BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
198
Dün
:
4633
Toplam
:
14611954
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
İKİ OLAY VE YOZGAT’TA ALINAN MESAFE
yozgatgazetesi@yahoo.com

Geçen hafta içerisinde özel bir işim sebebiyle Ankara’ya gitmiştim. Birden fazla işi bir günde halledeyim derken acele ediyorum. Bazı yerlere ticari taksiyle, bazı yerlere de otobüsle gitmeyi planladım.

Söz konusu bir günlük Ankara seyahatimdeki;

Birinci olay: Kanada Büyükelçiliğindeki işlerimi halledip Kuğulu Parkın önünden paralı bir belediye otobüsüne bindik. Planım saat 12’den önce Ankara Adliyesine ulaşmaktı. Otobüs, normal duraklarda yolcularını alıp devam ederken Bakanlıklar durağında birkaç dakika bekledi. Tam o esnada orta yaşlı bir beyefendi ayağa kalktı ve: “Şoför bey, burada bekleme hakkınız var mı, ben işime yetişeceğim, bu kadar yolcuya lütfen saygısızlık etmeyin..” dedi. Şoför de : “Peki beyefendi, kusura bakmayın trafiğin açılmasını bekliyorum” dedi ve yürüdü.

Hay Allah ! insan haklarına saygı, medeni bir toplumun hakkını hukukunu koruması ne güzel şey !

Gelelim ikinci olaya: Saat 13.30 AŞTİ’deyim, Yozgat’a döneceğim. Tevafukan bir öğrencime rastladım. Hal hatırdan sonra, “Hocam istersen doğuya giden bir otobüse bindireyim, şu kışta kıyamette yolda beklemez ve Yozgat’a daha erken varırsın.” dedi. “Yok” dedim. “Hamiyet-i Milliyemiz gereği kendi firmamızla gideceğim.” Vardık firmamıza. Yozgat’a arabanız kaçta diye sorduk. Saat 14’de dediler. İyi, bir kişilik bir bilet aldık, dostumuzla vedalaştık ve terminalin mescidine indim. Eski alışkanlık ya, bileti bir kontrol edeyim dedim, baktım ki bizim hareket saati 14.15.

Bu kadarcık rötar olur, hem bunda da bir hikmet var, herhalde namazın kerameti olsa gerek ikindiyi de burada kılacağız diye kendi kendimi teselli ettim. Hayatta aldığımız derslerin en önemlilerinden birisi de “İyimserlik, müspet düşünme ve hüsnü zan”dır. Bunun içindir ki “Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır.”

Her neyse vaktinde bizim perona ulaştık. Araba yok, birkaç Yozgatlı hemşehrilerimizle karşılaştık. Hal hatırdan sonra, aynı saatte Yozgat’a yolculuk yapacağımızı öğrendik. Ama araba yok. Beş – on – onbeş dakika bekledik, yok yok. Yolcular bekliyor. Hemşehrimizden birisiyle vardık yazıhaneye, “Ne oluyor, gecikmenin sebebi ne, birinizin gelip açıklama yapması gerekmiyor mu ?” dedik. Oradan birisi dedi ki: “Otobüs yolda arızalanmış, başka bir otobüs araştırıyoruz, en kısa zamanda burada olur, sabredin sizi Yozgat’a göndereceğiz.”

İyi dedik, döndük yerimize. Nitekim saat 15’de otobüs geldi, perona girdi, bizde binip akşam saat 19’da kazasız-belasız çok şükür Yozgat’a geldik.

Kendi kendime sordum: Acaba Ankara’da belediye otobüsünü iki dakikada yürütmenin ve AŞTİ’de ki bu bir saatlik tehirin sebebi neydi?

Elbette haklı bir tepkiydi. İnsanlar haklarını korumada ne kadar haklı, ama meşru yoldan tepkilerini ortaya koyar ve haklarını ararsa neticede o kadar vicdanlar rahat eder. Aynı zamanda bu davranış da bir toplumun medeniyet seviyesinin göstergesidir.

Ben 1960’lı yıllarda Cumhuriyet Mektebi’nin önünde Akdağmadeni’ne gidecek yolcunun kasten Alaca minibüsüne bindirildiğine şahit olan birisiyim.

Oradan buraya kırk senede epey bir mesafe katetmişiz!TAZİYEYozgat sporuna büyük emeği geçen genç ve fedakar aziz dostum Mesut Doğrutekin’in muhtereme eşlerine Cenab-ı Hak’tan engin rahmet diler, kendisine Sabr-ı Cemil, yavrularına da hayırlı uzun ömürler temenni ederim.Tarih : 31.01.2008

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00