BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.02.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
225
Dün
:
4633
Toplam
:
15791832
Gündem Osman Hakan KİRACI
Belediye.. 18.madde.. Ve yine Belediye
   Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli       ohakankiraci@hotmail.com
Yozgat Belediyesinin Çemsan bölgesinde gerçekleştirdiği imar değişikliği ve uygulamalarıyla ilgili icraatlarını daha iyi yorumlayabilmek için öncelikle 3194 sayılı Belediye imar kanununun 18.maddesi hakkında özet bir açıklama yapmam gerekiyor.

Uygulandığı her kentte çeşitli spkelüsyonları da beraberinde getiren 18.madde o şehirde yapılacak imar değişikliklerinde Belediye meclislerine geniş yetkiler tanıyan yasanın ilgili bölümüdür.

İmar yönünden sıkışan kentlerde arsa üretmek,toplu konut alanları açmak ,imar yapmak,çirkin yapılaşmaları da önlemek amacıyla birtakım imar düzenlemelerini gerçekleştirmek isteyen Belediyeler, imar değişikliklerine yönelik her türlü icraatlarını hızlı biçimde yapabilmeleri için 3194 sayılı yasanın o meşhur maddesi olan “18” maddeden yararlanmaktadır.

¨ ¨ ¨

Bizim Yozgat kenti ise nereden bakarsak bakalım 18.maddenin himmetine muhtaç durumdadır.

Kentimizde hemen hemen yıkılmadık bahçeli evler yok denecek kadar azalmıştır.Kent içinde inşaat yapacak boş alanlar neredeyse kalmamıştır

Aslında Belediye eski yani mevcut Yozgat’ı aynen bırakıp yeni bir Yozgat’ı oluşturması gerekirken günü kurtarmak amacıyla imar bakımdan giderek daralan şehrimizi yeni imar alanları açmak suretiyle genişletmeye çalışmaktadır.

Yozgat Belediyesi, kenti genişletme adına birtakım imar düzenlemeleri yaparken kentte azalan yeşili de maalesef yoketmeyi göze almaktadır.Belediyemiz kent’te yeşilin kendini en belirgin biçimde gösterdiği Çemsan bölgesinde yeni imar alanları açarak oradaki yeşili,fuar alanı karşısındaki yeşeren çam fidanlarının dikildiği bölgeyi toplu konut alanına dönüştürerek yine oradaki yeşili de yokettiğinin farkında bile değildir.

¨ ¨ ¨

Şimdi gelelim esas konumuza..

Yozgat Belediyesi, imar yönünden sıkışan ve daralan kenti genişletme adına Koç-Emek parkı arkasında Yozgat girişinden Kayseri Atatürk yoluna dönüş hattı güzergahında bulunan “Eskipazar 2.mıntıka” adı verilen Çemsan bölgesinde imar değişikliğine giderek burada yeni imar alanları açma çalışmasını başlatıyor.

Ne zaman ?

2004 yılının Mart ayında.

Belediye seçimlerinden kısa bir süre önce eski Başkan Ali Açıkgöz döneminde parselasyon yapısı karışık Çemsan bölgesinde Belediye Meclisi kararıyla 18.madde uygulamasına start veriliyor.

Araya yerel seçim giriyor.

Belediye yönetimi değişiyor.

Belediye Meclisinin ilk toplantısında Belediyenin meclis adına icra organı yani Bakanlar kurulu konumunda bulunan encümene AKP’nin yeni üyeleri seçiliyor.

Başer’in meclis listesinin birinci kontenjan adayı Satılmış Erdoğan başkanın isteği üzerine bu kez encümen üyeliğine getiriliyor.

Yeni yönetim ve Belediye Encümeni 28 Nisan 2004 tarihinde Çemsan bölgesinde şaibeye konu 673/3 nolu parseli de ekledikten sonra 18.madde uygulamalarına daha da ivme kazandırıyor.

Burada imar çalışmaları, önceki başkan Ali Açıkgöz’ün manşet haberimizde anlattığı gibi büyük bir hızla sürdürülüyor.

