01.06.2016 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
177
Dün
:
4663
Toplam
:
11336668
Gündem Osman Hakan KİRACI
Teşekkürler Mehmet Gülay..
ohakankiraci@hotmail.com
Teşekkürler Mehmet Gülay.. Tebrikler Gülaylar Group..Mehmet Gülay, 1970’li yılların başlarında Yozgat’tan İstanbul’a yelken açmış, vizyonlu ve iş hayatında mega başarıları yakalamış nadir zengin işadamlarımızdan biridir.

Kendisini ve ailesini çocukluk yaşlarımdan itibaren tanırım.

Meydan yerindeki sarraf ve saatci dükkanı ile babamın marketi birbirine oldukca yakındı.

Üstelik rahmetli babamla bir süre ortak ticaret yapmıştı.

Baba dostumdu.Yozgatta iken sıkca görüşürdük.

İstanbul’a göçtükten sonra uzun bir süre dialoğumuz bayram tebrikleriyle sürmüştü.

Sonrasında benim çocuklarımın yüksek öğrenim için İstanbul’a gitmesi üzerine yılların ardından görüşmelerimiz kaldığını yerden sürmeye başladı.

Bazen Akmerkezdeki mağazasında,bazen de Cağaloğlundaki iş merkezinde bir araya gelip,geçmişin anılarını yadediyorduk.

Her görüşmemizde Yozgattaki iş hayatını, yaşadıklarını ve babasının İstanbula göç vasiyetini sanki o günleri yeniden yaşarcasına anlatıyor,benim çocuklarıma da dedeleriyle ortaklık ilişkilerini naklediyordu.

Hafızasının canlılığı ve diriliği beni şaşırtıyordu.

İleri yaşına rağmen Yozgat’a dair yaşadığı ne varsa tümünü beyin arşivinde tutuyordu.

Yozgat’ın geçmişine dair bütün hatıralarını İstanbulda muhafaza edebilen canlı bir tarihti sanki..

Yozgata ilişkin ne yaşamışsa hiçbirini unutmaması da beni şaşırtmıştı.

Yozgattan ayrılalı 35-40 yıl gibi uzunca bir süre geçtiği halde o Yozgatı unutmamıştı.

Çünki,o kelimenin tam anlamıyla samimi bir Yozgatseverdi.

Yozgat üniversitesine yardım çağrısını geri çevirmeyeceğini biliyordum.

Ama itiraf etmeliyim ki, Yozgat Üniversitesine bu denli hem de meblağı 35-40 milyon Ytl’ye ulaşacak büyük çapta katkıda bulunabileceğini düşünememiştim.

Bakın neler yaptıracak sayın Mehmet Gülay Yozgat üniversitesine ..

Tıp fakültesine 3 ‘er katlı Eğitim ve Dekanlık binaları..

Başka ?

5 katlı ve 200 yataklı hem de son derece modern bir araştırma ve eğitim hastanesi ..

Ve diğer donanımlarıyla mükemmel bir Tıp fakültesi kompleksi..

Yozgat, çok değil 2 yıl sonra Mehmet Gülay’ın sayesinde de 200 yataklı modern bir fakülte hastanesine daha kavuşacak.

Önceki gün Gülaylar Group’un patronuyla bu konuda bir görüşme yaptım. Anlattığına göre, Gülaylar Group’un inşaat şirketi ve ekibi tıp fakültesinin inşası için plan, proje çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyorlarmış. Projelerin hazırlanmasından sonra inşaata bu yıl içinde başlanacak ve Gülaylar Tıp Fakültesi’nin anahtarları iki yıl sonra üniversiteye teslim edilecekmiş.

Bu müjde, Yozgat üniversitesinin gelişim projesi açısından bir miladın başlangıcıdır.

