BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.01.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
214
Dün
:
4633
Toplam
:
15478635
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
HÜLÂGÛ-DAEŞ-YE’CÜC VE ME’CÜC
yozgatgazetesi@yahoo.com
Anadolu Ajansının haberine göre DAEŞ; 26-Şubatta sosyal medya üzerinden, militanların, ülkenin kuzeyinde yer alan Musul müzesindeki heykel ve kıymetli sanat eserleri balyozla kırdığını gösteren bir video kaydı yayınlamıştı. Bu olaydan bir hafta önce de Musul kütüphanesine saldıran militanlar burada 8-binden fazla kitabın bulunduğu kütüphaneyi ateşe vermişti. Burada; Osmanlı, Abbasî, Eyyubî dönemine ve çeşitli medeniyetlere ait çok değerli el-yazması eserler bulunuyordu.

Bu haberi okuyunca, Peygamberimizin (asm) kıyamete yakın zuhur edeceğini bildirdiği ve Kur’anda da bahsi geçen (Kehf Suresi: 94, Enbiya Suresi: 96) ve yeryüzünü fesada veren, “Ye’cüc ve Me’cüc” namı verilen; fıtratı bozulmuş, çapulcu, anarşist, terörist ve serseri güruhunun insanlık tarihinde zaman zaman hortladığını ibretle ve dehşetle hatırladım.

Bunlardan birisi: Mançur ve Moğol kabilelerinden bir güruh, o zaman insanlığın huzurunu terör eylemleriyle bozduğundan o günün insanları, Zülkarneyn’in yardımı ve bunları bir set arkasına hapsetmesiyle bu zulümden kurtulmuşlardı. Hatta “Çin Seddi” gibi bir takım setlerin inşasına bu zalim çapulcu grubunun vesile olduğu tarihî bir gerçektir.

Ve ikincisi şudur: Söz konusu bu habis ruhun, zaman zaman insanlık âleminde ortaya çıktığını ve yine insanî değerleri alt-üst ederek; “Taş üstünde taş ve omuz üstünde baş koymamayı” hedef ittihaz ederek Moğolistan’dan batıya doğru yürüyüp Bağdat’a girdiğini görüyoruz. Evet, “Ye’cüc ve Me’cücün” ikinci versiyonu, Hülâgû (ö.1265) dur. Tarihî kaynakların ifadesine göre Bağdat’ta, 2- milyon civarında insanı kılıçtan geçirmiş, Halife Camii ve Musa Kâzım Türbesini yıktırmış, dünyaca meşhur Bağdat kütüphanesini yaktırarak içindeki kitapları Dicle Nehri’ne attırmış ve nehir günlerce mürekkep akmıştır. Hülâgû sadece İslam medeniyetine değil, insanlık medeniyetine de büyük bir darbe vurmuştur.

Ve gelelim “Ye’cüc ve Me’cücün”, “DAEŞ” denilen günümüz versiyonuna: Bazı sâri (bulaşıcı) hastalıklar belli bir mücadelenin sonunda veya fıtrî ömrünü tamamlayınca gözden kaybolur. Ama asıl mikrobu taşıyan ana unsur uykuya dalar, zamanı gelince veya müheyya bir zemin bulunca ortaya çıkar ve taifesi onu takip eder. Aynen öyle de, Kur’anın ve Peygamberimizin (asm) dehşetinden sakındırdığı bu taife (Ye’cüc ve Me’cüc) bütün insanlığı ve insanlığın ortak değerlerini tahrip etmeye devam ediyor. Bunlara karşı bütün insanlığın ortak hareket etmesi gerekiyor. Sahih-i Müslim’de (Kitabu’l-Fiten Babı) nakledilen bir hadisinde Allah Resulü (sav) bu tehlikeye 1400 sene önce şöyle dikkat çekiyor: “… Araplara yaklaşmakta olan büyük bir şerden veyl (yazık) olsun. O günü Ye’cüc ve Me’cücün Seddi açılacaktır. (iki parmağının arasını açıyor) ve sahabe soruyor: İçimizde Salih kullar bulunduğu halde yine helak olacak mıyız?” Ferman etmiş: “Evet habislik ve günahlar çoğalınca olacaktır.”

Son olarak şunu söylemeliyim: Bu ülke yıllarca, “Seddi Zülkarneyn” gibi bu çeşit fitne ve terör eylemlerine karşı ayakta durdu ve inşallah ta durmaya devam edecektir. Ancak, hem içerideki ve hem de dışarıdaki Ye’cüc ve Me’cüc taifesine karşı seddimiz olan; uhuvvet ve muhabbetimizi tesis ve tahkim ederek, mukaddesat-ı ahlakiyemizi korumak zorundayız.

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00