Dere kenarında ucuza kapatılan arsalar yolun kenarına hem de Vakıf arazisinin üzerine ince imar teknikleri ile transfer ediliyor

Bazı evraklar Vakıflar Sivas Bölge Müdürlüğüne elden götürülüp onaylatılıyor.

Sahipsiz vakıf arazisi birilerine adeta armağan ediliyor.

Çemsan bölgesindeki büyük bir süratle sürdürülen çalışmalar Kadastronun onayı ve Tapunun da tesciliyle 21 Temmuz 2004 tarihinde tamamlanıyor.

Ve sonra şaibeli arsaya yine Belediyece akaryakıt istasyonu şerhi veriliyor.

¨ ¨ ¨

Başlangıç çalışmalarından tescile kadar bütün işlemleri 18.maddenin yasal kılıfına uydurulan ancak sonuçta etik olmayan Çemsandaki imar değişikliği, tescili ve son şekli ortaya çıktığında önce Belediyenin içinden olumsuz tepkiler duyuluyor.

Çemsandaki 18 uygulaması ile ilgili tepki ve şikayetler Yozgat’tan sonra Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğünde de yankı buluyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğüne ulaşan şikayetler üzerine Sivas Vakıflar Başmüdürlüğünde açılan ve yapılan soruşturmada ilgili görevli bürokrat yanlış icraatından dolayı cezalandırılıyor.

Yozgat Belediyesi Encümen üyesi harita mühendisi Satılmış Erdoğan ,tepkiler üzerine encümen üyeliği görevinden istifa ediyor,ama meclis üyeliği görevini sürdürüyor.

Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, Çemsandaki şaibeli 18 uygulamasıyla ilgili ortaya çıkan şikayet ve tepkileri o tarihlerde ciddiye almıyor.

Sözün doğrusu,olayı aydınlığa kavuşturmak için soruşturma bile açmıyor.

¨ ¨ ¨

Aradan günler, haftalar,aylar geçiyor.

Olay, fısıltı gazetesinin manşetlerinden düşmüyor.

Sivasta vakıf arazisine sahip olamayanlar affedilmiyor.

Belediyenin bu tür haksız, adaletsiz, yolsuz ve yanlış icraatlarına ilişkin yaptığımız yayınlar kamuoyunun gündeminden düşmüyor.

Ama ne hazindir ki, “Belediyeler ve resmi kurumlar yöneticilerinin çiftliği değildir” başlıklı yorumlarımız bile ilgilileri ilgilendirmiyor.

Ne Çemsandaki 18 uygulaması, ne kaçak inşaatlar, ne de diğer haksız uygulamalar soruşturuluyor.

Belki de soruşturulmayarak üzeri örtülmek isteniyor.

¨ ¨ ¨

Muhalefete mensup partilerin il başkanlarının Yozgat meselelerinden ziyade genellikle dış politikalarla ilgilendiği ve Yozgat dışı konularla ilgili basına demeçler vermekle meşgul bulunduğu Yozgat’ta Belediyenin yanlış icraatlarına ilişkin tek uyarı sadece MHP il başkanı Mehmet Ali Çakır’dan geliyor.

Çakır, 22 Haziran 2006 tarihli yazılı basın bülteninde diyordu ki;

“Çemsan bölgesinde yapılan 18.madde uygulamasında vakıf arazisinden birilerine haksız menfaat sağlanmıştır.Belediye Başkanımızdan bu konuyu araştırıp haksız uygulamayı düzeltmesini talep ediyoruz”

Başkan, muhalefete de kulak vermiyor. Haksız uygulamayı düzeltmek bir yana iddialar hakkında soruşturma dahi açtırmıyor.

¨ ¨ ¨

Serhat Ünsal’ın da köşe yazısında irdelediği olayın muhalefet milletvekilleri tarafından gensoru ile meclis gündemine taşınması, büyümesi ve hesap sorulması ihtimali ortaya çıkınca Başer harekete geçiyor.

2 yıl gibi uzun bir aradan sonra şaibeli 18 uygulaması ile ilgili olarak lütfen soruşturma açma ve müfettiş isteme ihtiyacını duyuyor

Aynı konuda bilgisine başvurduğum sayın Başer’e soruyorum:

“Ne diyorsunuz ve bundan sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz?”

