BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 14.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
212
Dün
:
4633
Toplam
:
14964381
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
AL CAPON DUASI
yozgatgazetesi@yahoo.com
Al Capon, İtalyan asıllı ve Amerikan vatandaşı olan bir mafya babasıdır. Bu şahıs, yaptığı kununsuz fiillerle mafya tarihinin bir sembolü olmakla birlikte, aynı zamanda; günah çıkarma seanslarına uygun olarak yaptığı duası, yaktığı mumları ve bağışlarıyla da kilise tarihinde yer almıştır.

Peki, O’nun o meşhur duası ne idi? Al Capon o meşhur duasını şöyle anlatıyor: Çocukluğumda her gece Tanrı’dan, bana bir bisiklet göndermesi için dua ettim. Baktım, Tanrı’nın çalışma tarzı bu değil, bisiklet gelmiyor. Ben de komşumun bisikletini çaldım. Sonra da yine Tanrı’ya, beni affet diye dua ettim.

Sınav mevsimine girdiğimiz şu günlerde ve insanların daha ziyade duaya ihtiyaç hissettikleri şu zeminde dua ile ilgili İslamî ölçüleri nazara vermek istiyorum.

Her şeyden önce şu hakikati bilmemiz gerekir ki, dua bir ibadettir ve ibadetin semerâtı ise uhrevîdir. Yani insanın kul olduğunu idrak edip aczini ve fakrını ızhar ederek ihtiyacını Dergâh-ı İlahiye arzetmektir.

Şimdi duanın çeşitlerini şöyle ifade edebiliriz:

1-İstidat (kâbiliyet) lisanıyla yapılan dua: Bütün tohumlar, çekirdekler ve yumurtalar işte bu lisanla şöylece bir duada bulunurlar: “Ya Hâlıkım! Madem bu kâbiliyeti bana verdin, yine izin ver de senin Esmâi-Hüsnânı her yerde izhar edelim.”

2-Fıtrî ihtiyaç lisanıyla yapılan dua: Hayat sahibi bütün varlıkların (özellikle yavruların) iktidarı haricindeki hacetlerini temin için yapmış oldukları duadır. Mesela: Çocuk doğar, arkasından sütü gelir.

3-Iztırar lisanıyla yapılan dua: Bütün sebeplerin ortadan kalktığı bir anda, samimi bir şekilde, kâinatın Halikına sığınma halidir. Hz. Yunus’un (as) balığın karnında yaptığı dua gibi.

4-İnsanlığın umumî ihtiyacı lisanıyla yapılan dua: Halîfe-i arz olan şu insanlığın umumî ihtiyacı ıztırar haline gelince; şu küre-i arz gemisindeki depolardan birisinin anahtarını, samimî bir şekilde çalışan bir keşşafa Cenabı Hakkın, ilhamen o anahtarı ona vermesidir.

5-Fiilî dua: Fiilen çalışmak, gayret etmek ve sebeplere başvurmaktır. Yani; çift sürmek, toprağa tohumu ekmek, hazine-i rahmet kapısını çalmaktır. Bu çalmak Al Capon’un bisiklet çalması gibi değildir.

6-Kavlî dua: Bu da iki kısımdır.

Birincisi, Lisan-ı müsbet duası: İnsan mükerrem bir varlık olduğu için ağzını menfî şeylerden uzak tutması gerekmektedir. Her açılan ağızdan lanet çıkarsa, o ağızdan müsbet şeyler çıkmaz. Bu duada esas olan husus şudur. Sebeplere başvurduktan sonra, yani talep edilecek bir hedefe varılacak yolları iyice takip ettikten sonra, bütün ihtiyaçları yerine getiren “Kâdiül-Hâcattan” ihtiyacını samimi bir şekilde talep etmektir. Bu duayı yapan kişi; kendisi, ailesi, millet ve memleketi ve hatta bütün insanlığın lehine bir dua ederse, çok makbul ve küllî bir ubudiyet yapmış olur.

İkincisi, Bed-dua: Karşısındakine veya nefs-i emmaresinin hoş görmediği kimselere, fiilen bir zarar verememekten aciz kimselerin, Allah’ı vasıta kılarak yaptıkları bir basit davranış şeklidir ki, bunun neticesinde yapılan bed-dua, şayet hedef şahıs buna layık değilse, o temenni bumerang gibi döner sahibi vurur…Hâl-i âlem buna şahittir.

11.05.2015

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00