BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 23.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
238
Dün
:
4633
Toplam
:
14650412
Gözlem Erdoğan BUDAK
Yozgat - Viyana hattı
ebudake@hotmail.com
VİYANA : Avusturya'nın başkenti ve en büyük şehri, aynı zamanda ülkenin 9 eyaletinden yüzölçümü bakımından en küçüğü. Yaklaşık 1.650.000 nüfusuyla ülkenin en kalabalık kenti, çevre ilçeleriyle birlikte Viyana'da yaklaşık iki milyon insan yaşar ki bu da Avusturya nüfusunun yaklaşık dörtte biridir. Nüfus bakımından Viyana Avrupa Birliği'nin en büyük onuncu kentidir. Birleşmiş Milletler bürosuyla Viyana Birleşmiş Milletler’in dört resmi merkez temsilciliğinden birine sahiptir. Kentte bulunan diğer önemli uluslararası kuruluşlar OPEC, AGİT ve Uluslararası Atom Enerjisi Örgütü'dür (IAEO).
Viyana hakkında daha çok bilgi vardır ama birkaç cümle ile Viyana’yı bu şekilde tarif edebiliriz.
Avusturya’daki Türk nüfusu ise Yugoslavlardan sonra ikinci sırada yer alıyor. Türk nüfusun çoğunluğunu ise Şefaatli’den, Akdağmadeni’nden, Sarıkaya’dan, Boğazlıyan’dan Sorgun’dan giden Yozgatlı gurbetçilerimiz oluşturmakta.
Bunun büyük bir göstergesi olsa gerek Avusturya’nın Ankara büyükelçisi bir çok defa Yozgat’ı ziyaret edişi.
Viyana’da düzenlenen ‘Yozgatlılar gecesi’ katılan Yozgatlı bürokratlar ise oradaki vatandaşlarımıza yalnız olmadıkları mesajı vermiş, geceye katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türk vatandaşlarına, ''Yaşadığınız ülkenin vatandaşı olmanızı önemsiyoruz. Aslınızı inkar etmeden, kültürünüzden kopmadan yaşadığınız ülkenin vatandaşı olmalısınız'' demişti.
Yozgatlı olarak, Avusturya’da özellikle başkent Viyana’da irili ufaklı kuruluşlarıyla kültürünü kaybetmeyen vatandaşıyla önemli bir yerimiz var.
Artık bu durum daha da ileri boyutlara taşımalıyız.
Nasıl mı ?
Kardeş Şehir projesiyle.
Kardeş şehir, demek coğrafik olarak uzakta olan yerleşim yerlerinin, kültürel ve ticari alışveriş amacıyla oluşturdukları birlikteliktir.
Avusturya’da “kardeş şehir” sistemi olmamasına rağmen bu durum “Özel Dostluk Anlaşması” ile daha da etkin hale getirilebilmekte.
Viyana Büyükşehir belediyesi tarafından da olumlu adımlar atıldığı oradaki Avusturyalı bürokratlar tarafından Kardeş Şehir projesinin dile getirildiğini biliyoruz.
Bu konuda başta Milletvekillerimiz ve Valilik olmak üzere Belediyemize, Üniversitemize, özellikle de Ticaret ve Sanayi Odası ile Sivil Toplum Kuruluşlarına çok iş düşmekte. Avusturya’ya yapılacak ziyaretlerde daha sıkı temeller atılarak kuvvetli bir bağ kurulmalı.
Avrupa Birliği’ne girme sürecinde önemli adımların atıldığı ülkemizde Yozgat olarak böyle bir anlaşma ile Avrupanın en köklü, şehirleşme ile kültürünü bir arada yaşatabilen bir kent ile kardeş şehir olmamız bize bir çok şey kazandıracaktır.
Olası bir anlaşma bir çok yeniliği de beraberinde getirecektir. Kültürel iletişim gelişecektir. Buradaki Avusturyalılar da Yozgat’taki faaliyetler için ayrı ayrı izin almaya gerek duymadan sanatsal ve üniversite bazında faaliyetler yapılabilecek duruma gelir. Tarihin gün yüzüne çıkarılmasından Tarım’a, ekonomiden, özellikle şehirciliğe kadar geniş bir alanda bilgi paylaşımının artacağı da mutlaktır.
Bozok üniversitesinin, Viyana’daki üniversitelerle yapacağı işbirliğini kültür alışverişinin meyvelerini düşünebiliyor musuz?
