BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 18.01.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
204
Dün
:
4633
Toplam
:
15463604
Gündem Osman Hakan KİRACI
Egemenlik kayıtsız şartsız liderlerindir
   Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli       ohakankiraci@hotmail.com
Evet,geçen sayı bir yazımın sonunu şöyle bağlamıştım:

“Egemenlik kayıtsız şartsız liderlerindir.”

4 Haziran’da aday listeleri açıklandı ve..

Bu ülkede egemenliğin millete ait değil, liderlere ait olduğu gerçeği bir kere daha kanıtlandı.

Sonunda teşkilatların, delegelerin, halkın, vatandaşların dediği değil..

Liderlerin dediği oldu.

Bu ülkede “Cumhurbaşkanını halk seçsin” diyenler, milletvekili aday listelerinin belirlenmesinde halkın sesini dinlemedikleri gibi, kendi partisinin tabanına ve teşkilatlarına bile kulak vermediler.

Dün, gün boyu karşılaştığım hemşehrilerime aday listelerini nasıl bulduklarını sordum.

Seçmenlerin çoğu AKP’nin listesinin yanlış oluşturulduğunu, Kayalar’ın CHP’ye iltihakını yadırgadıklarını, DP’nin listesinin Ünsal Allıoğlu’nun sıralamadaki yeri hariç beklendiği gibi sonuçlandığını ve MHP listesinin ise diğerleriyle kıyaslanıldığında beğenildiğini söylediler.

AKP’DEN ŞOK ve SÜRPRİZ LİSTE

3 Kasım 2003 seçimlerinde teşkilat ve kamuoyu araştırmaları ile ilçe dengelerini dikkate alarak “en düzgün” listeyi yapan ve bunun sonucu Yozgat’ta 3 Kasımda seçim zaferi kazanan AKP, milletvekili aday listesini bu kez Yozgat’taki muhalefeti sevindirecek biçimde oluşturmuş.

AKP’nin liste üzerindeki yanlışlarına bakın.

Listede teşkilatları ve partiyi temsil eden hiçbir yerel politikacı yok.

Merkez’den sonra Yozgat’ın en büyük ilçesi konumundaki 50 bin seçmenli Sorgun’dan da hiçbir aday yok..

Teşkilat yoklamasında en çok oy aldığı bilinen isimler listede yok.

Ayrıca milletvekilleriyle birlikte teşkilat yoklamasına sokulmayan TEKK başkanı Abdulkadir Akgül listenin 3.sırasında...

Yine teşkilat yoklamasında en az oy alanlar arasında yer aldığı bildirilen iki aday listede bulunuyor.

Sorgun adayını DYP liste başına, MHP 2.sıraya yerleştirmiş ama AKP hiçbir Sorgun adayını listeye koymadığı gibi, Sarıkayadan 2 adaya listede yer vermiş..

AKP’nin listesinde Sorgun adayına yer vermemesi büyük bir gaftır. Gafletten de öte rahmetli İlyas Arslan’ın kemiklerini sızlatacak büyük bir hatadır.

AKP listesinde dikkat çeken önemli bir husus daha var:

Listenin ilk 4 sırasında yer alanlar,teşkilat yoklamasına ve genel merkez mülakatına alınmayan adaylar.

Listenin 5 ve 6.sırasında yer alanlar ise Kayseri ve Ankara ikametgahlı Yozgat siyaset kamuoyunun bile tanımadığı isimler..

Bana göre, AKP lideri veya genel merkezi, böyle bir sıralama yaparak teşkilat yoklamasına ve genel merkez mülakatına soktuğu 55 milletvekili aday adayına hem büyük bir haksızlık yapmış, hem de onların gururuyla oynamıştır.

AKP’de meraka değer bir durum daha var.

