BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
183
Dün
:
4633
Toplam
:
14652478
Tahlil Ali DEMİRDAĞ
YEŞİLAY HAFTASI
yozgatgazetesi@yahoo.com
“Hilal-i Ahdar” adı ile kurulan bu eski ve eskimeyen hayır cemiyetinin, yaptığı faaliyetlerle özellikle genç neslimiz üzerinde çok büyük müspet tesirler bıraktığına şahit olduk.
Her yıl Mart ayının ilk haftasında kutlanan ve maalesef adı ancak bir hafta anılan “Yeşilay” gençliğimizin imdadına koşan ve onları her çeşit zararlı alışkanlıklardan kurtarmaya uzanan mukaddes ve gaybi bir el ve Hz. Hızır (as.)’ın darda kalanlara yetiştirdiğine inanılan “Ab-ı Hayat” tır .
Bu kurum çok mütevazi imkanlarıyla her yıl, bir hafta iletişim vasıtalarını da kullanarak insanları, insan hayatına kasteden bütün şerlerin şerrinden kurtarmayı hedefliyor.
Her zaman ve zeminde gördüğümüz gibi, şerrin davetçileri çok, hayra – iyiye- güzele davet edenler ise az ve sınırlı olduğundan bu hayır cemiyetinin de tesiri çok fazla olmuyor.
Halbuki bu konu çok büyük milli bir meselemiz olmalıdır.Topyekün insanlığa karşı açılan bir savaşta, aklı başında olan insanlar ve hatta devletler yerini , safını almış insanlığı tehdit eden ; başta sigara , alkol ve her türlü uyuşturucuya karşı bir savaş başlatmıştır.
Evet, son zamanlarda trafik kazaları , kalp, kanser, siroz ve hatta toplu ölümlerin arkasında insan hayatını tehdit eden bu türlü illetlerin mevcudiyetine şahit olmaktayız. Öyleyse her bir ferdimizden parlamentoya kadar bu tür kötü alışkanlıklara topyekün savaş açmalıyız.
CEMRE
Sözlükte “Kor parçası, çakıl taşı” gibi manalara gelen Cemre aynı zamanda; Şubat ayının ikinci yarısıyla, Mart ayının ilk haftası arasında, önce havaya, sonra suya ve en son olarak ta toprağa düşerek onların ısınmasını sağladığına inanılan enerji demektir.
Cemre kelimesiyle adlandırılan bu sayılı günlerin takvim klimatolojisine nasıl girdiği bilinmemekle beraber uzun bir zamana dayalı olarak bu konunun uzun bir müşahedenin sonucu olduğu ifade edilmektedir.
Buna göre: Cemre-i Ula, ilk cemre havaya 20 Şubat’ta. Cemre-i Saniye, ikinci cemre 27 Şubat’ta. Cemre-i Salise, üçüncü cemrenin ise 6 Mart’ta (Artık yıllarda 5 Mart) toprağa düştüğü kabul edilir. Böylece kıştan çıkıp bahara girilirken sıcaklık derecelerinin yükseldiği de görülmektedir.
ÇEVRE BİLİNCİ
İlimizin genç ve dinamik Çevre ve Orman Müdürü Sayın Ali Şimşek, Çevre bilincini geliştirmek üzere özellikle gençler arasında bir seri programlar icra etmektedir.
Bunlardan birini izleme imkanı bulduk. Hakikaten o körpecik dimağlara; çevrenin çok müşfik bir anne kucağı gibi olduğuna, onu koruduğumuzda aslında kendimizi de koruduğumuza, tahrip etmeye çalıştığımızda da neticede bu tahribin kendi aleyhimize cereyan ettiğine dair çok güzel şeyler telkin ediyordu.
O müspet telkinatın hemen akabinde caddeye çıktık. Tam bize göre bir manzara ile karşılaştık:
Birileri işyerinin önüne biriken buz parçalarını caddeye fırlatarak arabaların ezerek temizlemesini temin ediyordu. Yine bir başkası yerindeki paspası aynı metodla caddeye atıp arabalar temizlesin diye gayret gösteriyordu. Pardon kendisi hiçbir gayret göstermeden tembelce seyrediyordu. Ya Lise Caddesindeki gürültü ve Pazar yerindeki argolu nidalar?
Bence bu çevre bilincine küçüklerden çok büyüklerin ihtiyacı var. Ne dersiniz?
Tarih : 28.02.2006

