BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 23.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
217
Dün
:
4633
Toplam
:
14650514
Gözlem Erdoğan BUDAK
Biz, kültürel, doğal ve tarihi varlıklarımızın farkında mıyız?
ebudake@hotmail.com
Şehir efsanesi midir yoksa gerçekmi bilinmez. Ama Japonya’nın ileri gelen ilim adamları Türkiye’yi ziyaretlerinde “Çanakkale Zaferi gibi bir zaferimiz olsa şuanda dünyanın hakimi biz olurduk” demişler.
Japonya’da ilköğretim öğrencilerine her şeyden önce atom bombalarının atıldığı Hiroşima ve Nagasaki’ye götürülerek tarihte atalarının neler yaşadığı ve neler yapmaları gerektiği anlatılıyor.
¨ ¨
Yerinde, görerek, yaşayarak öğrenmenin önemi çok büyük.
Yozgat’ın da bir çok değeri var.
Mesela Çanakkale denilince hemen her Yozgatlı’nın aklına gelen Kınalı Hasan daha sonra Nida Tüfekçi, Hüzni Baba, Abbas Sayar, Milli Şehit Kaymakam Kemal.
Büstleri yapılarak ölümsüzleştirilme çabaları olumlu..
Ama hangimiz o trafik karmaşasında zaman bulup Nida Tüfekçi’nin heykelini inceleyebiliyoruz…
Karşıya mı geçsek, durup kimliği hakkında yabancılara bilgiler mi versek ?
Bugün Sorgun’da bulunan Hasan Mutlu’nun o güzel eseri Kınalı Hasan anıtını kaçımız ziyaret edebildi.
Yozgatlı öğrencilerin yüzde kaçı Çanakkale gezilerine katılabiliyor ?
Yetiştirilen bu önemli şahsiyetlerin büstleri kent park gibi herkesin boş zamanını değerlendirebildiği öğrenci ziyaretlerini kaldırabilecek yerlerde konuşlandırılsa. İl milli eğitimimiz öğrencilerini bu kültür köşelerine getirerek Yozgat’ın değerlerini yerinde de tanıtmış olmaz mı ?
¨ ¨
Yozgat’a miras kalan değerlerde var.
Sahip çıkılması gereken…
Doğal güzellikler ve tarihi kalıntılar..
Hep övünürüz Kazankaya kanyonu ile..
Vadinin diğer ucunda ise Çorum almış başını gidiyor.
Daha çok turizm turları düzenleyerek turizm gelirlerini arttırıyorlar.
Yine yanı başımızdaki Unesco dünya mirasına girmiş Hattuşa’nın neden bir ucundan da biz tutup turizmimize geliştirmiyoruz.
Hatta burayı 4 defa ziyaret eden ve 2010 yılının başlarında Kırıkkale’ye gelecek olan Japonya prensi Tomohito Mikasa’nın elinden tutarak çamlıkta samuray kılıcıyla testi kebabı kırdırsak. Yetmedi deyip Kerkenes dağında Med’ler ve Pers’lerin kayıp antik şehirleri Pteria’nın izlerini göstersek, bir başka turizm kolu açılımı yapmış olmaz mıyız ?
Evet bir yanda Türkiye’nin büyük kentlerinden Kayseri, diğer yanda İç Anadolunun yeni parlayan yıldızı diye adlandırılan Çorum. Değerlerine sımsıkı sarılmışlar ve sınırlarını zorluyorlar..Diğer yanda henüz kendi kabuğunu kıramayan biz..
Biz, evet biz ne zaman kültürel ve tarihsel varlıklarımızın farkında olacağız. Sonra da tüm değerlerimize ne zaman sahip çıkacağız

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Kemoterapi merkezi !
Değerli Erdoğan abi yazılarının devamını bekliyorum. Fazla arayı açmasak diyorum 5 sene olmuş diğer yorumlarima zaman nasılda su gibi geçip gidiyor.
Mehmet sulayici -- 20.02.2015 00:09
Kemoterapi merkezi !
Yorumunuz İyi günler.. Konuyla ilgili benim de 3 aile tanıdığım var.. hepsi birleşip gidiyorlar.. Ankarada birinin işi aksasa hepsi de sıkıntı yaşıyor.. Bencede mutlaka Yozgata kemotarapihastaları için bir yer faaliyete gecirilmelir.. lütfen ilgililerden ilgi bekliyoruz.. gerekirse imza bile toplarız.. iyi günler...
Mehmet Şanlı -- 03.01.2015 16:23
Sorgun Uranyumu
yazılarınızı cok begeniyorum
Deniz -- 23.10.2014 11:06
Zamanımız yok!
Selam Erdoğan bey günümüz yaşam seyrini güzel irdelemişsiniz dilinize sağlık umarım bundan nasipleniriz sağlıcakla kalın( Günümüzde kahve köşelerinde sandalye tepelerinde zaman öldürmek revaçta )
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:57
Eskici
Selam Erdoğan bey yazınız güzel olmuş ,Ataerkil ailelerin yokluk yüzünden nasıl parçalanmak zorunda kaldığının'da umarım bir yazınızda ele alırsınız. YOZGAT'A ailelerin gurbet acısı yaşamadan güzel YOZGAT'TA Kalabilmelerini sağlayacak fabrika ve iş istihtamı'nın olduğu sahaların açılması dileğimle selam
mahmut erdem -- 06.11.2013 11:21
Eskici
Değerli kardeşim Erdoğan Bey’ciğim. Büyükbabanız Sayın İbrahim Karakurt’un şiirlerinden bizlere naklettiğiniz kısımları bayramdan bu yana içim burkularak tekrar tekrar okuyorum. Onun yaşadığı günlerdeki sıkıntıları kısmen de olsa bizlerde yaşadık. Bu yüzden defalarca okuyarak o günleri bir daha anımsamak istiyorum. Hele tatillerde Yozgat’a geldiğimizde tereyağlı çalmalı yufka dürümler, tatil bitip gurbete gittiğimizde bir dilim ekmek üzerine sürülen sana yağı üzerine dökülen toz şeker tezatlarını yıllarca yaşadık. Dileğim, Sayın İbrahim Karakurt’un içten şiirleri ziyan olmasın. Sizin bu şiirlere sahip çıkmanız, en azından köşenizden bizlere aktarmanızdır. Selam ve sevgilerimle.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 22.10.2013 17:20
Öğrencisiyle birlikte ağlayan hoca!..
ben 98 halıcılık mezunuyum hocalarımızın hepsi çok iyidiler ALLAH hepsinden razı olsun.ben bir konuya değinmek istiyorum halı tasarım yarışmalarına neden mezun olanlar katılamıyor. en fazla bir yıl önce mezun olma şartı arnıyor bunu gündeme getirirseniz çok sevinirim sadece ben değil bütün mezunlar sevinecektir.
fatma -- 18.01.2013 00:56
Yozgat Çağrı Merkezi
erdoğan bey yorumlaınızı bekliyoruz
çağrı merkezi -- 11.12.2012 18:57
Yozgat Çağrı Merkezi
gerçekten çok haklısınız sizi her zaman takip ediyorum ve fikirlerinizi çok doğru buluyorum tesekkürler...
0rhan -- 13.05.2012 22:06
Yozgat Çağrı Merkezi
HELAL OLSUNSANA GÜZEL ŞEYLER YAZIYORSUNUZ
HASAN ERCİYES -- 09.04.2012 17:17
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00