Başkan“İddialar, vicdanen beni de rahatsız etmekte. Kurum içinde ilgililer hakkında soruşturma başlattım. Ayrıca Valilikten de müfettiş istedim”diyor..

Kendisine bu kez “2 yıl niye beklediniz,bugüne kadar niye soruşturma açmadınız?”diye soruyorum.

Yanıtlıyor.

Ama gerekçeleri beni tatmin etmiyor.

Şimdi de buradan bir soru daha sormak istiyorum cesur yürekli başkanımıza:

“Madem, vakıf arazisi işinden vicdanen rahat değildiniz. Peki, neden 2 yıldanberi vicdanınınızın sesini dinlemediniz?”


Tarih : 30.01.2007

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Bildik Yozgat'tan öteki Yozgat'a
Osman hakan Abi,Bu rakamların hangi yıllara ait bilmiyorum ancak,Şu gerçek varki Bahsettiğin varlıkların son 5-6 ayda bu alım gücü %50 küçüldü.Bu küçülmenin nedeni Ekonomi Yönetimi,Adalet anlayışındaki kargaşa,özgürlük anlayışının farklı bir boyuta devrilmesi;yatırımcıyı ÜRKÜTMÜŞTÜR.
16 yıllık istikrar varlığına rağmen,%50 değer kaybeden sermaye umduğu dağlara kar yağmış.Buna rağmen Her 100 Yozgatlıdan 80ni Yozgata sanayi yatırımı yapılması için,elindeki 825 tl ile 1500 tl yi sermaye yapmaya hazır. Yeter ki güveneceği bir öncü olsun.Bireyler degil,kurumsal yapılar ve reel yatırımlar olsun.Ayrıca ayağı toprağa basan,gerçekten tarıma dayalı sanayi yatımları gerekli.Hatta bunlar mikro düzeyde ve geleneksel üretimi modernize edilmiş Markalaşmaya yönelik projeler olmalı.Örnek;Erzincanın tulumu Dünya markası oldu.Bizde Çömlek peynirini önce Türkiye,sonra Dünya markası yapabiliriz.
Yakub Nurdogdu -- 04.01.2019 12:13
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
Seçimde Akp:2 Mhp 1, İyi parti veya Chp 1 vekil çıkar umuyorum. böyle olması Yozgat içinde iyi olur akp vekili mecliste veya Cumhurbaşkanlığında çıkış Yozgat sorunlarını anlatmazlar şimdiye kadar anlatmadılar anlatanı da engellediler. Yozgatlının Ankara' ya yürüyüşü hatırlayınız. Yozgat dikkat çekmek için akp en az 2 vekil kaybetmesi şart. Yozgat'ımızın geleceği ve evlatları için başka sansımız yok.
Osman Baran -- 18.06.2018 16:01
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
güzel bir yorumdu yozgatta kimse rengini belli etmiyor lakin 3 AKP olur gibi ama diğer 1 kimin olur tahmin edemiyorum
Mustafa -- 16.06.2018 13:05
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN YOZGAT TARAFI
İYİ parti ve MHP’nin durumuna gelince..
Eğer,Ak Parti’nin Yozgat Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ, 24 Haziran’da aynı takımla sahaya çıkarsa Yozgat’ta hem İYİ partinin ,hem de MHP’nin ekmeğine yağ sürer.
Bu durumdan MHP’den ziyade İYİ parti yararlanır.
İYİ partinin de böylesi bir fırsattan yararlanabilmesi ve Yozgat’tan 1 milletvekili kazanabilmesi için Yozgat ve ilçelerinde seçmen tabanında karşılığı bulunan,Yozgat kamuoyunda hüsnü kabul görebilecek,seçim maratonunda Ak Parti milletvekili adaylarıyla aşık atacak güçte ve partisine oy bakımdan katma değer kazandıracak,mazisi ve sicili temiz,şaibesiz,sempatik ve deneyimli bir siyasetçiyi listenin başına koymalıdır.

Öncelikle; tarafsız şekilde memleketin hayrına olan düşüncelerinizi açıkça belirtmekten çekinmediğiniz için kutluyorum.