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
DİYANETLE NEDEN BU KADAR UĞRAŞIYORLAR?
Diyanetle uğraşanlar CHP liler, sözüm ona Atatürkçü kesimler. Bunlar nasıl Atatürk'çü anlamak mümkün değil. Atatürk'ün kurduğu kurumla uğraşıyorlar. Sora Atatürkçü oluyorlar. Öyle sarpa sardılar ki, haçlıların bayrağını sallar oldular. Ah Atam Ah! kalk da kurduğun şu partinin haline bir bak. Ne kadar şarlatan varsa; sana tutunup ülkemin inancına,kültürüne, saldırıyor. Tutunacak ne dinleri var nede imanları. Lenin de Rusya'da çöktü. Sen yaşasaydın eminim ki bunlar yaşayamazlardı.
SAYHA -- 03.01.2018 18:44
İNTÂK-I BİL-HAK (Hak’kın Konuşturması)
Siyasetçiler bazen ne konuştuğunu bilmiyor diyecektim fakat bu yazının üstüne söylenmez. Allah insanı yanıltır, yenil-tir içindeki ni söyletir. Öyle paylaşımları, öyle sloganları var ki; Sakallılardan tik siniyorlarmış. Ortalığı kıl sarmış. İyide kadınlar başını örtünce; "Ortalığı kıl sardı. Aman iyi ki kapandınız" demiyor. Yobaz diye sesleniyorsunuz. Kadınların başı açık olunca medeni oluyorlar. Ortalığı kıl sarmıyor. Erkekler sakal koyunca kıl sarıyor. Bu insanlar kafayı yemiş. Kıldan telden siyaset yaparak partiyi bitirdiler. Atatürk bu gün yaşasaydı, ak demez halk demez hepsini asardı.

Kaleminiz var olsun.
sayha -- 22.12.2017 00:44
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 18.10.2017 19:09
BU MÜCADELE KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEKTİR
"Allah ölümden başka her derde bir çare, her soruna bir çözüm yolu yaratmıştır. Ne var ki, ilim peşinde koşmayan, derin derin araştırmayan, okumayan, gözlemeyen, düşünmeyen, çevresinde olup bitenleri taklit etmekten öteye gidemez. Çevresi bilmiyorsa kendisi de bilgisiz kalır. Veya yanlış bilgiyle çevreyi yanlış bilgilendire bilir. İlim bilhassa çağımızda en önemli güç kanalıdır; maddi ve manevi en önemli kurtuluş yoludur.

İlimsiz ve bilgisiz toplumlar her daim dış mihrakların oyunlarıyla bir birlerine kırdırılmaya mahkum kalırlar. Doğu ve güneydoğu ülkelerinde yaşanan zulüm'ün tek sebebi uyduruk mezhepler bölüntü sünün getirisidir diye düşünüyorum.

Allah'a emanet olunuz.

SUZAN -- 16.10.2017 22:30
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE
Sayın Ali Demirdağ,

Milletvekili aday adaylarına yaptığınız çağrıya tümüyle katılıyorum. Özellikle mal varlıklarını açıklamaları konusunu ilk sıraya almanız son derece güzel. Milletvekili seçildiklerinde telefon numaralarını değiştirmemeleri öneriniz de oldukça hoş.
Yozgat'ta söylenen güzel bir atasözü vardır: Ne zaman pabucum gelirse o zaman bayram ederim.
Milletvekili aday adaylarımız; dilerim milletvekili, bakan olunca kendilerinden önce halka pabuç giydirirler.
Muhsin Köktürk -- 28.02.2015 14:25
MEVLİDİ’N-NEBİ (asm)
Selam ve saygılarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Rıdvan USLU
İnsan kaynakları Uzmanı
Bursa
Adınız ve Soyadınız -- 12.01.2015 10:28
Kurban
Muhterem Ali Hocam yaklaşmakta olan Kurban Bayramı ile ilgili yazınızı okudum.Rabbim sizleri iman ve kur"an hakikatlerinin naşiri kılsın inşallah.
Mahmut KOÇ -- 30.09.2014 12:45
SORİMDER’İN VEFA GÜNÜ
HOCAM YAZILARNAIZ ANLAYANANA HARİKA MESAJLAR VRİYOR.HERŞEYE RAĞMEN HOŞ GÖRÜLÜ TAVRINIZI O KÜRSÜDE KONUŞMUŞ KADAR KAYDA DEĞER BULUYORUM.SELAMLAR SAYGILAR
ömer korkmaz -- 16.08.2014 12:53
GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR
ALİ ABİ VERMİŞ OLDUĞUN MESAJ GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE BİNAEN MÜKEMMEL ALLAH ÖMRÜNE VE KALEMİNE BEREKET VERSİN ÖMER KORKMAZ/BEGNDİK SORGUN
Adınız ve Soyadınız -- 28.06.2014 14:44
YANDAŞLIK BU OLSA GEREK
sayınhocam,ırak ta müslüman,ırak ta soydaşımız yok mu.devletimiz suriyeye yardım ediyorda ıraktaki müslümanlara yada soydaşlarımıza neden yardım etmiyor?ırak ta abd var da acaba ondan mı?ne dersiniz?
orhan akdemir -- 02.02.2014 00:34
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00