BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
183
Dün
:
4633
Toplam
:
14629688
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
HADDİ AŞMAK
yozgatgazetesi@yahoo.com
Yazıma,yaşanmış bir olayla başlamak istiyorum.Aynı zamanda lisanımıza yerleşmiş, “çizmeyi aşma” diye kullanılan bir deyimin nereden kaynaklandığını ifade etmek açısın bu olayı nakledeyim.

Tarihi şahsiyetlerden birinin at üzerinde heykelini yapan bir heykeltraş, resmi açılıştan sonra heykel hakkında halkın tepkisini anlamak için zaman zaman gidip eserine bakarmış.Yine böyle bir seyir esnasında,seyircinin biri kendi kendine ve biraz da yüksek bir sesle heykele bakıp tenkitlerini sıralıyormuş: “Çizmenin ucu sivri olmuş, mahmuzu uzun ata rahatsızlık verir, çizme boyuna göre körükleri fazla olmuş, pantolon fazla sarkık çizmeyi tam olarak göstermiyor…” derken heykeltraş fazla dayanamamış ve o seyirciye sormuş:

-Mesleğin nedir?

Adam cevap vermiş:

-Ben çizmeciyim.Çizme imal ederim.

Bunun üzerine heykeltraş:

-O zaman çizmeden yukarı çıkma! Demiş.

Şimdi Gelelim Konumuza:

Had: Sınır, çizgi, hudut ve çerçeve anlamına geliyor.Sosyal ve kültürel hayatta ise; insanların mesleki ve ihtisas sahalarını kuşatan çizgi ve sınır manasını taşır. Demek oluyor ki, toplumda yaşayan her bir ferdin üstlendiği bir görev ve rol vardır.Fert, bu görevini bazen aileden, geleneksel bir tarzda üstlenir.Yani bir asalet ve unvan taşır.Ya da çalışarak,alın teriyle veya tahsil(eğitim-öğretim) yoluyla elde eder.

Fertler,elde ettiği bu görev ve unvanın sınırları dışına çıkarsa “haddi tecavüz”etmiş olur ki, o zaman toplumda bir kargaşa olur.Kimin ne yaptığı veya ne yapacağı belli olmaz.Ya da hiç kimse ihtiyacını nereden, nasıl temin edeceğini bilemez.

Ehliyeti bile olmayan birinin trafik polisliği yaptığını düşünün.Hayatında stadyum görmemiş birinin, bir futbol maçında hakemlik yaptığını hayal edin.Veya bir mühendisin doktorluk yaptığını farzedin…Ne olur?

Aynen bunun gibi; İslami İlimlerde ehl-i ihtisas olmayan birinin fetva verip halkı irşad etmeye kalkışması da bundan daha fazla feci bir akıbeti netice verir.Hatta ,mukayese yapmak gerekirse yarım hekim,insanın sadece dünya hayatının kararmasına sebep olduğu halde, yarım imam; insanın sonsuz ve sınırsız ebedi hayatının mahvına sebep olur.

Adama soruyorsun:

-Mesleğin nedir?

-Şoförüm,diyor. İyi ama kardeşim, bu insan, taksi değil…

Yine bir başkasına soruyorsun:

-Okur-yazar değilim ama, bir şeyhten el tuttum.

-İyi ama, o mübarek zat, sadece seni irşad etmiş, insanları irşad için sana yetki verdi mi?Bu konuda Ehl-i Sünnetin bir bir prensibi ve şaşmaz bir ölçüsü vardır, o da şudur: “Her hadi zat, aynı zaman da mühdi olamaz.”Yani kendisi hidayettedir. Ancak, her eseri veya her davranışı ile karşısındakilere hidayet telkin edemez.O’nu dinleyen topluluk, kitap ve sünnetin ölçüsünü bir tarafa bırakıp sırf o zat dedi diye o davranışı taklid ederse,akibeti helakettir.

Bu işin heyecanıyla hareket eden, sun’i mürşitlere son olarak şunu da hatırlatayım:Dikkat edin.Kaş yapayım derken, göz çıkarmayın.Haddinizi bilin.Çizmeden yukarı çıkmayın.Hele hele bir Müslüman’a kafir dendiğinde,o söz muallakta kalmaz, muhatabında o sıfat yoksa döner, sahibinin küfrüne vesile olur.Hafazanallah!

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00