BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 18.01.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
322
Dün
:
4633
Toplam
:
15463617
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
MÜSLÜMANLARIN YENİDEN İSLAMLA BULUŞMASI
yozgatgazetesi@yahoo.com
Cenabı Hakkın kainattaki kanunlarından biri de (fizik kanunları diye adlandırılan) şudur: “Eşya mabeyninde boşluk yoktur.” Yani en büyük boşluk kabul edilen uzay bile “esîr” denilen bir madde ile doludur.Söz konusu kanunun tesirini çok çarpıcı bir şekilde, sosyolojik ve tarihi olaylarda da müşahede etmekteyiz.Yani insan toplulukları kendilerine has kültürel özelliklerine sahip çık(a)madığı takdirde, bir başka kültürün etkisi altına girmeye mahkumdurlar.

Sözü uzatmadan konuya girmek istiyorum. Hafta sonu, Sorgun Anadolu Kültür-Eğitim Vakfı’nın konferans salonunda bir slayt gösterisi seyrettik.Bu gösterimde; adı geçen vakfın daveti üzerine yine, Tokat’ta faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşunun gönüllü hizmet erlerinden üç kişinin “Demokratik Kongo Cumhuriyeti”ndeki hizmet faaliyetleri anlatılıyordu.

Tokat’taki bu vakfın 3-kişilik serdengeçti ekibinin; duyduğu, gördüğü ve yaşadığı hadiseleri başkalarıyla da paylaşmak hazzı, onları bu maceraya (ben fedakarlık diyorum) sevk etmişti. Zira Peygamberimizin Hz. Ali’ye söylediği o söz ki; “Ya Ali! Bir kişinin senin vasıtanla imana gelmesi, senin için sahralar dolusu kırmızı koyunlara sahip olmandan daha hayırlıdır.” Bu ekibe bir mürşid ve bir müşevvik olmuştur.

İşte, bu kahramanlar bu sebeple Afrika’ya gitmeye karar verirler. Afrika haritasını önlerine alır, bakarlar.Hıristiyan misyonerlerinin mensuh bir dini yaymak uğruna seneler önce gittiği balta girmemiş ormanlar arasındaki bir bölgeyi seçerler.Orası eskiden Zaire diye bilinen ve yüzde yetmişi müslüman olan, bugün ise Müslüman nüfusun yüzde ona düştüğü, açlığın ve sefaletin en yoğun olduğu bir sömürge bölgesi. İşte yeni adyla Demokratik Kongo Cumhuriyeti.

Şimdi onların intibalarını dinleyip slaytlarını seyrediyoruz:Ülkenin eski adı Zaire, Afrikanın tam ortasında çok geniş bir coğrafi alana sahip, Kongo Nehri,Nil’ den sonra en büyük bir nehir,bu ülke dünyanın en büyük elmas madenine sahip, maddi olarak geri kalmasına hiçbir sebep gösterilemez. Ama, bir işçinin yevmiyesi üç dolar, bir ekmekte üç dolar.Ortalama insan ömrü;50-55 yaş, yıllarca Belçika’nın sömürgesi olmuş, ellerindeki parmak ucu kadar bir elması alıp onun yerine bir radyo veriyorlar ve o elması Belçika’da bir milyon dolara satıyorlar. Ülkede elektrik yok, iki nesil öncesi Müslüman.Yani dede Müslüman, oğul Hıristiyan biz torunlarla muhatap oluyoruz. İsimleri; Ahmet, Muhammed, Ebubekir vb. Müslüman ismi (tabii dede koyduğu için),ama kendileri Hıristiyan. Hindistan’ın kökü putperest, Avrupa’nınki Hıristiyan, Afrika’nınki ise Müslüman’dır. Fakat gel gör ki bu misyonerler buraların hem maddî hayatlarını ve hem de manevî hayatlarını iflas ettirmişlerdir.

Bizler bu şartlar altında ve beyaz bir insan olarak, İslam’ın şefkat elini oralara uzatmanın ve hiçbir maddî karşılık beklemeden çeşitli yardımlarla (kurban mevsiminde) onların imdadına yetişmenin tatlı ve heyecanlı bir zevkini tadıyoruz. Adeta, çölde susuzluktan ölmek üzere olan insanlara su yetiştirmek gibi bir şey bu. O Ahmetler ve Muhammed’ler aslî hüviyetlerine kavuşmaya başladılar, darısı diğer masum ve mazlum milletlerin başına olsun inşaallah! Türkiye’ye de; bunların feryatlarına ve imdatlarına yetişmek üzere Cenabı Hak güç-kuvvet versin!

Bu fedakârların hatıraları elbette bu kadar değildi, ama ben özetledim. Arife işaret yeter…

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00