne istiyor, ne yapsak da onu razı etsek?.. gibi müteşekkir ve minnet duygularımızı ifade edecek suallere miraçla cevap bulmuşuz. Başta namaz gibi İslamiyet’ in esasları cin ve inse hediye olarak getirilmiştir.

Üçüncü meyve: Bir adama idam edileceği bir anda, onun affı ile padişahın has sarayında ilelebet misafir edileceğinin söylenmesi ne kadar sevinç ve sürura medar olur. İşte miraç vasıtasıyla saadeti ebediye hazinesinin anahtarı Peygamberimiz vasıtasıyla getirilip beşer müjde olarak verilmiştir. Şu perişan ve aciz insan ölümde ölümsüzlüğü bulmuş, fani hayatın bekaya tebdil edileceğini anlamıştır.

Dördüncü meyve:Rü’ yet-i Cemalullah meyvesini kendi aldığı gibi, o meyvenin her mümine dahi mümkün olduğunu, cin ve inse hediye getirmiştir.

Beşinci meyve: İnsan şu kainatın en kıymettar bir meyvesi ve şu kainatın sahibi yanında ne kadar nazdar bir sevgilisi olduğu miraç ile anlaşılmıştır. Evet şu aciz ve miskin beşer birden Muhatabı İlahi makamına çıkıyor ve bütün mahlukat üstünde bir mevki alıyor.

İşte bu ve buna benzer pek çok müjdeyi miraç vasıtasıyla alıyoruz. Yeter ki iyi değerlendirelim. Hadiseleri ve arkalarındaki tasarrufları iyi okuyalım.

Şu karmakarışık işler, entrikalı olaylar arasında kendimize gelip yaratılış gayemizi hatırlayıp, O’na layık kul olmak için Miraç Kandili’ ni vasıta yapalım.

Bütün okuyucularımızın Miraç Kandili’ ni kutluyorum.

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00