BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 16.11.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
185
Dün
:
4633
Toplam
:
14853191
Gözlem Erdoğan BUDAK
Olmazsa olmaz
ebudake@hotmail.com
İlkokula başladığım dönemlerde rahmetli büyükbabamın anlattığı bir hikaye vardı. Şefaatli’ye “İskele” denilen zamanlardan da önceleri büyükbabamın yaşadığı köyün civarında haksızlıklarıyla ün salmış bir ağa varmış.
Her istediği hemen olsun ister, kafasına eseni yaparmış. Köyden biri çıkıp ta “Dur ağa! Yeter bizi ezdiğin” demezmiş. Sonraları köyden askere giden “Hüseyin çavuş” lakaplı bir genç dönüşünde bakmış ki köylünün hali harap, hemen kendince ağa ile mücadeleye başlamış. Ağanın haksızlıklarını bir bir yüzüne söyleyip, sesi çıkmayan köylünün sesi olmaya çalışırmış. Köylü derdini sıkıntısını Hüseyin Cavuş’a anlatıp ağanın haksızlıklarından bu şekilde kurtulmaya çalışırmış. Ama yine de ağanın karşısında el bağlamaktan başka bir şey yapmazlarmış.
Hüseyin çavuş, köylünün bu tutumunu da eleştirir; “Haksızlık karşısında dürüstlüğü savunmak sadece bana düşmez. Sizler de gerçekleri bile bile karaya ak demeyin” der ve zamanında ağanın yanında olup ta sonraları dışlanan kişileri de yanına alarak mücadelesine devam edermiş. Ama nereye kadar ? Bakmış ki köylü derdini Hüseyin Çavuş’a söylüyor, ağanın karşısına geçince de “karaya ak” diyor çekmiş gitmiş köyünden İskele’ye yerleşmiş.
Köylü zamanla anlamış ki Hüseyin Çavuş gerekliymiş köylerine. Ağanın karşısına geçipte kimsenin söyleyemediğini söyleyen bu adam olmazsa olmazıymış köyün.
Bu hikayeyi anlatan büyükbabam sonunda her zaman şöyle derdi: “Aç kalacağını bilsen de haksızlık karşısında sessiz kalma”
Yozgat Gazetesiyle resmen tanışmam 2,5 yıl öncedir. Zamanla gazetenin ilkelerini, yayın çizgisini tanıdıkça hep bu hikaye gelir aklıma. 35 yılın arşivine göz attığımda, istisnasız her biri birbirinden önemli, gündem yaratan haberlerle dolu. İlk yayından bu tarihe bizim Hüseyin Çavuş misali hep haksızlıkları görmüş ve bunları manşetlerine taşıyarak sessiz çoğunluğun sesi olmuş adeta.
Gazetenin her yanı en ince detayına kadar incelikle ve özenle hazırlanıyor. Her yönüyle dolu dolu. Bunun karşılığında da kazanılan 1 değil 2 değil tam 16 ödül.
Osman bey Gazetenin hurufat dizgi ile basıldığı zamanlarda ki emeği, yorgunluğu anlatır… Ve der ki: “Gazete baskıdan çıkıpta elime alınca o mutluluk tüm yorgunluğumu alıyor.” Bunu başlangıçta anlamasam da zamanla onun mutluluğunu ben de yaşar hale geldim.
Geriye doğru hiç adım atılmamış hep yenilikçi ve sürekli çıtayı yükselterek yayın hayatına devam eden bir gazete. Dile kolay, 35 yıllık bir tecrübe.
Hurufat baskıdan ofset baskıya, şimdilerde ise Osman Hakan Bey’in Aynı yayın çizgisini koruyarak internet yayınladığı www.yozgatgazetesi.com isimli günlük 3000-5000 ziyaretcisi olan web sitesinin haberleri ve birbirinden değerli yazarlarının yazıları gündem belirliyor. Yani doğruları Japonya’daki Yozgatlı da okuyor, Almanya’daki de, Hakkari’de ki de.