Teşkilat yoklamasında yüksek oy verdikleri teşkilat adaylarını listelerde göremeyen AKP teşkilatları ile sözde teşkilat yoklamaları ve genel merkez mülakatlarının gurur kırıcı sonuçlarıyla şok olan 55 milletvekili aday adayı ve onların taraftarları 22 Temmuz seçiminde hangi ruh haleti içerisinde AKP’nin başarısı için çalışacaklar?

AKP’nin listesi ,öncelikle aday adaylarını,teşkilatlarını özellikle “Sorgun”halkını, Belediye başkanlarını ‘şok’etmiş, kamuoyunda da ‘sürpriz’ bir liste olarak karşılanmıştır.

AKP, liste yanlışı yüzünden Yozgatta 22 Temmuz’da sandıkta bir sürprizle karşılaşabilir.

Ve şimdiden görünen o ki, AKP ,her ne kadar genel rüzgar lehine esse de 3 Kasım ve 28 Mart’ta Yozgat’ta topladığı oyları koruyamayacak ve mutlak oy kaybına uğrayacaktır.

MHP LİSTEDEN YANA AVANTAJLI

3 Kasım 2002 seçimlerinde 31 bine düşen oyunu 28 Mart 2004 il genel meclisinde de 62 bine yükselten MHP’nin diğer partilerle mukayese edilen listesi bu partinin 22 Temmuzda oyunu daha artıracağına ilişkin olumlu sinyaller veriyor.

Yozgat eski milletvekili ve Devlet eski Bakanı Prof.Dr.Şuayip Üşenmez, Yozgat eski milletvekili Mesut Türker ile Ahmet Erol Ersoy’u aday listesinden tasfiye eden MHP, Yozgatta seçmenin huzuruna yeni bir vitrinle çıkıyor.

Ancak, MHP genel merkezi ülkücü davanın iki önemli ismi avukat Armağan Gayretli ile ÜGD ve Almanya Federasyon eski Başkanı Abdulkadir Baran’ı liste dışı bırakarak yeni bir vefasızlık örneğini daha sergilemiştir. Yerköy ve Şefaatlı yöresinde büyük bir oy potansiyeli,Yozgat il genelinde de geniş bir çevresi bulunan Armağan Gayretli’nin listede yer almaması MHP adına önemli bir eksiklik olmuştur. MHP, yine de 22 Temmuz seçimlerine listeden yana en avantajlı parti olarak katılacaktır.

ALLIOĞLU, YİNE LİSTE MAĞDURU

Anavatan Partisi ile ipleri son anda koparan Demokrat Partide Milletvekili aday listesini kısmen yenilemiş durumda. DP’nin Sorgun’lu liste başı adayı Prof.Dr.Taner Demirer,partisine yeni bir ivme kazandırabilir.Yozgatta seçime katılan partiler içerisinde Sorgundan listebaşına oturan tek aday Demirer’dir.

AKP’nin Sorgun’dan hiç bir adayını listesine koymadığı bir dönemde Taner hoca’nın liste başı adayı olması DP açısından büyük bir avantaj.. Bu nedenle DP’nin Sorgun’dan artı oylar kazanması pekala mümkün.. Taner hoca’nın AKP’nin listesinde Sorgun adayı yokluğundan yararlanacak çalışmaları yapacağı dile getiriliyor.

Listesinde Mustafa Odabaşı ile Çınar Bacanlı’yı dışlayan DP, ömrünü partisine adayan Ünsal Allıoğlu’nu listenin sonuna koymakla yanlış bir değerlendirme yapmıştır. Bir anlamda gururu incitilen Allıoğlu da listedeki yerinden istifa etmek zorunda kalmıştır. Allıoğlu’nun istifası DP’ye merkezde sıkıntı verecektir.

CHP’NİN SON DAKİKA SÜRPRİZLERİ

Yozgat’ta 22 Temmuz seçimlerine katılacak partiler içerisinde AKP’den önce ilk sürpriz haber CHP’den gelmişti. Pazar günü ANAP Yozgat eski milletvekili Kayalar’ın CHP’ye transferi, Yozgattaki sağ seçmenler üzerinde rahatsızlık yaratırken, CHP teşkilatlarında da sürpriz bir haber olarak karşılandı.

