BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
214
Dün
:
4633
Toplam
:
14652481
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
Sırat-ı Müstakim
yozgatgazetesi@yahoo.com
Konunun anlaşılması için bazı terimlerin kısaca izahı gerekmektedir.

Sırat: Etrafı sınırlı ve işlek bir cadde, geniş yol manasına gelmektedir.

Müstakim : Doğru, istikametli, hilesiz, temiz ve düz manalarını taşır.

Sırat Köprüsü : Cennete gidebilmek için herkesin üzerinden geçmeye mecbur olduğu ve Cehennem üzerine kurulmuş olan köprünün adıdır.

Kelimeler ayrı ayrı da olsa, terkib ve tamlama ile de olsa kastedilen mana hemen hemen aynıdır.

Yani Sırat deyince , herkes “Sırat Köprüsü” manasını algılamaktadır.

Kültürümüzde teferruatlı bir şekilde anlatılmamakla birlikte, biraz İsrailiyat’tan , biraz da tasavvufi bir takım kaynaklardan öğrendiğimize göre “Cehennem” üzerine kurulmuş, “Cennet”e giden; ama çok çetin, çok kaygan, çok hassas ve üzerinden geçenlerin durumuna göre mahiyeti değişken bir köprünün adıdır “Sırat”.

Bu özelliğini keşfeden Yunus Emre:

“Sırat kıldan incedir, kılıçtan keskincedir.

Varıp anın üstüne evler yapasım gelir..” demiştir.

Her ne kadar ilk bakışta bu tasavvufi ifade sadece sırat köprüsünü tarif ve tavsif etmiş ise de esas itibariyle “Sırat-ı Müstakim” insanların hal ve gidişatında, tavır ve davranışlarında takip ettikleri yoldur.

Hayat boyu bu hassas çizgiyi takip edenlerin, duygularına istikamet verenlerin, insan hak ve hukukuna karşı titiz davrananların akıbeti de aynı kapıya çıkmakta ve aynı sonla noktalanmaktadır.

Yani; insan hayatında menfaatlerini celp ve cezp için, zararlı şeylerden korunmak için, iyiyi kötüden ayırmak için verilen duygularını ifrat ve tefritten (aşırılık) azade vasat bir çizgide götürürse işte biz ona (Sırat-ı Müstakim ehli) diyoruz ki Memduh olan matlup olan odur. Onun yolu da, köprüsü de ona göre olur.

Yoksa; “Haram-helal ver Allahım, gafil kulun yer Allahım..” diyen bir insan, menfaatini başkasının zararında arayan, kendinden başkasını düşünmeyen, aklını daima hile ve desiselerle şeytani tavırlarda kullanan ve kendine hafif bir zarar dokunduğunda dünyayı ateşe vermeye kalkan muhteris bir adamın çizgisi de köprüsü de, yolu da ona göre olur. Neticesini tahmin etmekte o kadar zor olmaz.

Bu, Bayramda yazılacak yazı mı diyenler olabilir.

Ama gündemi kaçırmamak ve istikameti daima muhafaza için bu telkinatlar çok çok elzemdir.

Zira, insan hissiyatına tesir eden çok faktörler vardır. İnsan her an değişik şekillerde imtihana tabi tutulmaktadır. Bu sebepledir ki günümüz insanının ayağını kaydıran ve Sırat-ı Müstakim’den uzaklaştıran pek çok unsurları her an müşahede etmekteyiz. Bunun için insan; parayı, karıyı, yalıyı, jeepi, makamı ve itibarı görünce sarsılmamalıdır. Ayağını sağlam basmalı, yoksa her an yukarıda bahsettiğimiz unsurlar insanın ayağını kaldırabilir.

“İnsanların en fenası, bu duygularına istikamet veremeyip insanların vicdanına ve gözyaşlarına saltanat kuranlardır. Onların da fenası yaptığı icraatlara dini bir kisve giydirenlerdir.”

Yani, toplum içinde bazı karakterler var ki “kalkamadıkları için otururlar,” ama bir fırsatını bulup bir payanda ile ayağa kalktıklarında aç kurtlar gibi sürüye saldırırlar. Sonra da uyanık geçinir, arsız bir surette sırıtarak toplum içinde dolaşırlar. Bir de üstüne üstlük, yaptıklarına dinden bir fetva getirmiyorlar mı ? asıl insanı kahreden odur.

Durun şimdi (!) bu tipler , karakterlerinin gereğini yapıyor da acaba bu toplumun hiç mi kabahati yok !

Elbette var.. hırsızlığı , dolandırıcılığı ve ahlaksızlığı tescil edilmiş adamlar baş tacı edilirse, hatta eli öpülürse ve camilerde ön safta yerler hazırlanırsa, onlar da yaptığının doğru olduğuna inanır. Bir de fevkalade haller için istisnai bir fetva ellerine geçerse bununla da vicdanlarını rahatlatırlar.

Bunlara sorarsanız “Sırat-ı Müstakim ehli” bunlardır. Son model jeeplerine biner, o köprünün her menziline de birer villa yapar ve dinlenerek “hedef-i maksuduna” pardon “hedef-i mahzulüne” doğru giderler.

Bayramınız mübarek olsun.

Tarih : 29.09.2008

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00