Sayın Gülay’ın icra kurulu başkanlığını yaptığı Gülaylar Group, Türkiyenin en büyük 500 şirketinin içerisinde 132.sırada yer aldığı bildirilen ve son kez İstanbulun en lüks semti Nişantaşı’nda Amerikan standartlarında 120 mağazalı CİTY’S iş merkezini faaliyete geçiren,yurt dışında altın ve mücevherat satış mağazaları bulunan ve yine yurt dışına önemli rakamlarda altın ihraç eden her Yozgatlının ticaretteki başarısından övgüyle bahsedebileceği özelliklere sahip büyük bir firmadır.

Yani,sizin anlayacağınız Gülaylar Group, Yozgat Üniversitesine büyüklüğüne mütenasip oranda yatırım desteğinde bulunacak ve sayın Mehmet Gülay ise garip memleketi Yozgata karşı ağalığını ve hayırseverliğini noksansız yapmış olacaktır.

Yozgat tarihinde bilmem kaç faniye kısmet olur, minnetle anılacak ve hayırla yadedilecek mega eserler bırakmak?

Elbetteki “İnsanlar fani,eserler bakidir”diyen mantelite geride böylesine anlamlı ve faydalı eserler bırakır,

Ve adını da ölümsüzleştirir.

Teşekkürler, Yozgat dostuna.. Baba dostumuza..

Tebrikler, Gülaylar Group’a..

¨Yozgat Valisini de kutluyorumYozgat Valisi sayın Amir Çiçek’i kutlamadan önce Yozgat Üniversitesine destek konusunda bir hakkı teslim etmeden geçemeyeceğim.

Eğer,bugün Yozgat’ta bir Üniversite kurulmuşsa bunun gerçek mimarı Erdoğan Akdağ’dır.

Eğer, Akdağ, Yozgat Üniversitesinin alt yapısını oluşturmasa, fakülte binalarını yaptırmamış olmasaydı Yozgatta üniversiteden söz etmek mümkün değildi.

Üniversitenin gerçek mimarını bir kere kutlarken bir merakımı da tekrarlamak ihtiyacını duyuyorum:

Sayın Akdağ,adının verilmesi halinde Üniversitenin tüm ihtiyaçlarını karşılayacağını vaat etmesine rağmen hangi milletvekili Akdağ’ın adına neden karşı çıkmıştır?

Sadece ben değil, Yozgat kamuoyu da hala merak ediyor..

Hangi milletvekili ise Akdağın adına itiraz gerekçesini açıklamalıdır.

¨¨¨

Gelelim, Yozgat Valisinin Üniversiteye katkı çabalarına..

Ve yine eğer, Bozok Üniversitesine destek turlarında İstanbul temaslarından olumlu gelişmeler doğmuşsa bunun en önemli etkeni Yozgat Valisi sayın Amir Çiçek’tir. Tabii bu arada İstanbul Yozgatlılar Federasyonu başkanı sayın Mehmet Deniz’in gayretlerini de vurgulamam gerekir.

Görüyorum ki sayın Vali,Yozgata ilişkin çalışmalarından müspet sonuçlar alabilmek için makamda oturmak yerine Yozgat meselelerinin heyecanla peşinde koşarak çözümlemenin çabasını sarfediyor.

Makamda oturmayı seven bir vali olsaydı, işadamlarına muavinleriyle ulaşsaydı İstanbul temaslarından umulan verim sağlanamazdı. Sayın Çiçek,Ankara ve Yozgattaki işadamlarımızla yapacağı görüşme,temas ve toplantılarda aynı dinamizmini sürdürebildiği takdirde üniversitenin sorunlarının kısmen çözümlenmesine katkıda bulunacaktır.

Yozgatın meselerine bir Yozgatlı gibi,Yozgatlılık heyecanıyla sarılmasını takdirle izliyor,kendisini bu anlamda içtenlikte kutluyorum.

¨¨¨

Başer ve Daştan’a düşen görevİstanbul toplantısında Belediye Başkanı sayın Yusuf Başer ile TSO Başkanı sayın Şenol Daştan’ın 50’şer bin lira yardım vaadinde bulunduklarını öğrenince doğrusu şaşırdığımı söylemek isterim.

