BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
215
Dün
:
4633
Toplam
:
14612142
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
KURBAN VE BAYRAM
yozgatgazetesi@yahoo.com
Kurban: Yakınlık ve yaklaşmak manasına gelen Arapça K-R-B kökünden türeyen bir kelime olarak; kendisiyle Allah’a yaklaşma murat edilen ve bu maksatla kesilen hayvan anlamındadır.

İbadetlerde fert ve toplumun yararı gözetilmekle beraber esas olan husus “Taabbüdi”liktir. Yani bütün ibadetlerin yapılmasında Allah’ın emrinin ilk ve en önemli ilke olması hususudur. Yapılması veya kaçınılması gereken bütün ibadetlerde “İllet - Sebep” Allah’ın emri veya yasaklamasıdır.

Fert veya toplumun menfaati daha sonra gelir ki , biz buna “Hikmet ve Maslahat” diyoruz.

Bazı insanlar bu ibadetlerdeki hikmet ve maslahatı bazen mücerret aklı ile göremedikleri için bazı emir ve yasaklara itiraza yelteniyor ve Kurban da olduğu gibi “Rahmet-i İlahiye’den” fazla merhamet sahibiymiş gibi hayvan kesimine karşı ileri geri sözler sarfediyorlar.

Halbuki “Rahman ve Rahim” isimleriyle her an kendini bize tanıtan ve bütün mahlukatı, mikroptan balinaya kadar hiçbirini unutmadan yediren – içiren , büyütüp besleyen , terbiye eden ve vazifesinden terhis edip ebedi aleme gönderen Yüce Yaratıcı’nın kendi yarattığı mahlukuna şefkati nerede ; bu aciz ve acuze, sözüm ona kendini bilmez , rahatı için evladını bile emzirmeden imtina eden “Sahte şefkat kahramanları( ! ) ”nın şefkati nerede ?!

Halbuki akı başında olan insanlar ; şu fani dünyaya imtihan için gönderildiklerini, derslerine iyi çalışıp kabiliyetlerini geliştirerek, şu dünyanın mahiyetini kavrayıp ve yine onun Yaratıcısını anlayıp kainatta ve kendisinde tasarruf eden O Yüce Zatı tanıyarak O’nun emir ve yasaklarına titizlik göstererek hayatlarını tamamladıktan sonra yine O’nun huzuruna gideceklerini anlamaları gerekiyor.

Bununla birlikte Cenab-ı Hak; her şeyden önce insanların tavır ve davranışlarıyla hatta kalb ve gönülleriyle de kendinden başka hiçbir varlığa tapmamayı ve ona ibadet edecek derecede kutsal telakki etmeyi hoş karşılamaz.

Bunun içindir ki şirkten insanları son derece men eder. Yine bunun sebeplerini de ortalıktan kaldırmak ister. İşte tarihte Hz. Musa’ya (as): İsrailoğulları’nın bir ineği kurban etmelerini emretmesindeki sır burada yatmaktadır. Bu emirle, onların dem ve damarlarına yerleşmiş olan “Bakarpereslik” mefkuresini, yani ineğe taparcasına sevgi göstermelerindeki yanlış davranışlarını , bir ineği kesin diye emrederek onları şirkten muhafaza etmek istemektedir.

Yine Hz. İbrahim’e (as) oğlu Hz.İsmail’i (as) kurban etmesini istemesindeki sır : Hiçbir şeyin O’nun sevgisi ve emrindeki ulviyetin yerini tutamayacağının bir göstergesidir. Ve sırr-ı imtihandır. İşte bu intihamı kazananlar da sırasıyla ; Enbiya , Evliya,Asfiya vb. derecelerine göre insanlardır.

İşte O’na karşı tavır ve davranışlarıyla, ubudiyetiyle, emir ve yasaklarına karşı gösterdiği titizlikle ve yine O’nun emriyle kestiği kurbanla imtihanı kazananlar bayramı hak etmişlerdir. Nefsin frenlediği fedakarlık boyutunu aşmış, kendisiyle birlikte diğer insanların yardımına koşmuş ve onlarla hemhal olmuş , aynı zamanda insanlığının farkına varmış; sevgi, halhatır, sılayı rahim, taziyet, gözaydınlığı vb. topluma karşı kendinden beklenilen davranışları sergilemiş insanlar bayramın manasını kavrayan insanlardır.

Yoksa şu dokuz günlük tatili (!) nerede ve nasıl geçirsem diyen egoist insanlar, dokunmayın bu hayvancıklara , kesmeyin onları diyen sahte şefkat kahramanları (!) kurban ibadetinin ve bayramın hakiki manasını kavrayamamışlardır.

Ne diyelim ! Allah basiret versin .. Bütün okuyucularımın Mübarek Kurban Bayramlarını tebrik ediyorum. Bu mübarek hayvanlardan akacak kanların ; insanların kan ve gözyaşlarına kefaret olmasını diliyorum. Bir tek damla dahi insanlardan kan akmamasına vesile olmasını temenni ediyorum.Tarih : 30.12.2006

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00