BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
211
Dün
:
4633
Toplam
:
14629297
Gözlem Erdoğan BUDAK
Öğrenci ve Ekonomi
ebudake@hotmail.com
Yeni bir eğitim öğretim dönemi daha başlıyor.
Okul öncesinden yüksek öğrenime kadar eğitim ve öğretimin öneminin farkında olmayan yoktur herhalde.
Öğrencilerin eğitilmesinin yanısıra ekonomik açıdan da büyük bir potansiyel oluşturan bu dönemi bekleyen esnaf şimdiden hazırlıklarına başladı. Yaz tatili ile kısırlaşan ekonomi gurbetçilerimiz gelişiyle biraz hareketlenmiş, Ramazan ayı içerisinde ise bu hareketlilik de yukarı yönde yükselişini sürdürmüştü. Bayramlık alışverişlerle herhalde esnafın yüzü gülecektir ?
Madalyonun diğer yüzünde ise tüm bunları karşılama çabasındaki vatandaşın durumu hayli zor. Okul sezonun da bayramdan hemen sonra başlayacağını düşünürsek öğrenci velileri sıkıntı yaşayacak.
Hayat bir mücadele ile yaşanıp gidiyor.
Öğrenci potansiyelinin günden güne yükseldiği ilimizde üniversitenin ekonomimizi ne kadar etkileyeceğini tam olarak önümüzdeki yıllar gösterecektir.
Şu anki dönemde öğrenciye yönelik bir çok işyerinin faaliyete geçtiğini görmekteyiz. Gerekli ön araştırma yapılmadan açılan işyerlerinin şehrimizde ve çevre illerde gördüğümüz örneklerdeki gibi kapanmaları da maalesef ihtimal dahilindedir.
Çevremizdeki bazı illerden Yozgat denkliğinde bir ekonomi portresi çizen Niğde iline baktığımızda : İlin birçok işyerinin öğrenciye yönelik olduğunu görmekteyiz. Bunların yarıdan fazlasını da giyim mağazaları oluşturmakta. Kafe ve piknik tarzı lokantalar ise yine öğrenciye hizmet vermekte. 10-15 yıl içerisinde öğrencinin alım şartlarını karşılama çabasındaki Niğde esnafının durumu artık eskisi kadar iyi gözükmemekte. Hedefini doğru belirleyemiş bazı işyerleri ya devir ederek ya da tamamen kapatarak faaliyetini durdurmakta.
Yeni açılan işyerleri elbette var, zaten göze görünenler de onlar. Kapanan işyerlerini gören, neden kapandığını soran da yok aslında !
Şu anki durum ise küçük esnaf yerini büyük sermayelerin açtığı giyim mağazalarına, lokantalara, kafelere bırakıyor.
Şehrimizin ekonomisinde büyük yer alacak olan öğrenciye yönelik işyeri açma konusunda Yozgat esnaflarının kendi başlarına hedef belirleme çalışmalarının kapsamlı olamayacağını düşünüyorum.
Bunun çözümünü Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası bu yönde yapacağı bir araştırma ile sağlayabilir. Araştırmadan elde edilecek sonuçlarla girişimciler bilgilendirilebilir. Niğde, Aksaray ve Çorum gibi çevre illerin TSO’ları ile iletişime geçilerek kısa zamanda oralardaki esnafın faaliyet tabloları doğrultusunda da bir takım raporlar hazırlanabilir.
Yozgatımızda öğrenci potansiyeline yönelik işyeri açma çabasına girip, şehrin ekonomisine iyi yönde katkı sağlamayı düşünen esnafımızın böyle bir rehberliğe gerçekten ihtiyaçının olduğunu düşünüyorum.
O halde esnafın sıkıntı yaşamaması için gereken yapılmalıdır.

Ramazan Bayramınızı içtenlikle tebrik ederim.

08.09.2010

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Kemoterapi merkezi !
Değerli Erdoğan abi yazılarının devamını bekliyorum. Fazla arayı açmasak diyorum 5 sene olmuş diğer yorumlarima zaman nasılda su gibi geçip gidiyor.
Mehmet sulayici -- 20.02.2015 00:09
Kemoterapi merkezi !
Yorumunuz İyi günler.. Konuyla ilgili benim de 3 aile tanıdığım var.. hepsi birleşip gidiyorlar.. Ankarada birinin işi aksasa hepsi de sıkıntı yaşıyor.. Bencede mutlaka Yozgata kemotarapihastaları için bir yer faaliyete gecirilmelir.. lütfen ilgililerden ilgi bekliyoruz.. gerekirse imza bile toplarız.. iyi günler...
Mehmet Şanlı -- 03.01.2015 16:23
Sorgun Uranyumu
yazılarınızı cok begeniyorum
Deniz -- 23.10.2014 11:06
Zamanımız yok!
Selam Erdoğan bey günümüz yaşam seyrini güzel irdelemişsiniz dilinize sağlık umarım bundan nasipleniriz sağlıcakla kalın( Günümüzde kahve köşelerinde sandalye tepelerinde zaman öldürmek revaçta )
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:57
Eskici
Selam Erdoğan bey yazınız güzel olmuş ,Ataerkil ailelerin yokluk yüzünden nasıl parçalanmak zorunda kaldığının'da umarım bir yazınızda ele alırsınız. YOZGAT'A ailelerin gurbet acısı yaşamadan güzel YOZGAT'TA Kalabilmelerini sağlayacak fabrika ve iş istihtamı'nın olduğu sahaların açılması dileğimle selam
mahmut erdem -- 06.11.2013 11:21
Eskici
Değerli kardeşim Erdoğan Bey’ciğim. Büyükbabanız Sayın İbrahim Karakurt’un şiirlerinden bizlere naklettiğiniz kısımları bayramdan bu yana içim burkularak tekrar tekrar okuyorum. Onun yaşadığı günlerdeki sıkıntıları kısmen de olsa bizlerde yaşadık. Bu yüzden defalarca okuyarak o günleri bir daha anımsamak istiyorum. Hele tatillerde Yozgat’a geldiğimizde tereyağlı çalmalı yufka dürümler, tatil bitip gurbete gittiğimizde bir dilim ekmek üzerine sürülen sana yağı üzerine dökülen toz şeker tezatlarını yıllarca yaşadık. Dileğim, Sayın İbrahim Karakurt’un içten şiirleri ziyan olmasın. Sizin bu şiirlere sahip çıkmanız, en azından köşenizden bizlere aktarmanızdır. Selam ve sevgilerimle.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 22.10.2013 17:20
Öğrencisiyle birlikte ağlayan hoca!..
ben 98 halıcılık mezunuyum hocalarımızın hepsi çok iyidiler ALLAH hepsinden razı olsun.ben bir konuya değinmek istiyorum halı tasarım yarışmalarına neden mezun olanlar katılamıyor. en fazla bir yıl önce mezun olma şartı arnıyor bunu gündeme getirirseniz çok sevinirim sadece ben değil bütün mezunlar sevinecektir.
fatma -- 18.01.2013 00:56
Yozgat Çağrı Merkezi
erdoğan bey yorumlaınızı bekliyoruz
çağrı merkezi -- 11.12.2012 18:57
Yozgat Çağrı Merkezi
gerçekten çok haklısınız sizi her zaman takip ediyorum ve fikirlerinizi çok doğru buluyorum tesekkürler...
0rhan -- 13.05.2012 22:06
Yozgat Çağrı Merkezi
HELAL OLSUNSANA GÜZEL ŞEYLER YAZIYORSUNUZ
HASAN ERCİYES -- 09.04.2012 17:17
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00