Yozgat’ın bu yöneticileri,dün İstanbul’da olduğu gibi,yarın Ankara’da sonra da Yozgat’ta zenginlere “Üniversiteye destek verin” diyecek heyette yer alıyorlar.Ve her iki başkan da fakir sayılmazlar.Özellikle TSO başkanı Daştan Yozgatın parmakla gösterilecek sayılı zenginleri arasında bulunmaktadır.

Bir tarafta Yozgatla hiçbir ilişkisi kalmadığı ve İstanbulda yaşadığı halde Yozgat için üniversiteye 10O bin dolar bağışta bulunan Yozgatlı işadamları..

Ama bu tarafta da yani her yönden Yozgat’la ilişkili olup Yozgat’ta yaşayan,Yozgatta kazanan ama üniversitesine sadece 50 bin YTL bağış vaadeden yönetici ya da işadamı..

50 bin YTL her iki başkan adına üniversiteye sahiplenme kriterinde makul rakam değil.

Yozgatlı hayırsever işadamlarına “Üniversiteye destek verin” diyebilmek için başkalarına kriter teşkil edecek miktarda bağışta bulunmak gerekmez mi ?

Sayın başkanların Ankara ve Yozgat toplantılarından önce bağışlarını gözden geçirmelerini hatırlatmakta yarar görüyorum.

¨¨¨Öteki Yozgat da üniversiteye sahiplenmeliBenim tesbitlerime göre, üzerinde yaşadığımız bu ilin sınırları içerisinde iki boyutlu” Yozgat “vardır.

Ekonomi anlamında bildiğimiz “ Mevcut Yozgat” ile görünmeyen “öteki Yozgat’ı“ başka bir yazımda geniş bir şekilde anlatacağım.

Ama bugün kısaca da olsa değinmeliyim ki...

Biri üretmeyen, üretemeyen, dolaysıyla milli geliri düşük, göç veren, nüfusunun dörtte biri yeşil kartlı ve insanları zekat ekonomisine mahkum ‘fakir Yozgat’.. Yani bildik Yozgat..

Diğeri, kapısında 1,5 katrilyon Tl değerinde toplam 60 bin adet otomobili, minibüsü, kamyoneti, kamyonu ve traktörü, elinde kira gelir amaçlı yaklaşık 1 katrilyon liralık gayrimenkul tapusu, bankalarda da faiz geliri için 500 trilyon Tl’lık mevduatı olan ve bünyesinde kendilerini kamufle edebilen çok sayıda gizli servet sahiplerinin de bulunduğu varlıklı Yozgat.. Yani,öteki Yozgat..

Yozgattaki bu öteki Yozgat içerisinde yer alan Yozgat’ta yaşayan ve de çok kazanan saklı zenginler,üniversiteye destek konusunda rezerv alternatif olabilir.

İstanbuldaki zenginin kapısını aşındıran Yozgat heyeti, Ankaradan sonra Yozgattaki rezerv alternatif ekonomi baronlarıyla da olumlu dialog kurabilirse üniversitemizin gelişim projesi eminim ki hedefine süratle ulaşacaktır.Yozgat’ın yeni muhalefet milletvekili sayın Demirel’e açık teşekkürTBMM’de Yozgat adına muhalefetin boşluğunu dolduracak nihayet bir milletvekili ortaya çıktı.

CHP Bursa milletvekili Kemal Demirel.

Yozgat’ın yeni muhalefet milletvekili.

Yozgat adına yazılı soru önergesi veriyor, Yozgatın sorunlarını takip ediyor.

MHP’nin Yozgat milletvekili Mehmet Ekici’nin adını Yozgat için TBMM’de yemin töreninden sonra duyamaz olmuştuk.

Şimdilerde bir Bursa milletvekili TBMM’de Yozgat’ın meselelerini dile getiriyor.

Ne hazin bir durum değil mi?

