BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 20.02.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
219
Dün
:
4633
Toplam
:
15782965
Gündem Osman Hakan KİRACI
Yerel basında ilan kavgasına dair
   Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli       ohakankiraci@hotmail.com
Önce bir tartışma ,sonra şiddetli bir kavga yaşandı geçen hafta iki yerel gazete arasında..

Gerçek nedeni resmi ilanlardan ek kontenjan paylaşımından kaynaklanan ve internet haberlerinin gazetelere transferleriyle ilgili gerekçeye dayandırılan tartışmayı Y.Haber gazetesinden İnan Soyer başlatmış,İleri gazetesinden Yasin Kayhan körüklemiş,Yusuf Koçsoy da alevlendirmişti.

Sorunlarını kendi aralarında kuracakları dialogla çözmesi ve topluma örnek olması gereken gazeteciler, birbirlerine karşı acımasızca yaptıkları ağır ithamlarla Yozgatta maalesef bir gazetecilik tradejisini gözler önüne seriyorlardı.

İleri ve Y.Haber gazeteleri arasındaki kavga günlerce ve sert üslupla sürdüğü için kamuoyunun gündeminde de tartışılıyordu.

Okurların ibretle ve şaşkınlıkla izlediği olay gazetecilik açısından da haber değeri taşıyordu.

¨ ¨ ¨

Olay, objektif bir gözlemle haberleştirilerek yayınlanması gereken türdendi. Ama 5 gazetecinin köşelerinden sayfalar dolusu uzun yazılarını kim tarayıp özetleyecekti ?

O gün çok yoğundum. Hele bugünlük “dursun” dedim içimden. Sonra internette gezinirken malum kavganın detaylı haberine hemşehrimiz gazeteci sayın Sürur Öztürk’ün “Yozgat muhabir” sitesinde rastlamayayım mı ?

Sayın Öztürk, deneyimli bir gazeteci olarak haberi atlamamak adına tartışma konusu tüm yazıları erinmeden üşenmeden tarayıp en objektif bir biçimde kaleme aldıktan sonra sitesinde “Yozgat basınında resmi ilan kavgası“ başlığı ile vermişti.

Sözün burasında sayın Sürur Öztürk’ü sizlere tanıtmak amacıyla kısa bir parantez açmak istiyorum:

Sayın Öztürk, İstanbul medyasında çalışıyor. Türkiye genelinde ulusal yayın yapan Dünya Radyosu haber merkezinde ve aynı zamanda spiker. İnternette de bir değil, birbirinden şık çeşitli haber siteleri var.

Kendisini kısa bir süre önce internet dünyasında tanıdım. İnanın yolda görsem tanımam. Sayın Öztürk, ”Yozgat muhabir” internet sitesinde www. yozgatgazetesi.com adlı sitemizin yayınlarına ilişkin bize bir takım eleştiriler yöneltmişti. Eleştirilerinde son derece seviyeli, katkı verici ve iyiniyetli idi. Bu vesile ile tanıştım kendisiyle .. Karşılıklı eleştirilerimizle birbirimize pozitif katkılar sağlıyoruz.

Yetenekleri çeşitli, Türkçesi süper ve haberciliği de oldukca iyi bir gazeteci. Üstelik samimi bir Yozgat tutkunu ve Yozgatın sorunlarına duyarlı bir meslektaşımız.

Evet, sayın Öztürk’ün haberini izni ile alıp redakte ettim . Ve paylaşılamayan ilan pastasının rakamlarını, tartışma konusu iktibaslar hakkında Basın İlan Kurumu mevzuatının ilgili hükümlerini ve haberle ilgili gözden kaçan birkaç hususu ekledikten sonra her iki gazetenin yazarlarının birbirlerine ilişkin özetlenmesi gereken kayda değer eleştirilerinin virgilüne dokunmadan ve bu habere yorum katmadan internet gazetemize aktardım.