Hele de ekonomik açıdan karşılıklı işbirliklerinin sonuçları ve hibelerin önünün açılacak olması iyi yönde yeni bir ivme olarak değerlendirilebilir
Viyana’da gerçekten iyi şeyler yapabilme arzusu içinde bir çok fedakarlık kaçınmayacak, geçmişte de bunu göstermiş Yozgatlı Sivil Toplum kuruluşları ve bireysel olarak emeğini esirgemeyecek Yozgatlı hemşehirimiz var. Viyana’daki toplantı sonrasındaki gezilerde görüldü ki Yozgatlılar, Viyana’da iyi işler yapıyor. Bu ve Avusturya’daki Yozgatlı nüfusun avantajı zaman geçmeden kullanılmalı.
Viyana’ile Yozgat’ın “Kardeş Şehir” olma konusu gündeme alınmalıdır.

(16.08.2010)

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Kemoterapi merkezi !
Değerli Erdoğan abi yazılarının devamını bekliyorum. Fazla arayı açmasak diyorum 5 sene olmuş diğer yorumlarima zaman nasılda su gibi geçip gidiyor.
Mehmet sulayici -- 20.02.2015 00:09
Kemoterapi merkezi !
Yorumunuz İyi günler.. Konuyla ilgili benim de 3 aile tanıdığım var.. hepsi birleşip gidiyorlar.. Ankarada birinin işi aksasa hepsi de sıkıntı yaşıyor.. Bencede mutlaka Yozgata kemotarapihastaları için bir yer faaliyete gecirilmelir.. lütfen ilgililerden ilgi bekliyoruz.. gerekirse imza bile toplarız.. iyi günler...
Mehmet Şanlı -- 03.01.2015 16:23
Sorgun Uranyumu
yazılarınızı cok begeniyorum
Deniz -- 23.10.2014 11:06
Zamanımız yok!
Selam Erdoğan bey günümüz yaşam seyrini güzel irdelemişsiniz dilinize sağlık umarım bundan nasipleniriz sağlıcakla kalın( Günümüzde kahve köşelerinde sandalye tepelerinde zaman öldürmek revaçta )
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:57
Eskici
Selam Erdoğan bey yazınız güzel olmuş ,Ataerkil ailelerin yokluk yüzünden nasıl parçalanmak zorunda kaldığının'da umarım bir yazınızda ele alırsınız. YOZGAT'A ailelerin gurbet acısı yaşamadan güzel YOZGAT'TA Kalabilmelerini sağlayacak fabrika ve iş istihtamı'nın olduğu sahaların açılması dileğimle selam
mahmut erdem -- 06.11.2013 11:21
Eskici
Değerli kardeşim Erdoğan Bey’ciğim. Büyükbabanız Sayın İbrahim Karakurt’un şiirlerinden bizlere naklettiğiniz kısımları bayramdan bu yana içim burkularak tekrar tekrar okuyorum. Onun yaşadığı günlerdeki sıkıntıları kısmen de olsa bizlerde yaşadık. Bu yüzden defalarca okuyarak o günleri bir daha anımsamak istiyorum. Hele tatillerde Yozgat’a geldiğimizde tereyağlı çalmalı yufka dürümler, tatil bitip gurbete gittiğimizde bir dilim ekmek üzerine sürülen sana yağı üzerine dökülen toz şeker tezatlarını yıllarca yaşadık. Dileğim, Sayın İbrahim Karakurt’un içten şiirleri ziyan olmasın. Sizin bu şiirlere sahip çıkmanız, en azından köşenizden bizlere aktarmanızdır. Selam ve sevgilerimle.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 22.10.2013 17:20
Öğrencisiyle birlikte ağlayan hoca!..
ben 98 halıcılık mezunuyum hocalarımızın hepsi çok iyidiler ALLAH hepsinden razı olsun.ben bir konuya değinmek istiyorum halı tasarım yarışmalarına neden mezun olanlar katılamıyor. en fazla bir yıl önce mezun olma şartı arnıyor bunu gündeme getirirseniz çok sevinirim sadece ben değil bütün mezunlar sevinecektir.
fatma -- 18.01.2013 00:56
Yozgat Çağrı Merkezi
erdoğan bey yorumlaınızı bekliyoruz
çağrı merkezi -- 11.12.2012 18:57
Yozgat Çağrı Merkezi
gerçekten çok haklısınız sizi her zaman takip ediyorum ve fikirlerinizi çok doğru buluyorum tesekkürler...
0rhan -- 13.05.2012 22:06
Yozgat Çağrı Merkezi
HELAL OLSUNSANA GÜZEL ŞEYLER YAZIYORSUNUZ
HASAN ERCİYES -- 09.04.2012 17:17
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00