BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
227
Dün
:
4633
Toplam
:
14652601
Gözlem Erdoğan BUDAK
Yozgat Çağrı Merkezi
ebudake@hotmail.com
Teknolojilerin faydalarını saymakla bitmez. 444’lü numaralar da son dönemde müşterilerin daha iyi hizmet alabilmesi ve zamandan istifade edebilmesi için bir çoğumuzun kullandığı güzel bir hizmet.

Geçenlerde böyle bir hizmeti alabilmek için 444’lü bir numarayı aradım. İşlemimi yaptırabilmek için müşteri temsilcisine bağlandım. Karşım da bir erkek sesi “iyi geceler, ben Ahmet nasıl yardımcı olabilirim.” diyordu.
Saate baktım daha öğle saati. Belli ki karşımdaki çalışan ya da işe yeni başlayan biri... Veya gece vardiyasından gündüze yeni geçmiş biri...

Neyse biz öğle saatinde işimizi hallettik. Ama aklıma hemen bizim Yozgat’ta kurulacak olan çağrı merkezi geldi.

Biliyorsunuz ilimize de bir çağrı merkezi kurulacak ve ilk etapta 200 daha sonra da 1200 işsize iş imkanı doğacak.

Peki hiç düşündünüz mü, bu çağrı merkezlerinde çalışacak elemanlarda ne gibi vasıflar arıyor?
Bakın burda çalışacak kişi ilk önce düzgün ve akıcı Türkçe konuşabilme yeteneğine sahip olmalı, bilgisayarda internetin dışında MS Office programlarını kullanabilmeli, bilgisayar konusunda bu da yeterli değil neredeyse Adliyelerdeki Zabıt Katipleri gibi hızlı klavye kullanabilmeli, mutlaka ekip çalışmasına yatkın, insan ilişkileri güçlü olmalı.

Evet, bu özelliklere sahip 1200 gencimiz Yozgat’ta kurulacak çağrı merkezinde iş olanağını yakalayacak.
Çalışacak kişilerde aranan belli başlı bu özelliklere baktığımızda “Acaba Yozgatta bu özellikte 1200 kişiyi bulmak kolay olacak mı ?” diye soruyorum kendi kendime.
Neden mi ?

Çünkü Malatya, Erzurum gibi büyük illerdeki çağrı merkezlerinde bile ilk etapta eleman bulma sıkıntısı yaşanmış.

Bizde bu sıkıntı yaşanır mı?
Mutlaka yaşanacaktır.

Bakın daha geçen ay Yozgat TSO başkanı Metin Özışık, Yozgat OSB’de çalışacak 600 kişiye ihtiyaç olduğunu açıklamıştı.

Hatta İş arayan işsizleri Yozgat Ticaret Odası’na davet ederek başvuran herkese Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak Yozgat Organize Sanayi Bölgesinde iş bulma noktasında yardımcı olma sözü vermişti. Nitelikli ve niteliksiz işçiye ihtiyacın olduğunu da söyleyen Özışık, ileride OSB’ye yeni gelecek yeni firmalarla ihtiyaç duyulacak işci sayısını 1000 olarak açıklamıştı.

Yani şu anda bile Yozgat OSB’de iş var ama çalışabilecek işci yok gibi gözüküyor.
OSB’de durum böyleyken cağrı merkezine 1200 kişilik kalifiye elemanı bulmakta sıkıntı yaşanması olası gözüküyor.

Buna şimdiden çözüm aanması gerekir diye düşünüyorum.
Yozgat’a gelecek şirketler eleman sıkıntısı çekmemeli.

Bu konuda Halk eğitim merkezi veya Yozgat TSO bünyesinde çağrı merkezinde çalışabilecek nitelikte eleman yetiştirmeye yönelik kapsamlı bir proje hazırlanmalıdır..

Konusunda uzman kişilerden oluşacak bir ekip kurularak “Çağrı merkezi eleman kursları” açılmalı ve gençler bu kurslarda eğitilmelidir.