CHP’nin aday listesinde partinin sembol ismi ve emektarı Ali Keven’in sıralama dışında bırakılması ve 2.sırada yer alacağı tahmin edilen Emin Koç’un ise 3.sıraya kaydırılması da CHP’lileri şaşırttı. Parti içindeki Ali Keven taraftarlarının listenin açıklanmasından sonra CHP’yi desteklememe kararı aldıkları ve CHP’nin özellikle merkez ilçede oy kaybedeceği ileri sürülüyor.

KAYALAR, SAĞ SEÇMENLERDEN HELALLİK İSTEYECEK Mİ?

Bu dönem mutlaka parlamentoya girebilmek umuduyla kendisine yıllardır parti arayan, ANAP dışındaki diğer partilerle aylardanberi flört eden, Başbakan Tayyip Erdoğan’dan randevu alamayan, MHP lideri Bahçeli’nin “Partimize şartsız gelirsen kabul ederiz” önerisine yanaşmayan, DYP-ANAP birleşmesinin bozulmasından sonra barajı aşamayacağı endişesiyle DP’den uzaklaşıp geçen hafta sonu CHP’ye geçerek 1.sıraya oturan Lütfullah Kayalar’ın bu transferi Yozgattaki bütün sağ seçmenlerin ve ANAP’lıların tepkisine yol açtı.

Yozgat’ta aktif politika yaptığı 20 yıllık süreçte kendisini milliyetçi ve muhafazakar çizgide ilan ederek seçim meydanlarında ve kürsülerde sürekli CHP’yi ve Deniz Baykal’ı eleştiren ANAP’ın bir dönem potansiyel genel başkan adayı Lütfullah Kayalar’ın Milletvekili olabilme umuduyla 50 yaşından sonra sola ve CHP’ye iltihak etmesi “İlkesiz ve yakışıksız bir siyasi manevra” olarak yorumlandı.

Milletvekiliğini bağımsız kazanamayacağı için CHP’yi tercih ettiği bildirilen Lütfullah Kayalar’ın sağ kulvardan sola dönüş yapması nedeniyle seçim propoganda çalışmaları sırasında Yozgattaki sağ seçmenlerden ve kendisini 20 yıl destekleyip oy veren ANAP’lılardan helallik isteyip istemeyeceği ve 22 Temmuz’da CHP’nin oylarını ne ölçüde etkileyeceği merak ediliyor.

YOZGATTA OYU OLMAYANLAR MİLLETVEKİLİ OLACAK

Değerli dostum Ruhi Bacanlı, önceki akşamki sohbetimiz esnasında Yozgattaki partilerin milletvekili aday sıralamasını incelerken ilginç bir tesbitte bulunmuş.

Aynı tesbitini köşe yazısına da taşımış..

Diyorki Bacanlı:

“Yozgat’ın milletvekili adaylarınının kendileri ve eşleri Yozgat seçmeni değil.”

Listelere göz atıyorum. Gerçekten Yozgat’ta partilerin listelerinde seçilebilebilecek sıralarında yer alan ve muhtemelen parlemantoya gidecek milletvekili adayları Yozgat’ta ikamet etmiyor. Dolaysıyla Yozgat seçmeni değiller ve Yozgat’ta oy kullanamayacaklar.

Ne demek bu ?

“Yozgat’ta oyu olmayanlar Yozgat milletvekili seçilecek”demek bu..

Yozgat’ta seçmen olmayan milletvekillerimiz, Yozgata ve bütün Yozgatlı hemşehrilerimize şimdiden hayırlı olsun..


