BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 20.02.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
315
Dün
:
4633
Toplam
:
15782964
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
Umre Siyahati-7
yozgatgazetesi@yahoo.com
MEDİNEDE’ Kİ ZİYARET MAHALLERİ

Medine çevresindeki ziyaret mahallerine bir proğram çerçevesinde ziyaretlerde bulunuyoruz. Önce Uhud. Allah Rasulünün(sav) sevdiğini söylediği ve Uhud Savaşının cereyan ettiği, yetmiş şehidin bulunduğu Uhud Dağı silsilesinin ziyareti, insanı başka alemlere götürüyor. Ayrıca, Hendek Savaşının cereyan ettiği tarihi yerler, İki Kıbleli Mescit, Küba Mescidi ziyaret ettiğimiz mukaddes mekanlar…Cenabı Hak ziyaretimizi makbul eylesin.

MEDİNE’DE CUMA NAMAZI

O Mukaddes mevkilerde ikinci Cuma Namazını Medine’de Mescidi Nebevide kılıyoruz. Muhteşem bir kalabalık, avlu dahi dolu. Acizane yaptığımız ubudiyetimizi (Kuran-ı Kerimi hatim, Cevşen’ül Kebir ve daha nice nafile ibadetleri) bu muazzam cemaat içerisinde Dergahı İlahîye takdim etmeye cesaret geliyor. Halk arasında bir tabir var. Koyun sürüsüyle satılır, derler. Biz de bu cemaat içerisinde, onların ibadetlerine karıştırarak ubudiyetimizi arz ediyoruz. Bu cemaat içerisinde duası reddedilmeyen insanlar vardır diye cesaretimiz artıyor.

İmam, hutbede bütün Alem-i İslam için dua ediyor. Biz de amin diyoruz. Ama ben kendi kendime diyorum ki, bu muazzam cemaatin ağzından çıkan dua arşa kadar yükselir de, rahmet bulutları şeklinde geri döner diye bekliyorum. Ama heyhat! Demek ki çok önemli bir unsur eksik. O da ihlas…

Samimiyetten ve Rızayı İlahîden uzak bir ariza (arzu-hal) tam manasıyla üzeri düzgün yazılmamış bir adresle gönderilmiş posta evrakı gibi geri geliyor. Ben acizane bu konuya şöyle bir sebep buldum. Müslümanlar her şeyde olduğu gibi sevap konusunda da hırs gösteriyorlar. Yaptıkları bütün ibadetlerde ben eksenli bir ubudiyet, şekle yönelik bir tavır her yerde kendini gösteriyor. Kabeyi tavafta Hacer’ül-Esvede dokunacağım diye kendini helak etmeler, diğer insanlara verilen eziyet ve işkenceler, tacizler korkunç boyuttadır. Medinedeki Rasulullahı selamlamada ve O’nun Cennet Bahçesi diye tarif ettiği yere sanki karargah kurmalar ve saatlerce oradan kalkmadan oturmalar hep bu ben eksenli bir davranışın ifadesidir. Yalnız kendini düşünen bir topluluğun ağzından çıkan bir dua sadece kendi ekseninde dönüyor ve daha yükseğe çıkamıyor. Halbuki bu konuda Hz. Ebubekir ne diyordu? Ya Rabbi! Cehennemde vücudumu o kadar büyüt ki ehl-i imana yer kalmasın.

Bu arada şekilciliğe bir örnek olması bakımından küçük bir hatıra daha. Allah Rasulünü selamlama anında, O’nun huzurunda külli bir salavat getirerek geçerken, baktım ki meczup biri benim suratımı okşayarak; hacı sakal diye bana ihtar çekiyordu…Ne diyelim? Allah bize sabır, size de akıl-fikir ve basiret ihsan etsin!

VEDA ANI

25.Şubat,2014 Salı günü öğle namazını Mescidi Nebevide kıldıktan sonra Kubbet’ül-Hadra’nın (yeşil kubbe) yanında Habibulah’a binlerce salatü selamdan sonra hem O’na ve hem de Hz. Ebubekire ve Hz. Ömer’e veda ettik. Akşam ve yatsı namazlarını Medine Havaalanında kıldıktan sonra, saat: 08.30.da kalkan uçağımız üç saat sonra Ankara Esenboğa Havaalanına indi. Otobüsle Sorgun’a sabaha karşı saat:04.te ulaştık ve böylece 19 günlük Umre seyahatini tamamlamış olduk. Mevlaya binlerce şükürler olsun.

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00