BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
204
Dün
:
4633
Toplam
:
14652480
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
Kainatın Dili
yozgatgazetesi@yahoo.com
Çok eskiden bilimsel bir dergide “Metallerin dili” isimli bir makale okumuştum.

Yazar bir bilimsel deneyden söz ediyordu. Deney de şu şekilde ifade ediliyordu: “Bir odaya bir takım elektronik cihazlar yerleştirilmiş, ama hepsi birbiriyle bağlantılı. Yine ortak bir kabloyla bir elektronik göstergeye bağlanmış, gösterge de bir başka odada bulunuyor.”

Şimdi iki farklı psikolojik yapıdaki insanın bu cihazların bulunduğu odaya girmeleri isteniyor.

Biri ; Şiddet yanlısı, tahripkar, saldırgan bir yapıda ve niyeti o cihazları kırıp yok etmek. Bu şahıs içeri adımını atar atmaz elektronik gösterge menfi (-) yöne doğru bir sapma gösteriyor.

Diğeri; Munis, şefkatli, insancıl bir karakter sahibi, cihazlara sevgi ile yöneliyor. Göstergeye bakıyorlar müspet (+) istikametinde ibre oynamaya başlıyor.

Bu bilimsel deneyden çok daha önce Kur’an-ı Kerim kainatı okuyor. Kainatta bir kitap olmuş, ehl-i dikkate kendini okutturuyor.

“Evet kainatta mevcut olan her bir unsur kendisine mahsus özel diliyle konuşuyor. Kendisine verilen vazifeyi de bihakkın ifa ediyor.”

Bugün, hayvanlar arasındaki iletişimin birtakım şifrelerini çözen, ilmi gerçeklerin farkına varan ülkeler o hayvanları insanlığın menfaati istikametinde kullanmalarının yollarını arıyorlar.

Biyolojik savaşa karşı biyolojik mücadele metotlarını uygulayan insanlık fıtri bir hayatın, ne kadar güzel, ne kadar huzurlu ve müreffeh bir hayat olduğunun yeni farkına varıyorlar.

Organik tarıma heyecanla yönelen insanlık biyolojik mücadelede ne kadar geride kaldığını yeni keşfediyor.

Gelişmiş ülkeler zirai sahada ve çevre düzenlemesinde kimyasal ilaçların ne kadar zararlı yan etkilerini keşfettikleri için kainattaki düzenin yardımcı elemanlarını biyolojik laboratuarlarda üretip tabiata bırakıyorlar.

Ama, maalesef başta keyfi olarak bu düzeni bozdukları için ne kadar yapay tedbir alsalar da fıtri bir hayatın canlılığını temin edemiyorlar.

Bir zamanlar ülkemizdeki çekirge istilasına karşı, onları öldürmeden sesleriyle itlaf eden sığırcık kuşlarının sebeb-i hilkatini bilemediğimizden onların barınaklarını Yozgat’tan yok ettikte, o zavallılar yine de bu memleketi terk etmeyip sürülerle bu ilin en üst seviyedeki sorumlusunun bahçesinde karargah kurdular ve her şeye rağmen vefakarlıklarının gereği terk-i diyar etmediler. Biz onları ürküttükçe onlar bize acıyıp çevremizdeki haşarata karşı bize koruyucu kalkan olmaya devam ettiler.

Yozgatta bu işin sırrını çözen değerli dostumuz Gazetemizin sahibi Osman Hakan Kiracı’ya da büyük bir ödül kazandıran bu sığırcık kuşları gibi nice bu düzenin yardımcı elemanlarını el birliği ile bu memleketten hicret etmeye mecbur bıraktığımızdan etrafımızda haşarat-ı muzırra çoğalarak bize hücum etmeye devam ediyorlar.

Ağaç kesmeye, orman yakmaya ve zevk için hayvan öldürmeye devam ettikçe bunların hücumu artacaktır. İslam hukukunda temel bir kaide vardır. “El ceza-ü min cinsi’l amel.” Yani ceza amelin (fiil) cinsindendir. Yani karşı tarafa ne ile haksız yere hücum ederseniz aynı misli ile ceza görürsünüz. Haksız yere fiiliniz artarsa, hem cezanız katlanır. Hem de huzurunuz kaçar. Çünkü hiçbir şey karşılıksız değildir.

Şimdi bir de düğünlerde ve bazı gecelerde “havai fişek modası” yaygınlaştı. Allah aşkına, çevrenizdeki canlıları (insan olsun-hayvan olsun) gündüz tedirgin ettiğiniz yetmiyor mu da, bir de istirahat vakti, uykuda iken o canlıları huzursuz edip en yüksek bir seda ile çevrenizden kovmaya çalışıyorsunuz.

Beşer bu çılgınlığı böyle sürdürürse, gün gelir kendisi de kaçacak bir yer arar..Tarih : 14.08.2008

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00