Tarih : 06.06.2007

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Bildik Yozgat'tan öteki Yozgat'a
Osman hakan Abi,Bu rakamların hangi yıllara ait bilmiyorum ancak,Şu gerçek varki Bahsettiğin varlıkların son 5-6 ayda bu alım gücü %50 küçüldü.Bu küçülmenin nedeni Ekonomi Yönetimi,Adalet anlayışındaki kargaşa,özgürlük anlayışının farklı bir boyuta devrilmesi;yatırımcıyı ÜRKÜTMÜŞTÜR.
16 yıllık istikrar varlığına rağmen,%50 değer kaybeden sermaye umduğu dağlara kar yağmış.Buna rağmen Her 100 Yozgatlıdan 80ni Yozgata sanayi yatırımı yapılması için,elindeki 825 tl ile 1500 tl yi sermaye yapmaya hazır. Yeter ki güveneceği bir öncü olsun.Bireyler degil,kurumsal yapılar ve reel yatırımlar olsun.Ayrıca ayağı toprağa basan,gerçekten tarıma dayalı sanayi yatımları gerekli.Hatta bunlar mikro düzeyde ve geleneksel üretimi modernize edilmiş Markalaşmaya yönelik projeler olmalı.Örnek;Erzincanın tulumu Dünya markası oldu.Bizde Çömlek peynirini önce Türkiye,sonra Dünya markası yapabiliriz.
Yakub Nurdogdu -- 04.01.2019 12:13
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
Seçimde Akp:2 Mhp 1, İyi parti veya Chp 1 vekil çıkar umuyorum. böyle olması Yozgat içinde iyi olur akp vekili mecliste veya Cumhurbaşkanlığında çıkış Yozgat sorunlarını anlatmazlar şimdiye kadar anlatmadılar anlatanı da engellediler. Yozgatlının Ankara' ya yürüyüşü hatırlayınız. Yozgat dikkat çekmek için akp en az 2 vekil kaybetmesi şart. Yozgat'ımızın geleceği ve evlatları için başka sansımız yok.
Osman Baran -- 18.06.2018 16:01
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
güzel bir yorumdu yozgatta kimse rengini belli etmiyor lakin 3 AKP olur gibi ama diğer 1 kimin olur tahmin edemiyorum
Mustafa -- 16.06.2018 13:05
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN YOZGAT TARAFI
İYİ parti ve MHP’nin durumuna gelince..
Eğer,Ak Parti’nin Yozgat Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ, 24 Haziran’da aynı takımla sahaya çıkarsa Yozgat’ta hem İYİ partinin ,hem de MHP’nin ekmeğine yağ sürer.
Bu durumdan MHP’den ziyade İYİ parti yararlanır.
İYİ partinin de böylesi bir fırsattan yararlanabilmesi ve Yozgat’tan 1 milletvekili kazanabilmesi için Yozgat ve ilçelerinde seçmen tabanında karşılığı bulunan,Yozgat kamuoyunda hüsnü kabul görebilecek,seçim maratonunda Ak Parti milletvekili adaylarıyla aşık atacak güçte ve partisine oy bakımdan katma değer kazandıracak,mazisi ve sicili temiz,şaibesiz,sempatik ve deneyimli bir siyasetçiyi listenin başına koymalıdır.

Öncelikle; tarafsız şekilde memleketin hayrına olan düşüncelerinizi açıkça belirtmekten çekinmediğiniz için kutluyorum.

