BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
203
Dün
:
4633
Toplam
:
14652480
Gözlem Erdoğan BUDAK
Sigarayı bırakmak için
ebudake@hotmail.com
Sigaranın zararlarını bilmeyen hemen hemen yoktur.

Çoğu sohbette sigaranın içinde bir çok zehirli maddenin bulunduğunu bunlardan bazılarının da fare zehiri, füze yakıtı, arsenik, siyanür olduğunu birbirimize söyler ve hayretler içinde kalırız.
Sigara içeni bu söylemler pek de ilgilendirmez sanki.. içmeye devam eder !
Ülkemizde nereden nerelere geldik..

Özellikle hatırlıyorum da. Şehirlerarası otobüs seyehatlerinde.. Muavinin ikramı limon kolonyasından sonra bir kişinin sigarasını yakması ve ardından bir çok kişinin sigara içmeye başlamasıyla otobüs içi duman altı olurdu.

İçeride çocuk mu var, hasta mı var kimsenin umurunda değildi.

Şartlar değişti artık. Şimdi sigara konusunda yapılan bir çok eğitim ile vatandaş bilinçlendiriliyor.
Bir çok evde artık sigara içilmiyor. Kışın soğuğuna yazın sıcağına direnen tiryakiler evlerinin balkonlarında sigara içmeye devam ediyor tabi.

Biliyorsunuz Yozgatımızın güzel doğal ortamlarından biri Çamlığımızdır.
Kent dışından gelen çoğu kimse havamızın temizliğine hayran kalır. O çam kokulu nefis hava herkesi etkiler.

Çamlığa doğru çıkmaya başlarken oksijen kendini daha çok hissettirir.
Şimdi lafın bu kısmında bir parantez açmak gerekiyor.

Hiç dikkatinizi çekti mi bilemiyorum. Çamlık yolunda, Fizik tedavi merkezine 100 metre kala sağda KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) ismiyle bir sağlık birimi hizmet vermekte.
Konumuzla ilgili bu yer sigara tiryakilerini çok yakından ilgilendiriyor aslında.

Akşam evde TV karşısında SİGARAYI BIRAKTIRMA İLAÇLARI ‘nın reklamlarını çoğumuz görüyoruz. 69-79-100 TL arasında satışı yapılan bir haptan bahsediliyor. Aranızda TV siparişi ile bu ilaçlardan kullananlar mutlaka vardır.

Halbuki bence bu kadar parayı vermeye gerek yok.

Nasıl mı ?

ARTIK SİGARAYA SON ! diyerek kararını verenlere YOZGAT’ta KETEM binası içinde faaliyet gösteren SİGARAYI BIRAKMA merkezine uğramalarını hatırlatmak istiyorum.

Son derece güler yüzlü personeliyle, sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlara yardımcı olan bu merkez tüm zamanların en zararlı alışkanlığı sigaraya karşı top yekün savaş açmış durumda.

Bu merkezde hekim kontrolünde sigara bırakma arzusunda olan kişinin bağımlılık tipi tespit ediliyor. Birtakım araştırmalardan sonra kişiye uygun tedaviye başlanıyor. Kimi bağımlılar için sadece bırakmanın gerekliliğinin hekim tarafından vurgulanması yeterli olurken, kimi durumda nikotin sakızı, nikotin bandı, kimi durumlarda ilaç, kimi durumlarda ise ilave psikolojik destekte verilebiliyor. Sigaranın bırakılması ile ortaya çıkması olası sorunlar hakkında da bilgi veriliyor. Hastanın ihtiyacına göre, ilk 15. gün, 1 ay ve sonraki 3 aylık dönemlerde tiryakiler dikkatle izleniyor. Gerçekten tiryakilere sigarayı bıraktırma işini ciddiyetle takip ediyor. bu nedenle merkez personelini tebrik etmek gerek.

İlçelerde de bu merkezler vatandaşa hizmet vermeye devam ediyor.
Sigarasız bir hayat gerçekten de bir ayrıcalık bence..

Düşünün son sigarınızdan sadece 20 dakika sonra kan basıncınız düzeliyor, kalp atışlarınız normale dönüyor, 2 gün sonra vücudunuzdaki nikotin tamamen temizleniyor. 12 haftaya kadar akciğer fonksiyonunuz ຒ oranında artıyor, bir yıl sonra kalp hastalığı riski, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yaklaşık yarısına iniyor, 5 yıl sonra ise ağız ve gırtlak kanserinden ölme riski azalıyor.
Bu örnekleri çoğaltmak mümkün..