Bursa milletvekili sayın Demirel’e teşekkür etmekten başka ne diyelim.

Ne diyelim Yozgatlı’nın sahipsiz yazgısına ne diyeyim ?


YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
SORGUNDA KAYDA DEĞER BAŞARI ÖYKÜSÜ
Aziz Dostum Osman Bey, "Marifet iltifata tabidir".Sizler gibi hakperest insanlar her zaman hak ve haklının yanında olarak, her hak sahibinin hakkını verme hususunda adil davranışınızı sürdürüyorsunuz.Bu memleketin değerini ve değerlerini takdir etmeniz ilgililere şevk verecek ve ehli hamiyyetin de himmetlerinin artarak devam etmesine vesile olacaktır.Selam ve saygılarla...
Ali DEMİRDAĞ -- 27.04.2016 14:51
SORGUNDA KAYDA DEĞER BAŞARI ÖYKÜSÜ
Bu ak parti böyle çalışkan birini niye tekrar milletvekili yapmaz da pasif insanları tercih eder,anlayabilmiş değilim.Yozgat ne zaman hizmete muktedir siyasetcileri meclise gönderirse bi yere varabilir.yoksa kaderiye başbaa kalır,Sorgunlu bi ak partili olarak osman coşkuna minnettarız.Allah kendisinden razı olsun...
Vahit -- 27.04.2016 10:14
SORGUNDA KAYDA DEĞER BAŞARI ÖYKÜSÜ
kendi topraklarına ve memleketinin insanlarına hizmet ihtirasıyla dopdolu Yozat sevdalısı Osman Coşkun beyin Yozgata katkıları işte böyle anlatılır.kaleminize sağlık..
Sümeyye -- 27.04.2016 07:12
SORGUNDA KAYDA DEĞER BAŞARI ÖYKÜSÜ
Sayın Kiracı, Yozgat’ın siyasi, sosyal ve ekonomik sorunları ile ilgili gözlemlerinizi, yaptığınız güzel tahlilleriniz ile bizimle paylaşıyorsunuz. Bizde çoğu zaman içimiz burkularak okuyup bilgilenirken, Yeni Çeltik Kömür işletmeleri genel müdürü idealist insan Sayın Osman Coşun Bey’in toplum için yaptığı yararlı çalışmaları da bazen sizin kaleminizden bazen de gazete haberlerinden öğreniyor mutlu oluyoruz. Kendisine buradan teşekkürlerimizi arz ediyorum. Ama Sorgun Yeni Çeltek Agâh Efendi ilk ve ortaokulu için ayrıca şahsi teşekkürlerimi gazetenizin tavassutu ile iletmek istiyorum. Saygılarımla.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU -- 26.04.2016 14:50
CUMHURBAŞKANININ ‘YOZGAT’ ZİYARETİ
Osman Bey, Yozgat için çok şey söylendi, çok konuşuldu, her mevkiden sözler verildi. Heyecanımıza heyecan katıldı. Ama o kadar. Biz Yozgatlılar maalesef bize verilen sözlerin neden yapılmadığını konuşarak geçiriyoruz ömrümüzü. Bize proje odaklı vekiller ve daha önemlisi bürokratlar lazım. Yozgat üst düzey bürokratı olmadığından kaybeden bir şehir. Bakanı, meclis başkanı ve vekilleri hep oldu ama sonuç ortada. O yüzden, kendilerinden başkasının düşünmeyen Bozdağ ve 3 vekile, bürokrat yetiştirmenin ve yerleştirmenin önemli olduğunu bir hatırlatsanız, belki sizi duyarlar.
Selam ve dua ile
Kamil Torkan -- 17.04.2016 01:06
CUMHURBAŞKANININ ‘YOZGAT’ ZİYARETİ