İş yapmayan, masraf çıkarmayan vekilleri tercih eden partiler; hatırı gönlü ortadan kaldırıp, bir kez daha düşünmeliler.
Kadriye ŞAHİN -- 20.05.2018 04:26
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Ak Partinin müspet ve menfi çalışmalarını objektif bir dille yazdıktan sonra vilayetimizin en büyük problimenin nasıl çözüleceğini de anlatmışsınız yazınızda.
İktidar temsilcilerine yol haritası çizerek 14 ocak tarihini bir çıkış günü olarak hatırlatmışsınız.Güzel bi rehberlik bu..Benim merak ettiğim şey şu Akpartililerin içinden bi vicdan ve cesaret sahibi insan çıkıp da yozgatın göç belasını acaba Tayyip beye anlatacak mı,yoksa gine sadece gözlerinin içine mi bakacaklar.bence hiç kimse yozgatın derdini sayın cumhurbaşkanına anlatamaz.Sebep..
Yozgatın sahibi yokda ondan.hayırlısı olsun bakalım..
Hüsnü -- 07.01.2018 13:36
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Sayın Kiracı; Yine memleketimizin yıllık raporunu çıkarıp, gurbette yaşayanlara tablosunu çizmişsiniz. Kaleminiz her daim var olsun. Bu sefer, yazınızı okurken içim sevinçle doldu. İçime bir umut doğdu. Bekle memleketim! Dişini iki yıl daha sık demek geldi içimden... Nasıl olsa, bekleye bekleye beklemelere alıştık. İki yıl sonunda;
Hele bir şu hızlı tren tamamlansın. Semalarımızda; güvercinler gibi, ak kanatlı uçaklar havalansın. İşte o zaman tüm özlemlerime, özlediklerime kavuşurum. Sen, seni terk eden evlatların ile buluşursun. Ben; hem sana hemde senin bağrında yetişen madımağa, peynire, ete, bulgura, fasulye, yeşil nohut-una...Uğrasak iyi olurdu ama kalmamış eş dost akrabaya. Dahası araba yolculuğuna dayanamayıp hasret kaldığım Sarıtopraklık da ki anama, babama. Ahhhh, bir bilsen sılam! Yüreğim, mezar taşlarının hasretiyle, toprağının kokusuyla yanıyor buram buram! Alır mıyım buralardan; Et, peynir, nohut.. Yumurta almak için bile sana gelirim. Kim bilir, belki de sana dönerim. Hele bir aç şu yolları. Hele bir kaldır aradan uzun mesafeleri. İşte o zaman Yurdumun en uç noktasından gurbetçiler, yılda iki kez senin pazarında. Buralarda peynir kireç, et çaput, fasulye kırk çeşit. "Kangal" ın adını "şevketibostan" koymuşlar. Kökünü soyup, kilosunu otuz liradan satıyorlar. Oysa bizim köylerde bu otu atların bile önüne atmıyorlar. Ay çiçeğine çiğdem diyorlar. Çiğdem görmemişler bilmiyorlar. Çedene'nin adı "kuş yemi", çöreğin adı kumru. Aslında en çok özlediğimde çamlığın suyu. Ah o kaplıcalar. Buralarda turistik tesis yaptılar doğal kaynakları. Deniz suyu kattılar, şifa bulmuyor hastaları. Aynı havuza giriyor erkekleri kadınları. Sana turlar düzenlerim. Görsünler bizim kükürtlü kaynar kaynayan kaynakları, eşmeleri çeşmeleri. Buralarda pınarlar da yok. Tuzlu çıkıyor yer altından suları.

14 Ocak'ta Yozgat'ım senin için, dualar okuyup, hayır dağıtacağım. Hele bir "tamam" desin Cumhur başkanımız. O zaman Vallahi bu seçimde mührü AKP ye basacağım.

Tüm güzelliklere, özlemlere kavuşmanız dileğiyle. Hayırlı, mutlu yıllar.
SAYHA -- 04.01.2018 02:03
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı, Yozgat halkının hallerini yazarken en önemli halini yazmamışsınız. Siz bu memleket insanları için çırpınıyorsunuz fakat bireyler değişmedikçe, kendini yenilemedikçe asla toplumlar yenilenip değişmez, ilerlemez.Bende Yozgat dışında yaşayan bir Yozgat'lıyım. Nerede eski insanların insanlığı, terbiyesi, ağırbaşlı, saygınlığı. Yozgat'ta efsanesi kalmamış. Ağızlarında bir küfür. her laflarının baş hecesi, son cümlesi. Yorum yazıyorlar. Bir bayana nasıl hitap edilir bunu bilmiyorlar. Ters düşüncesindeki insana söverek cevap veriyorlar. Bu insanlar lağım çukurundan çıkamamış ki ilerleme kaydetsin.