¨ ¨ ¨

Birkaç gün sonra 22 Ocak’ta İleri gazetesinden Yasin Kayhan, köşesinde “ Bu da bize ders olsun” başlıklı bir yazı yazdı.

Kayhan, yazısında öncelikle çok önemli bir ihbarda bulunuyor, İnan Soyer’in bir gün önce köşesinde benim hakkımda bir yazı yazdığını ileri sürüyordu. Böylelikle İnan Soyer’in isim zikretmeden kaleme aldığı o kendi tarzına, üslubuna ve senaryo yorumculuğuna özgü hakaret ve iftira yüklü o yazının sürpriz bir tanığı olarak ortaya çıkıyordu.

Ve ertesi gün İnan Soyer, Kayhan’ın ifşaatına karşın makalesinin altına bir not düşüyor ve o yazıda hiçbir isim zikretmediğini ve kimseyi kastetmediğini söylüyordu. ”Ben diyeceğimi ortaya dedim.İsteyen alınır,istemeyen alınmaz” demekle yetiniyordu.

Sakın ola, hiç kimse o yazıyı üzerime aldığımı sanmasın.

Çünkü, o yazının muhatabının benim olabilmem imkansızdır.

Yozgat kamuoyunun yakından izlediği gibi..

O, trajik kavgayı ben başlatmamıştım.

O kavgada yer alan basın mensuplarıyla dialoğum olmadığı için hiçbirini ben tahrik etmedim.

¨ ¨ ¨

Ama öbür yanda Yasin Kayhan ,”İnan Soyer, o yazıyı Osman Hakan Kiracı’ya yazdı” diyor.

İnan Soyer de köşe notunda “Ben o yazımda Osman Hakan Kiracı’yı kastetmedim” demiyor..

Ortada bir çelişkili durum var..

Bu durumun açıklığa kavuşturulması gerekmez mi ?

İşte,bu nedenle benim bu hafta Yasin Kayhan’ın yazısıyla birlikte Yozgat Cumhuriyet Savcılığına başvurmam gerekiyor.

Soyer, savcılıkta açıkca “Ben o yazımda Osman Hakan Kiracı’yı kastetmedim” der mi onu bilemem. Ama aksini söylerse yine bundan 6 yıl önce şahsıma yazdığı bir hakaret yazısından dolayı bir bedel ödediği gibi, yine yargıda yeniden bir fatura ödemek zorunda kalacaktır.

¨ ¨ ¨

Dönelim konumuza..

İleri ile Y.Haber’in birbirine kılıç salladıkları süreçte ne yapmıştım ben.

Önce ,ben de her okuyucu gibi ,düelloyu tribünden seyrettim,sonra da “hangi kavganın haber değeri olup olmadığını müdrik” deneyimli bir gazeteci olarak meslektaşım Sürur Öztürk gibi trajik olayı internetteki gazetemde yayınladım

Ne var bunda ?

Yozgat’ın yerel medyası, gazeteleri toplumun her kesimindeki kişi ve kurumların sürtüşmelerini, tartışmalarını, kavgalarını hiç çekinmeden yazacak.

Başkalarının haber değeri olan kavgalarını yazarken toplumu ,yöresinde meydana gelen olaylar hakkında bilgilendirerek gazetecilik görevlerini yerine getirecekler.

Yıllık, 600 bin liralık kaymaklı ilan pastasını ek kontenjan meselesi yüzünden paylaşamadıkları için anlaşmazlığa düşecekler.

İlan paylaşımıyla ilgili kendi aralarında doğan ve doğacak sorunları bir araya gelip konuşup uzlaşarak çözmek yerine olayı gazete köşelerine taşıyacak.

Tartışmayı il yöneticilerinin, bürokratların, kamuoyunun ve cümle alemin huzurunda büyüterek birbirlerine hakarete varan suçlamalarla günlerce sürdürecekler.

Birbirlerine demediklerini bırakmayacaklar.

Basın mesleğine itibar kaybettirecekler.

