BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
245
Dün
:
4633
Toplam
:
14629477
Gözlem Erdoğan BUDAK
Yaşadık ramazan'ı, kavuştuk bayrama
ebudake@hotmail.com
Bir Ramazan daha bitti. Yozgat gündemi her Ramazan da olduğu gibi yine aynıydı. Bu yazıyı gelecek sene yayınlasam değişen bir şey olmaz galiba. Bürokrasi açısından herşey listeye yazılmıştı zaten. Herkes listesinde yer alan kurumları iftar yemekleri ile ağırladı. Ayrıca Hayri İnal konağında Yozgat’ın mühim meseleri konuşuldu. Biraz da olsa eski Ramazanlar yaşatılmaya çalışıldı. Kimsesizler yurdu ve Huzur evi sakinleri daha bir sık hatırlandı. İhtiyaç sahiplerine yapılan yardımların geçen sene olduğu gibi objektifler önünde yapılması yadırgandı yine.
Ramazan’la birlikte Yozgat’ın kanayan yarası olan araç yoğunluğu bir kez daha ortaya çıktı. Özellikle iftar saatine yakın zamanlarda yaşanan trafik karmaşası ilimizde yaşanan ölümlü, yaralanmalı ve maddi hasarlı kazaların küçük bir resmiydi adeta. Hep yüreğimiz burkuldu gelen her trafik kazası haberinde.
Ülke gündemi meşhur ‘açılım’ ile meşgulken, İstanbul’da yaşanan sel felaketi hepimizi üzdü. Yaşanan can kayıplarının hüznünün ötesinde yağmalama olaylarını TV’den izlerken bir çoğumuz insanlığından utandı. İstanbuldaki sel felaketinin Yozgat boyutu ise daha da düşündürücüydü. Felakette Vodafon’un ana santrallerinden biri zarar görmüş ve neticesinde kullanıcıların görüşmeleri ücretlendirilememişti. Lise Caddesinde önümde yürüyen gençlerin ; “Vodafon ile nereyi ararsan ara kontör gitmiyor. Sabaha kadar her yeri arayıp konuşalım” diye aralarındaki sohbetleri ne yazık ki yağmanın bir başka yönüydü. Eğitim sadece okulda verilmiyor, en büyük eğitim ailede başlıyor.
Manevi duyguların en üst düzeye çıktığı bu ayda Çapanoğlu Büyük Camii’nin tadilat nedeniyle ibadete kapalı olması ne büyük bir kayıp. Geçen sene de Ahmet Efendi Camiinde çekiç sesleri yankılanmıştı...
Apartmanların arasında boğulan çoğu yerlerde Ramazan davulunun sesine hasret kaldık. Hatırlıyorum da kış mevsimine denk gelen Ramazanlarda; bir yanda fırtına ile birlikte yavaş yavaş yaklaşan davul sesini bekler diğer yanda sobanın sıcağına mistik hikayeler dinlerdik. Şefaatli’de yağ tenekesini davul niyetine kullanan davulcunun köşe başlarında durarak “kalkın vatandaşlaaar” diye bağırarak bizleri sahura kaldırması hala kulaklarımda. Umarım hepimiz Ramazan ayını gerektiği gibi yaşamış ve faydalanmışızdır.

KAVUŞTUK BAYRAMA

‘Bayram’ denilince daha çok hayalime eski, kış günlerinde yaşadığım bayramlar ve Bayram namazlarında Cami imamının vaazında Ramazan ayının bir muhasebe ayı olduğunu söyleyerek ‘Geçen bayramda yanımızda olup da bu bayramı göremeyenlere Allah Rahmet etsin’ sözleri gelir...
Hep akrabalara gittiğimiz güzel günler. İnsanların güler yüzlü olduğu, kırgınlıkların giderildiği günler gelir aklıma... Günümüzde bayramlar bir çok kişi tarafından “yoğun iş temposundan sonra gelen tatil’ olarak nitelendirilmeye başladı. Bir kuru sms ile yapılan bayramlaşmalar devrindeyiz artık...
* * *
Evet, gelecek sene de Ramazan Ayı’nı ve Bayramı hep bir koşuşturma içerisinde yaşayacağız. Muhtemelen kıyıda köşede kalmış ihtiyaç sahibi insanlara yardım elini uzatmayacağız, Listede yazılı kişilere iftar verip, kendimizi mutlu hissedeceğiz. Ekonomik şartlar bir çok şeyimizi yönlendirmeye devam edecek.
Her şey bizim elimizde.. Bir daha ki Ramazan ve Bayram’ı layıkıyla yaşamak dileğiyle Ramazan Bayramınızı tebrik ederim.