Hatta İş-Kur ile yapılacak ortak çalışmalarla bu kurslar “İstihdam Garantili İşgücü Yetiştirme Meslek Edindirme Kurs”larına dönüştürülürse ilginin daha da fazla olacağını düşünüyorum.
Evet, bu adımlar mutlaka atılmalı ve dezavantajımız avantaja dönüştürülmelidir.
Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Kemoterapi merkezi !
Değerli Erdoğan abi yazılarının devamını bekliyorum. Fazla arayı açmasak diyorum 5 sene olmuş diğer yorumlarima zaman nasılda su gibi geçip gidiyor.
Mehmet sulayici -- 20.02.2015 00:09
Kemoterapi merkezi !
Yorumunuz İyi günler.. Konuyla ilgili benim de 3 aile tanıdığım var.. hepsi birleşip gidiyorlar.. Ankarada birinin işi aksasa hepsi de sıkıntı yaşıyor.. Bencede mutlaka Yozgata kemotarapihastaları için bir yer faaliyete gecirilmelir.. lütfen ilgililerden ilgi bekliyoruz.. gerekirse imza bile toplarız.. iyi günler...
Mehmet Şanlı -- 03.01.2015 16:23
Sorgun Uranyumu
yazılarınızı cok begeniyorum
Deniz -- 23.10.2014 11:06
Zamanımız yok!
Selam Erdoğan bey günümüz yaşam seyrini güzel irdelemişsiniz dilinize sağlık umarım bundan nasipleniriz sağlıcakla kalın( Günümüzde kahve köşelerinde sandalye tepelerinde zaman öldürmek revaçta )
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:57
Eskici
Selam Erdoğan bey yazınız güzel olmuş ,Ataerkil ailelerin yokluk yüzünden nasıl parçalanmak zorunda kaldığının'da umarım bir yazınızda ele alırsınız. YOZGAT'A ailelerin gurbet acısı yaşamadan güzel YOZGAT'TA Kalabilmelerini sağlayacak fabrika ve iş istihtamı'nın olduğu sahaların açılması dileğimle selam
mahmut erdem -- 06.11.2013 11:21
Eskici
Değerli kardeşim Erdoğan Bey’ciğim. Büyükbabanız Sayın İbrahim Karakurt’un şiirlerinden bizlere naklettiğiniz kısımları bayramdan bu yana içim burkularak tekrar tekrar okuyorum. Onun yaşadığı günlerdeki sıkıntıları kısmen de olsa bizlerde yaşadık. Bu yüzden defalarca okuyarak o günleri bir daha anımsamak istiyorum. Hele tatillerde Yozgat’a geldiğimizde tereyağlı çalmalı yufka dürümler, tatil bitip gurbete gittiğimizde bir dilim ekmek üzerine sürülen sana yağı üzerine dökülen toz şeker tezatlarını yıllarca yaşadık. Dileğim, Sayın İbrahim Karakurt’un içten şiirleri ziyan olmasın. Sizin bu şiirlere sahip çıkmanız, en azından köşenizden bizlere aktarmanızdır. Selam ve sevgilerimle.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 22.10.2013 17:20
Öğrencisiyle birlikte ağlayan hoca!..
ben 98 halıcılık mezunuyum hocalarımızın hepsi çok iyidiler ALLAH hepsinden razı olsun.ben bir konuya değinmek istiyorum halı tasarım yarışmalarına neden mezun olanlar katılamıyor. en fazla bir yıl önce mezun olma şartı arnıyor bunu gündeme getirirseniz çok sevinirim sadece ben değil bütün mezunlar sevinecektir.
fatma -- 18.01.2013 00:56
Yozgat Çağrı Merkezi
erdoğan bey yorumlaınızı bekliyoruz
çağrı merkezi -- 11.12.2012 18:57
Yozgat Çağrı Merkezi
gerçekten çok haklısınız sizi her zaman takip ediyorum ve fikirlerinizi çok doğru buluyorum tesekkürler...
0rhan -- 13.05.2012 22:06
Yozgat Çağrı Merkezi
HELAL OLSUNSANA GÜZEL ŞEYLER YAZIYORSUNUZ
HASAN ERCİYES -- 09.04.2012 17:17
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00