Diğer taraftan, kendilerini ülkücü olunca nimetten sayan düşünce saplantısı var. oysa şimdiki ülkücüler, bir zamanlar kanlı bıçaklı düşmanları solculara yamanarak AKP yi alt etme peşindeler. Bu da gösteriyor ki, Yozgat ın ülkücüsü davasının arkasında durmayan, idealist olmayan hava balonları.

Bu hava balonlarıyla asla yol alınmaz. En ufak tepkide sönerler ve sönüyorlar.
Diğer taraftan, Yozgat'a zamanında en büyük zarar verip, bu zararın halen vebalini halka çektirmeye çalışan zadeler olduğu müddetçe de Bu şehir ilerlemez. Yozgat da Çerkez Ethem filmi çekilecekti. Neden çekilmedi? Çünkü birileri gerçek ortaya çıkacak diye Film yapımcısına yüklendiler.Çekilseydi kötümü alacaktı? Konusu ne olursa olsun. En az beşyüz kişi ekonomiye katkı sağlayacak, şehrin adı duyulacak, zihinlerde yer tutacaktı. Belki kaderi değişecekti. Diyelim ki bu işten birilerinin adı zarar gördü. Mahkeme kapıları herkese açık değil mi? Açık. fakat kimse, kendine Yar olmayan Yozgat ı, başkasına Yar etmeme derdinde.

Vesselam, bu ülkücülerle, sürekli küfür eden cemaatçiler le, her işe karışan zadeler bu şehri kal-kın-dı-ra-maz.
Yusuf Adın -- 17.12.2017 22:35
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 24.09.2017 00:45
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı; Uzun zamandır gazetenizi takip edemiyordum. Bu hafta zamanımı gazetenizdeki kaçırdığım yazılarınıza ayırmak istedim. Gördüm ki yazmayanlar yazmamakta direniyor, yazanlardan Allah razı olsun kalemlerinin döndüğünce, gönül gözleri gördüğünce yazmaya devam ediyorlar.

Ne yazık ki dünyamızda kimse mutlu değil. Ölenler Hakka kavuşuyor. Yaşayanlar özünü, sözünü, ruhunu,kültürünü kaybediyor. Bu döngünün ne tarafından bakarsanız bakın yok etme, yok ettirme söz konusu.

Yozgat ın dışında yaşayan gurbetçiler her ne kadar uzun zamandır uzaklarda yaşamış olsalar da kan bağı, can ağı,toprak dağı, özlüyor sılayı, çekemiyorlar kulağı. Bu bakımdan sıla özlemi çekenler için zahmet buyurup olanı biteni yazmışsınız. Bir kaç gün önce Sayın Çapanoğlunun bir paylaşımına aynı özlemleri dile getiren bir yorum bırakmıştım. Yazdıklarımın sadece sizin yazınızla örtüşen kısmını tekrar eklemek istiyorum.

"İnsanların yaşam şekillerinin, yaşam alanındaki ortamın nasıl yapay bir hale getirildiğini, nasıl sunnileştirildiğini, ruhsuzlaştırdıklarını görmek insana ölümden daha acı geliyor. İnsan oğlu yaşadığını sanıyor oysa özünden, kültüründen, geçmişinden koptuğu an, bunları yok ettiği zaman kendi kendini yok ediyor. Nerede benim Yozgat'ı mın konakları? Nerede salkım söğütlü dereleri? Sıra söğüt deresindeki söğütler,bu adı taşıyan Sırasöğüt mahallesi nerede? Nerede bahar yağmurlarına boyun büken taş köprüler? Ökçeli ayakkabıların ökçesiyle ritm tutan hastahane caddesindeki taş kaldırımlar? Maalesef öldürüldüler... Onlarla beraber o memleketin geleceği de öldü. Soruyorlar her gidene cevap veremiyor. Belkide o mezarlıkta yaşamamak için bunca göç cevabını bilemiyor." Demiştim.

