BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 10.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
222
Dün
:
4633
Toplam
:
14933392
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
KURBAN VE HİKMETİ
yozgatgazetesi@yahoo.com
“Kurban: Allah rızası için, O’nun emrine imtisal etmek üzere, yine O’na yakınlık niyetiyle kesilen ve belli vasıflara sahip olan hayvandır.”

Senenin belli günlerinde yapılan bu ibadet, aynı zamanda insanın Rabbi katında, O’na halis bir kul olmanın da bir nişanesidir. Çünkü O’nun ihsan ettiği bir nimetin yine O’nun emriyle yüzlerce hikmete matuf olarak kesilmesi çok ciddi manada kulları için bir imtihan olmuştur.

Her Mümin makamına ve derecesine göre Hz.İbrahim’den (as) başlamak üzere bu imtihana tabi tutulmuştur.

İnsanlık ve Peygamberler tarihini tetkik ettiğimizde, dikkatimizi çeken çok önemli bir hususun altını çizmek istiyorum. Cenab-ı Hak, Peygamberleri insan topluluklarına gönderirken onların pek çok vazifesinin yanında iki önemli görevle Peygamberleri tavzif etmiştir.

Bunlardan birisi: İnsanlığın maddi terakkilerinde rehber olup gösterdikleri mucizelerle onların hayatını kolaylaştıracak harika icraatları öğretmek. İkincisi ise ; İnsanların manevi hayatında rehberlik etmek ki, onları batıl itikatlardan koruyup, maddi ve süfli şeylerin esaretinden kurtarmaktır.

Bu konuyla alakalı olarak insanlığa örnek olması bakımından Kur’an da pek çok mesajlar verilmektedir. Kur’an-ı Kerim özellikle tarihi hadiseleri anlatırken bunları sadece bir hikaye olsun diye anlatmıyor. Bu küçük hadiselerin arkasında nice hikmetli ve esrarlı hakikatler gizlendiğini bize ibretlerle ders veriyor.

Mesela; .bunlardan birini konumuzla da yakından alakalı olduğu için burada nakledelim.

Bakara Suresi (67-71. ayetleri)nde anlatılan Hz.Musa (as) ile kavmi arasında geçen tarihi bir olay yukarıda izah etmeye çalıştığımız hakikati harika bir şekilde ortaya koymaktadır.

Olay şu: Yine hatırlayın ki, Musa, kavmine “Allah size bir inek kesmenizi emrediyor” demişti. Onlar “Sen bizimle alay mı ediyorsun?” dediler. Musa ise “Cahillerden olmaktan Allah’a sığınırım” dedi.

(Bunun üzerine) “Rabbine bizim için dua et de onun nasıl bir inek olduğunu bize açıklasın” dediler. Musa, “Allah buyuruyor ki” dedi “o ne çok yaşlı, ne de çok genç, orta yaşlı bir inektir. Artık size emredileni yapın.”

( Kavmi ) “Rabbine bizim için dua et de rengini bize açıklasın” dediler. Musa, “Allah buyuruyor ki,” dedi, “o rengi sapsarı, görenlerin pek hoşuna giden bir inektir.”

Onlar yine “Rabbine bizim için dua et de bize onun mahiyetini iyice açıklasın,” dediler. “Çünkü buna benzeyen pek çok inek vardır, hangisini keseceğimizi bilemiyoruz. İnşallah bundan sonra onu bulmaya muvaffak oluruz.”

Musa, “Allah buyuruyor ki,” dedi, “o boyunduruğa koşulup toprak sürmemiş, ekin sulamamış, kusursuz, hiçbir karışık rengi olmayan biri inektir.” Onlar “şimdi bize tam bir açıklık getirdin” dediler. Onu bulup kestiler, fakat az kalsın bunu yapamayacaklardı.

İşte Kur’an-ı Kerim Peygamberlerin (as) kıssalarını anlatırken veya tarihi hadiseleri nazara verirken o cüz’i hadiselerin arkasında külli bir takım düsturları ibretamiz bir şekilde kıyamete kadar yaşayacak insanlara ders veriyor.

O tarihte Afrikada ki Büyük Sahra’nın komşuluğunda yaşayan bir millet için Nil Nehri, onun vasıtasıyla yapılan ziraat ve “ziraatın vasıtası olan öküz ve onun anası olan inek,” Beni İsrail’in kutsalları olmuş ve onları mabut ittihaz etmişlerdi.

Cenab-ı Hak’ta, hiçbir şeyin mabudiyete layık olmadığını onlara göstermek için, bir Peygamberi vasıtası ile bir ineğin kurban edilmesini emrediyor. Ta ki “Bakarperestlik” mefkuresini onların zihinlerinden çıkarıp atsınlar diye.

Evet; maddenin, paranın, servetin hükümferma olduğu günümüzde, sadakanın, zekatın ve kurbanın daha da önem arz ettiğini, fani şeyleri bekaya tebdil etmenin en önemli vasıtalarından birinin de kurban olduğunu bilmemiz gerekmektedir.

İbadetleri bu şuurla yaparsak inşallah maksat hasıl olur.

Kurban ibadetinizin kabulünü, bayramınızın da bütün insanlığın huzur ve saadetine vesile olmasını yüce Rabbimizden temenni ve niyaz ediyorum.Tarih : 19.12.2007

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00