İş yapmayan, masraf çıkarmayan vekilleri tercih eden partiler; hatırı gönlü ortadan kaldırıp, bir kez daha düşünmeliler.
Kadriye ŞAHİN -- 20.05.2018 04:26
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Ak Partinin müspet ve menfi çalışmalarını objektif bir dille yazdıktan sonra vilayetimizin en büyük problimenin nasıl çözüleceğini de anlatmışsınız yazınızda.
İktidar temsilcilerine yol haritası çizerek 14 ocak tarihini bir çıkış günü olarak hatırlatmışsınız.Güzel bi rehberlik bu..Benim merak ettiğim şey şu Akpartililerin içinden bi vicdan ve cesaret sahibi insan çıkıp da yozgatın göç belasını acaba Tayyip beye anlatacak mı,yoksa gine sadece gözlerinin içine mi bakacaklar.bence hiç kimse yozgatın derdini sayın cumhurbaşkanına anlatamaz.Sebep..
Yozgatın sahibi yokda ondan.hayırlısı olsun bakalım..
Hüsnü -- 07.01.2018 13:36
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Sayın Kiracı; Yine memleketimizin yıllık raporunu çıkarıp, gurbette yaşayanlara tablosunu çizmişsiniz. Kaleminiz her daim var olsun. Bu sefer, yazınızı okurken içim sevinçle doldu. İçime bir umut doğdu. Bekle memleketim! Dişini iki yıl daha sık demek geldi içimden... Nasıl olsa, bekleye bekleye beklemelere alıştık. İki yıl sonunda;
Hele bir şu hızlı tren tamamlansın. Semalarımızda; güvercinler gibi, ak kanatlı uçaklar havalansın. İşte o zaman tüm özlemlerime, özlediklerime kavuşurum. Sen, seni terk eden evlatların ile buluşursun. Ben; hem sana hemde senin bağrında yetişen madımağa, peynire, ete, bulgura, fasulye, yeşil nohut-una...Uğrasak iyi olurdu ama kalmamış eş dost akrabaya. Dahası araba yolculuğuna dayanamayıp hasret kaldığım Sarıtopraklık da ki anama, babama. Ahhhh, bir bilsen sılam! Yüreğim, mezar taşlarının hasretiyle, toprağının kokusuyla yanıyor buram buram! Alır mıyım buralardan; Et, peynir, nohut.. Yumurta almak için bile sana gelirim. Kim bilir, belki de sana dönerim. Hele bir aç şu yolları. Hele bir kaldır aradan uzun mesafeleri. İşte o zaman Yurdumun en uç noktasından gurbetçiler, yılda iki kez senin pazarında. Buralarda peynir kireç, et çaput, fasulye kırk çeşit. "Kangal" ın adını "şevketibostan" koymuşlar. Kökünü soyup, kilosunu otuz liradan satıyorlar. Oysa bizim köylerde bu otu atların bile önüne atmıyorlar. Ay çiçeğine çiğdem diyorlar. Çiğdem görmemişler bilmiyorlar. Çedene'nin adı "kuş yemi", çöreğin adı kumru. Aslında en çok özlediğimde çamlığın suyu. Ah o kaplıcalar. Buralarda turistik tesis yaptılar doğal kaynakları. Deniz suyu kattılar, şifa bulmuyor hastaları. Aynı havuza giriyor erkekleri kadınları. Sana turlar düzenlerim. Görsünler bizim kükürtlü kaynar kaynayan kaynakları, eşmeleri çeşmeleri. Buralarda pınarlar da yok. Tuzlu çıkıyor yer altından suları.

14 Ocak'ta Yozgat'ım senin için, dualar okuyup, hayır dağıtacağım. Hele bir "tamam" desin Cumhur başkanımız. O zaman Vallahi bu seçimde mührü AKP ye basacağım.