Yani kendi kavgalarını, kendi gazetelerinde yazarak kamuoyunda kendilerini mahcup edecekler ama malum kavga nedeniyle kendilerinde hiçbir kusur. Hiçbir kabahat, hiçbir suç görmeyecekler.

“Bizim kendi iç sorunlarımız ve resmi ilan kontenjan meselelerimiz acaba okuyucuyu ne ölçüde ilgilendiriyor? Vatandaş bizim kavgamızla ilgili ne düşünüyor, acaba biz bu kavga yüzünden ne ölçüde itibar kaybettik.” diye kendilerini sorgulamayı ve özeleştiri yapmayı akıllarının ucundan bile geçirmeyecekler .

Ama, Yozgat’ın 600 bin liralık ilan pastasından yıllar önce elini çekip “Buyurun afiyetle siz yiyin” diyen ve dillere destan kavgalarını yorum katmadan yayınlayan bu memleketin kırk yıllık gazetecisini beyhude yere suçlu ilan edecekler.

Şimdi size soruyorum ey Yozgat kamuoyu ve sevgili okurlarım,

Böyle bir gazetecilik anlayışı ..

Böyle bir iz’an, böyle bir mantık, böyle bir beyin fırtınası..

Yozgat’tan gayri Dünyanın neresinde vardır sorarım size..

¨ ¨ ¨

Gelelim Yasin Kayhan’ın yazısına ..

Delikanlı,yazısının satır aralarında bana aba altından sopa gösteriyor.

Diyor ki; “hele iş sanal alemden çıksın,gazeteye dökülsün”

Yanlış anlamadıysam “internetteki haberi gazetenize dökerseniz” diyor.

Yani, aklınca beni tehdit ediyor.

Ortaya “tehdit” çıkınca bana da aynı haberi bu kez de gazetemden yayınlamak görevi düşüyor.

Günün birinde ben de birileriyle sizin gibi aynı sebeplerle kavga edecek olursam siz de onları yazarsınız. Olmaz mı?

6. sayfada gördüğünüz olay haberi, yine yorumsuz ve yine katkısız bir şekilde okurlarımın bilgisine sunuyorum.

¨ ¨ ¨

Ve şimdi de gelelim işin bir diğer boyutuna…

Ben kırk yıla varan gazetecilik hayatımda bizim meslek içi anlaşmazlıkların ve tartışmaların gazete sütunlarından sürdürülmesinin uygun bir yaklaşım olmadığını düşünerek sağduyulu anlayışım gereği mesleki sürtüşmelerden hep uzak kalıyorum. Kendi işlerimden başka kimselerin işleriyle de ilgilenmiyorum.

Buna rağmen dönem dönem üstü kapalı ve açıktan hiç beklemediğim ve hak etmediğim saldırılarla karşı karşıya kalıyorum. Halbuki benim her lafa verilecek bir değil,onlarca cevabım ve Yozgat basınıyla ilgili çok zengin bir arşivim olduğu halde gazete sütunlarından tartışma yolunu şık bulmuyorum. Benim bu tarzım yanlış algılanmış olmalı ki Y.Haber gazetesinden birileri daha doğrusu İnan Soyer ve Yusuf Koçsoy ikilisi, ilin valisine, bazı politikacılarına ve geçmişte ve bugün başka birilerine olduğu gibi, bana da dönem dönem hakarete varan birtakım saldırılarda bulunuyorlar. İşin dozunu kaçırdıkları için ben de diğer il yöneticileri gibi, bu kişilerle ilgili öncelikle bir hukuk mücadelesini başlatmış bulunuyorum. Takipsizlik kararlarına yaptığım itirazların Sungurlu’dan gelecek sonucu bekliyorum. Avukatlarım hakaret yazılarına ilişkin cezai ve hukuki dava takibatlarını sürdürüyorlar.