Evet, Yozgat’ta çamlığın o güzel havasını almak isteyen sigara tiryakilerine önerimi tekrarlıyorum. Çamlığa çıkmadan önce yarım saatinizi ayırın ve KETEM binası içinde bulunan sigarayı bırakma merkezine bir uğrayın.

Ama öncelikle sigarayı bırakma konusunda kendinize inanın ve güvenin. Sigarayı bırakabileceğinize mutlaka ama mutlaka inanın.

Sonra da Çamlığın gerçek anlamda tadına varın.Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Kemoterapi merkezi !
Değerli Erdoğan abi yazılarının devamını bekliyorum. Fazla arayı açmasak diyorum 5 sene olmuş diğer yorumlarima zaman nasılda su gibi geçip gidiyor.
Mehmet sulayici -- 20.02.2015 00:09
Kemoterapi merkezi !
Yorumunuz İyi günler.. Konuyla ilgili benim de 3 aile tanıdığım var.. hepsi birleşip gidiyorlar.. Ankarada birinin işi aksasa hepsi de sıkıntı yaşıyor.. Bencede mutlaka Yozgata kemotarapihastaları için bir yer faaliyete gecirilmelir.. lütfen ilgililerden ilgi bekliyoruz.. gerekirse imza bile toplarız.. iyi günler...
Mehmet Şanlı -- 03.01.2015 16:23
Sorgun Uranyumu
yazılarınızı cok begeniyorum
Deniz -- 23.10.2014 11:06
Zamanımız yok!
Selam Erdoğan bey günümüz yaşam seyrini güzel irdelemişsiniz dilinize sağlık umarım bundan nasipleniriz sağlıcakla kalın( Günümüzde kahve köşelerinde sandalye tepelerinde zaman öldürmek revaçta )
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:57
Eskici
Selam Erdoğan bey yazınız güzel olmuş ,Ataerkil ailelerin yokluk yüzünden nasıl parçalanmak zorunda kaldığının'da umarım bir yazınızda ele alırsınız. YOZGAT'A ailelerin gurbet acısı yaşamadan güzel YOZGAT'TA Kalabilmelerini sağlayacak fabrika ve iş istihtamı'nın olduğu sahaların açılması dileğimle selam
mahmut erdem -- 06.11.2013 11:21
Eskici
Değerli kardeşim Erdoğan Bey’ciğim. Büyükbabanız Sayın İbrahim Karakurt’un şiirlerinden bizlere naklettiğiniz kısımları bayramdan bu yana içim burkularak tekrar tekrar okuyorum. Onun yaşadığı günlerdeki sıkıntıları kısmen de olsa bizlerde yaşadık. Bu yüzden defalarca okuyarak o günleri bir daha anımsamak istiyorum. Hele tatillerde Yozgat’a geldiğimizde tereyağlı çalmalı yufka dürümler, tatil bitip gurbete gittiğimizde bir dilim ekmek üzerine sürülen sana yağı üzerine dökülen toz şeker tezatlarını yıllarca yaşadık. Dileğim, Sayın İbrahim Karakurt’un içten şiirleri ziyan olmasın. Sizin bu şiirlere sahip çıkmanız, en azından köşenizden bizlere aktarmanızdır. Selam ve sevgilerimle.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 22.10.2013 17:20
Öğrencisiyle birlikte ağlayan hoca!..
ben 98 halıcılık mezunuyum hocalarımızın hepsi çok iyidiler ALLAH hepsinden razı olsun.ben bir konuya değinmek istiyorum halı tasarım yarışmalarına neden mezun olanlar katılamıyor. en fazla bir yıl önce mezun olma şartı arnıyor bunu gündeme getirirseniz çok sevinirim sadece ben değil bütün mezunlar sevinecektir.
fatma -- 18.01.2013 00:56
Yozgat Çağrı Merkezi
erdoğan bey yorumlaınızı bekliyoruz
çağrı merkezi -- 11.12.2012 18:57
Yozgat Çağrı Merkezi
gerçekten çok haklısınız sizi her zaman takip ediyorum ve fikirlerinizi çok doğru buluyorum tesekkürler...
0rhan -- 13.05.2012 22:06
Yozgat Çağrı Merkezi
HELAL OLSUNSANA GÜZEL ŞEYLER YAZIYORSUNUZ
HASAN ERCİYES -- 09.04.2012 17:17
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00