BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 16.11.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
195
Dün
:
4633
Toplam
:
14853151
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
KANAAT VE HIRS
yozgatgazetesi@yahoo.com
Kanaat : Aç gözlü olmayıp hırs göstermemek, kısmetinden fazlasına göz dikmemek. Helal ile yetinip haramı istememek. Gayr-i meşru şeylere tevessül etmemek. Az şeyi de olsa kısmetine razı olmak demektir.

Diğer bir tabirle, alın terinin neticesine ve kendisine takdir edilen şeye rıza göstermektir ki, çalışma şevkini artırır.

Kanaat tembellik değildir. Bilakis insanın çalışma azmini ve şevkini kamçılar.

Kanaat, insanın izzetli bir hayat sürmesini ve başkasına muhtaç olmamasını, onun eline bakmamasını temin eder. Hiç kimsenin minneti altında ezilmemesine vesiledir.

Kanaat, kazancın gelişi güzel yerlere sarf edilip israf edilmemesi demektir. İhtiyaç olmayan şeyleri alıp depolayarak altından kalkamayacağı borca girmemek demektir.

Tevekkül ve teslimiyeti yanlış anlayan veya işine geldiği gibi yorumlayan art niyetli insanlar için de diyorum ki “Kanaat mevcutla iktifa etmek demek değildir.” Daha çok çalışıp daha fazla insanlığa hizmet etmek demektir. Tevekkül; yapılacak bütün işlerde en ince teferruatına kadar sebeplere başvurup neticeyi Allah’tan beklemek demektir.

Şimdi bu konunun hırsla da yakinen alakası olduğu için ona da bir satır başı açalım.

Hırs: Aç gözlülük, tama’karlık, kızgınlık, şiddetli istek, arzu ve azgınlık manalarını taşır.

Hırs, hakkı olmayan bir şeyi elde etmek için hayatını feda etmek demektir. İllettir, zillettir. Sebeplerine başvurmadan bir şeyi elde etmeye çalışmaktır ki, o şeyin kaybına ve hasaretine sebeptir.

Hırsın, canlılar aleminde en geniş daireden, en küçük bir ferde kadar çok kötü neticelerini müşahede etmekteyiz. Buna karşılık tevekkül ile rızkı talep etmenin ne kadar güzel ve hoş neticeleri olduğunu da görüyoruz. Mesela bitkilerin hayvanlara nispeten hırs göstermeden rızıklarını aramaları, rahatça yaşayıp onlardan daha çok yavru beslemeleri, hayvanlardan tilki ve maymun gibi zeki hayvanların hırs ile rızık peşinde koşup çoğu zaman aç kalmaları ve bunların aksine aptal balıkların daima semiz görünmeleri, insanlık aleminde de Yahudi milletinin zillet ve sefaleti, diğer milletlerden yedikleri sille-i nefret gösteriyor ki: “Hırs sebeb-i mahrumiyettir; tevekkül ve kanaat ise vesile-i rahmet ve berekettir.”

Gerek ferdi ve gerekse toplumsal hayatımızda hırsın üç yönüyle kötülüğünü yaşıyoruz.

Birincisi: Hırs kanaatsizliğe kapı açıyor. Kanaatsizlik ise çalışma şevkini kırıyor. Şükür yerine şikayet ettiriyor, tembelliğe sürüklüyor. Meşru ve helal rızık yerine, gayr-i meşru ve külfetsiz bir serveti arattırıyor ve o yolda insana izzet ve haysiyetini feda ettiriyor.

İkincisi: Cenab-ı Hakkın, Hakim ismi gereği eşyayı yaratırken kainatta koyduğu, fıtri kanunlarda tertip ettiği basamaklara, hırslı bir insan riayet etmediğinden birden birinci basamaktan son basamağa atlayım derken düşer, ya belini ya da başını kırar, hedef-i maksuduna çıkamaz.

Üçüncüsü: Hırs yüzünden biriktirdiği malın vergisini devlete vermez. Fakirin hakkı olan ve kendisi hakkında da “Sebeb-i bereket ve belaların define vesile olan zekatını vermekten imtina eder.”

Bu sebeple hem dünyada, hem de ahirette o malın belasını çeker. Gayr-i meşru biriktirdiği malın varisleri tarafından nasıl harcandığını kabrinden görür. Kahrından kabrine sığmaz hale gelir..
Tarih : 01.06.2006

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00