Hepimiz biliyoruz ki, gazetecilerin basın özgürlüğü çerçevesinde özellikle kamu yararına olayları değerlendirme kamuoyunu aydınlatma ve eleştirme görevleri vardır. Ama gazetecilerin Anayasanın temel hak ve özgürlüklerleri teminat altına aldığı vatandaşların kişilik haklarına saldırılarda bulunmaması da yasal ve ahlaki bir zorunluluktur. Ayrıca basının ayrıcalık taşıyan konum ve özgürlüğü ise diğer özgürlüklerde olduğu gibi sınırsız değildir. Bu sebeple hiçbir gazeteci hiç kimseye sövme, aşağılama, iftira, hakaret etme, çamur atma hakkına sahip değildir. Yani, insanların kişilik haklarına saldıran her gazeteci hukuken eninde sonunda bir bedel ödemek zorundadır.

¨ ¨ ¨

Değerli okurlarım,

Aslında bugünkü yazımı birilerin eleştirmek maksadıyla değil ,Yozgat basınında son zamanlarda meydana gelen gelişmelerin meslek içi trajik çekişmelerin içyüzü konusunda sizleri bilgilendirmek için yazıyorum.

Ve bugün size bir itirafta bulunmak istiyorum:

Bu kentte gazetelerin el ve kurşun dizgi ile hazırlandığı yani en zor koşullarda ve resmi ilan kaynağının en yetersiz olduğu dönemlerde 24 yıl günlük gazete yayınlama iradesini, fedakarlığını ve başarısını kanıtlamış, resmi ilan kazancının en verimli olduğu (2001-2009) yılları arasında da gazetesini günlüğe dönüştürmeyerek Yozgattaki 3 gazetenin resmi ilanlardan daha fazla pay almasına olanak sağlamış bir gazeteci olarak büyük bir nedamet içerisindeyim.

Ben tercihimi gazeteciliğin gelecekteki parlayan yıldızı olacağını gördüğüm internet gazeteciliğinden yana kullanmıştım.

Yozgattan dünyaya bir pencere açtım.

İnternet gazetemizle üç yılda büyük mesafeler aldık.

Günlük ortalama yaklaşık 5000’lik traja ulaştık.

Pişmanlığım, internet gazeteciliğini tercih ettiğimden değil.

Pişmanlığım dostlarımı dinlemediğimdendi.

Yıllar önce, dostlarım ne demişti bana:

“Günlük gazete işinde meydanı sakın bunlara bırakma. Bunlar palazlandıkca rahat durmazlar, topu da önce sana çevirirler”

Aklımın ucundan bile geçmemişti.

Yıllar önce her karşılaşmamızda ve görüşmemizde benden “helallik” isteyen İnan Soyer’in ve yine yıllar önce bu gazetede çalışan Yusuf Koçsoy’un yıllar sonra benim Yozgat Belediye Başkanı sayın Yusuf Başer’le tesadüf sonucu yaptığım görüşmeyi bahane ederek kişilik haklarıma saldırabileceklerini de doğrusu hiç düşünmemiştim.

Meğer dostlarım çok haklıymış.

Hayatımın en büyük hatasını yapmışım.

Eğer,İki sevgili yavrumun “Artık siz de İstanbula gelin” davetlerini karşı direnip Yozgatta kalırsam, “Birlikte güzel bir günlük gazete çıkaralım“ diyen sermayedar dostlarımın tekliflerine kapı aralamak artık bize farz oldu..

¨ ¨ ¨

Yaa..İşte böyle..

Nerden başladık, nereye geldik.

Söz bizim yerel basının kavgasından, gürültüsünden, saldırılarından açılınca yazımız uzadıkca uzadı..

Ne demiş şair:

“Böyle gecenin hayrı umulur mu seherinde“

Bu son trajik kavgadan herkes payına düşen dersi çıkarırsa eğer..

Sonu hayrolur inşaallah.