Sayın Osman Hakan KİRACI,Yozgat'ın önemli sorunlarını hep dile getiriyorsunuz.Sizi kutluyorum.Belediye kentsel dönüşüm vb.uygulamaları ile ve yeni konut alanlarını imara açma konusunda bir hayli çalışma yapıyor!Yozgat yaşanacak bir il olma yolunda bir arpa boyu bile yol alamamaktadır.Çok katlı binalar yapılıyor üstelik yozgat'ın yeşil alan bakımından yoksun bir il olmasına rağmen yeni konut alanları yapımı için yeşil alanlar,orman ve ağaçlık alanlar yok edilerek bu uygulama devam etmektedir.Atatürk yolu güzargah,Üniversite alanı,hastane alanı buna somut örneklerdir.
Konutlar yapılıyor ama bu büyük siteler için hiç ama hiç bir otopark ve yeşil alan düşünülmemektedir.Özellikle site sakinlerinin spor yapmaları için Atatürk Yolu ayırımından başlamak üzere üniversiteye doğru yürüyüş parkurları yapmak,Terminalden başlayıp yeni hastane yapılan yere doğru,Yimpaş AVM.den başlayıp Alparslan Tünkeş Yurduna doğru yürüyüş parkuru yapmak çok mu zor dersiniz.Halkımızın yemek-içmek kadar güneşli havada yürüyüş yaparak hem sosyal faaliyetlerde bulunmalarını,hemde sağlıklı kalabilmelerini temin edemezmiyiz?.
Biliyorum her boyoyo boyadıkta fıstığı yeşil mi kaldı denecek ama Yozgat'ımızın güzelliği için istihdama duyulan ihtiyaç kadar çevre düzenlemesine de bi o kadar ihtiyaç olsa gerek.
Ayrıca yıkılan eski sanayii bölgesi neden konuta açılır anlayabilmiş değilim.Orası altı otopark,üstü yeşil alan (park) olarak yapılıp insanlarımızın rahatça dinlenmesi için düzenlenmesi daha iyi olmaz mı ?dersiniz.Yine şu anki Milli Eğitim müdürlüğünün önündeki araç parkının hem valilik,hem milli Eğitim hemde güzel Yozgatlı insanlarımızın dinlenip hoşça vakit geçirmeleri için yine güzel bir yeşil park olarak yapılması düşünülemez mi?Yozgatlımız yeşil alanlara hasret ikin nedir bu yeşil alan fakirliği.Yüreği zengin doğa ve insan sevdalısı yüreklere selam olsun.
YOZGAT'IN SÖZÜ -- 05.04.2016 14:09
CUMHURBAŞKANININ ‘YOZGAT’ ZİYARETİ
Sayın Kiracı,yazılarınızı helede Yozgat'taki göçün sebepleri ile ilgili yazılarınızı büyük bir dikkat ve zevkle okumaktayım.Bu konuda ki gayretlerinizden dolayı sizi ve gazetenizi kutluyorum.
Ancak bu gayretlerinizin bugüne kadar siyasiler ve diğer yetkililer tarafından hiç ama hiç bir dikkade alınmayışını üzüntü ve Yozgat'ın geleceği açısından kaygı ile izlemekteyim.Yozgatın çevre illerinden hangi ilden olursa olsun gözü bağlı birisini arabaya bindirin Yozgat il sınırına geldiğini arabanın takur-tukurtusundan anlar.Ama yetkililerimiz anlamıyor!Bugüne kadar nice sözler verildi,nice gönüllere su serpildi ama yozgat ve yozgatlının umutlarına çare olunduğuna birtürlü şahit olamamanın ızdırabını yaşıyorum.
Geri kalmışlık ve Yozgat'ı terkedişlik Yozgat"lının kaderi olmamalı,değildir de!Taş yerinde ağırdır.Yozgatlı vatanına milletine,Milli ve manevi değerlerine saygılı ve bağlıdır.Yozgat"lı gittiği diyarlarda mutlu olamamakta olması da mümkün değildir.Yozgatlı gerçekten yüreği vatan,millet,bayrak,özgürlük,saygı,sevgi,yardımlaşma duyguları ile bunları paylaşarak komşuları ile yaşayabilmeyi bilen bir topluluktur.Gittiği yerlerde bu duyguların bir kısmını yaşaması mümkün değildir.bir lokma ekmek.bir yudum su,bir metre urba,birçift ayakkabı için aşık olduğu yurdunu terketmesi sizce değermi?.