Tüm güzelliklere, özlemlere kavuşmanız dileğiyle. Hayırlı, mutlu yıllar.
SAYHA -- 04.01.2018 02:03
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı, Yozgat halkının hallerini yazarken en önemli halini yazmamışsınız. Siz bu memleket insanları için çırpınıyorsunuz fakat bireyler değişmedikçe, kendini yenilemedikçe asla toplumlar yenilenip değişmez, ilerlemez.Bende Yozgat dışında yaşayan bir Yozgat'lıyım. Nerede eski insanların insanlığı, terbiyesi, ağırbaşlı, saygınlığı. Yozgat'ta efsanesi kalmamış. Ağızlarında bir küfür. her laflarının baş hecesi, son cümlesi. Yorum yazıyorlar. Bir bayana nasıl hitap edilir bunu bilmiyorlar. Ters düşüncesindeki insana söverek cevap veriyorlar. Bu insanlar lağım çukurundan çıkamamış ki ilerleme kaydetsin.

Diğer taraftan, kendilerini ülkücü olunca nimetten sayan düşünce saplantısı var. oysa şimdiki ülkücüler, bir zamanlar kanlı bıçaklı düşmanları solculara yamanarak AKP yi alt etme peşindeler. Bu da gösteriyor ki, Yozgat ın ülkücüsü davasının arkasında durmayan, idealist olmayan hava balonları.

Bu hava balonlarıyla asla yol alınmaz. En ufak tepkide sönerler ve sönüyorlar.
Diğer taraftan, Yozgat'a zamanında en büyük zarar verip, bu zararın halen vebalini halka çektirmeye çalışan zadeler olduğu müddetçe de Bu şehir ilerlemez. Yozgat da Çerkez Ethem filmi çekilecekti. Neden çekilmedi? Çünkü birileri gerçek ortaya çıkacak diye Film yapımcısına yüklendiler.Çekilseydi kötümü alacaktı? Konusu ne olursa olsun. En az beşyüz kişi ekonomiye katkı sağlayacak, şehrin adı duyulacak, zihinlerde yer tutacaktı. Belki kaderi değişecekti. Diyelim ki bu işten birilerinin adı zarar gördü. Mahkeme kapıları herkese açık değil mi? Açık. fakat kimse, kendine Yar olmayan Yozgat ı, başkasına Yar etmeme derdinde.

Vesselam, bu ülkücülerle, sürekli küfür eden cemaatçiler le, her işe karışan zadeler bu şehri kal-kın-dı-ra-maz.
Yusuf Adın -- 17.12.2017 22:35
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 24.09.2017 00:45
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı; Uzun zamandır gazetenizi takip edemiyordum. Bu hafta zamanımı gazetenizdeki kaçırdığım yazılarınıza ayırmak istedim. Gördüm ki yazmayanlar yazmamakta direniyor, yazanlardan Allah razı olsun kalemlerinin döndüğünce, gönül gözleri gördüğünce yazmaya devam ediyorlar.

Ne yazık ki dünyamızda kimse mutlu değil. Ölenler Hakka kavuşuyor. Yaşayanlar özünü, sözünü, ruhunu,kültürünü kaybediyor. Bu döngünün ne tarafından bakarsanız bakın yok etme, yok ettirme söz konusu.

Yozgat ın dışında yaşayan gurbetçiler her ne kadar uzun zamandır uzaklarda yaşamış olsalar da kan bağı, can ağı,toprak dağı, özlüyor sılayı, çekemiyorlar kulağı. Bu bakımdan sıla özlemi çekenler için zahmet buyurup olanı biteni yazmışsınız. Bir kaç gün önce Sayın Çapanoğlunun bir paylaşımına aynı özlemleri dile getiren bir yorum bırakmıştım. Yazdıklarımın sadece sizin yazınızla örtüşen kısmını tekrar eklemek istiyorum.

"İnsanların yaşam şekillerinin, yaşam alanındaki ortamın nasıl yapay bir hale getirildiğini, nasıl sunnileştirildiğini, ruhsuzlaştırdıklarını görmek insana ölümden daha acı geliyor. İnsan oğlu yaşadığını sanıyor oysa özünden, kültüründen, geçmişinden koptuğu an, bunları yok ettiği zaman kendi kendini yok ediyor. Nerede benim Yozgat'ı mın konakları? Nerede salkım söğütlü dereleri? Sıra söğüt deresindeki söğütler,bu adı taşıyan Sırasöğüt mahallesi nerede? Nerede bahar yağmurlarına boyun büken taş köprüler? Ökçeli ayakkabıların ökçesiyle ritm tutan hastahane caddesindeki taş kaldırımlar? Maalesef öldürüldüler... Onlarla beraber o memleketin geleceği de öldü. Soruyorlar her gidene cevap veremiyor. Belkide o mezarlıkta yaşamamak için bunca göç cevabını bilemiyor." Demiştim.