Tarih : 26.01.2009

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Bildik Yozgat'tan öteki Yozgat'a
Osman hakan Abi,Bu rakamların hangi yıllara ait bilmiyorum ancak,Şu gerçek varki Bahsettiğin varlıkların son 5-6 ayda bu alım gücü %50 küçüldü.Bu küçülmenin nedeni Ekonomi Yönetimi,Adalet anlayışındaki kargaşa,özgürlük anlayışının farklı bir boyuta devrilmesi;yatırımcıyı ÜRKÜTMÜŞTÜR.
16 yıllık istikrar varlığına rağmen,%50 değer kaybeden sermaye umduğu dağlara kar yağmış.Buna rağmen Her 100 Yozgatlıdan 80ni Yozgata sanayi yatırımı yapılması için,elindeki 825 tl ile 1500 tl yi sermaye yapmaya hazır. Yeter ki güveneceği bir öncü olsun.Bireyler degil,kurumsal yapılar ve reel yatırımlar olsun.Ayrıca ayağı toprağa basan,gerçekten tarıma dayalı sanayi yatımları gerekli.Hatta bunlar mikro düzeyde ve geleneksel üretimi modernize edilmiş Markalaşmaya yönelik projeler olmalı.Örnek;Erzincanın tulumu Dünya markası oldu.Bizde Çömlek peynirini önce Türkiye,sonra Dünya markası yapabiliriz.
Yakub Nurdogdu -- 04.01.2019 12:13
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
Seçimde Akp:2 Mhp 1, İyi parti veya Chp 1 vekil çıkar umuyorum. böyle olması Yozgat içinde iyi olur akp vekili mecliste veya Cumhurbaşkanlığında çıkış Yozgat sorunlarını anlatmazlar şimdiye kadar anlatmadılar anlatanı da engellediler. Yozgatlının Ankara' ya yürüyüşü hatırlayınız. Yozgat dikkat çekmek için akp en az 2 vekil kaybetmesi şart. Yozgat'ımızın geleceği ve evlatları için başka sansımız yok.
Osman Baran -- 18.06.2018 16:01
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
güzel bir yorumdu yozgatta kimse rengini belli etmiyor lakin 3 AKP olur gibi ama diğer 1 kimin olur tahmin edemiyorum
Mustafa -- 16.06.2018 13:05
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN YOZGAT TARAFI
İYİ parti ve MHP’nin durumuna gelince..
Eğer,Ak Parti’nin Yozgat Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ, 24 Haziran’da aynı takımla sahaya çıkarsa Yozgat’ta hem İYİ partinin ,hem de MHP’nin ekmeğine yağ sürer.
Bu durumdan MHP’den ziyade İYİ parti yararlanır.
İYİ partinin de böylesi bir fırsattan yararlanabilmesi ve Yozgat’tan 1 milletvekili kazanabilmesi için Yozgat ve ilçelerinde seçmen tabanında karşılığı bulunan,Yozgat kamuoyunda hüsnü kabul görebilecek,seçim maratonunda Ak Parti milletvekili adaylarıyla aşık atacak güçte ve partisine oy bakımdan katma değer kazandıracak,mazisi ve sicili temiz,şaibesiz,sempatik ve deneyimli bir siyasetçiyi listenin başına koymalıdır.

Öncelikle; tarafsız şekilde memleketin hayrına olan düşüncelerinizi açıkça belirtmekten çekinmediğiniz için kutluyorum.

