BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 16.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
212
Dün
:
4633
Toplam
:
14967640
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
Kurban Bayramı
yozgatgazetesi@yahoo.com
Kurban : Allah’ın rızasını tahsil için, yine onun yaratıp ihsan ettiği ve evsafına uygun bir hayvanı kesmek demektir.

Kurban, bir ibadet şeklidir. Her ibadetin belirli bir şekli ve yöntemi olduğu gibi kurban ibadetinin de belirli bir vakti, şekli ve yöntemi vardır.

Kurban ibadeti, İslam toplumunu diğer toplumlardan ayıran bir özellik taşıdığı için “Şeair-i İslamiye” vasfına haizdir. Bunun ne denli bir mana ifade ettiğini anlamak için bu bayramı bu toplumun dışında yaşayanlardan bir sorunuz. En azından size şunu ifade edeceklerdir. Pay dağıtmaya çalıştığımız, Gayri Müslim komşularımız o etin parasını bize vermek için ısrar etmektedirler.

Kurban ibadeti, sosyal bir yardımlaşma şeklidir. Zengin ve fakir arasındaki uçurumu biraz olsun kapatmaya, aradaki mesafeyi sıcak tutmaya matuf bir harekettir. İbadet niyetiyle olduğu için resmi yardımlardan daha samimi ve daha sıcaktır. Şu soğukta başlarına hangi niyetle, minnet ederek atılan kömür torbalarından daha halis bir yardımlaşma şeklidir.

Kurban ibadeti, Allah emrettiği için yapılır. Bir mümin için Allah’ın emri her şeyin üstündedir. Hikmeti bilinsin ya da bilinmesin, ibadetler Allah için yapılır.

Cenab-ı Hak çeşitli vesilelerle kullarını imtihana tabi tutar. Her bir ibadetle o kullarını dener. Kurbanın tarihine baktığımızda da Hz.İbrahim’in (as), oğlu Hz.İsmail’i (as) kurban etmesi emrinde bu imtihanın dehşetini görüyoruz. O nübüvvete layık bir imtihan şeklidir. Ve İbrahim (as) bunu başarmıştır.

İsrail Oğulları’nı da bir ineği kesmeyi emretmek suretiyle imtihana tabi tutmuştur. Onlar da Hz.Musa’ya (as) çeşitli şekillerde itirazları neticesinde zor da olsa bu denemeyi başarmışlardır.

Şimdi gelelim bize. Cenab-ı Hak kendi yarattığı ve bize ihsan ettiği mahlukundan şartlarını taşıyan hayvanlardan birini (büyükse 1 hisse) kurban etmemizi emrediyor.

Tarihte, nefsinin Hz.İbrahim’e, İsrail Oğulları’nın da Hz.Musa’ya itirazları gibi bu emre nasıl itirazlar geldiğini görüyorsunuz. Ve bu itirazları da işin garibi şefkat ve merhamet adına yapıyorlar. Sanki, haşa Cenab-ı Hak’tan mahlukatına karşı bunların şefkati daha fazlaymış gibi sahte bir tavırla yapıyorlar.

Çevresinde, ya da dünyada yüzlerce aç, susuz ve gıdasız kalmış insanları görüpte kılını kıpırdatmayan bu hümanistler (!), iş ibadete gelince Bektaşi’nin “… namaza yaklaşmayın…” emrine sarıldığı gibi nasıl bir bahane uyduracaklarını şaşırıyorlar.

Halbu ki, o şefkati senin kalbine yerleştiren de O. O, mahlukatı yaratıp senin gibi vefasız ve kadir kıymet bilmezlerin emrine sunan da O’dur.

Eğer O’nun emri ve iradesi olmasa, sana hizmet için yaratılan o mahlukatın dizginleri kendi elinde olsa, dört tane boğa şu Yozgat’ın altını üstüne getirir ve sen de girecek delik ararsın.

Bu ibadete bir de nefisten itirazlar geliyor. Nefis daima kendini hür ve serbest telakki edip emir altına girmek istemez. Daima kendi zevk ve lezzetini düşünür. İşte nefsi emmareden dersini alan bazı zavallılar da bu ibadete itiraz ederek derler ki; “Benim keseceğim bir hayvana Allah’ın ne ihtiyacı var..?”

Haşa ! Cenab-ı Hak’kın hiçbir şeye ihtiyacı yok, ama senin ihtiyacın var. Fedakarlık, hamiyyet ve himmet duygularının inkişafı için, bu topluma karşı görevlerinin bilincinde olman için bu tür ibadetlerle yükümlüsün. Bu kadar aç ve yayan insanlar arasında her zaman nasıl mükellef bir sofrada yemek yersin? Nasıl 4x4 jipe binersin ? Bu topluma, bu insanlara karşı hiçbir şefkat ve merhamet duymuyor musun? İnsaniyet damarın bu kadar mı zayıfladı? Bu şımarıklık niye ? tarihteki Firavun ve Karun’ları düşün, kendine gel. Toplumsal bir varlık olduğunun şuuruna var. Nefsinle beraber çevreni de düşün..

Hepinizin mübarek bayramını kutluyorum.

Tarih : 06.12.2008

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00