Bu gazete Yozgat’a lazım, 100 bin göç veren, bir çok değerin yavaş yavaş Yozgat’tan ayrıldığı bu kentin olmazsa olmazıdır Yozgat Gazetesi…
Nice onurlu yıllara… Yolun açık olsun Yozgat Gazetesi…

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Kemoterapi merkezi !
Değerli Erdoğan abi yazılarının devamını bekliyorum. Fazla arayı açmasak diyorum 5 sene olmuş diğer yorumlarima zaman nasılda su gibi geçip gidiyor.
Mehmet sulayici -- 20.02.2015 00:09
Kemoterapi merkezi !
Yorumunuz İyi günler.. Konuyla ilgili benim de 3 aile tanıdığım var.. hepsi birleşip gidiyorlar.. Ankarada birinin işi aksasa hepsi de sıkıntı yaşıyor.. Bencede mutlaka Yozgata kemotarapihastaları için bir yer faaliyete gecirilmelir.. lütfen ilgililerden ilgi bekliyoruz.. gerekirse imza bile toplarız.. iyi günler...
Mehmet Şanlı -- 03.01.2015 16:23
Sorgun Uranyumu
yazılarınızı cok begeniyorum
Deniz -- 23.10.2014 11:06
Zamanımız yok!
Selam Erdoğan bey günümüz yaşam seyrini güzel irdelemişsiniz dilinize sağlık umarım bundan nasipleniriz sağlıcakla kalın( Günümüzde kahve köşelerinde sandalye tepelerinde zaman öldürmek revaçta )
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:57
Eskici
Selam Erdoğan bey yazınız güzel olmuş ,Ataerkil ailelerin yokluk yüzünden nasıl parçalanmak zorunda kaldığının'da umarım bir yazınızda ele alırsınız. YOZGAT'A ailelerin gurbet acısı yaşamadan güzel YOZGAT'TA Kalabilmelerini sağlayacak fabrika ve iş istihtamı'nın olduğu sahaların açılması dileğimle selam
mahmut erdem -- 06.11.2013 11:21
Eskici
Değerli kardeşim Erdoğan Bey’ciğim. Büyükbabanız Sayın İbrahim Karakurt’un şiirlerinden bizlere naklettiğiniz kısımları bayramdan bu yana içim burkularak tekrar tekrar okuyorum. Onun yaşadığı günlerdeki sıkıntıları kısmen de olsa bizlerde yaşadık. Bu yüzden defalarca okuyarak o günleri bir daha anımsamak istiyorum. Hele tatillerde Yozgat’a geldiğimizde tereyağlı çalmalı yufka dürümler, tatil bitip gurbete gittiğimizde bir dilim ekmek üzerine sürülen sana yağı üzerine dökülen toz şeker tezatlarını yıllarca yaşadık. Dileğim, Sayın İbrahim Karakurt’un içten şiirleri ziyan olmasın. Sizin bu şiirlere sahip çıkmanız, en azından köşenizden bizlere aktarmanızdır. Selam ve sevgilerimle.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 22.10.2013 17:20
Öğrencisiyle birlikte ağlayan hoca!..
ben 98 halıcılık mezunuyum hocalarımızın hepsi çok iyidiler ALLAH hepsinden razı olsun.ben bir konuya değinmek istiyorum halı tasarım yarışmalarına neden mezun olanlar katılamıyor. en fazla bir yıl önce mezun olma şartı arnıyor bunu gündeme getirirseniz çok sevinirim sadece ben değil bütün mezunlar sevinecektir.
fatma -- 18.01.2013 00:56
Yozgat Çağrı Merkezi
erdoğan bey yorumlaınızı bekliyoruz
çağrı merkezi -- 11.12.2012 18:57
Yozgat Çağrı Merkezi
gerçekten çok haklısınız sizi her zaman takip ediyorum ve fikirlerinizi çok doğru buluyorum tesekkürler...
0rhan -- 13.05.2012 22:06
Yozgat Çağrı Merkezi
HELAL OLSUNSANA GÜZEL ŞEYLER YAZIYORSUNUZ
HASAN ERCİYES -- 09.04.2012 17:17
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00