BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
205
Dün
:
4633
Toplam
:
14652634
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
BAYRAMA KAVUŞMAK
yozgatgazetesi@yahoo.com
Bir madeni ateşe tabi tutarlar; taki elmas mı-kömür mü, altın mı-bakır mı anlaşılsın.

Tohumu toprağa ekerler; çürük mü yoksa sümbül vermeye liyakati var mı o zaman görülür.

Yumurtayı kuluçkaya koyarlar; bozuk mu yoksa bir civcive annelik yapma kabiliyetine sahip mi o zaman hakikat ortaya çıkar.

İşte insan dediğimiz ‘’eşref-i mahlukat’’ hayatının her safhasında çok çeşitli şekillerde imtihana tabi tutulur.

İbadetler de bu imtihanın çok farklı boyutlarıdır. Ve bunların en önemlisi de oruçla yapılan imtihandır.

İnsanların; helal mallarından, kendi istek ve arzuları ile, kendilerini belli bir zamanda mahrum etmeleri gerçekten çok değişik bir imtihan tarzıdır.

Yine, kendi kazançlarından belli bir miktarı, ihtiyaç sahiplerine zekat-sadaka namı ile vermeleri de çok zor bir imtihandır.

Ve hayatın değişik şartlarında başa gelen her türlü musibete karşı sabır da bir başka imtihan şeklidir.

Şimdi bakıyoruz. Şu bir aylık imtihanı kimler kazandı:

Hayatına belli bir istikamet vermek niyeti ile Ramazana hazırlanıp güzelce orucunu tutanlar, ama her türlü azasıyla oruç tutanlar.

Gecelerini kahve köşelerinde değil de ibadet mahallerinde, dost meclislerinde veya ailesiyle masumane bir şekilde eğlenerek geçirenler.

Deposundaki miadı dolmuş erzaktan kurtulmak niyetiyle değil de, en yeni ve güzelleriyle ve gerçek ihtiyaç sahiplerinin tespiti ile erzak paketleri hazırlayıp medyadan uzak ayni yardım yapan esnaflar.

Yine gerçek ihtiyaç sahiplerini tespit etmek suretiyle, en yakınından başlayarak; zekat-sadaka-fitre ve fidye (oruç tutamayacaklar için) lerini ihlasla, gösterişten uzak, karşısındakinden bir menfaat beklemeksizin verenler.

Ve yine medayaya ilan ve reklam vermeden gerçek ihtiyaç sahiplerini araştırıp bularak, onların da şu mübarek günde farklı bir zeminde Allah’ın nimetlerinden istifadesini sağlamak niyeti ile iftar verenler.

Bu satırları uzatmak mümkün, ama burada esas olan kişinin vicdanıdır. Yani bir insan yaptığı amelin Allah rızası için olup olmadığını bir nefsine sorsun, bir de vicdanına. Vicdanına uygun geliyorsa tamam.

Evet yukarıda özetle ifade etmeye çalıştığımız guruba girenler Bayrama yüz akı ile çıkmışlardır. Onlar imtihanı kazanmışlardır.

Bir de bana göre işin bir başka boyutu daha var. ‘’21. asırda Yozgat dediğimiz ve içinde yaşadımız şu küçük ilimizde gerçek manada Bayrama nasıl ulaşırız?’’

Benim öyle dünya düzenini yeniden tesis edecek projelerim yok! Ama insan olarak bir şehirde yaşıyorum. Buradaki bir insanın neye ihtiyacı varsa dünyanın öbür ucundakinin de aynı şeye ihtiyacı vardır.

Bu sebeple önce davranışlarımızdan başlayarak.

Nasıl mı?

Nefret yerine, muhabbeti tesis ederek.

Çatık kaş yerine, güler yüzü temin ederek.

Ve bunun da ilk basamağı selamı yayarak.

Kimseyi hor ve hakir görmeden, ırk, renk, mezhep ve sınıf farkı gözetmeden bütün insanlara insanca muamele yaparak.

Herkesin hak ve hukukuna riayet ederek, hele hele yardıma muhtaçların yardımına koşarak.

Ama bütün bunları yapmak için önce kalbimizi sevgi ile doldurmamız lazım..

Bence bu toplumun en çok ihtiyaç duyduğu ve eksikliğini çok çarpıcı bir şekilde bazılarında müşahede ettiğimiz duygu sevgidir. Bunu bu toplumun bütün fertlerinin kalbine tesis ettiğimiz zaman.

Bugünün insanı evinde beslediği hayvana veya saksısında yetiştirdiği çiçeğine gösterdiği ihtimamı insana göstermiyor. Bu davranış, ne kadar tuhaf ve çarpıcı gelmiyor mu size!

Bu toplumun çocukları evinin önündeki arabaları çizip parklardaki oyuncak ve eğlence aletlerini tahrip ediyorlarsa bu sevgi eksikliği değil de nedir sizce?

Evet, güler yüzlü bir toplumda insanca yaşamaya başladığımız zaman..

Arabalara uygun park yeri bula bildiğimiz ve sürücülerin bir birlerine nazik davrandığında..

Çevremiz yeşillenip, çöplüklerin park ve bahçe haline geldiğinde..

Suların kesilmeden (şelaler de dahil) aktığında. Elektriklerin (bakım bahanesi de olsa) kesilmediğinde..

Cadde ve sokakların (dilenciler de dahil) temizlendiğinde..

Yapılan yardımların kişiyi rencide etmeden, hele tavuklara yem atar gibi toplu dağıtımların engellenerek yapıldığında..

İftar çadırlarının kalıcı aş evleri tarzına dönüştürülerek, ihtiyaç sahiplerinin evlerine gizli servisler yapıldığında..

Genç kızların grup grup sokaklarda iftar yapacağı adresleri aramadan kurtulduklarında..

Her mahalleye parkla beraber bir okuma salonu kurulduğunda...

Evet, o zaman topluca bu Bayramı hak etmiş olacağız.

Hepinizin özlediği Bayramınızı kutluyorum!
Tarih : 22.10.2006

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00