Yozgatlının sadece sevgi-saygı ve birazda istihdama yönelik gözle görülen elle tutulan yatırımlara ihtiyacı var.Sözden usandı bu gönül,gerçek yatırımları istiyor artık!Bu yatırımları için fazla paraya da gerek yok aslında..Aklın yolu birdir.Sokakta gezen bile bu yatırımların ne olduğunu biliyorda ilgililer bilmiyor mu? yüreğim anlatamadığımıza değil anlamayanlara yanıyor.Sevgi yolunuz açık olsun sayın kiracı kardeşim.
YOZGATIN SÖZÜ -- 28.03.2016 14:42
CUMHURBAŞKANININ ‘YOZGAT’ ZİYARETİ
Sayın Kiracı, öncelikle tüm Yozgatlı hemşehrilerime selam ederim.Ben sizin yazdıklarınız gibi bu saatten sonra Yozgat için, Yozgata yapılacak yatırımlar için bir umut taşımıyorum.
Sayın Cumhurbaşkanımız malumunuz üzere, 2002 yılından beri tüm Türkiye'de ve diğer kıtalarda tanınan bir liderimiz.Fakat Sayın Cumburbaşkanımızın uzman olduğu asıl alanı insanları ikna etme kabiliyetidir. Zaten bu kabiliyetinden dolayıda 2002 yılından beri tartışmasız Türkiye'nin alternatifsiz en popüler insanıdır.
Sayın Cumburbaşkanımızın sözlerine bu defa gerçekten inanmak istiyorum.Fakat hislerim beni inanmak konusunda ikna etmiyor edemiyor. Kaldı'ki Yozgat'a Yatırım yapmak, yatırım götürmek,Cumhurbaşkanının asli görevi değil. Cumhurbaşkanı burada onay makamıdır. Yatırımı tesbit etmek,projelendirmek,bütçelemek ve sunmak Yozgat'dan seçilmişlerin asli görevidir.Ben Yozgat'da 2002 yılından beri seçilmişlerin böyle bir görevi olduklarının bilincine vardıklarını düşünmüyorum. Sorunda burada başlıyor zaten,bu sorunu çözemediğiniz müddetçe YOZGAT GÖÇ VERMEYE DEVAM EDER.
süleyman erdem -- 28.03.2016 12:59
YOZGATTA GÖÇ FACİASININ VEBALİ
Değerli Osman Hakan KİRACI ağabeyimiz,son günlerde Yozgat'tan GÖÇ sorununu dile getiren yazılarına ağırlık verdiğini görüyorum.
Elbette ki bu GÖÇ diğer iller den soyutlanarak farklı düşünülemez.Anadolu'nun merkezinde ki en önemli il olan Yozgat yıllardar uygulanan yanlış politikalar,sen-ben kavgası,küçük olsun benim olsun,ben varsam Yozgat ve Yozgat'lı var...gibi kısır basit,aciz düşünce sahipleri tarafından bilinçli olarak bu durumu getirilmiştir.Hani bir hikaye var Yozgatlı! bir Kul"Allahım kış gelmeden beni uyar tedbirimi alayım der.Erciyese,kerkenese,sivri dağına,çomak dağına kar yağar en sonunda Yozgat Merkeze yağar.Kul Allahım senden yalan sadir olmaz hani beni uyaracaktın deyince-Ya kulum çevrene değişik zamanlarda kar yağdırdım ama sen hiç oralı olmadın,anlayacağın ben seni uyardım' der.Aynı bu durumdayız şimdi.Nüfus göçü senelerdir sürmekte ama yetkililerimiz hiç bir tedbir almamışlardır.Sizin gibi yazı ve sözleri ile uyarma gereğini düşünenlerin büyük bir çoğunluğu ise dışlanarak susturulmuş ve adeta aforoz edilmişlerdir.