İş yapmayan, masraf çıkarmayan vekilleri tercih eden partiler; hatırı gönlü ortadan kaldırıp, bir kez daha düşünmeliler.
Kadriye ŞAHİN -- 20.05.2018 04:26
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Ak Partinin müspet ve menfi çalışmalarını objektif bir dille yazdıktan sonra vilayetimizin en büyük problimenin nasıl çözüleceğini de anlatmışsınız yazınızda.
İktidar temsilcilerine yol haritası çizerek 14 ocak tarihini bir çıkış günü olarak hatırlatmışsınız.Güzel bi rehberlik bu..Benim merak ettiğim şey şu Akpartililerin içinden bi vicdan ve cesaret sahibi insan çıkıp da yozgatın göç belasını acaba Tayyip beye anlatacak mı,yoksa gine sadece gözlerinin içine mi bakacaklar.bence hiç kimse yozgatın derdini sayın cumhurbaşkanına anlatamaz.Sebep..
Yozgatın sahibi yokda ondan.hayırlısı olsun bakalım..
Hüsnü -- 07.01.2018 13:36
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Sayın Kiracı; Yine memleketimizin yıllık raporunu çıkarıp, gurbette yaşayanlara tablosunu çizmişsiniz. Kaleminiz her daim var olsun. Bu sefer, yazınızı okurken içim sevinçle doldu. İçime bir umut doğdu. Bekle memleketim! Dişini iki yıl daha sık demek geldi içimden... Nasıl olsa, bekleye bekleye beklemelere alıştık. İki yıl sonunda;
Hele bir şu hızlı tren tamamlansın. Semalarımızda; güvercinler gibi, ak kanatlı uçaklar havalansın. İşte o zaman tüm özlemlerime, özlediklerime kavuşurum. Sen, seni terk eden evlatların ile buluşursun. Ben; hem sana hemde senin bağrında yetişen madımağa, peynire, ete, bulgura, fasulye, yeşil nohut-una...Uğrasak iyi olurdu ama kalmamış eş dost akrabaya. Dahası araba yolculuğuna dayanamayıp hasret kaldığım Sarıtopraklık da ki anama, babama. Ahhhh, bir bilsen sılam! Yüreğim, mezar taşlarının hasretiyle, toprağının kokusuyla yanıyor buram buram! Alır mıyım buralardan; Et, peynir, nohut.. Yumurta almak için bile sana gelirim. Kim bilir, belki de sana dönerim. Hele bir aç şu yolları. Hele bir kaldır aradan uzun mesafeleri. İşte o zaman Yurdumun en uç noktasından gurbetçiler, yılda iki kez senin pazarında. Buralarda peynir kireç, et çaput, fasulye kırk çeşit. "Kangal" ın adını "şevketibostan" koymuşlar. Kökünü soyup, kilosunu otuz liradan satıyorlar. Oysa bizim köylerde bu otu atların bile önüne atmıyorlar. Ay çiçeğine çiğdem diyorlar. Çiğdem görmemişler bilmiyorlar. Çedene'nin adı "kuş yemi", çöreğin adı kumru. Aslında en çok özlediğimde çamlığın suyu. Ah o kaplıcalar. Buralarda turistik tesis yaptılar doğal kaynakları. Deniz suyu kattılar, şifa bulmuyor hastaları. Aynı havuza giriyor erkekleri kadınları. Sana turlar düzenlerim. Görsünler bizim kükürtlü kaynar kaynayan kaynakları, eşmeleri çeşmeleri. Buralarda pınarlar da yok. Tuzlu çıkıyor yer altından suları.

14 Ocak'ta Yozgat'ım senin için, dualar okuyup, hayır dağıtacağım. Hele bir "tamam" desin Cumhur başkanımız. O zaman Vallahi bu seçimde mührü AKP ye basacağım.

Tüm güzelliklere, özlemlere kavuşmanız dileğiyle. Hayırlı, mutlu yıllar.
SAYHA -- 04.01.2018 02:03
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı, Yozgat halkının hallerini yazarken en önemli halini yazmamışsınız. Siz bu memleket insanları için çırpınıyorsunuz fakat bireyler değişmedikçe, kendini yenilemedikçe asla toplumlar yenilenip değişmez, ilerlemez.Bende Yozgat dışında yaşayan bir Yozgat'lıyım. Nerede eski insanların insanlığı, terbiyesi, ağırbaşlı, saygınlığı. Yozgat'ta efsanesi kalmamış. Ağızlarında bir küfür. her laflarının baş hecesi, son cümlesi. Yorum yazıyorlar. Bir bayana nasıl hitap edilir bunu bilmiyorlar. Ters düşüncesindeki insana söverek cevap veriyorlar. Bu insanlar lağım çukurundan çıkamamış ki ilerleme kaydetsin.