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Kemoterapi merkezi !
Değerli Erdoğan abi yazılarının devamını bekliyorum. Fazla arayı açmasak diyorum 5 sene olmuş diğer yorumlarima zaman nasılda su gibi geçip gidiyor.
Mehmet sulayici -- 20.02.2015 00:09
Kemoterapi merkezi !
Yorumunuz İyi günler.. Konuyla ilgili benim de 3 aile tanıdığım var.. hepsi birleşip gidiyorlar.. Ankarada birinin işi aksasa hepsi de sıkıntı yaşıyor.. Bencede mutlaka Yozgata kemotarapihastaları için bir yer faaliyete gecirilmelir.. lütfen ilgililerden ilgi bekliyoruz.. gerekirse imza bile toplarız.. iyi günler...
Mehmet Şanlı -- 03.01.2015 16:23
Sorgun Uranyumu
yazılarınızı cok begeniyorum
Deniz -- 23.10.2014 11:06
Zamanımız yok!
Selam Erdoğan bey günümüz yaşam seyrini güzel irdelemişsiniz dilinize sağlık umarım bundan nasipleniriz sağlıcakla kalın( Günümüzde kahve köşelerinde sandalye tepelerinde zaman öldürmek revaçta )
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:57
Eskici
Selam Erdoğan bey yazınız güzel olmuş ,Ataerkil ailelerin yokluk yüzünden nasıl parçalanmak zorunda kaldığının'da umarım bir yazınızda ele alırsınız. YOZGAT'A ailelerin gurbet acısı yaşamadan güzel YOZGAT'TA Kalabilmelerini sağlayacak fabrika ve iş istihtamı'nın olduğu sahaların açılması dileğimle selam
mahmut erdem -- 06.11.2013 11:21
Eskici
Değerli kardeşim Erdoğan Bey’ciğim. Büyükbabanız Sayın İbrahim Karakurt’un şiirlerinden bizlere naklettiğiniz kısımları bayramdan bu yana içim burkularak tekrar tekrar okuyorum. Onun yaşadığı günlerdeki sıkıntıları kısmen de olsa bizlerde yaşadık. Bu yüzden defalarca okuyarak o günleri bir daha anımsamak istiyorum. Hele tatillerde Yozgat’a geldiğimizde tereyağlı çalmalı yufka dürümler, tatil bitip gurbete gittiğimizde bir dilim ekmek üzerine sürülen sana yağı üzerine dökülen toz şeker tezatlarını yıllarca yaşadık. Dileğim, Sayın İbrahim Karakurt’un içten şiirleri ziyan olmasın. Sizin bu şiirlere sahip çıkmanız, en azından köşenizden bizlere aktarmanızdır. Selam ve sevgilerimle.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 22.10.2013 17:20
Öğrencisiyle birlikte ağlayan hoca!..
ben 98 halıcılık mezunuyum hocalarımızın hepsi çok iyidiler ALLAH hepsinden razı olsun.ben bir konuya değinmek istiyorum halı tasarım yarışmalarına neden mezun olanlar katılamıyor. en fazla bir yıl önce mezun olma şartı arnıyor bunu gündeme getirirseniz çok sevinirim sadece ben değil bütün mezunlar sevinecektir.
fatma -- 18.01.2013 00:56
Yozgat Çağrı Merkezi
erdoğan bey yorumlaınızı bekliyoruz
çağrı merkezi -- 11.12.2012 18:57
Yozgat Çağrı Merkezi
gerçekten çok haklısınız sizi her zaman takip ediyorum ve fikirlerinizi çok doğru buluyorum tesekkürler...
0rhan -- 13.05.2012 22:06
Yozgat Çağrı Merkezi
HELAL OLSUNSANA GÜZEL ŞEYLER YAZIYORSUNUZ
HASAN ERCİYES -- 09.04.2012 17:17
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00