Galiba daha fazla şeyler kaybetmişiz. Yozgat'ın yerli halkını kaybetmesi, gençliğini kaybetmesi, en önemlisi yüzde bir orandaki yerli halkın bir birini kaybetmesi, bir birini kaybeden bu halkın öz değerlerini, gelenek göreneklerini, misafirperverliğini, sıcak kanlılığını, vefa duygusunu, kadirşinaslığını, koruyucu- gözetleyici oluşunu kaybetmesi. Hangi birine üzülelim ki. Biz gurbettekiler zannediyoruz ki sılamız bıraktığımız gibi duruyor. Oysa sıla gurbetten beter olmuş. Keşke Yozgat ın yerlisi köylüsüne sahip çıksaydı, değer verseydi, köylüsü huzura erseydi topraklarını ekip biçseydi. Yozgat ın yerlileri kendilerini hep farklı görüp, köyden gelenleri sürekli irdelediler. Köyden gelenlerin çocukları okuyunca soylu aile kompleksleri kendilerini dışarı sürükledi. Bu sefer büyük şehirli aile olma çabasına düştüler. Yükünü tutan, Yozgat ı sömüren evlatlarının geleceğini bahane edip göç yoluna düştü. Gitmek istemeyen, memleketim diye kahrına katlanın kuyusu kazıldı. Devlet dairelerinde dışarıdan gelen mevki makam sahibi oldu, Yozgat ın kendi halkı başka yerlerde yükselme çabasına yollara düştü.

Sayın kiracı, yazılacak, anlatılacak öyle çok şey var ki.Kimisi öldü, kimisi göçtü. Açtık mı kutuyu, anlatacağız kötüyü. En iyisi kalsın. Kimseye kalmadı bu devran. Ben ben diyerek ettiler viran.

Selam ve saygılarımla. SUZAN
.......................................
Suzan hanım;
Evet,Yozgata dair geçmişden bugüne yazılacak ve anlatılacak çok şey var.
Ben öyle tahmin ediyorum ki;sizin de Yozgata dair birbirinden güzel hatıralarınız,değerlendirmeleriniz ve yazacak çok şeyleriniz var.
Okurlarımızda bunun farkında..İnanın az değil çok sayıda okurumuz sizi de okumak istiyor.
Aslında Yozgata dair yazmanın ve konuşmanın artık bir faydası yok.
Yok ama Yozgata karşı sorumluluk duyan Yozgatlılık şuurundaki Yozgat sevdalısı insanların Yozgata dair gözlemlerini,bildiklerini,kayda değer anılarını Yozgat tarihine not düşmek adına önemli bir ödevinin bulunduğunu düşünüyorum.
Gelecekte Yozgatın yazgısını,geçmişini ve geleceğini irdeleyecek insanlara projeksiyon olabilmek için Yozgata dair tüm izlenimlerimizi yazmamız gerekmekte..
Yozgat insanına yıllarca yazılı basınla, 10 yıldanberi de internet gazetesiyle ticari amaç gütmeden ve karşılık beklemeden 43 yıldır hizmet veren bu gazetede Yozgatı gerçekten seven, Yozgat düşünürü, özverili ve değerli yazarlarımızın arasında sizi de görmek dileğimizi sevgili okurlarım adına tekrarlıyorum.
Bu konuyu görüşmek üzere..
Selam ve en iyi dileklerimle..
Osman Hakan KİRACI
0 555 969 79 80

SUZAN -- 10.09.2017 22:52
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Hakan bey Yozgatın bugünkü durumu bundan daha güzel anlatılamaz.Kaleminize ve yüreğinize sağlık.Okurlarınız olarak bz sizden arasıra değil,devamlı yazmanızı bekliyoruz.Saygılar.
Funda -- 31.08.2017 22:03
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00