Diğer taraftan, kendilerini ülkücü olunca nimetten sayan düşünce saplantısı var. oysa şimdiki ülkücüler, bir zamanlar kanlı bıçaklı düşmanları solculara yamanarak AKP yi alt etme peşindeler. Bu da gösteriyor ki, Yozgat ın ülkücüsü davasının arkasında durmayan, idealist olmayan hava balonları.

Bu hava balonlarıyla asla yol alınmaz. En ufak tepkide sönerler ve sönüyorlar.
Diğer taraftan, Yozgat'a zamanında en büyük zarar verip, bu zararın halen vebalini halka çektirmeye çalışan zadeler olduğu müddetçe de Bu şehir ilerlemez. Yozgat da Çerkez Ethem filmi çekilecekti. Neden çekilmedi? Çünkü birileri gerçek ortaya çıkacak diye Film yapımcısına yüklendiler.Çekilseydi kötümü alacaktı? Konusu ne olursa olsun. En az beşyüz kişi ekonomiye katkı sağlayacak, şehrin adı duyulacak, zihinlerde yer tutacaktı. Belki kaderi değişecekti. Diyelim ki bu işten birilerinin adı zarar gördü. Mahkeme kapıları herkese açık değil mi? Açık. fakat kimse, kendine Yar olmayan Yozgat ı, başkasına Yar etmeme derdinde.

Vesselam, bu ülkücülerle, sürekli küfür eden cemaatçiler le, her işe karışan zadeler bu şehri kal-kın-dı-ra-maz.
Yusuf Adın -- 17.12.2017 22:35
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 24.09.2017 00:45
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı; Uzun zamandır gazetenizi takip edemiyordum. Bu hafta zamanımı gazetenizdeki kaçırdığım yazılarınıza ayırmak istedim. Gördüm ki yazmayanlar yazmamakta direniyor, yazanlardan Allah razı olsun kalemlerinin döndüğünce, gönül gözleri gördüğünce yazmaya devam ediyorlar.

Ne yazık ki dünyamızda kimse mutlu değil. Ölenler Hakka kavuşuyor. Yaşayanlar özünü, sözünü, ruhunu,kültürünü kaybediyor. Bu döngünün ne tarafından bakarsanız bakın yok etme, yok ettirme söz konusu.

Yozgat ın dışında yaşayan gurbetçiler her ne kadar uzun zamandır uzaklarda yaşamış olsalar da kan bağı, can ağı,toprak dağı, özlüyor sılayı, çekemiyorlar kulağı. Bu bakımdan sıla özlemi çekenler için zahmet buyurup olanı biteni yazmışsınız. Bir kaç gün önce Sayın Çapanoğlunun bir paylaşımına aynı özlemleri dile getiren bir yorum bırakmıştım. Yazdıklarımın sadece sizin yazınızla örtüşen kısmını tekrar eklemek istiyorum.

"İnsanların yaşam şekillerinin, yaşam alanındaki ortamın nasıl yapay bir hale getirildiğini, nasıl sunnileştirildiğini, ruhsuzlaştırdıklarını görmek insana ölümden daha acı geliyor. İnsan oğlu yaşadığını sanıyor oysa özünden, kültüründen, geçmişinden koptuğu an, bunları yok ettiği zaman kendi kendini yok ediyor. Nerede benim Yozgat'ı mın konakları? Nerede salkım söğütlü dereleri? Sıra söğüt deresindeki söğütler,bu adı taşıyan Sırasöğüt mahallesi nerede? Nerede bahar yağmurlarına boyun büken taş köprüler? Ökçeli ayakkabıların ökçesiyle ritm tutan hastahane caddesindeki taş kaldırımlar? Maalesef öldürüldüler... Onlarla beraber o memleketin geleceği de öldü. Soruyorlar her gidene cevap veremiyor. Belkide o mezarlıkta yaşamamak için bunca göç cevabını bilemiyor." Demiştim.