GÖÇ'ün önlenmesi için zaman tükenmiş değildir.Eldeki olanakları akıl süzgecinden geçirerek,siyasiler,Sivil Toplum kuruluşları,Üniversite,Dernekler,Basın Kuruluşları ve bu konuda görüş ve sözü olabilecek tüm birimlerin öncelikle samimiyetle biraraya gelip oturup şapkalarını önlerine koyum iyice düşünüp ortak çözümde karara varmaları YOZGAT ve YOZGAT'lı için onurlu bir görev olarak algılamaları gerekmektedir.
Eğitim başta olmak üzere,baraj ve göletleri,Organize sanayiini,ilçelerdeki sanayilerin konumunu,beldelerin kapatılmaması,kapatılanların tekrar açılması,küçük esnafı ayakta tutabilecek yardımların fonlardan yapılması,un,salça,cips vb.tarım ürünlerine dayalı fabrikaların kurulması,bunların kurulması aşamasında verilecek keredilerin denetlenerek bir an önce faaliyete geçirilmesi,barajların sadece sulama için değil iç turizme yönelik kayakçılık,teknecilik,mesire alanları,yeşil alanları ile gezilip görülecek yeşil alanlar olarak cazibeli hale getirilmesi gibi saymakla bitmez hizmetler çok basit bir şekilde yapılabilir.Ama hepsinden önemlisi YOZGAT ve YOZGAT'lıyı gerçekten sevmek gerek SEVMEK.SEVGİ herşeyin başlangıcı ve birarada olmamızın tek ve gerçek nedeni olmalıdır.Sevgi Yolunuz Açık,yürekleri Yozgat, Yozgatlı ve İNSAN sevgisi ile dolu canlara selam olsun.
YOZGAT'IN SÖZÜ -- 16.02.2016 08:46
YOZGAT’IN GÖÇ FACİASINI ‘ BEŞTEPE ’ ÖNLER
Değerli Osman ağabeyimiz,yazılarınızı büyük bir zevkle ve özenle okuyup takip ediyorum.Yozgat için göçün önlenmesindeki tespitlerinizin bazı kısımlarına katılmamakla beraber geneline aynen katılıyorum.
Yozgat'ta ki göç sayısında bir yanlış hesaplama olduğu kanısındayım.Zira;2002 yılında nüfusun 682.000,2015 te ise 419.440 olduğu gerçeği ile yapılan hesaplama yanlış olduğu düşüncesindeyim.Çünkü 2002 den 2015 sonuna kadar olan canlı doğumlar hesap edilerek hareket edilmesi halinde GÖÇ'ün daha fazla olacağı görülmektedir.
Bir yerin kalkınmışlığının göstergesi o yörenin nüfus yoğunluğu ile doğru orantılıdır.Nüfus artıyorsa gelişmekte,eksiliyor veya yerinde sayıyorsa geri kalmaktadır.
Çözüm yollarına gelince;aklın yolu birdir.Kalkınmak,göçü önlemek için istihdama yönelik yatırımların artırılması,bu yatırımlar için verilen kredilerin yerinde kullanılıp kullanılmadığının takip edilmesi,eldeki malzemeyeyi iyi okuyup ona göre hareket edilmesi,yörenin kültürel,eğitim,gelenek,görenek,sosya-ekonomik durumunun,iklim,coğrafi yapısı,tarım arazisi,baraj ve göletler vb.mevcut durumların gözönünde bulundurulması,hepsinden önemlisi eğitimin kalitesinin artırılması ayrı bir özellik arzetmektedir.
Çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını,sevgi yolunuzun açık olmasını diler saygılarımı sunarım.
YOZGAT'IN SÖZÜ -- 11.02.2016 15:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 45 45