Galiba daha fazla şeyler kaybetmişiz. Yozgat'ın yerli halkını kaybetmesi, gençliğini kaybetmesi, en önemlisi yüzde bir orandaki yerli halkın bir birini kaybetmesi, bir birini kaybeden bu halkın öz değerlerini, gelenek göreneklerini, misafirperverliğini, sıcak kanlılığını, vefa duygusunu, kadirşinaslığını, koruyucu- gözetleyici oluşunu kaybetmesi. Hangi birine üzülelim ki. Biz gurbettekiler zannediyoruz ki sılamız bıraktığımız gibi duruyor. Oysa sıla gurbetten beter olmuş. Keşke Yozgat ın yerlisi köylüsüne sahip çıksaydı, değer verseydi, köylüsü huzura erseydi topraklarını ekip biçseydi. Yozgat ın yerlileri kendilerini hep farklı görüp, köyden gelenleri sürekli irdelediler. Köyden gelenlerin çocukları okuyunca soylu aile kompleksleri kendilerini dışarı sürükledi. Bu sefer büyük şehirli aile olma çabasına düştüler. Yükünü tutan, Yozgat ı sömüren evlatlarının geleceğini bahane edip göç yoluna düştü. Gitmek istemeyen, memleketim diye kahrına katlanın kuyusu kazıldı. Devlet dairelerinde dışarıdan gelen mevki makam sahibi oldu, Yozgat ın kendi halkı başka yerlerde yükselme çabasına yollara düştü.

Sayın kiracı, yazılacak, anlatılacak öyle çok şey var ki.Kimisi öldü, kimisi göçtü. Açtık mı kutuyu, anlatacağız kötüyü. En iyisi kalsın. Kimseye kalmadı bu devran. Ben ben diyerek ettiler viran.

Selam ve saygılarımla. SUZAN
.......................................
Suzan hanım;
Evet,Yozgata dair geçmişden bugüne yazılacak ve anlatılacak çok şey var.
Ben öyle tahmin ediyorum ki;sizin de Yozgata dair birbirinden güzel hatıralarınız,değerlendirmeleriniz ve yazacak çok şeyleriniz var.
Okurlarımızda bunun farkında..İnanın az değil çok sayıda okurumuz sizi de okumak istiyor.
Aslında Yozgata dair yazmanın ve konuşmanın artık bir faydası yok.
Yok ama Yozgata karşı sorumluluk duyan Yozgatlılık şuurundaki Yozgat sevdalısı insanların Yozgata dair gözlemlerini,bildiklerini,kayda değer anılarını Yozgat tarihine not düşmek adına önemli bir ödevinin bulunduğunu düşünüyorum.
Gelecekte Yozgatın yazgısını,geçmişini ve geleceğini irdeleyecek insanlara projeksiyon olabilmek için Yozgata dair tüm izlenimlerimizi yazmamız gerekmekte..
Yozgat insanına yıllarca yazılı basınla, 10 yıldanberi de internet gazetesiyle ticari amaç gütmeden ve karşılık beklemeden 43 yıldır hizmet veren bu gazetede Yozgatı gerçekten seven, Yozgat düşünürü, özverili ve değerli yazarlarımızın arasında sizi de görmek dileğimizi sevgili okurlarım adına tekrarlıyorum.
Bu konuyu görüşmek üzere..
Selam ve en iyi dileklerimle..
Osman Hakan KİRACI
0 555 969 79 80

SUZAN -- 10.09.2017 22:52
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Hakan bey Yozgatın bugünkü durumu bundan daha güzel anlatılamaz.Kaleminize ve yüreğinize sağlık.Okurlarınız olarak bz sizden arasıra değil,devamlı yazmanızı bekliyoruz.Saygılar.
Funda -- 31.08.2017 22:03
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00