Galiba daha fazla şeyler kaybetmişiz. Yozgat'ın yerli halkını kaybetmesi, gençliğini kaybetmesi, en önemlisi yüzde bir orandaki yerli halkın bir birini kaybetmesi, bir birini kaybeden bu halkın öz değerlerini, gelenek göreneklerini, misafirperverliğini, sıcak kanlılığını, vefa duygusunu, kadirşinaslığını, koruyucu- gözetleyici oluşunu kaybetmesi. Hangi birine üzülelim ki. Biz gurbettekiler zannediyoruz ki sılamız bıraktığımız gibi duruyor. Oysa sıla gurbetten beter olmuş. Keşke Yozgat ın yerlisi köylüsüne sahip çıksaydı, değer verseydi, köylüsü huzura erseydi topraklarını ekip biçseydi. Yozgat ın yerlileri kendilerini hep farklı görüp, köyden gelenleri sürekli irdelediler. Köyden gelenlerin çocukları okuyunca soylu aile kompleksleri kendilerini dışarı sürükledi. Bu sefer büyük şehirli aile olma çabasına düştüler. Yükünü tutan, Yozgat ı sömüren evlatlarının geleceğini bahane edip göç yoluna düştü. Gitmek istemeyen, memleketim diye kahrına katlanın kuyusu kazıldı. Devlet dairelerinde dışarıdan gelen mevki makam sahibi oldu, Yozgat ın kendi halkı başka yerlerde yükselme çabasına yollara düştü.

Sayın kiracı, yazılacak, anlatılacak öyle çok şey var ki.Kimisi öldü, kimisi göçtü. Açtık mı kutuyu, anlatacağız kötüyü. En iyisi kalsın. Kimseye kalmadı bu devran. Ben ben diyerek ettiler viran.

Selam ve saygılarımla. SUZAN
.......................................
Suzan hanım;
Evet,Yozgata dair geçmişden bugüne yazılacak ve anlatılacak çok şey var.
Ben öyle tahmin ediyorum ki;sizin de Yozgata dair birbirinden güzel hatıralarınız,değerlendirmeleriniz ve yazacak çok şeyleriniz var.
Okurlarımızda bunun farkında..İnanın az değil çok sayıda okurumuz sizi de okumak istiyor.
Aslında Yozgata dair yazmanın ve konuşmanın artık bir faydası yok.
Yok ama Yozgata karşı sorumluluk duyan Yozgatlılık şuurundaki Yozgat sevdalısı insanların Yozgata dair gözlemlerini,bildiklerini,kayda değer anılarını Yozgat tarihine not düşmek adına önemli bir ödevinin bulunduğunu düşünüyorum.
Gelecekte Yozgatın yazgısını,geçmişini ve geleceğini irdeleyecek insanlara projeksiyon olabilmek için Yozgata dair tüm izlenimlerimizi yazmamız gerekmekte..
Yozgat insanına yıllarca yazılı basınla, 10 yıldanberi de internet gazetesiyle ticari amaç gütmeden ve karşılık beklemeden 43 yıldır hizmet veren bu gazetede Yozgatı gerçekten seven, Yozgat düşünürü, özverili ve değerli yazarlarımızın arasında sizi de görmek dileğimizi sevgili okurlarım adına tekrarlıyorum.
Bu konuyu görüşmek üzere..
Selam ve en iyi dileklerimle..
Osman Hakan KİRACI
0 555 969 79 80

SUZAN -- 10.09.2017 22:52
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Hakan bey Yozgatın bugünkü durumu bundan daha güzel anlatılamaz.Kaleminize ve yüreğinize sağlık.Okurlarınız olarak bz sizden arasıra değil,devamlı yazmanızı bekliyoruz.Saygılar.
Funda -- 31.08.2017 22:03
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00