BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
273
Dün
:
4633
Toplam
:
15011023
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
ÜNİVERSİTE KURUMSALLAŞIRKEN..
yozgatgazetesi@yahoo.com
Yozgat’ın ve Yozgatlı’nın haklı olarak ümidini ve istikbalini bağladığı ve bu il’in kalkınmasında adeta bir sihirli değnek olarak gördüğü Bozok Üniversitesi, bütün eksik ve aksaklığına rağmen ilimizde kuruldu ve faaliyetine devam etmektedir. Bir Yozgat’lı olarak iftihar ediyoruz. Hayırlı uğurlu olsun diyoruz. Başarılar diliyoruz. Bu memleketin insanının temennilerine layık olacağına da inanıyoruz.

“Elbette bir şey tamamen elde edilmezse, tamamen terkedilmez.”

“Yörüğün göçü gide gide düzelir ” derler. Biz de inşallah düzeleceğine canı gönülden inananlardanız.

Bir çocuk doğduktan sonra onun büyüyüp gelişmesi için hem zamana hem de ebeveynin bir sürü fedakarlığı gerekmektedir. Bir fidanı diktiğinizde ona yeteri kadar ihtimam göstermezseniz, meyve beklediğiniz o fidan bir anda kuruyuverir.

Aynen öyle de; bir kurum doğduktan sonra onun büyüyüp gelişmesi için o kurumdan beklentileri olan herkesin ve herkesimin üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmesi lazımdır.

Özellikle bu işin başındakilerin; Bakanı ile, Milletvekili ile, Valisi ile, Belediyesi ile , Odaları ile, Esnafı ile ve Memuru ile topyekün herkesin bir seferberlik ruhu içinde bu kurumu desteklemesi gerekir.

Bu konudaki münferit teşebbüsler yeterli değildir. Bir Mustafa Koç, bir Vakıfbank Müdürü Kamil Kurşun üzerine düşeni yapmışlar. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Diğerlerine de hüsn-ü misal olmasını diliyoruz.

Rektör atamasıyla ilgili takvim işlemeye başladı. Bozok Üniversitesi Öğretim Üyeleri 6 adayı YÖK’e gönderdiler. YÖK’te bu sayıyı 3’e indirip içlerinden birinin atanması talebiyle Cumhurbaşkanlığı’na gönderecektir. Ümit ediyorum Mart ayı içerisinde yeni rektör göreve başlayacaktır.

Üniversitenin gelişimi inşallah yeni Rektör’le biraz daha hız kazanacaktır. Bu vesile ile kuruluş aşamasında; dinamizmi ile, sempatisi ile ve çok ciddi gayreti ile asil Rektör gibi çalışmalarını yakinen takip ettiğimiz Prof.Dr. Sn.Mustafa İlbaş’a da bir Yozgatlı olarak şükranlarımızı sunuyoruz.

Bundan sonra yapılması gerekenlere gelince:

1 – Üniversiteyi öğretim elemanları yönünden takviye etmek. Bunun da iki yolu var.

a - Üniversitenin geliştirme ödeneğini yükseltmek. Sayın Milletvekilleri bu işi takip etmeli, eğitimle ilgili bir kanun görüşülürken topluca hareket ederek bir teklifle bu iş çözülür.

b - Üniversiteye lojman tahsis etmek. Bu işi Valilik ve Belediye çözmeli.

2 – Yozgat’taki sağlık sektörünün bu kadar dağınık bir hal almasının son derece sakıncaları olduğunun herkes farkındadır. Daha da dağıtmak için ila maşaallah bir gayretin olduğunu görüyoruz. Yeni yeni arsa tahsisleri ile bu konuda daha fazla savurganlığın lüzumu yoktur. Halbuki Bozok Üniversitesine bağlı bir Tıp Fakültesi kurulsa bu ilin sağlık problemleri kökünden halledilir. Çevreye de hizmet verir.

3 – Üniversite senatosunda tartışılıp çevrenin de ihtiyacı göz önüne alınarak bir kaç fakülte kurulmalı ve mevcut fakültelerin bölümleri artırılmalıdır. Bu amaçla Sorgun ilçemiz vakıf kurmuş ama sayın Kaymakam’dan başka bu işe gönül veren kimse bulunmamaktadır.

4 - Bütün ilçelere birer Meslek Yüksekokulu kurulması için gayret gösterilmelidir. Bunun için ilçelerdeki atıl binalar tahsis edilebilir. Kaymakamlıklar, özellikle Belediyeler seferber olmalıdır. Vakıf ya da dernekler marifetiyle bu işe derhal teşebbüs edilmelidir.

5 – Özel öğrenci yurtları yapılmalı ve öğrenciler daha nezih ortamlarda sadece vaktini ders çalışmaya hasretmelidir. Ulaşım, yiyecek-içecek ve giyim sektöründe öğrencilere özel indirim uygulanmalıdır.

6 – Herşeyden önce üniversitenin şu yol problemi çözülüp şehirden tecrit edilmiş bir kurum olmaktan üniversiteyi kurtarmak gerekmektedir. Öğrencisiyle, akademik ve idari kadrosuyla üniversite Yozgat’ı ve Yozgat’ta herkesimiyle üniversiteyi kucaklamalıdır.Tarih : 15.03.2007Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00